Dojenje: Ali pivo res povečuje količino mleka?
Ali drži, da lahko s pomočjo piva povečamo količino mleka pri dojenju? Če to drži, kako dobro je sploh pitje piva za doječo mater in kako vpliva na otroka? Preverite, kaj pravijo strokovnjaki.
Nemalokrat lahko ob dojenju slišimo priporočilo, da je dobro popiti pivo, ki naj bi povečevalo laktacijo oziroma proizvodnjo mleka v dojkah. Znanost ima na to starševsko prepričanje svoje poglede in svari, da je potrebno biti pri dojenju zelo previden pri tem, kaj zaužijemo.
PREBERITE TUDI: Sezamov čaj za več mleka
Pivo naj bi povečevalo raven prolaktina, hormon »dojenja«
Če se spopadate s težavami z laktacijo oziroma nikakor ne dočakate tistega pravega navala mleka, ki bi zadostil potrebam vašega dojenčka, boste zagotovo slišali nasvet, da morate za povečanje količine mleka piti pivo. To, da pivo izboljšuje laktacijo je staro prepričanje in v šestdesetih letih so doječim mamicam pogosto svetovali pitje piva. Kako (ne)varno pa je v resnici to početje za otroka?
Raziskave, ki kažejo, da lahko pitje piva poveča raven prolaktina, hormona, ki proizvaja mleko resnično obstajajo. Vendar so bile te študije narejene na ljudeh, ki niso dojili in proizvajali mleka. Poleg tega je bilo ugotovljeno, da je zvišanje ravni prolaktina dejansko povzročil ječmen v pivu in ne alkohol.
PREBERITE TUDI: Kako naj vem, ali imam dovolj mleka?
Ali je varno, da doječa mati pije alkoholno pivo?
O varnosti pitja alkohola med dojenjem se razpravlja že dolgo, pri čemer imajo različne skupine različne dokaze in različne nasvete. Trenutno pa ni dokazov, da je uživanje alkohola med dojenjem varno!
Dejstvo je namreč, da alkohol iz matere prek mleka prehaja neposredno na otroka in dejansko lahko alkohol zmanjša proizvodnjo mleka, saj vpliva na hormon oksitocin. Poleg tega nekaterim dojenčkom morda ne bo všeč okus mleka, ki vsebuje alkohol, zato bodo zmanjšali količino popitega mleka, prsi pa bodo zmanjšale proizvodnjo.
Zdravniki priporočajo, da po zadnji popiti alkoholni pijači počakate dve uri in nato nahranite otroka.
Prav tako ne držijo trditve, da naj bi črpanje mleka pri doječih materah, ki so pile alkohol, pomagalo, da ga čim prej izloči iz telesa. Alkohola ni mogoče izločiti hitreje, kot ga telo naravno odstrani.
Če nimate dovolj mleka, obstajajo varnejši načini, kako ga povečati brez uporabe alkohola.
PREBERITE TUDI: Dojenje: Rastline, ki spodbujajo tvorjenje mleka
VIR: Yumama.mondo.rs