cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Alergija na sonce: Kako se je lotiti?

clock-img

3.6.2024

Alergijo na sonce pogosto zamenjujemo za poliformno reakcijo na sonce, ki jo doživlja več kot 25 odstotkov mladih žensk, ugotavljajo dermatologi. In kako si naravno pomagati?

Alergija na sonce: Kako se je lotiti?

Tudi vas ali/in vašega otroka mučijo srbeči izpuščaji, ki se pojavijo po daljšem in predvsem zgodnjem izpostavljanju močnejšim sončnim žarkom v poznih spomladanskih mesecih? Ali pa celo vse poletje?

Je to res alergija na sonce in kako si pomagati?


Večinoma NE gre za alergijo

Kot smo lahko prebrali na spletni strani Dermacenter.si, je alergija na sonce videti zelo burno, predvsem pa nastane relativno hitro - že po nekaj minutah po izpostavitvi soncu. Takšne burne in hitre reakcije so v resnici zelo redke.

Veliko več je reakcij, ki se pojavljajo naslednji dan po sončenju ali celo po nekaj dneh, ko koža, ki je bila izpostavljena soncu, postane rdeča in srbeča, lahko pa se pojavijo tudi mozoljem podobni izpuščaji. Težave običajno minejo same po nekaj dneh oziroma v enem tednu.

"V teh primerih ne gre za alergijo na sonce, temveč govorimo o poliformni reakciji na sonce, ki jo ugotavljamo pri nekaj več kot 25 odstotkov mladih žensk," pojasnujejo dermatologi.

 

PREBERITE TUDI: BLOG - Se res moramo bati sonca?

 

Kje so vzroki za to neprijetno reakcijo na sonce?

Poliformna reakcija na sonce se zelo pogosto pojavi na morju, zato nekateri menijo, da je za pojav kriva kombinacija morske vode in sončne svetlobe.

Uradna medicina natančnega vzroka za ta pojav sicer ne pozna, zato je njeno zdravljenje usmerjeno predvsem v preprečevanje izpostavljanja soncu in uživanje antihistaminika v odmerku, ki ga zdravniki priporočajo tudi pri drugih vrstah alergij.

Kaj pa o vzrokih in zdravljenju poliformne reakcije na sonce meni alternativna medicina? Večina strokovnjakov za naravno medicino se strinja, da je takšna kožna reakcija na sonce le simptom oziroma imunski odziv telesa. Sonce torej ni primarni vzrok težav, temveč le tisti, ki težave zbeza na površje telesa - na kožo.

Strokovnjaki za zdravo življenje opozarjajo, da so za alergijo na sonce zelo pogosto krive tudi sintetične zaščitne sončne kreme, ki v kombinaciji s soncem v podkožju tvorijo nevarne proste radikale, (pre)številne kemikalije v njih pa še bolj obremenjujejo telo in jetra s toksini, ki jih telo izloča tudi skozi največji izločevalni organ - kožo.

 

PREBERITE TUDI:   Previdno pri izbiri otroške kreme za sončenje!

 

Kako se torej naravno lotiti "alergije na sonce"?

Sonce je vir svetlobe in življenja, zato se ga vsekakor ne smemo izogibati, temveč se mu je treba izpostavljati počasi in postopoma - že od zime naprej.

Poleg tega je treba okrepiti črevesje, jetra in imunski sistem, ki če ne delujejo dobro, to pokažejo tudi tako, da ob izpostavljenosti soncu začnejo skozi kožo izločati odvečne strupe v telesu.

Če imate torej vi ali vaš otrok težave s kožo, ki je izpostavljena soncu, se držite naslednjih zlatih navodil:

1) Sončne kreme z naravnimi filtri ali celo brez krem. Sintetične zaščitne kreme za sonce obvezno zamenjajte z zaščitnimi sončnimi kremami z naravnimi mineralnimi filtri. Ali še bolje - naučite se, kako se varno izpostavljati soncu brez kakršnekoli zaščitne kreme.

2) Več sonca, več vode. Ne samo zaradi hidracije, temveč tudi zaradi lažjega razstrupljanja je poleti priporočljivo piti več kakovostne vode. Še posebej, ko smo intenzivneje izpostavljeni soncu. Morda zaradi čofotanja po morju ne čutite žeje in telo vodo, ko se kopate, zares prejme tudi skozi kožo, toda morje je žal tudi vse bolj onesnaženo, zato skupaj z njim prejmemo tudi vse več toksinov. Zato zavestno skrbite, da boste popili dovolj čiste vode.

 

PREBERITE TUDI:  Dodajanje vitamina D ne more nadomestiti sonca!

 

3) Okrepite jetra z antioksidanti. V poletnem času boste jetrom najbolj pomagali, če boste poskrbeli za dodaten vnos antioksidantov, ki so v resnici prva obrambna linija, ko gre za poškodbe nevarnih valov sončnih žarkov. Naravni terapevti priporočajo astaksantin in encim superoksid dismutazo (SOD), ki ju začnite uživati vsaj dva do štiri tedne pred načrtovanim dopustom, z njihovim uživanjem pa nadaljujte ves čas dopusta ali potovanja po toplih krajih.

4) Poskrbite za dovoljšen vnos vitamina D3. Znanstvene raziskave kažejo, da vse več ljudi trpi za pomanjkanjem vitamina D3. In če se potem zaradi strahu pred alergijo na sonce soncu še bolj izogibamo, se lahko hitro znajdemo v začaranem krogu kroničnega pomanjkanja D vitamina. Zato se soncu nikar ne izogibajte, v primeru pomanjkanja vitamina D3 pa poskrbite za dodaten vnos kakovostnega prehranskega dodatka.

5) Okrepite črevesje in imunski sistem. Kot že vemo, je središče imunskega sistema v črevesju, zato je vsaka alergija simptom, da je treba okrepiti črevesje oziroma vzpostaviti zdravo razmerje črevesnih mikroorganizmov. Zato s pravilno prehrano in kakovostnimi probiotičnimi dodatki v svoje črevesje naselite koristne mikroorganizme, ki bodo poskrbeli za zdravo črevesno sluznico, dobro absorpcijo hranil in močan imunski sistem. Poskrbite, da bo vaš jedilnik vsak dan mavričen - poln sadja in zelenjave različnih barv, saj boste tako v telo vnesli raznolike antioksidante, fitohranila, vitamine in minerale.

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem