Celjska Mohorjeva družba
Mohorjeva družba, prva in najstarejša založba za izdajanje knjig v slovenskem jeziku v Evropi in Sloveniji, je bila ustanovljena kot t.i. knjižno društvo leta 1851 z namenom širiti slovensko bralno kulturo na celotnem etničnem ozemlju Slovencev. Založba že od ustanovitve sledi naslednjim kulturnim ciljem: zbuditi željo po branju kakovostnih knjig, vcepiti ljudem bralne navade, širiti in spodbujati leposlovno dejavnost, buditi in utrjevati slovensko jezikovno, narodno in državno zavest, spoštovati krščansko duhovnost, podpirati in poglabljati versko, nazorsko in narodno strpnost med ljudmi in skupnostmi ter izobraževati v najširšem pomenu besede.
V povprečju pripravi založba letno 100 izdaj knjig, učbenikov in revij s področja slovenskega in drugega leposlovja, zlasti vrhunskih klasičnih in sodobnih avtorjev svetovne literature, strokovne in znanstvene knjige, priročnike, literaturo za otroke in mladino.
Posebno pozornost namenja s svojimi izdajami tudi obravnavi nosečnosti in starševstva (Moj prvi dojenček, V pričakovanju otroka, O dojenju, Leksikon imen, Mali Jan s kopico vprašanj, Starševske zmote, Nežine črke, Razvajenost, Devet mesecev, …).
Celjska Mohorjeva družba stalno organizira tiskovne konference in predstavitve, različne kulturne in izobraževalne večere (jezikovna kavarna o vprašanjih jezikovne kulture, literarni popoldnevi z avtorji vseh generacij, razmišljanja in pogovori ob izidih pomembnejših knjig – okrog 80 dogodkov letno), okrogle mize, simpozije, delavnice, kulturne radijske oddaje, izobraževanja in prireditve, sodeluje pri projektu »bralne značke« Slomškovo bralno priznanje, sodeluje na knjižnih sejmih in tako aktivno izpolnjuje namene in cilje delovanja.
Mohorjeva sodeluje pri izvajanju svojega poslanstva z uveljavljenimi znanstvenimi, raziskovalnimi, kulturnimi (založbe, knjigarne, knjižnice, šole, …), vzgojnimi in drugimi podobnimi institucijami in organizacijami ter vrhunskimi strokovnjaki in umetniškimi ustvarjalci iz Slovenije in tujine. Vabimo vas v naši knjigarni v Celju (Prešernova 23) in Ljubljani (Nazorjeva 1) ali obisku naših spletnih strani http://www.mohorjeva.org/. |
|
Pripomočki
|