3 pravljični družinski izleti
V članku preverite, kako so videti prekmurske rusalke, kje na Dolenjskem živi povodni mož in kateri mlinar si je na vrata obesil napis Mlinar – živim brez skrbi!
Slovenija je polna čarobnih skrivnosti, ki jih lahko z otroki odkrivate tudi na enodnevnih družinskih izletih po pravljičnih poteh.
V tokratni petkovi ideji za vikend smo zbrali tri pravljične družinske izlete – enega v Prekmurju, enega na Dolenjskem in enega na Primorskem.
Kam se boste odpravili ta vikend?
1) Prekmurske vile Rusalke
Zgodba o Rusalkah gre takole:
V davnih časih so tudi v Sloveniji prebivale vile. Tiste v Prekmurju so se imenovale Rusalke, ki se še danes skrivajo v okolici Bukovniškega jezera, ki leži na jugovzhodnem delu Goričkega.
Rusalke boste prepoznali po tem, da imajo zelene lase, zelene godeše (posebna vrsta ženskega oblačila) in zelene šolne (čevlje). Živijo v globočinah bistrih voda in so vedno mlade. Če jim uspe ujeti mladeniča v svojo domovino, tudi on ostane večno mlad. Toda gorje tistemu, ki se jim posmehuje, ko si na bregu vode češejo svoje zelene lase! Žgečkale ga bodo do smrti.
Opis poti:
Do izhodišča se pripeljete iz Murske Sobote preko Dobrovnika, kjer zavijete levo k jezeru. Od okrepčevalnice greste po urejeni pešpoti mimo table z opisom točk naravne energije, vendar ne izberete te poti, temveč nadaljujete mimo informacijskega centra z otroškimi igrali do Bukovniškega jezera.
Jezero lahko obhodite s katere koli strani. Če boste začeli na desni, boste šli mimo ribiške koče nekaj časa po makadamski poti, nato pa po stezi, ki se odcepi k jezerskemu bregu in vodi ob njem. Na severozahodni strani jezera boste del poti prehodili ponovno po kolovozu.
Ko boste jezero prehodili (pazite, da pri tem ne ustrašite Rusalk!), lahko izlet podaljšate in obiščete še Vidov izvir. Pri lesenem mostičku za gozdarsko kočo pojdite desno in sledite markacijam Pomurske planinske poti. Pot se rahlo vzpenja po gozdu do izvira, kjer naj bi izvirala zdravilna voda, zato si jo le natočite nekaj za domov. Nad izvirom je tudi majhna kapelica sv. Vida, sicer se pa do jezera vrnete po isti poti in nato nazaj na izhodišče.
PREBERITE TUDI: Izlet v pravljično deželo do najlepšega slapa v Sloveniji
2) Povodni mož v Krki
Zgodba o dolenjskem povodnem možu gre takole:
Ali ste vedeli, da ne samo v Ljubljanici, temveč tudi v Krki živi povodni mož? Krški povodni mož lahko ugrabi le tiste deklice, ki niso poročene ali zaročene. Tiste torej, ki ne nosijo zaročnega ali poročnega prstana – spomina ljubezni in zvestobe.
Tako je krški povodni mož nekoč ugrabil tudi Metko, ki je ob Krki prala perilo in iz strahu, da bi ji zaročni prstan zdrsnil z roke, le tega snela. Kaj vse je moral storiti njen zaročenec Ribičev Janez, da je odrešil svojo Metko, ji pregnal spomine na težke čase, ki jih je preživela v stekleni hiši povodnega moža, in ji sezidal prekrasen grad, preverite v knjigi Bajke in pripovedke slovenskega ljudstva Jakoba Kelemina.
Opis poti:
Iz vasi Krka se odpravite po cesti mimo znamenite cerkve sv. Kozma in Damijana ter 200 let stare šole, ki jo je obiskoval mladi Josip Jurčič. Po približno enem kilometru boste prispeli do izvira Poltarice. Prvi od petih izvirov je včasih veljal za zdravilnega in so ga imenovali Kozmijanove solzice.
V času, ko je bila cerkev v Krki najbolj sloveča romarska pot na Kranjskem, so si romarji hodili v Poltarico umivat oči. Ime Poltarica naj bi dobila zato, ker polzi izpod kamenja, po drugi razlagi pa po posodi – poltarju, v katerem so imeli za graščake, ki so živeli nad izvirom, vedno sveže ribe.
Ko si boste torej umili oči pri Poltarici, pot nadaljujte po cesti skozi vas Gradiček do turistične pisarne, kjer se lahko z vodičem dogovorite za vodenje po jami (če ga ni, ga poiščite v hiši ob pisarni). Z vodičem (ali tudi sami, če ne nameravate vstopiti v jamo) se nato sprehodite čez travnik do izvira Krke in Krške jame. Vrnete se po isti poti.
PREBERITE TUDI: 12 idej za popoln oddih v slovenski Istri
3) Mlinar brez skrbi na reki Dragonji
Zgodba o mlinarju brez skrbi gre takole:
Na reki Dragonji je vzdolž njenega le 29 kilometrov dolgega toka nekoč delovalo kar 41 mlinov, s katerimi so moko mleli že Rimljani. V najlepšem, pa tudi najbolj odročnem kraju, še danes stoji Mazurinov mlin, ki je star najmanj 300 let in je edini ohranjeni mlin od Dragonji, ki je mlel še v šestdesetih 20. stoletja.
Legenda pravi, da je v njem nekoč živel mlinar, ki je imel toliko za mleti in drugih dobrin, da si je na vrata obesil napis: Mlinar – živim brez skrbi! Ko je to nekoč videl kralj, ki je imel polno skrbi z vojnami, se je odločil, da mlinarju naredi malo skrbi. Kako je mlinarju glavo rešil njegov premeteni brat, preverite v istrski pravljici Mlinar v knjigi Mrak eno jutrnja Nade Morato. Pravljico lahko otrokom preberete tudi na kateri od lesenih klopc ob Mazurinovem mlinu in tako ustvarite zares čarobno doživetje.
Opis poti:
Do vasi Trsek, kjer ob spomeniku padlim borcem NOB parkirate avto, se pripeljete iz Kopra preko Marezig in Trušk. Desno od spomenika poiščite kolovoz, kjer se začne iskanje Mazurinovega mlina. Če boste zelo pozorni, boste celo opazili markacije v obliki modrih in rdečih črtic.
Po kolovozu se boste najprej nekoliko vzpeli, nato pa spustili v rečno dolino, se mimo vaškega izvira spustili vse do struge, kjer se pot razcepi. Oznaka za mlin na kamnu vas bo usmerila naprej ob strugi, ki je še ne smete prečkati. Kolovoz kmalu zavije levo k reki (nikar ne zavijte na desno pot, ki pelje preko jase in se začne vzpenjati, ker ta ni prava!). Sedaj prečkate reko in že ste pri obnovljenem Mazurinovem mlinu. Nazaj se vrnete po isti poti.
Če želite svoje otroke popeljati še po več pravljičnih poteh po Sloveniji, jih poiščite v Sidartinem družinskem izletniškem vodniku Pravljične poti Slovenije, ki ga je napisala Irena Cerar Drašler.