S spremembo igrišča v vrtcu se je v samo mesecu dni izboljšal imunski sistem otrok
Finski znanstveniki so odkrili neobičajen način, ki pripomore k boljšemu imunskemu sistemu otrok. Na podlagi njihovega odkritja so Finci popolnoma spremenili zasnovo vrtčevskega igrišča.
Še en dokaz, kako pomembno je za Fince zdravje otrok v vrtcu. Na podlagi znanstvenih priporočil, kako izboljšati otrokov imunski sistem, so v vrtcih uvedli popolnoma novo zasnovo igrišča, z uporabo naravnih materialov. Pri tem so zasledovali glavni cilj: izboljšanje zdravje vrtčevskih otrok.
Po ugotovitvah strokovnjakov življenje v mestih, prevelika sterilnost okolja in pomanjkanje stikov z naravo, negativno vpliva na razvoj imunskega sistema otroka, zato so našli rešitev in ustvarili platformo za igro otrok, sestavljeno iz rastlinja, drevesnih debel in zemlje.
V enem od mestnih vrtcev so tako popolnoma predrugačili igrišče, ki je postalo prava naravna oaza. Zasadili so travo, rastlinje podobno tistemu v gozdu (npr. robidnice), napravili igrala iz naravnih materialov, na določenih predelih pustili zemljo in blato ter otrokom omogočili, da sami skrbijo za rastlinje na igrišču.
Asfalt so zamenjali povsem naravni materiali, rastline in blato so postali del vrtčevskega okolja. (FOTO: Shutterstock)
Presenetljivi rezultati v manj kot mesecu dni
Znanstveniki so 28 dni opazovali skupino otrok, ki se je igrala na novem igrišču in jih primerjali z otroki iz drugih urbanih vrtcev. Otrokom v tej skupini se je v zelo kratkem času pozitivno okrepila mikroflora v grlu in na koži. Tri-, štiri- in petletniki v »zelenem« urbanem vrtcu so imeli povečano število T-celic (imunske celice) in druge pomembne imunske markerje v krvi v samo 28-ih dnevih. »Ugotovili smo, da je imela testna skupina otrok, izpostavljena »zelenemu« igrišču podobno mikrobioto kot otroci, ki obiskujejo gozd vsak dan,« pravi okoljska strokovnjakinja Marja Roslund iz Univerze v Helsinkih.
Potem ko je takšna sprememba vrtčevskega igrišča pokazala zelo dobre rezultate in so jih potrdili tudi raziskovalci, so se Finci odločili, da bodo nadaljevali s terapijo »naravnega okolja«, da bi s tem otrokom pomagali pri krepitvi odpornosti.
PREBERITE TUDI: 5 preventivnih ukrepov za manj alergij
Preživljanje časa v naravi ima izjemno pozitivne učinke
Otroci, ki rastejo v »sterilnih« pogojih imajo slabši imunski sistem, saj se njihov organizem ne srečuje s umazanijo, blatom, cvetnim prahom in rastlinjem. Izpostavljenost takšnim alergenom in bacilom namreč pripomore h krepitvi imunskega sistema, saj se organizem uči, kako se odzvati nanje.
PREBERITE TUDI: Ne bojte se umazanije in mikrobov!
Rezultati omenjene finske študije sicer potrebujejo še dodatna raziskovanja, da jih bo mogoče posplošiti na ves svet. Kljub temu lahko rečemo, da odraščanje v zelenem okolju dokazano koristi našemu telesu. Raziskovalci neprestano potrjujejo, da je igra v naravi koristna tudi za otrokov vid, hkrati pa je boljše tudi psihično zdravje otrok. Nekatere zadnje študije so pokazale, da je preživljanje časa v naravni povezano tudi s strukturnimi spremembami v možganih otrok.
»Odlično bi bilo če bi se otroci lahko igrali v blatnih lužah in bi kopali po zemlji,« spodbuja ekolog Aki Sinkkonen, prav tako s helsinške univerze in dodaja: »Lahko pa starši sami odpeljemo otroke v naravo petkrat na teden in s tem pripomoremo k njihovem boljšemu zdravju.«
V resnici so takšne majhne spremembe življenjskega sloga popolnoma brez tveganja, potencialni pozitivni učinki pa so daljnosežni in dolgoročni.
PREBERITE TUDI: Kaj najbolj škodi otrokovemu imunskemu sistemu?