cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Čarobna velika noč

clock-img

20.3.2016

Že res, da otroci radi dobijo pirhe in pisanice ter si privoščijo slastne velikonočne dobrote, ki so jih pripravile njihove mamice, ampak še bolj izpolnjene se bodo počutili, če jih bomo vključili v velikonočna opravila.

Čarobna velika noč

Na ta način bodo razvijali svojega ustvarjalnega duha, se učili odgovornosti in nenazadnje – mamicam bodo odvzeli vsaj nekaj prazničnega bremena in stresa ter jim za veliko noč na usta zvabili velik nasmeh.


Velikonočno čiščenje

Velika noč je največji krščanski praznik, ki slavi Kristusovo vstajenje od mrtvih. Na tako velik praznik se je seveda potrebno pripraviti. Veliki teden je bil tradicionalno namenjen čiščenju in pospravljanju po notranjosti svoje duše, kakor tudi po notranjih prostorih hiše. Do srede velikega tedna je hiša morala biti tip top pospravljena. Pozabiti se ni smelo niti na okolico hiše, kjer nikoli ni bilo lepše kot ob veliki noči. No, tako je marsikje še dandanes. V teh dneh marsikje vidimo na stežaj odprta okenca, ki jih pridno čistijo, medtem ko se ves zatohli zimski zrak umika sveži pomladanski sapi. Ko je pospravljeno, se začno mrzlične priprave za praznična jedila. Dekleta v tem času skrbno izbirajo obleko, v kateri bodo nesle k žegnu. Fantiči že imajo skrbno posušeno drevesno gobo, s katero bodo prinesli domov žegnani ogenj. Velikonočno čiščenje in druga nujna opravila, ki naredijo praznik takšen kot se spodobi, naj ne bodo samo na vaših plečih. Glede na leta in sposobnosti, otroke brez slabe vesti vključite v velikonočna opravila. Naj vedo, da lepe stvari ne padejo iz neba same od sebe, pač pa se je zanje potrebno potruditi.


Barvanje in krašenje pirhov

V Sloveniji je barvanje pirhov kot nekakšen obred. Dandanašnji barvamo pirhe na vse mogoče načine. Jajca se trdo skuhajo, nato pa se barvajo in krasijo ali pa jih že kuhamo v barvilu. Barvilo je lahko umetno ali pa naravno – ljudje se vse pogosteje odločajo za naravno barvanje, predvsem z listi rdeče čebule, ki je sila preprosto. Eden od receptov za pripravo čebulnih pirhov navaja, naj v liter vode denemo tri pesti čebulnih olupkov in pridamo še dve žlici belega kisa. Vse skupaj zavremo in počasi kuhamo pol ure. Obarvano tekočino precedimo v lonček in ohladimo. Jajca posebej skuhamo v vodi, takoj za tem pa jih potopimo v ohlajeno barvilo in jih v njem namakamo najmanj trideset minut. Nanje lahko nalepimo nalepke z velikonočnimi motivi, čeprav nekateri menijo, da je potrebno čebulne pirhe tudi okrasiti na naraven način -  z raznimi bilkami, listi, travicami in cvetlicami. Če se odločimo za ta način, zelišča premažemo z jajčnim beljakom, da se prilepijo na že kuhano jajce oziroma jajce ovijemo s kosom najlonske nogavice. Jajce nato položimo v hladno barvo in pustimo v barvi uro do dve, nato ga previdno vzamemo iz barve in ga damo sušiti na mrežico. Ko odstranimo nogavico in pirh ohladimo, ga podrgnemo s koščkom slanine, da dobi lep naravni sijaj. Otroci, tudi najmlajši, vam bodo z veseljem pomagali pri barvanju pirhov, naj si bo po naravni ali umetni metodi. Rabijo le še majhno košarico, v katero poleg svojih čudovitih pirhov, položijo še majhen kos potice, kruha, šunko, hrenovo korenino in druge nujne sestavine velikonočnega žegna, ter košarico v spremstvu odraslih odnesejo v cerkev k blagoslovu.


Velikonočni zajtrk jemo brez pribora

Vrhunec velikega tedna je nedelja, velika noč. Na ta dan jemo velikonočni žegen. Zaupam vam, kako je potekal velikonočni zajtrk v času otroštva naših babic, v marsikateri krščanski družini na podeželju pa je takšen še dandanes. K zajtrku se zbere vsa družina, ki pred tem pomoli. Mati jemlje iz košare žegen in pripoveduje malim otrokom, kaj pomeni posamezno jedilo. Oče razreže kruh, gnjat in potico ter razdeli pirhe. Po starodavni navadi jemo žegen z rokami, brez pribora. To zna biti zabavno za otroke, mislim pa da težave lahko povzroča naribani hren. Pri mizi se ne sme nihče kislo držati, vsi obrazi morajo biti vedri in nasmejani. Žegna morajo biti deležne tudi domače živali. Ponekod je bila navada, da so na velikonočno jutro z blagoslovljenim koščkom kruha obdarili vsako domačo žival, le mačka je ostala praznih rok, oziroma tačk. Veljalo je namreč, da »ima hudiča v repu«. Na velikonočno nedeljo naj bi se oblekli v nova oblačila. Ker nas v tem času močno tare finančna kriza, bo dovolj, če bomo vsem družinskim članom nadeli le nove nogavice.

news-img

Zapeljimo se v skriti svet voda

Človeška ribica ni le čudež narave – je tudi pokazatelj, kako čisto je okolje. Ker živi izključno v kristalno čistih podzemnih vodah, njeno preživetje neposredno odraža stanje okolja.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem