6 skupnih značilnosti vzgoje problematičnih otrok
Starši neuspešnih in problematičnih otrok naj bi po raziskavi imeli šest zelo značilnih pristopov glede vzgoje, ki so jim skupni. Preverite, kateri so te "napake".
Veliko je dokazov, da način naše vzgoje vpliva na to, kako se bo otrok obnašal in iste "napake", ki jih v vzgoji počnemo starši, se odražajo popolnoma na enako pri različnih otrocih. V raziskavi ameriške znanstvene revije (Educational Psychology Review) so tako prišli do ugotovitve, da naj bi starše neuspešnih otrok povezovalo šest skupnih lastnosti. Pri problematičnih in neuspešnih otrocih so namreč našli skupne načine vzgoje, ki se pri obravnavanih otrokih odražajo kot problematično obnašanje.
Šest skupnih značinosti vzgoje
1) Avtoritativnost staršev
Starši, ki so prezahtevni do svojih otrok, nespodbudno vplivajo na njhovo komunikacijo in tako na njihov slab uspeh v šoli.
2) Televizija
Gledanje televizije naj bi sicer imelo pozitiven vpliv na besedišče, vendar naj bi se otroci do treh let starosti, ki gledajo veliko televizije bolj verjetno fizično spravljali nad vrstnike.
PREBERITE TUDI: Koga je težje vzgajati: fantka ali deklico?
3) Kričanje, žaljenje in preklinjanje
Verbalno nasilje naj bi imelo isti negativni vpliv kot fizična nasilnost. Pogosto verbalno nasilje ima za posledico težavnega otroka, ki na enak način komunicira s starši ali sovrstniki, kot se je naučil/videl doma.
4) Nadzor
Izvajanje prevelikega nadzora naj bi vplivalo na višjo mero tesnobe in depresije otrok, ki so bolj sramežljivi in manj odprti za nove ideje.
5) Neizražanje čustev
Čustvena zadržanost staršev naj bi negativno vplivala na otrokovo negotovost, vedenjske težave in čustvene stiske.
6) Fizično kaznovanje
Raziskave so pokazale, da ima šeškanje negativen vpliv, saj so imeli otroci s tovrstnimi izkušnjami vedenjske težave, bili so moteči pri pouku, imeli so kognitivne težave. Šeškanje povezujejo celo s težavami psihičnega zdravja.