|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Pravica do bolniške za nego otroka !!!
11.9.2012 20:45:46   
beti 1
Kopirano iz navodil ZZZS, zato malo težko razumljivo a vseeno jasno.

Pravica do zadržanosti od dela zaradi nege otroka

Pri ugotavljanju upravičenosti do začasne zadržanosti od dela zaradi nege je potrebno poleg zdravstvenega stanja otroka in posledično – potrebe po negi ugotavljati tudi, ali zavarovanec, ki uveljavlja pravico do nege, izpolnjuje predpisane pogoje. Zato mora osebni zdravnik upoštevati določbo 5. odstavka 138. člena Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja (Ur.l. RS, št. 30/03 - prečiščeno besedilo, 35/03 - popr., 78/03, 84/04, 44/05, 86/06, 90/06 - popr., 64/07 in 33/08, v nadaljevanju: Pravila OZZ), v kateri je določeno, da ima zavarovanec pravico do nadomestila plače za nego ožjega družinskega člana, če nege ne more zagotoviti zakonec, ki je nezaposlen, upokojen ali lahko zagotavlja nego brez zadržanosti od dela.
Podatke o teh okoliščinah mora osebnemu zdravniku posredovati zavarovanec, ki uveljavlja pravico do nege.
V praksi pa lahko nastopijo primeri, zaradi katerih zakonec, ki je nezaposlen (ni v delovnem razmerju, ne opravlja samostojne dejavnosti, ni kmet ipd.) ali upokojen, ne more zagotoviti nege otroka. Razloge mora dokazati zavarovanec, ki uveljavlja pravico do nege, in sicer z ustrezno dokumentacijo (npr.pogodbo o opravljanju dela, zdravniškim potrdilom …) ali na podlagi izjave v primerih, ko z dokumentacijo ne razpolaga. Vzorec izjave je priloga tega dopisa.
Osebni zdravnik mora zavarovancu pojasniti pogoje za uveljavljanje pravice do nege, ugotovljena dejstva pa zapisati v zdravstveni karton otroka. Če je osebni zdravnik dejansko stanje ugotavljal na podlagi podpisane izjave, slednjo vloži v zdravstveni karton.
V primerih, ko eden od staršev dela s krajšim delovnim časom (dela s krajšim delovnim po predpisih o starševskem varstvu, o delovnih razmerjih ali po predpisih o pokojninskem in invalidskem zavarovanju), peti odstavek 138. člena Pravil izrecno ne določa, da mora biti zadržan od dela tisti od staršev, ki dela krajši delovni čas od polnega. Je pa skladno z navedeno določbo lahko eden od staršev začasno zadržan od dela s pravico do nadomestila plače le za tisti delovni čas, za katerega drug starš ne more zagotoviti nege brez zadržanosti od dela. Glede dokazovanja okoliščin veljajo enaka pravila, kot so zapisana v prvo opisanem primeru pri čemer mora izbrani osebni zdravnik upoštevati tudi dejansko odsotnost starša od doma (torej čas, ko dela in čas, ki je potreben za pot na delo in iz dela domov).
V času, ko je zavarovana oseba na porodniškem ali starševskem dopustu, praviloma lahko neguje tudi drugega otroka, ki zaradi zdravstvenega stanja potrebuje nego. Vendar pa tudi v tovrstnih primerih lahko pride do situacije, da npr. mati, ki je na porodniškem dopustu, zaradi objektivnih razlogov ne more zagotoviti nege otroku.
To pomeni, da je tudi v teh primerih potrebno ugotavljati vse okoliščine konkretnega primera, pri čemer je potrebno izhajati iz dejstva, da mora imeti otrok v času bolezni oziroma poškodbe dejansko zagotovljeno ustrezno nego. Tako je npr. v situaciji, ko je mati odsotna z dela zaradi koriščenja porodniškega oziroma starševskega dopusta, nego pa potrebuje drug otrok, potrebno ugotavljati, ali bi moral biti drugi otrok ločen od novorojenčka in ali mati lahko zagotavlja nego otroku, tudi zaradi okoliščin na njeni strani (npr. bolezen mame v času, ko otrok potrebuje nego).
Prav tako ni mogoče istočasno (za isto časovno obdobje) uveljavljati pravice do nege in pravice do spremstva za istega otroka s strani obeh staršev.
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Pravica do bolniške za nego otroka !!!
11.9.2012 21:11:07   
2sneg13
nič novega, ali?user posted image

(odgovor članu beti 1)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Pravica do bolniške za nego otroka !!!
11.9.2012 21:52:49   
beti 1
Ne, nič novega, samo črno na belem od ustanove, ki je tu glavna.

(odgovor članu 2sneg13)
Neposredna povezava do sporočila: 3
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Ko malček zboli, mu zapojte
Britanski strokovnjaki trdijo, da bi morali starši svojim dojenčkom in malčkom, kadar ti zbolijo, peti pesmice, saj to z...
Očetov "objem" novorojenčka, ki ga...
Toliko žalosti je na tej fotografiji, na kateri očetove rokavice objemajo novorojeno hčerkico, ki pa je on ne bo nikoli ...




Brrrr...
пеперутка16

Ste že kdaj naleteli na kaj neznanega, nam ljudem karkoli nadnaravnega?! Duhovi, hudič, šejtan......