cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

10 nasvetov, kako vzgojiti eko-otroka

clock-img

23.4.2024

Za to, da vzgojite eko-otroka in nekoč ekološko osveščenega odraslega, ne potrebujete niti posebnega znanja, niti dodatnih finančnih virov.

10 nasvetov, kako vzgojiti eko-otroka

Tudi, ko gre za ekologijo in ekološko osveščenost, seveda največ vzgajamo z vzgledom. Pa vendar lahko z določenimi družinskimi dejavnostmi spodbudimo razvoj ekološke osveščenosti pri otroku.

In tako poskrbimo za boljši ogljični odtis in odnos do narave vse družine.  

 

1) Piknik v naravi 

Zakaj bi vedno le obiskovali drug drugega ali se dobivali na otroških igriščih. Ali ne bi bilo bolj domiselno in hkrati zabavno, če s prijatelji organizirate piknik v naravi? Verjamemo, da se zaradi pomanjkanja časa in nekaterih logističnih ovir le težko spomnite na takšno aktivnost. Sedaj smo vas spomnili mi, zato nikar ne odlašajte.

Organizirajte piknik z namenom. Njegov glavni cilj pa naj bo: nabrati hrano, ki jo boste jedli na pikniku. Nikar se še ne ustrašite, za vas imamo nekaj slastnih predlogov: 

- Poznavalci gob si lahko zamislite gobov piknik. Sprehodite se po gozdu s pleteno košarico in si naberite kosilo. Zagotovo bo vsem teknila gobova juhica, skuhana na odprtem ognju.

 - Tisti, ki niste sigurni v poznavanje užitnih vrst gob, pa se jeseni lahko odpravite na kostanjev piknik. Pozanimajte se, kje rastejo kostanji, ter ne pozabite na ustrezno posodo za peko in nožek za rezanje. 

- Krompirjev piknik. Če še niste pobirali ozimnice je sedaj zadnji čas, da to storite. Pozovite prijatelje, da vam pri tem pomagajo, vi pa jih na koncu nagradite z mladim krompirčkom, pečenim na žerjavici.

 - Peka koruze. Tudi koruzo lahko spečete na žerjavici. Vse, kar potrebujete, je palica z ostro konico, na katero jo boste nataknili, da jo boste lažje obračali.

 

PREBERITE TUDI: Ko v naravi začutiš svoj dom

 

2) Uredite si vrt ali mini njivo

V primeru, da imate svoj vrt, le povabite otroka k skupni aktivnosti na vrtu. Zanj bo zagotovo pravo doživetje, če mu boste dovolili posaditi zelenjavo, ki jo bosta kasneje skupaj zalivala in skrbela za to, da okoli nje ne bo zrasel plevel. To opravilo ima hkrati tudi dobro in predvsem zdravo nagrado - opazovanje rasti pridelkov na koncu obrodi sadove, ki jih boste z užitkom pojedli.

Če ste starš mlajšega otroka, nikar ne mislite, da je obdelovanje njive zanj še prezahtevno. Dodelite mu kotiček, kjer bo lahko sam "obdeloval" zemljo.

Odlična motivacija je tudi, da sadovnjak dopolnite z novo jablano, ki vam jo bo pomagal posaditi vaš navihanček. Drevo bo raslo in letno obrodilo sadeže, polne vitaminov.

Ne obupajte niti v primeru, da vrta nimate. Bodite domiselni in namesto cvetlice v lonček za rože posadite peteršilj. Hranite ga v prostoru, ki bo ustrezen za rast in kjer ga bo radovedni učenjak lahko redno zalival in opazoval pri rasti. Ne bo vam žal. Pravzaprav boste presenečeni, ko boste ugotovili, da ima vaš lasten proizvod popolnoma drugačen, bolj poln okus kot kupljen v veleblagovnici.

Če ste sladkosnede sorte, pa si lahko v svojem stanovanju zamislite gojenje sadeža s slastnimi rdečimi plodovi - njami, jagode. Otroci jih obožujejo.


3) Namesto z avtomobilom, čim več hodite peš in se vozite s kolesom 

Le zakaj bi se morali vedno in povsod peljati z avtomobilom? Ali ni prijetneje in bolj zdravo, če se - kadar vam čas dopušča - odpravite v mesto, vrtec, šolo ali službo kar peš ali s kolesom? Najbrž se boste strinjali, da je avto pri krajših razdaljah pogosto le razvada, ki smo jo pridobili zaradi nenehnega hitenja. Predlagamo, da jo nadomestite z novo, bolj zdravo in okolju prijaznejšo razvado.

 

4) Naučite se ravnati s smetmi 

Kadar se odpravite na sprehod, poskrbite za to, da bodo smeti, ki ste jih proizvedli med potjo, vedno pristale v za to namenjenih smetnjakih. Nikar ne mečite ovitkov od bonbonov in praznih embalaž pijače v naravo ali ob poti, kjer hodite, ali še slabše - skozi okno avtomobila, ko se peljete na izlet. Če v vaši bližini ni koša za smeti, te hranite v vrečki, dokler jih ne boste imeli možnost odvreči na ustrezno mesto.

Na ustrezno ločevanje odpadkov pa seveda ne pozabite tudi doma, na počitnicah in povsod, kjer lahko otroku z vzgledom pokažete, kakšen je pravilen odnos do odpadkov.

 

PREBERITE TUDI: Tudi na dopustu ne pozabimo na okolje! 

 

5) Udeležite se čistilne akcije 

Vse pogosteje potekajo čistilne akcije, ki jih organizirajo različna društva in organizacije. Čas je, da tudi vi prijavite svojo družinico. Tako boste skupaj naredili plemenito dejanje. Pa še dolgčas vam ne bo, saj vam družbe ne bo manjkalo. Morda pa v vašem domačem kraju vi organizirate kakšno?

 

6) Reciklirajte in darujte 

Tudi Mojster Miha uči, da je potrebno reciklirati in s tem zmanjševati količino odpadkov. Zakaj ne bi tega na svoj način storili tudi vi. Punčka iz cunj, ki bo nastala iz ponošenih oblekic, bo zagotovo prava mala lepotica.

Poleg izdelave novih predmetov iz starih, lahko stvari, ki jih več ne potrebujete, darujete številnim organizacijam, ki pomagajo ljudem v stiski. Zagotovo se bo nekdo zelo razveselil puloverčka, ki ste ga založili v omari in ga je vaš malček prehitro prerasel, ne da bi ga veliko nosil.

 

7) Kupujte in kuhajte premišljeno 

Morda se sliši smešno, vendar je dejansko res: v današnji dobi potrošništva večina ljudi in otrok grdo ravna s hrano. Delamo si zaloge in jo po nepotrebnem mečemo stran, ker ji prehitro poteče rok uporabe. Zato kupujte in kuhajte premišljeno. Tako boste z dobrim vzgledom otroke največ naučili.

 

8) Ne pijte vode iz plastenk

Večina vodovodov v Sloveniji ima pitno vodo, zato se nikar ne bojte, da ni dovolj čista. Razmislite, koliko boste naredili za okolje, če boste sebi in vašemu otroku namesto ustekleničene vode v plastenki natočili v kozarec raje tisto iz pipe. Ali še bolje - iz preverjenega naravnega izvira, kjer je voda tudi najbolj živa in zdrava.


9) Čistite in perite s pridihom na zelen način

Vse pogosteje se pojavljajo pozivi in navodila, da je dobro za okolje agresivna umetna čistila (pralni praški, mehčalci ipd.) nadomestiti z naravnimi čistili. Preskusite jih in videli boste, da za čist dom in perilo ne potrebujete cele omare sintetičnih čistil.

 

10) Varčevanje z energijo

Varčevanje z energijo je prav tako pomemben dejavnik pri vzgoji eko-otroka. Naučite vaš podmladek:

 - redno ugašati luči, če jih ne potrebuje,

 - uporabljati varčne žarnice v skladu z navodili za uporabo, 

- ugašati radio in televizijo, če ju ne posluša ali ne gleda, 

- ugašati računalnik, če ga ne potrebujte, 

- ne odpirati oken, kadar je prižgano gretje ali hlajenje prostora ipd.

 

Pri vsem tem pa nikakor ne smete pozabiti na najpomembnejši dejavnik, ki bo vplival na to, da se bo vaš malček naučil spoštovati naravo. Nikoli ne pozabite na dejstvo, da vas bo otrok vedno posnemal. Da bi mu privzgojili določene navade ni dovolj le to, da ga učite. Biti mu morate za vzgled, saj boste s tem dosegli veliko boljše in trajnejše rezultate.

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem