6 zanimivosti o zimskih dojenčkih
Ste vedeli, da tudi letni čas, v katerem je rojen dojenček, določa nekatere njegove lastnosti? Zanimivo je, da naj bi za otroke, rojene pozimi veljale nekatere skupne značilnosti. Preverite, katere.
Ne samo astrološki znaki, tudi letni časi naj bi vplivali na značilnosti otrok. Strokovnjaki so potrdili nekatere zelo zanimive vplive letnega časa, v katerem je rojen otok, na njegovo zdravje in razvoj. Tako za otroke, rojene pozimi velja tole.
Zimski otroci so večji od svojih »poletnih« vrstnikov
Dojenčki, rojeni pozimi so v povprečju težji od dojenčkov rojenih v poletnem obdobju. Prav tako imajo večji obseg glave. Razlog naj bi bil v tem, da imajo nosečnice poleti slabši apetit zaradi občutljivega želodca na številne vonjave okrog sebe, v zimskih mesecih pa teh težav ni, zato lahko bolj uživajo v hrani.
Manjša verjetnost za multiplo sklerozo
Materino zdravje v času nosečnosti pomembno vpliva na zdravje dojenčka. Presenetljivo pa je, da lahko tudi čas, v katerem je bil spočet otrok vpliva na otrokovo zdravje. Kot so odkrili na univerzi Oxford imajo otroci rojeni novembra manjše možnosti, da zbolijo za multiplo sklerozo, medtem ko se bolezen pojavlja pogosteje pri otrocih, ki so bili spočeti v zimskih mesecih.
Zimski dojenčki so pogosteje rojeni pred rokom poroda
Če pričakujete otroka v zimskih mesecih, imate deset odstotkov večje možnosti, da boste rodili pred rokom poroda. Strokovnjaki domnevajo, da je to neposredno povezano dejstvom, da so zimski otroci večji in se tudi hitreje razvijajo v trebuhu.
PREBERITE TUDI: Predviden datuma poroda je vedno samo okviren
Zimski otroci se lepše obnašajo
Sliši se noro, kajne!? Vendar, na univerzi v Queenslandu so to trditev potrdili z znanstvenimi raziskavami. Pri preučevanju obnašanja štiri- in petletnikov so ugotovili, da so otroci rojeni pozimi veliko bolj umirjeni in se lepše vedejo.
Otroci, rojeni pozimi so bolj nagnjeni k depresiji
Izpostavljenost soncu v prvih dneh po rojstvu je zelo pomembna za razvoj novorojenčka. Težave zimskih otrok, kot so: bipolarne motnje, depresije, nevrološke motnje in slabo razpoloženje, se pogosto povezuje s pomanjkanjem svežega zraka in sončeve svetlobe v zimskem času.
PREBERITE TUDI: Na zimski sprehod obvezno brez dude
Zimski otroci imajo slabše kosti
Še ena posledica pomanjkljive izpostavljenosti sončni svetlobi. Poletni otroci so v povprečju približno pol centimetra višje telesne višine in imajo zagotovo 12 kubičnih centimetrov več kostne mase kot otroci, rojeni v zimskem letnem času. Za to je »kriv« vitamin D, ki se bolje absorbira v telesu ob prisotnosti sonca.
VIR: Yumama.mondo.rs