5 zdravih slanih prigrizkov za šolarje in malčke
Zbrali smo pet idej za zdrave slane malice za vašega šolarja in tudi malčka, ki jih lahko pripravite tudi kot hitro družinsko večerjo ali vzamete s seboj, ko se odpravite na izlet.
Pravilna prehrana šolarja je zelo pomembna za vse izzive, ki jih prinaša šola. Napačno prehranjevanje namreč pri otroku povzroči pomanjkanje energije in hkrati vpliva na zmanjšano odpornost organizma. Raziskave so pokazale, da so šolarji, ki zjutraj zajtrkujejo in v dnevu zaužijejo še lahko in zdravo malico, v šoli praviloma uspešnejši.
Starši se ob vseh obveznostih pogosto znajdemo v časovni stiski za pripravo zdravih obrokov za šolarje in malčke. Zato smo poiskali nekaj receptov, ki so nam jih zaupali Ringarajini starši za pripravo hitrih, enostavnih in predvsem hranljivih prigrizkov. Te lahko ponudite otrokom za malico, jih pripravite kot lahko večerjo ali za prigrizek na izletu oziroma praznovanju.
Pica polžki
A poznate otroka, ki ne obožuje pice? Težko ga boste našli, tako da smo prepričani, da bodo te pica polžke otroci radi pohrustali za malico ali kot prigrizek na otroški zabavi. Nadev lahko poljubno prilagajate otrokovem okusu in nanje, za še bolj zdravo različico, naložite zelenjavo – popečeno ali svežo.
Rezine s tuno in bučkami
Te brezglutenske bučkine rezina z dodatkom tune poskrbijo za enostavno in zdravo malico ali večerjo, odlične pa sotudi kot malica, ko se odpravite na družinsko potepanje.
Čas za pripravo in kuhanje: 15 minut priprave, 45 minut pečenja
Sestavine za 8 rezin:
1 žlica oljčnega olja
1 rjava čebula, drobno sesekljana
1 strok česna, zdrobljen
3 srednje velike bučke, grobo naribane
425 g konzerve tune, odcejene
1 skodelica (120 g) naribanega čedar sira
1 skodelica (135 g) samovzhajajoče moke brez glutena
1/2 skodelice (125 ml) oljčnega olja
4 jajca
Priprava:
1) Pečico segrejemo na 180 °C. Dno in stranice pekača velikosti 17 x 27 cm namastimo in obložimo s papirjem za peko. V ponvi na močnem ognju segrejemo olje. Čebulo in česen pražimo 3 minute ali dokler se ne zmehčata. Pretresemo v veliko skledo.
2) Bučke, tunino, čedar in moko vmešamo v čebulno mešanico. V posebni skledi zmešamo olje in jajca in dodamo mešanici bučk. Maso premešamo, da se sestavine lepo porazdelijo. Vlijemo v pripravljen pekač.
3) Pečemo 40 minut oziroma do zlatorumene skorje na vrhu. Ohladimo v pekaču. Narežemo na kose.
Zraven rezin lahko postrežete svež paradižnik.
Če jih ne boste takoj pojedli, vas bodo počakale v hladilniku, lahko pa jih tudi zamrznete. Predlagamo, da zavijete vsako posebej in jih shranite v zamrzovalniku do treh mesecev.
Enostavne rezine s tuno in bučko so hranljiv obrok z omega maščobnimi kislinami za možgane. (FOTO: taste.com.au)
Pita iz starega kruha s koprivami in sirom
Enostavna in okusna jed iz kruha, ki bi ga sicer zavrgli in dober način, kako bo otrok pojedel tudi nekaj zelenega. Namesto kopriv lahko vanjo vmešate špinačo, blitvo, bučke ali pa kakšno drugo zelenjavo.
Špinačni žepki s sirom
Špinača vsebuje ne le veliko železa, temveč tudi veliko vitaminov A in K, folata, vlaknin in za otrokov razvoj pomembnih beljakovin.
V takšne žepke lahko "skrijete" tudi zelenjavo, ki jo otrok ne mara najbolj. Z dodatkom sira in testa ga boste lahko pretentali, da bo pojedel tudi to. (FOTO: Arhiv Ringaraja.net)
Ribje palčke s koruzno skorjico
Otroci obožujejo hrustljave ribje palčke, ki jih lahko v veliko bolj zdravi različici od tistih kupljenih pripravite kar doma. Lahko pripravite brezglutensko različico in različico brez jajc. Za bolj zdravo različico jih namesto v ponvi z oljem specite kar v pečici.
Večji otroci se lahko lotijo pripreve že sami
Ti hitri, enostavni in okusni recepti za prigrizke bodo poskrbeli, da bodo otroci zadovoljni, ne glede na to, ali jih odnesejo v šolo kot priboljšek za kosilo ali jih uživajo, ko pridejo domov.
Ni potrebno, da se priprave lotevamo samo mame. Zaradi nekompliciranih sestavin in enostavnega postopka priprave so jedi primerne, da se jih lotijo tudi očetje. A si predstavljate, kako bodo vaši otroci »kul«, če se bodo lahko pohvalili z očetovim prigrizkom.
Priprave pa se lahko lotijo tudi malce večji otroci sami. Zakaj ne bi spodbujali njihove samostojnosti s tem, da jim dovolimo, da nekaj skuhajo čisto brez pomoči. Mogoče se jim bo tudi ponesrečilo, ampak vaja dela mojstra in z majhnimi, a rednimi kuharskimi poskusi, bodo zagotovo postajali vedno boljši kuharski mojstri.