Ali lahko zaradi stresa pride do splava?
Pogosto lahko slišimo, da ima stres negativen vpliv na nosečnico in da lahko celo povzroči spontani splav. Pa to res drži?
Vsakodnevni majhni stresni dogodki ne morejo biti »krvi« za spontani splav. Raziskave niso pokazale nobene povezave med splavom in stresom, ki so mu nosečnice vsakodnevno izpostavljene v današnjem načini življenja, kot je na primer težek dan v službi ali gneča na cesti.
Za večino spontanih splavov se ne more ugotoviti vzroka oziroma je ta povsem izven naše kontrole. Največ spontanih prekinitve nosečnosti v prvem trimesečju se namreč zgodi slučajno zaradi kromosomskih nepravilnosti ploda. To preprosto pomeni, da so jajčne celice ali spermiji imeli napačno število kromosomov, zato se oplojena celica ni morgla normalno razvijati.
PREBERITE TUDI: Za ponovno zanositev po splavu ni potrebno čakati tri mesece
Kot so ugotovili danski strokovnjaki, pa lahko ekstremen stres, na primer ob ločitvi, velikih finančnih težavah, smrti bližnje osebe, vpliva na zdravje otroka v trebuhu. Po danski študiji iz leta 2008 so imele ženske, ki so bile pod velikim stresom, kar 80 odstotkov več možnosti, da rodijo mrtvega otroka od tistih, ki so bile zgolj pod običajnim, vsakodnevnim stresom.
Nekatere raziskave so pokazale tudi, da lahko visoka stopnja stresa vodi do rojstva otroka z nižjo telesno težo, ki je kasneje bolj nagnjen k alergijam in astmi.
PREBERITE TUDI: Kaj NE reči ženski, ki je imela spontani splav?
VIR: Yumama.com