13 - 24 recepti iz 29 | Stran: | | 1 | 2 | 3 |
Turban z morskim listom in kozicami > Sestavine: 8 filejev morskega lista (svežega ali zamrznjenega)
300 g izluščenih kozic
2 jajci
90 ml polnomastne smetane
4 žlice sesekljanega peteršilja
sol in poper
2 žlici masla za namastitev modela
ZA OKRAS
12 izluščenih kozic
1 zrel paradižnik, olupljen, razsemenjen in sesekljan
2 žlici sesekljanega peteršilja in še nekaj vejic
Priprava: 1. Fileje morskega lista razpolovimo po dolžini, jih položimo med dva lista papirja za peko in nežno sploščimo s kladivom za meso. Solimo in popramo.
2. V kozici zavremo vodo, dodamo vse izluščene rakce, jih kuhamo 3 minute in nato odcedimo. 12 kozic, namenjenih za okras, na toplem shranimo za kasneje, ostale pa drobno sesekljamo.
3. V skledo damo jajci, smetano in peteršilj. Solimo, popramo in rahlo stepemo z vilicami. Dodamo sesekljane kozice in s kuhalnico dobro premešamo.
4. Poseben ognjevaren model namastimo z maslom in obložimo s fileji morskega lista,
tako da ti segajo malce čez rob. Nato v model vlijemo zmes jajc in smetane, rahlo potlačimo in pokrijemo z deli filejev, ki visijo čez robove. Model položimo v pekač, v katerega natočimo toliko tople vode, da sega do polovice modela. V pečici, ki smo jo prej segreli na 180 °C, pečemo približno 20–25 minut.
5. Model vzamemo iz pečice, z majhnim nožem povlečemo okrog njegovih robov in pripravljeno jed preložimo na servirni pladenj ali krožnik. Jamico okrasimo s prihranjenimi kozicami, koščki paradižnika in peteršiljem.
Vir: Čas je za zabavo, Založba Mežek, Ljubljana, 2008.
Čas priprave: 0 minut
<< Zapri recept
Tunini zvitki > Sestavine: 2 žlici svežih krušnih drobtin
4 žlice mleka
115 g sveže tunine, sesekljane
2 žlički sesekljanega peteršilja
1 strok česna, sesekljan
2 jajci, 1 trdo kuhano in 1 surovo
1 žlica naribanega sira pekorino
sol in poper
4 tanke rezine sveže tunine
4 žlice oljčnega olja
1 majhna čebula, sesekljana
300 ml paradižnikove omake
Priprava: 1. Krušne drobtine namočimo v mleko, nato jih stisnemo in položimo v skledo s sesekljano tunino, peteršiljem, česnom, trdo kuhanim jajcem, surovim jajcem, sirom, ščepcem soli in sveže mletim poprom.
2. Sestavine premešamo s kuhalnico in jih razprostremo po rezinah tunine.
3. Vsako rezino zvijemo in prebodemo z zobotrebcem, da ohrani obliko.
4. V ponvi segrejemo olje in rahlo popražimo čebulo. Dodamo paradižnikovo omako ter solimo in popramo. Pustimo, da na zmernem ognju počasi vre 2–3 minute, nato pa dodamo tunine zvitke in na šibkem ognju kuhamo 10 minut ter občasno obrnemo. Postrežemo vroče.
Vir: Sredozemska kuhinja, Založba Mežek, Ljubljana, 2008.
Čas priprave: 0 minut
<< Zapri recept
Tunizijske ribje kroglice > Sestavine: 450 g filejev bele ribe, svežih ali zamrznjenih
4 žlice sesekljanega peteršilja
1 srednje velika čebula, sesekljana
1 stepeno jajce
1/2 žličke sveže mletega črnega popra
1/2 žlice sladke paprike v prahu
1/2 žlice semen kumine, zdrobljenih v možnarju
1/2 žličke soli
4 žlice navadne moke
olje za cvrenje
Priprava: 1. S filejev odstranimo morebitne kosti in kožo, nato jih zmeljemo v kuhinjskem strojčku. Kašo prenesemo v skledo in dodamo peteršilj, čebulo, jajce, poper, papriko v prahu, kumino in sol.
2. Dobro premešamo in oblikujemo majhne kroglice, ki jih rahlo sploščimo, nato pa temeljito
povaljamo v moki.
3. V ponev za cvrenje nalijemo večjo količino olja, ga močno segrejemo in cvremo kroglice, dokler niso po vsej površini zlato rumene. Z odcejalno žlico jih vzamemo iz ponve, popivnamo s papirnatimi brisačami in še vroče postrežemo.
Vir: Sredozemska kuhinja, Založba Mežek, Ljubljana, 2008.
Čas priprave: 0 minut
<< Zapri recept
Pečene marinirane sardele > Sestavine: 800 g svežih surovih sardel ali drugih manjših rib
1 vejica rožmarina
90 ml oljčnega olja
sol in poper
4 žlice navadne moke
1 žličke paprike v prahu
ZA OKRAS
1 limona, narezana na rezine
Priprava: 1. Sardele pripravimo tako, da jim odstranimo glave in hrbtenice, nato jih operemo in popivnamo s papirnatimi brisačami.
2. Položimo jih v posodo, jim dodamo vršičke rožmarina in oljčno olje, rahlo solimo in popramo ter za 30 minut postavimo na stran.
3. V plitvo posodo stresemo moko in papriko, premešamo in začinimo. Sardele (po eno naenkrat) vzamemo iz olja in jih povaljamo v moki.
4. Razporedimo jih po ognjevarni posodi in polijemo z marinado iz oljčnega olja. Pečico (pod žarom) segrejemo na srednjo temperaturo in vanjo postavimo posodo. Pečemo približno 10 minut, nato okrasimo z rezinami limone in postrežemo.
Vir: Sredozemska kuhinja, Založba Mežek, Ljubljana, 2008.
Čas priprave: 0 minut
<< Zapri recept
Brancin de lux > Sestavine: – olivno olje
– 4 brancini (18 do 20 dag)
– 100 g češnjevega paradižnika
– 1 limona
– 5 strokov česna
– kapre, olive (pest)
– 1 rumena paprika
– 1 zelena paprika
– 1 rdeča paprika
– 500 g prepečenega krompirja (zamrznjeno)
– 2 bučki
– balzamični kis
– sol, poper, bazilika
Priprava: Očiščene brancine mariniramo z olivnim oljem, češnjev paradižnik, stroke česna, kapre, olive solimo in dodamo poper v zrnju. Pustimo malo v marinadi. V drugem pekaču razpostavimo krompirček, ga naoljimo in solimo. V tretjem pekaču pa pripravimo na 1 cm debele rezine narezane bučke in jih samo naoljimo. Brancine damo v pekač in vse tri pekače v že ogreto pečico na 180 °C. Bučke vzamemo ven po 8 minutah, brancina po 25 minutah skupaj s krompirčkom.
Medtem na olivnem olju opečemo zelenjavo, v ponev najprej damo na rezine debeline noža narezan korenček, ga popečemo po obeh strani, nato dodamo papriko, narezano na trakove, in strok sesekljanega česna. Podušimo še dodatnih 5 minut, posolimo in popopramo na koncu. Živila naložimo na krožnik, po želji brancina filiramo in obložimo s krompirčkom, bučkami in papriko. Po okusu dodamo še tržaško omako.
NASVET: Paprika je zelenjava, ki vsebuje največ vitamina C, celo več kot nekateri agrumi, zato jo v mojih receptih zasledite večkrat.
Čas priprave: 0 minut
<< Zapri recept
Ribji brodet iz svežih rib brez koščic > Sestavine: Sestavine za ribji brodet:
Sveža riba: rospo, raža (20 dag)
Sipe sveže - očiščene (20 dag)
Kalamari sveži - očiščeni (20 dag)
Azija - sveža (20 dag)
Olje - sončnično (2 žlici)
Česen (malo)
Paradižnik - sveži (1/2 kg)
Limonin sok (2 žlici)
Sol - morska (malo)
Voda (3 dl)
Moka - polbela
Drobtine
Oljčno olje (2 žlici)
Maslo
Peteršilj
Sestavine za polento:
Voda (1,6 l)
Maslo (2 dag)
Oljčno olje (2 žlici)
Sol - morska (1 žlica)
Zdrob - koruzni (40 dag)
Priprava: Ribe najprej očistimo in operemo v mrzli osoljeni vodi. Nato na ne prevročem olju zadišimo sesekljan česen in čebulo, pridamo zmlete ali drobno narezane sveže, očiščene sipe in jih podušimo. Dodamo na drobno narezane sveže kalamare, še malo dušimo, dodamo malo olupljenega in na tanko narezanega svežega paradižnika (ali prav malo paradižnikove mezge iz kozarca). Vse skupaj še malo popražimo, po želji malo pomokamo, posolimo in zalijemo z majhno količino vroče vode ali ribje juhe. Dodamo kis, limonin sok in kuhamo približno 10 minut. Posebej v vodi, ki ji dodamo česen, sol in jušno zelenjavo, skuhamo ribe s kostmi: ražo, rospo, azijo ali drugo svežo ribo, jih malo ohladimo, meso temeljito očistimo od kosti in ga vložimo v pripravljeno omako. Kuhamo še 10 minut.
Vodo, v kateri smo kuhali ribe, precedimo skozi gosto sito in jo lahko porabimo za zalivanje brodeta. Če je potrebno jed še malo zgostiti, jo potresemo z drobtinami.
Na koncu dodamo oljčno olje, natrgan peteršilj in košček masla.
Na enak način lahko pripravimo brodet iz kvalitetnih zmrznjenih ribjih filejev (orade, škarpene idr.) ali celih rib.
Nasvet. Če imamo poleg celih rib, ki jih moramo kuhati posebej, tudi filirane ribe, jih temeljito pregledamo, operemo v mrzli osoljeni vodi, zrežemo na koščke in vložimo v omako.
Polenta:
Vodo zavremo, solimo, dodamo maslo ali oljčno olje in vanjo zakuhamo presejan koruzni zdrob in polentno moko. Zakuhamo redko testo za polento. Na začetku mešamo s stepalno šibo, da se ne naredijo grudice, ko pa se začne polenta gostiti, jo pokrijemo in se sama kuha. Lahko jo premešamo z leseno kuhalnico - „polentarjem“ in kuhamo 30 minut. Kuhano zlijemo v naoljeno skledo ali pekač. Če jo kuhamo v kotličku, jo vsaj 5 minut pred koncem ne mešamo, da pri obračanju lažje odstopi od skorje. Stresemo jo na leseno okroglo desko. Še vrelo razrežemo na kocke, z mokrim, malo daljšim nožem ali sukancem.
Čas priprave: 0 minut
<< Zapri recept
Ribji namaz s polenovko > Sestavine: Polenovka (25 dag)
Olje - sončnično (1,5 dl)
Oljčno olje (1 dl)
Sol - morska
Česen
Priprava: Polenovko vsaj en dan namakamo v osoljeni vodi. Vodo večkrat zamenjamo. Kuhamo jo z jušno zelenjavo vsaj 1 uro. Nato jo očistimo in odstranimo vse koščice. V mešalec damo samo bele kose ribjega mesa. Pol olja segrejemo, na njem zadišimo česen in z njim polijemo pripravljeno ribje meso. Pokrito naj stoji pet minut. Nato počasi mešamo in po kapljicah dodajamo še preostalo mrzlo olje. Med mešanjem lahko dodamo malo ribje juhe, da je namaz bolj rahel. Po okusu solimo. Ko se vse lepo speni in postane kot bela krema, je jed pripravljena.
Ponudimo jo lahko kot namaz na kruh, k topli polenti ali krompirju.
Čas priprave: 0 minut
<< Zapri recept
Ribja polpeta > Sestavine: File - orade (80 dag)
Jajce - drobno (2 kom)
Peteršilj
Česen
Sol - morska
Maslo (4 dag)
Kruh (2 kosa)
Oljčno olje (1 žlica)
Olje - sončnično (2 žlici)
Priprava: File orade temeljito pregledamo, da odstranimo vse koščice, strjeno kri ali hustanec in operemo v mrzli osoljeni vodi. Dobro osušenega zmeljemo ali na drobno narežemo. Dodamo v vodi namočen in dobro ožet kruh, stepena jajca, natrgane liste peteršilja in česen. Prilijemo stopljeno maslo in maso dobro premešamo. Z majhno zajemalko (še lažje s kleščami za sladoled), oblikujemo polpete - zrezke in jih zložimo na naoljen pekač. Preden damo v neprevročo pečico, jih obrnemo, da je naoljena stran na vrhu. Pečemo približno 12 do 15 minut na 180°C. Vmes jih večkrat prelijemo z omako, v kateri se pečejo, da ostanejo mehke in sočne. Na koncu dodamo malo oljčnega olja. Namesto orade lahko uporabimo tudi osliča, morskega lista ali drugo ribo brez koščic.
Kako najhitreje očistimo ribo?
Za čiščenje pečene ribe uporabljamo vilice in nož. Ribo prerežemo po sredini trupa, od glave proti repu, nato pa še ob robu, na levi in na desni strani, da odstranimo tanek rob zunanjih košcic. Z nožem gremo nazaj na sredino. Oba fileta preložimo na čisti del krožnika. Odstranimo hrbtno kost in glavo, nato z nožem privzdignemo in odstranimo še 5-7 rebrnih kosti. Dobimo štiri filete pečene (ali kuhane) ribe.
Čas priprave: 0 minut
<< Zapri recept
Ribji file s slanino > Sestavine: 4 ribje fileje, limonin sok, sol in poper, moko, 150 g slanine, žlico masla
Priprava: Očiščene ribje fileje pokapljajte z limoninim sokom, posolite in popoprajte ter povaljajte v moko. Slanino narežite na majhne kocke in jih prepražite na maslu. Ko je slanina popečena, jo odstranite iz ponve in na isti maščobi specite ribo z obeh strani. Pečeno ribo položite na krožnik, kocke slanine še enkrat na hitro pogrejte na ponvi in jih potresite po pečeni ribi. Poleg jedi ponudite slan krompir in zeleno solato.
Čas priprave: 30 minut
<< Zapri recept
Gratinirane školjke > Sestavine: 1,5 kg dagenj, peteršilj. česen, 1 čebula, 1 dcl vina, 2x paradižnikova omaka z baziliko, droptine, olivo olje, caa, 30dag topljivega sira
Priprava: Najprej očistimo školjke, nasekljamo večjo količino česna in peteršilja. V večji posodi segrejemo malo olivnega olja in na hitro prepražimo dve žlici česna in peteršilja, zalijemo z vinom nato dodamo školjke in pokrijemo. Dušimo toliko časa da se školjke odprejo. Z ostankom česna in petršilja naredimo tržaško omako.
V drugi posodi prepražimo čebulo in dodamo paradižnikovo omako z baziliko.
Ko se školjke odprejo, zkornji del školjke kjer ni mesa odtrgamo. Tekočino ki je ostala od školjk prelijemo v paradižnikovo omako in dodamo malo droptin da se zgosti.
Ko je omaka gotova jo prelijemo po pekaču (prišparamo eno zajemalko) nato pa školjke zlagamo v to omako. Ko so školjke zložene jih prelijemo še z ostalo omako in potresemo z sirom.
Pečica naj bo segreta nekje 180 stopinj in školjke pečemo toliko časa da se sir čisto stopi in da se počasi že delajo mehurčki. Malo pred koncem pečenja (2-3min) še pokapajte z pripravljeno tržaško omako! Zraven se zelo dobro poda pečena lepinja ali polenta!
Pa dobr tek
Čas priprave: 90 minut
<< Zapri recept
Školjke (dagnje) v buzari > Sestavine: školjke, česen, peteršilj, olivno ter eno rastlinsko olje, (suho ali polsuho) belo vino, sol, začinka (količine po lastnem občutku)
Priprava: Školjke najprej prevreš in vodo odliješ - zaprte školjke so za stran. V večji široki posodi na olju (pol olivnega in pol kakšnega drugega) pražiš veliko nasekljanega česna in peteršilja. Malo posoliš in dodaš malo začinke. Dodaš odcejene školjke, premešaš, zaliješ z vinom in tudi z nekaj vode. Pokriješ in kuhaš približno 15 minut. Fora je v omakci - zato naj bo veliko česna in peteršilja! Zraven pa obvezno svež (beli) kruh. Dober tek!!!
Čas priprave: 40 minut
<< Zapri recept
Ribji file z mandeljni > Sestavine: 2 manjša fileja ali večji na pol prerezan - riba: ostriž, brancin, morski list, losos, postrv
sol
česen v prahu ali svež drobno nasekljan
limonin sok
olivno olje
košček masla
3 žlice lističev mandeljnov
Priprava: Ribo solimo, potresemo s česnom, pokapamo z limoninim sokom. Pustimo 5 min.
Ribo popivnamo z papirnatim prtičem in damo na segreto olivno olje in maslo. Na hitro opečemo z obeh strani in serviramo na krožnik. Na preostalem olju še prepražimo lističe mandeljnov in potresemo po ribah.
Če pečemo lososa je čas pečenja malo daljši.
Čas priprave: 15 minut
<< Zapri recept
|
|