cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

3 odlične jedi za doječo mamico

clock-img

30.9.2024

Za mamice, ki dojijo velja, da to kar same pojedo, poje tudi njihov dojenček. V želji, da dojenček ne bi imel težav s prebavo, pa se mamice pogosto marsičemu odpovejo, kar ni dobro. Preverite zakaj in preizkusite tri okusne recepte za doječe mamice.

3 odlične jedi za doječo mamico

Prehranski strokovnjak doc. dr. Evgen Benedik, pravi, da v splošnem doječa mati potrebuje dodatnih 550 kilokalorij na dan, da zadosti vsem potrebam za svoje telo in za dojenčka. Je pa izjemno pomembno, da je hrana, ki jo mamica poje v času dojenja, kar se da raznovrstna, saj to kar zaužije mamica, zaužije tudi doječi otrok.

Za spodbujanje proizvodnje mleka je potrebno uživati raznoliko prehrano bogato s sadjem, zelenjavo, polnozrnatimi žitaricami, mlečnimi izdelki, beljakovinami in zdravimi maščobami, svetuje Benedikt. Zdrava živila, ki jih mati zaužije, se namreč prenašajo neposredno do doječega otroka.

 

PREBERITE TUDI: Doječa mama ne potrebuje posebne diete zaradi dojenja

 

Ne odpovedujte se svežemu sadju in zelenjavi!

Še vedno se doječe mamice odpovedujejo določeni hrani, predvsem svežemu sadju in zelenjavi, ker naj bi povzročala kolike. To niti slučajno NE DRŽI, pravi dr. Benedikt, in zatrjuje, da početje nima znanstvene utemeljitve, zato ga prehranski strokovnjaki odsvetujejo tako iz prehranskega kot iz senzoričnega vidika.

 

Klavdija Kosič, mamica, ustanoviteljica bloga Boobeefoodee in strokovnjakinja za prehrano nosečnic, doječih mamic in otrok pojasnjuje, da so krčki posledica nerazvitega otrokovega črevesja, ki še ni sposobno prebaviti določenih sestavin v mleku. »Čeprav se daje veliko poudarka materini prehrani, pa kolike niso nujno povezane z živili, ki jih mamica zaužije, razen v primerih, ko gre za dokazano alergijo na kravje mleko in jajca. Takrat se mamicam res svetuje dieta brez mlečnih izdelkov in jajc, ki običajno bistveno izboljša stanje s krči."

 

Ko ima dojenček težave s prebavo in krči ...

Klavdija Kosič pravi, da je najboljše merilo, kaj smemo jesti in kaj ne v času dojenja počutje našega dojenčka. Svetuje, da mamica poskusi tudi s tistimi »problematičnimi« živili in si vodi prehranski dnevnik, s katerim si lahko pomaga, če opazi, da ima dojenček težave. Tako bo hitro ugotovila, katero živilo je lahko težavno za njenega otroka.

 

Kljub temu navaja pet živil, ki rada povzročajo dojenčkom težave, zato je pri uživanju le teh potrebno malce več pozornosti. To so:

- Kravje mleko in vsi mlečni izdelki – če opazite, da ima vaš dojenček težave, lahko poskusite dieto brez omenjenih živil, vendar morate pri takšni dieti vztrajati neprekinjeno vsaj dva tedna, da so opazni rezultati.

- Kofein in čokolada – velja za kofein v kavi, kot tudi v pravem čaju in energijskih pijačah, dobro pa je, da se v času, ko se dojenčkova prebava še vzpostavlja odpoveste še čokoladi in pravemu kakavu.

- Oreščki oziroma indijski oreščki in lešniki ter predvsem arašidi radi delajo dojenčkom preglavice.

- Pekoča hrana – raje se za nekaj časa odpovejte začinjeni in pekoči hrani, saj lahko pri dojenčku povzroča napenjanje in vetrove, pa tudi krčke.

- Hrana, ki napenja – če imamo z določeno hrano težave sami, ima običajno z njo težave tudi naš dojenček. Med hrano, ki nas rada napenja sodi: brokoli, brstični ohrovt, navadni ohrovt, čebula, zelje, cvetača … Vseeno se tem živilom ni potrebno popolnoma odpovedati: poskusite jih uživati kuhana in jim dodajte začimbe, na primer kumino.

 

PREBERITE TUDI: Sezamov čaj za več mleka

 

Živila iz nepredelanih žit so dobra za nastajanje mleka

Doječa mamica naj bo pozorna na beljakovine, saj so raziskave pokazale, da povečan vnos beljakovin v telo doječe matere spodbudi proizvodnjo mleka.

Poskrbeti mora tudi za zadosten vnos živil, ki vsebujejo vitamine in minerale, kakršni so kalcij, železo, omega-3, kalij, vitamin A in vitamin C, ki jih morajo uživati tako nosečnice kot tudi doječe matere.

Kosičeva svetuje tudi pogosto uživanje polnozrnatih izdelkov, saj ugodno vplivajo na prebavo in pomagajo pri zaprtju, pa tudi živila, bogata z vlakninami in čim več nepredelanih žit, ki spodbujajo nastajanje mleka: ovsena kaša, prosena kaša, kosmiči vseh vrst, polenta oz. koruzni zdrob, ajdova kaša, rjavi riž ali navaden basmati riž (poljubno) in podobno.


Vsekakor najboljše merilo za to, kaj lahko in kaj ne sme jesti doječa mamica je počutje njenega otroka: »Opazujte otroka – to je ena velika popotnica, ki vam jo lahko dam za vse možne priložnosti. On je merilo, on je vaša edina smernica, kako boste ravnali v zvezi s prehrano in vsem ostalim,« na svojem blogu piše Kosičeva.

 

3 okusni recepti za doječo mamico

Ker idej za to, kaj si lahko na hitro pripravimo v času dojenja ni nikoli preveč, smo poiskali tri odlične recepte. Rezance in čičerikin golaž smo našli na kulinaričnem blogu Boobeefoodee in odlično pašeta skupaj.

 

1) Domači ajdovi široki rezanci

Rezanci, bogatega okusa po ajdi, so pripravljeni v rekordno kratkem času in avtorica, Klavdija Kosič zagotavlja, da uspejo tudi vsem neveščim priprave testenin.

Za recept klikni na fotografijo ali TUKAJ >>>

rezanci, recept

Priprava ajdovih rezancev je nezapletena in hitra. (FOTO: BoobeeFodee)


Kot omako lahko pripravite karkoli po svojem okusu ali skuhate še eno jed po predlogu BoobeeFoodee mamice, in sicer čičerikin golaž s puranom ali brez, če ne jeste mesa.

 

2) Čičerikin golaž s puranom (ali brez)

Golaž, obogaten z milijon dišečimi začimbami, skupaj s čičeriko, je odlična samostojna jed, zraven lahko ponudite njoke, kuskus, pire, krompir v oblicah, slano proseno kašo ali pa polento, ki je še dobra za nastajanje mleka.

Za recept klikni na fotografijo ali TUKAJ >>>

čičerikin golaž, recept

Odličen golaž, poln rastlinskih beljakovin za vege mamice ali tiste, ki jeste meso. (FOTO: BobeeFoodee)

 

3) Pire (namaz) iz pečenih jajčevcev

Sestavine:

500 g jajčevcev (oziroma dva velika jajčevca)

3 žlice sveže stisnjenega sok limone,

1-2 stroka sesekljanega česna,

2 jedilni žlici paste tahini (iz sezamovih semen)

sol

poper

oljčno olje za pekač

 

Priprava: 

Jajčevce očistimo, operemo, osušimo in po dolgem prerežemo na pol. Večkrat jih prebodemo z vilicami in položimo v pekač, ki smo ga prej dobro premazali z oljem. Pečemo v pečici 20 minut pri 250°C oziroma približno 45 minut pri 190 °C, da se popolnoma zmehčajo. Med peko jih obračamo.

Pečene jajčevce ohladimo in olupimo ali pa z žlico izdolbemo meso. Meso pokapamo z limoninim sokom, stisnemo česen in dodamo sezamovo pasto. Vse skupaj z električnim mešalnikom zmešamo v pire. Po potrebi dodamo še oljčno olje in začinimo.

 

namaz iz jajčevcev

Seznam v namazu bo poskrbel za nastajanje mleka, če si bostenamaz namazali na ovseni kruh, pa bo to dvojna doza "spodbude" za mleko. (FOTO: Testy.co)

 


 

klavdija kosičKlavdija Kosič je certificirana prehranska svetovalka, specializirana za otroško prehrano, od uvajanja goste hrane dalje, obenem pa mamica, ki teorijo preizkusi tudi v praksi. Je avtorica dveh odličnih knjig preprostih receptov za uvajanje goste hrane - Preprosti, slastni, zdravi otroški recepti 1 in 2 - in knjige enostavnih vegetarijanskih in veganskih receptov za vso družino - Vegi za družino na brzino.

 

Več vsebin o prehrani za vso družino in veliko odličnih receptov najdete na naslednjih povezavah:

https://www.facebook.com/BoobeeFoodee

http://www.boobeefoodee.si/

news-img

Prvi koraki k srečnemu otroštvu z Generali

Program Za srečen začetek zavarovalnice Generali mladim staršem ponuja ključne nasvete o negi dojenčka in malčka ter prvo pomoč v primeru nezgod. Hkrati skrbi za finančno varnost družine in otrokovo prihodnost.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem