11 pravil za varnost otroka v kuhinji
Preberite nekaj najosnovnejših navodil, ki jih ne smemo spregledati, ko je otrok v kuhinji. Naj bo zagotovljena varnost, ko otroci kuhajo oziroma pomagajo pri pripravi obrokov.
Vam tudi vaš otrok zelo rad pomaga pri kuhi in se rad zadržuje v kuhinji? Potem obvezno preverite najosnovnejša navodila, ki jih starši ne smemo spregledati, ko je otrok v kuhinji.
Ker je v kuhinji veliko potencilnih nevarnosti, ki bi otroka lahko poškodovale, je zelo pomembno, da dobro poskrbite za otrokovo varnost, ko otroci kuhajo oz. vam pomagajo pri pripravi obrokov. Varnost naj bo vedno na prvem mestu, kar jasno sporočite tudi otrokom. Pa čeprav je kuhanje strašno zabavna reč.
1. Mali kuharji ne smejo biti sami v kuhinji.
Resda vam bo vzelo samo minutko, da hitro opravite en opravek v drugem prostoru, toda za to, da se otrok opeče na štedilniku ali polije z vročim oljem, je potrebno le nekaj sekund neprevidnosti. Zato otroka nikoli ne puščajte samega v kuhinji, ko kuhate in obstaja morebitna nevarnost poškodbe.
2. Bodite potrpežljivi.
Veliko staršev otrok ne "spusti v kuhinjo" le zato, ker se jim ne ljubi pospravljati za njimi. Otroci pač ne vedo, kaj se bo zgodilo, če bodo s prstki preverjali, kakšna je moka na otip. In da je gobico treba ožeti preden jo vzameš iz umivalnika. Zato starši, bodite potrpežljivi in se ne jezite nanje, saj se otroci šele učijo in vsi se učimo tudi na napakah.
3. Pojasnite mu vse nevarnosti.
V kuhinji je ogromno potencialno nevarnih reči, če jih ne znamo pravilno uporabljati. Če mešalnik v maminih rokah izgleda zelo zabavna reč, je v nespretnih otrokovih ročicah lahko usoden gospodinjski aparat. To sedaj ne pomeni, da otroka nikoli več ne boste spustili v kuhinjo in mu vse po vrsti prepovedali, zato da se izognete morebitnim nesrečam in poškodbam. Veliko bolje je, da mu pri skupnem kuhanju ves čas pojasnjujete, zakaj je kakšna reč nevarna, kako se jo pravilno uporablja in katerih reči otrok nikoli ne sme uporabljati sam.
4. Posebna pozornost pri plinskem štedilniku!
Če imate doma plinski štedilnik, dobro premislite, preden ga boste dali v uporabo tudi otroku. Ga je res že sposoben sam varno uporabljati? Ne glede na to, kakšen štedilnik imate, si je za štedilnik treba vzeti veliko časa in ponavljanj. V začetku samostojne uporabe otroka večkrat preverite in dodatno opozorite. V primeru plinskega štedilnika je smiselno, da na vidno mesto obesite tudi telefonsko številko za pomoč, o kateri poučite tudi otroka.
5. Pri kuhanju kratki rokavi.
Tole pravilo v resnici velja tako za otroke kot odrasle - pri kuhanju je dobro nositi kratke rokave, saj so dolgi rokavi lahko nevarni, če ste preblizu ognja ali vroče vode. Na to pravilo bodite posebej pozorni, ki gre za otroke, ki so jim rokavi v napoto že samo, ko si umivajo roke.
PREBERITE TUDI: Te postopke oživljanja mora poznati vsak starš!
6. Nosite predpasnik.
Predpasnik ni samo lepotni dodatek, temveč predvsem zelo učinkovita zaščita pred hrano, vodo in drugimi madeži. To seveda še posebej velja za otroke, ki so pri "kuharskem packanju" še toliko bolj nespretni. Zato jim priskrbite otroški predpasnik in pri tem pazite, da ne bo predolg in ga ne bodo motile predolge vrvice, ki so lahko zelo nevarne, če se zaradi njih spotakne ob vročem kuhališču.
7. Ročke dosledno obračajte navznoter!
Tole pravilo velja za odrasle in se ga morate dosledno držati - ročke ponev in loncev vedno obrnite navznoter, da jih otroci ne dosežejo ali se pomotoma dregnejo vanje in vsebino vroče hrane prevrnejo nase. Posledice opeklin so lahko zelo hude in trajne!
8. "Nesreče" počistite takoj.
Vedno takoj počistite, če se zgodi, da vi ali otrok kaj polijete po tleh, pri čemer pazite, da otroku ne bo spodrsnilo na mokrih tleh. Nakateri starši imajo zato v kuhinji kuhinjsko preprogo s protidrsečo podlago, ki preprečuje morebitne nesreče zaradi mokrih tal.
9. Sproti pospravljajte.
Z vzgledom in nežno spodbudo otroke naučite, da med kuhanjem posodo, pribor in sestavine pospravljajo že sproti med kuhanjem oziroma, ko čakate, da se jed skuha. Tako se boste izognili nalaganju posode in drugih kuhinjskih pripomočkov ter možnosti, da se ta prevrne in povzroči neljubo kuhinjsko nesrečo.
PREBERITE TUDI: Otroški kuharski slovar
10. Bodite previdni s surovo hrano.
Surovo hrano ločite od že kuhane in pazite, da ne uporabljate iste posode, v kateri so bile sveže surove sestavine, za kuhano hrano. Posebna previdnost je potrebna pri surovem mesu in jajcih. Otroku nikakor ne pustite, da poskušajo ali jedo surovo meso ali jajca, da se ne okužil s salmonelo kar v domači kuhinji. Ko končate s pripravo surovega mesa, dobro očistite pulte in šele nato nadaljujte s pripravo druge hrane.
11. Redno si umivajte roke.
Otroka z vzgledom naučite, kako zelo je pomembno, da hrano vedno pripravljamo s čistimi rokami. Med kuhanjem si po potrebi večkrat umijte roke in tako otroka navajajte na utrezno higieno, ki je potrebna, ko gre za pripravo hrane. Pri tem mu seveda razložite, zakaj si je v kuhinji tako pogosto treba umiti roke.
In še en nasvet: prisluhnite otroku.
Če otroka silimo, da mora pripravljati hrano, ki je ne mara, je seveda ne bo pripravljal motiviran in z veseljem, temveč vse bolj nejevoljen in jezen. Ko smo pa jezni, pa se možnosti za nesrečo močno povečajo. Zato otroka ne silite, da počne nekaj, kar se vam zdi prav, da bi v kuhinji "že lahko počel", temveč ga raje spodbudite, da vam pomaga kako drugače, kar rad počne v kuhinji. Tako bodo radi kuhali tudi, ko bodo večji in ne bo dolgo, ko vas bodo presenetili z družinskim zajtrkom ali kosilom.