EKO lepota in zdravje (domača lekarna)
1
23.04.2011, 16:44
ZARA
17227
LEPOTA IN ZDRAVJE
Limona v domači lekarni
Limone imajo veliko koristnih in zdravilnih lastnosti, ki preženejo ali pa preprečijo različna bolezenska stanja. Dokazano je, da med drugim pomagajo pri prebavi, uničujejo bakterije, blažijo trebušne krče in krepijo imunski sistem.
Zakaj so limone koristne?
ZAPRTJE
Prebava se bo uredila, če boste popili napitek iz 4 žlic limoninega soka, žlice medu in 225ml vode.
TREBUŠNI KRČI
V skodelico vrele vode umešajte 3 čajne zličke posušenih limoninih listov in počakajte 10 minut. Napitek popijte dvakrat na dan.
RAZSTRUPITEV/DETOKS
Limone prečiščujejo naše telo, saj so polne sestavin, ki pomagajo graditi zdrave encime v jetrih.
Vsako jutro popijte napitek iz vroče vode, ene limone in ene zličke medu. Počakajte pol ure in pojejte zajtrk. Telesu boste naredili veliko uslugo.
SLADKORNA BOLEZEN
Naravna limonada je lahko zelo koristna pri gašenju žeje pri ljudeh, ki imajo sladkorno bolezen.
HRIPAVOST
Razredčite sok ene limone v skodelici vroče vode. Počakajte, da se ohladi, nato pa napitek grgrajte. Ponovite trikrat na dan.
PIKI INSEKTOV
Na pik (ugriz) položite kos limone, ki bo zmanjšalo oteklino.
NESPEČNOST
Za boljši spanec si naredite čaj iz 3 zličk posušenih limoninih listov. Pustite, da stoji 10 minut, dodajte žlicoo medu in popijte preden greste spat.
BOLEČINE V SKLEPIH
Naribajte limonino lupinico in zmasirajte boleče obmocje. Povijte sklep z bombažnim povojem za 2 uri. Limonina lupina bo pomagala pri vnetju.
KREPITEV IMUNSKEGA SISTEMA
Okrepite imunski sistem in prezenite prehlad z limoninim napitkom. Sestavine zmiksajte in popijte sveze.
Sestavine:
1 limona
1 grenivka
1 strok česna
2-3 cm ingverja
POTOVALNA SLABOST
Ko potujemo lahko naša usta proizvedejo preveč sline. Ko ta slina potuje po trebuhu, povzroči slabost. Veliko ljudi prisega na sesanje limone, ko se pojavijo prvi znaki slabosti. Pričnemo muzgat rezino limone.
USTNA VODA
Zmešajte 1 enoto vodo in 1 enoto limoninega soka.
Z avokadom nad trdo kožo na podplatih
Nepravilna obutev, zimski pogoji, suha koža in mnogi drugi dejavniki lahko povzročijo trdo kožo na stopalih. Ne kupujte dragih izdelkov, ki vsebujejo veliko kemlikalij. Doma naredite mazilo za stopala, ki bo zmehčalo vašo kožo in polepšalo vaša stopala.
POTREBUJETE:
2-3 žlice koruznega zdroba
2 žlici sveže zmečkanega avokada ali avokadovega olja
V majhni posodi zmešajte obe sestavini.
UPORABA:
Noge dajte na brisačo. V roki vzamite pol mešanice in masirajte stopala. Najbolj se osredotočite na mesta z najbolj trdovratno kožo. Ne pozabite podrgniti po prstih.
Enako storite z drugim stopalom.
Stopala temeljito sperite s toplo vodo in jih obrišite z brisačo.
Ponovite dvakrat na teden.
Zdravilni in lepotni učinki grozdja
Grozdje vsebuje veliko mineralov (kalcij, kalij, fosfor), grozdnega sladkorja, sadne kisline, vitaminov skupine B, vitamin C ter E in tudi beljakovin. Grozdje pa vsebuje tudi sestavine, ki so učinkovite v borbi s prostimi radikali zaradi katerih se koža stara. Prav zato danes veliko kozmetičnih izdelkov bazira na grozdju.
Pomaga pri prehladu, beljenju zob, boju z gubami in negovanju kože.
GROZDJE IN PREHLAD
Na univerzi na Floridi so ugotovili, da grozdje spodbuja imunski sistem z zviševanjem števila gama delta T celic v telesu. Z uživanjem grozdja boste pregnali prehlad.
Naredite si sadni sok iz grozdja (polovica kozarca), vanilijevega jogurta, jagod in banane.
STRAN Z GUBAMI
Olje grozdnih pečk nanesite na problematične dele kože. Olje vsebuje veliko antioksidantov in maščobnih kislin, ki ohranjajo našo kožo mlado.
BELJENJE ZOB Z GROZDJEM
Pozabite na belilo! Iz univerze v New Yorku poročajo, da jabolčna kislina v grozdju razgradi madeže na zobeh hkrati pa jim povrne belino. Jejte grozdje, ki je pravkar dozorelo, saj takrat vsebuje največ kisline.
PEELING Z GROZDJEM
7 zmečkanih grozdnih pečk zmešajte z eno veliko žlico pšeničnega zdroba. Po potrebi dodajte malo grozdnega soka. Mešanico nanesite na obraz in masirajte s krožnimi gibi. Izperite z mlačno vodo.
Razpokane ustnice
Ustnice, ki so izpostavljene vročini, mrazu in vetru lahko hitro razpokajo in se razbolijo. Pri nekaterih ljudeh je krivo pomanjkanje vitamina B.
Pogosto nas mika, da bi si ustnice vlažili s slino, kar pa ustnice še bolj izsuši in so še bolj boleče.
PREVENTIVA:
Suhe ustnice zaščitite pred vročino, mrazom in vetrom z vazelinom ali balzamom. Zaščitite jih tudi po jedi, pitju in umivanju obraza.
Na soncu uporabljajte posebno mazilo z zaščitnim faktorjem.
Izberite kozmetiko (rdečila), ki imajo vlažilen učinek, saj nekatera rdečila ustnice še bolj izsušijo.
Pozimi na radiatorje postavite posode z vodo, kar bo preprečilo ali omililo izsuševanje kože in ustnic.
Jejte živila, ki vsebujejo vitamin B (polnozrnata živila, oreščki, zelena zelenjava…).
ZDRAVLJENJE:
Na ustnice nanesite nekaj olivnega olja, ki ublaži razbolelost in kožo naredi mehkejšo.
Rožno vodo zmešajte z enako količino glicerina, ki blaži vnetje. To ponovite dvakrat do trikrat na dan.
Dve kapljici rožnega olja zmešajte z čajno žlicko hladno stisnjenega rastlinskega olja (npr. olivno olje) in mešanico nanesite na ustnice. Ponovite večkrat na dan.
Suhe ustnice zmasirajte z večjo količino vazelina in ga pustite na ustnicah približno 2 minuti, da zmehča kožo. Odstranite ga s toplo in vlažno flanelasto krpo.
Česen
Česen je del družine lilijevk, ki zraste med 25 in 70 centimetrov. Cvetovi so rdečkasto beli, imajo dolg pecelj in so razvrščeni v kobul. Cvetijo v juniju in avgustu.
ZDRAVILNI UČINKI ČESNA
Zdravilne lastnostni ima česnova čebulica, ki je sestavljena iz strokov. Česen je naravni antibiotik in krepi imunski sistem.Med drugim vsebuje tudi vitamine, minerale in aminokisline. Uporabljajo ga tudi v homeopatiji.
Notranje česen pomaga pri:
visokem krvnem tlaku
oslovskem kašlju
prebavnih motnjah
napenjanju
vnetju dihalnih poti
zniževanju holesterola
zdravljenju okužb z virusom herpes
odpravljanju črevesnih zajedalcev
čiščenju krvi
Zunanje pomaga pri:
kurjih očesih
bradavicah
bolečinah v mišicah
artritisu
išiasu
SVEŽ ČESEN
“Sveže sesekljan česen proizvaja vodikov sulfid, ki je v večjih količinah strupen, v manjših pa ščiti srce”, pravi dr. Dipak K. Das. Vodikov sulfid izgine, če česen predelamo, kuhamo ali posušimo, druge zdravilne lastnosti pa še vedno ostanejo.
PRIPRAVLJENA SREDSTVA
Pripravljena sredstva so česnovo olje, česnov izvleček in česen v prahu. Tisti, ki jim surov česen povzroča zgago, lahko kupijo česnove pripravke v trgovinah z zdravo prehrano.
STRANSKI UČINKI
Pri uživanju česna lahko pride do prebavnih motenj in alergičnih reakcij.
KDO NE SME UŽIVATI ČESNA?
Česna ne uporabljajte, če uživate zdravila za preprečevanja strjevanja krvi. Prav tako ga ni priporočljivo uživati takoj po operaciji.
Izdelava zdravilnih mazil
Pri kožnih vnetjih, odrgninah, opeklinah, venskih obolenjih, bolečinah v sklepih in mišicah ter pri nekaterih poškodbah pomagajo različna mazila. So zelo učinkovita, naredimo pa jih lahko tudi sami.
DELOVANJE MAZIL
Mazila nanšamo na kožo in s tem omogočamo prodiranje sestavin, ki delujejo na mestu in pridejo v krvni obtok.
SESTAVINE
Masti in olja:
mešanica rastlinskega olja, masla ši in čebeljega voska
eucerin (voski ovčje volne, vazelin in masti)
Rastlinski dodatki (sveža zdravilna zelišča, posušena zdravilna želišča, eterična olja, tinktura…), ki jih izberemo glede na željene zdravstvene učinke.
RECEPTI
Mazilo z eteričnimi olji
20 ml rastlinskega olja (olivno, jojobe, ognjič, mandeljevo…), 3 g masla ši in 3 g rumenega čebeljega voska segrevamo, da se sestavine utekočinijo. Nato ohladimo na 40 stopinj in po kapljicah vmešamo 2 ml eteričmega olja. Mazilo shranimo v temno posodo s pokrovom in hranimo na hladnem.
Mazilo s tinkturo
16 ml rastlinskega olja zmešamo z 3 g masla in 6 g rumenega čebeljega voska in segrevamo, da se sestavine utekočinijo. Ohladimo na 40 stopinj celzija in po kapljicah vmešavamo 10 ml tinkture. Mazilo shranimo v temno posodo s pokrovom in hranimo na hladnem.
Ognjičevo mazilo
za zdravljenje ran
100g eucerina segrejemo v vodni kopeli, primešajmo 50g cvetov ognjiča in odstranimo iz vodne kopeli. Mešanico hranimo v pokriti posodi, dokler se eucerin ne obrava z barvilom cvetov. Nato mešanico še enkrat segrejemo v vodni kopeli, saj se mora eucerin utekočiniti in cvetovi potoniti na tla. Mazilo precedimo skozi cedilo in shranimo v temno posodico s pokrovom.
Ureznine in odrgnine
Velikokrat se zgodi, da se pri vsakdanjih opravilih poškodujemo. Za manjše rane lahko poskrbimo tudi doma. Poskrbite, da boste v vašem domu imeli pripomočke za prvo pomoč. Z njihovo pomočjo boste ustavili krvavenje, odstranili umazanijo in preprečili vnetje.
ZDRAVLJENJE:
Preden se dotaknite rane, si obvezno umitje roke.
Morebitno umazanijo odstranite tako, da sperite rano pod mlačno tekočo vodo.
Rano popivnajte z gazo in nekaj minut pritiskajte nanjo.
Manjšo ureznino prekrijte z obližem, večjo pa z gazo.
VNETJE
Tveganje okužbe lahko zmanjšamo z naslednjimi pripravki:
Rano operimo v razstopini sode bikarbone ali ohlajenem cimetovem čaju. Lahko uporabimo tudi žajbljev čaj, navadni črni čaj ali pa čebulni ter česnov sok, saj vsi delujejo antiseptično.
Med prepreči vnetje in pospeši celjenje.
Gazo poškropite z dvema kapljicama olja krvomočnice, dve kapljici sivkinega olja in eno kapljico poprove mete in jo položite na rano.
Odrgnino lahko razkužimo z timijanovim čajem ali s skodelico vode v katero smo zmešali 3-5 kapljic eteričnega olja.
Ognjič je zelo priročna rastlina, saj je astringent in antiseptik. Pospešuje celjenje kože in pomaga ustaviti krvavenje.
ZDRAVNIŠKA POMOČ
K zdravniku pojdite če:
je krvavitev huda
je v rani tujek
če v zadnjih deset_ih letih niste bili cepljeni proti tetanusu
če rana kaže znake vnetja
če na rani v enem tednu ni nastala krasta
Suha koža
Do suhe kože pride zaradi različnih pojavov. Lahko gre za dednost, hormonsko neravnovesje (nosečnost, menopavza), nepravilno prehrano, starost, dehidriranost ali pa vremenske razmere. Pogosto pa je posledica različnih zdravstvenih stanj (ekcem, luskavica…)
Najbolj občutljivi so komolci, roke, noge in obraz.
Naprave, ki jih uporabljamo vsak dan (klimatske naprave, računalniki, gospodinjski pripomočki…), povečajo koncentracijo pozitivnih ionov v zraku, kar izsušuje kožo, zato redno prezračujte stanovanje in vlažite zrak. Priporočamo, da po radiatorjih razporedite posode z vodo.
Zavarujte svojo kožo s šali, rokavicami in vlažilnimi pripravki.
Zdravljenje suhe kože:
DOMAČA LEKARNA:
Mnogi dermatologi za vlaženje kože priporočajo rastlinsko mast.
Pripravek iz ovsene kaše: V mlačno kopel potopite vrečko iz muslina, v kateri sta dve skodelici ovsene kaše. Pustite, da se namaka 15-20 minut. Obrišite se, nato pa nanesite vlažilno kremo.
Maska iz žlice medu, žlice rastlinskega olja in četrtinke žlice limoninega soka. Sestavine zmešajte in jih nanesite na suhe dele kože. Po 10 minutah izperite.
Maska iz 1/2 skodelice koksovega mleka, 1/2 skodelice medu in 1/2 skodelice ovsene kaše. Sestavine zmešajte in jih nanesite na telo. Po nekaj minutah izperite.
Maska iz banan in medu. Z vilico zmečkajte 2 srednje veliki banani in dodajte žlico medu. Nanesite na obraz in po 10 minutah izperite.
Obloga iz hladnega čaja navadne zvezdice bo ublažila srbečico.
Priporočamo tudi gel iz aloje, ki kožo pomirja.
PREHRANA:
Jejte čim več surovega sadja in zelenjave ter pijte veliko tekočine, ki ne vsebuje kofeina ali teina.
Zaužijte čim več hrane, ki vsebuje vitamn E, vitamin C, cink in hrano bogato z esencialnimi maščobnimi kislinami.
ZAŠČITA:
Naprave, ki jih uporabljamo vsak dan (klimatske naprave, računalniki, gospodinjski pripomočki…), povečajo koncentracijo pozitivnih ionov v zraku, kar izsušuje kožo, zato moramo redno zračiti stanovanje in vlažiti zrak. Priporočamo, da po radiatorjih razporedite posode z vodo.
Zavarujte svojo kožo s šali, rokavicami in vlažilnimi pripravki.
Med čiščenjem vedno uporabljajte rokavice. Naredite domača eko čistila, ki bodo do vaše kože veliko bolj prijazna. Pred uporabo rokavic, roke namažite z vlažilnim pripravkom.
Uporabljajte čistilno mleko ali kremo (izberite naravno, eko kozmetiko). Podnevi uporabite vlažilno kremo.
Izogibajte se kozmetiki na podlagi alkohola, ker odstranjujejo kožno maščobo.
Pozdravimo mačka
Glavobol, omotica, dehidracija in slabost so le nekateri izmed nadležnih simptomov mačka.
V času dopustov marsikdo malce pregloboko pogleda kozarec. Nočemo, da vam maček pokvari dopust, zato vam predstavljamo nekaj uspešnih trikov, s katerimi ga boste preprečili oziroma pozdravili. Vsekakor pa svetujemo, da se alkoholu popolnoma izognite.
PREVENTIVA
1. Nikoli ne pijte alkohola na prazni želodec. Poskrbite, da boste pred in med pitjem jedli. Svetujemo, da s količino hrane in pijače ne pretiravate.
2. Ne mešajte alkoholnih pijač. Pijte počasi.
3. Ne pijte alkohola na katerega ste se v preteklosti slabo odzvali.
4. Pijte veliko vode.
ZDRAVLJENJE MAČKA
1. Preden se odpravite spat, popijte kozarec vode. Vodo pijte tudi takoj, ko se zbudite. S tem boste nadomestili izguljeno tekočino. Dokazano je, da alkohol spodbuja ledvice, da izločajo več tekočine.
2. Nikoli ne popijte še ene alkoholne pijače.
3. Ne pijte kavo, saj povzroča dehidracijo in draži želodec.
4. Naredite si bananin mlečni šejk. Zmešajte banano, mleko in 2 žlici medu. S tem boste nadomestili izgubljen kalij.
5. V primeru razdraženega želodca pijte kamilični čaj.
Mala domača eko lekarna
PREHLAD
350g oz. 1 skodelica medu
60g oz. 1/2 skodelice svežega timijana ali 30g oz. 1/4 skodelice posušenega timijana
Kakšen timijan uporabiti?
Uporabite lahko divji timijan, ki ga pri nas poznamo pod imenom “Materina dušica” in je bolj blagega okusa kot vrtni timijan, ki ga gojimo. Boljše je uporabiti vrtni timijan, ker vsebuje več timola, ki deluje antiseptično.
Zmešajte obe sestavini in kuhajte na blagem ognju od 15 do 20 minut. Ne pustite, da med zavre. Po želji odstranite zelišča in mešanico zlijte v steklenico.
1 žličko mešanice pojejte trikrat na dan. Če želite, jo zmešajte s čajem.
POSUŠENA KOŽA
Po tuširanju se zmasirajte s soljo. Odstranila vam bo mrtvo kožo in pomagala pri boljši cirkulaciji.
UTRUJENE OČI
Mešanica vode in soli vam bo pomagala pri utrujenih očeh.
ZABUHLOST OKOLI OČI
570ml vroče vode zmešajte z čajno žličko soli in namažite na kritične dele.
UTRUJENOST
Naredite si kad, v katero ste dali kar nekaj pesti soli (odvisno od velikosti kadi). Namakajte se vsaj 10 minut.
Mešanica tople vode in soli je zelo koristna tudi pri utrujenih stopalih.
CELULIT
110 ml olivnega olja zmešajte z 20-30 kapljic brinovega eteričnega olja in masirajte kritične dele telesa.
LASJE
Veliko ljudi uporablja različne produkte (lak, žele, vosek), ki se jih je težko znebiti. Priporočamo, da se po šamponiranju sperite lase z kisom in toplo vodo. Količina vode in kisa naj bo približno enaka.
MASAŽA
Sivka je odlična za sproščanje mišic, zato priporočamo mešanico sivke in olivnega olja. Boljše kot vsako kupljeno masažno olje, poleg tega pa popolnoma naravno.
Eko ustna higiena
Vsi imamo radi zdrave in lepe zobe in občutek svežine. Predstavili vam bomo nekaj preprostih receptov in domačih zdravil za prelep zadah in zdrav nasmeh.
BOLEČE GRLO
Ko začutite bolečino v grlu, začnite grgrati jabolčni kis. To počnite večkrat na dan in bolečina bo izginila.
V primeru dolgotrajne bolečine, pa se posvetujte z zdravnikom.
USTNA VODA
Zmešajte enako količino soli in sode bikarbone in izperite ustno votlino.
ČIŠČENJE ZOB
Zmešajte eno mero soli z dvema deloma sode bikarbone v maso. Pobelilo vam bo zobe in odstranilo obloge. Mešanica je zelo zdrava za vaše dlesni.
ZOBNE KRTAČKE
Priporočljivo je, da zamenjamo zobno krtačko vsak mesec, saj so polne bacilov in mikrobov. To pa je lahko zelo drago in slabo za naš planet.
Priporočamo, da vsake 2 tedna zobno kračko namočite v kis. Pustite, da se namaka čez noč in zjutraj sperite. Kis odstranja bakterije, mikrobe in plesen.
Ugrizi in piki žuželk
Žuželke, ki sesajo kri, naprimer komarji, naredijo s svojimi ugrizi dobrne vbodne rane. čebelji, osji in sršenji piki pa vsebujejo strup. Ljudje se razlikujemo v svojih reakcijah na ugrize in pike, a pri večini trajajo simptomi le en dan ali dva.
Alergični odziv na žuželčjo slino ali strup povzroča bolečino ali srbenje pa tudi pordelost in otekanje na mestu ugriza ali pika. Nekateri ljudje doživijo hudo reakcijo na pike žuželk, smtno nevarno otekaje dihalnih poti. Nekateri klopi pa so tudi prenešalci bakterijske okužbe, imenovane lymska bolezen.
PREVENTIVA:
imetje pokrito kožo, ko ta na območju, kjer je veliko žuželk
zagrnite okna in vrata
5 kapljic citronelinega olja dodajte v skodelico vode in si s tem navlažite kožo Žuželke se vam ne bodo niti približale
jejte česen in jemljite dnevni dodatek vitamina B1 in cinka
ZDRAVLJENJE
KOMARJI PIKI
Destiliran izvleček virginskega nepozebnika in kalaminski losjon sta učinkovita za ublažitev bolečine in srbenja zaradi pikov komarjev. Dobra zdravila so tudi ledena kocka,, alojin gel in čebulni sok.
ČEBELJI PIKI
Odstranite čebelje želo tako, da ga izstisnite z nohti od strani. Rano namažite z alojinim gelom.
OSJI PIK
Čim prej po piku se namžite z limoninim sokom, kisom ali cimetovim čajem.
KLOPOV UGRIZ
Če se klop drži kože, ga odstranite z vazelinom. Potem ga rahlo zavrtite s pinceto.
HOMEOPATIJA
Krema Hyprecal je uporabna, če je ugriz odtekel ali rdeč, Centharis pa če prevladuje pekoča bolečina
AROMOTERAPIJA
Pri katerem koli piku uporabite po eno kapljico sivkinega in čajevčega olja enkrat na uro.
POZOR:
Če opazite, da je okoli ogriza klopa rdečica ali izpuščaj in imate simptome gripe in/ali bolečine v sklepih, se takoj oglasite pri svojem zdravniku!
Prav tako to naredite v primeru, če je ugriz v ustih ali v grlu ali pa če so prisotne težave z dihanjem in slabost.
Maske za lase
Normalni lasje
Zmotno je mišljenje, da normalni lasje ne potrebujejo nege in je pravzaprav vseeno, kateri izdelek uporabljamo. Je že res, da so večinoma močni, sijoči in nezahtevni, pa vendar z uporabo napačnih izdelkov lahko kaj hitro porušimo njihovo naravno ravnovesje.
Negovalna maska z mandljevim oljem
Učinek: lasje so nahranjeni in bolj sijoči
• 50 ml mandljevega olja
• 20 do 30 kapljic poljubnega dišavnega olja
Olja zmešamo in vtremo v lase ter pustimo delovati 30 minut do največ ene ure. Nato lase umijemo s šamponom.
Lasna vodica z brezovih listov
• 1 žlica zdrobljenih listov breze
• kozarec vode
Vodo zavremo in prelijemo brezove liste. Po dveh urah pripravek precedimo in z njim spremo lase, ki smo jih pred tem umili s šamponom.
Nekaj nasvetov:
• Lase večkrat na dan krtačite, saj masaža poživlja lasišče.
• Če so lasje svetli, jih lahko dodatno posvetlite, če šamponu dodate dve žlici limoninega soka. Lasje se bodo čudovito lesketali.
Suhi in poškodovani lasje
V sledečo skupino največkrat sodijo ljudje z naravno skodranimi lasmi, ki so v večini primerov suhi in potrebujejo dodatno nego. Pri suhih laseh lasišče izloča premalo maščob, zato so lasje lomljivi in krhki, konice pa se rade hitro cepijo. Na lase vplivajo tudi zunanji dejavniki: močno sonce, morska voda in kemični postopki: barvanje, trajno kodranje in sušenje, ki lase lahko še dodatno poškodujejo. Pomembno je, da jih redno negujemo, razvajamo z hranljivimi maskami in ne obremenjujemo s pogostimi barvanji. Če se že odločate za barvanje, naj bodo to barve, ki ne vsebujejo amoniaka.
Maska z rumenjakom, olivnim oljem in medom
• 1 rumenjak
• 2 žlici olivnega olja
• 1 žlica medu
Medtem ko žvrkljate rumenjak, počasi vlivajte olje. Mešanico vtrite v suhe lase in glavo ovijte z brisačo. Maska naj učinkuje 30 minut, nato jo temeljito izperite.
Maska z ricinusovim oljem in zelišči
Učinek: mehki in svilnati lasje
• 1 skodelica ricinusovega olja
• 4 kapljice eteričnega olja bazilike
• 4 kapljice eteričnega olja rožmarina
• 4 kapljice eteričnega olja sivke
Olja dobro premešamo in nanesemo na umite lase. Lase nato ovijemo s plastično v aluminijasto folijo, nato pa še s toplo brisačo. Masko pustimo delovati najmanj 30 minut. Na koncu lase temeljito umijemo z zeliščnim šamponom.
• Rožmarin deluje rahlo razkužilno, pospešuje prekrvitev, osvežuje, sprošča, pospešuje rast las in odpravlja prhljaj.
• Sivka je zelo primerna za nego mastnih las in poživitev lasišča.
Nekaj nasvetov:
• Lase večkrat sušite na zraku, saj jih sušenje še izdatno izsuši.
• Na morju jih pred močnim soncem zaščitite s pokrivalom, ruto in po kopanju sol izperite z las!
• Redna uporaba hranilnih mask je zelo priporočljiva.
Mastni lasje
Lojnice na lasišču pri mastnih laseh izločajo preveč maščobe, zato se lasje mastijo. Včasih tako hudo, da je potrebno vsakodnevno umivanje, pri katerem je zelo pomembna izbira šampona, ki ne sme biti agresiven. Najboljša izbira so pH nevtralni šamponi, primerni za vsakodnevno umivanje.
Pripravek s koprivo
• pest posušenih listov koprive
• 250 ml sadnega kisa
S segretim kisom prelijete koprive. Pripravek pustite stati 15 minut, nato ga precedite. Z njim spremo lase, ki smo jih pred tem umili z zeliščnim šamponom.
Pripravek s pivom
Učinek: zmanjšuje delovanje žlez lojnic, poleg tega pa vitamina H in B6 preprečujeta izpadanje las in pospešujeta njihovo rast
Pivo prevrete, da alkohol izpari. Pustite, da se ohladi, nato ga zmešajte s šamponom in s z njim umijte lase.
Nekaj nasvetov:
• Mastne lase čim manj krtačite.
• Pazite na prehrano, ki naj ne bo premastna.
• Las nikoli ne negujte s sredstvi, ki vsebujejo večje količine alkohola.
• Kamilica ne samo pomirja lasišče, ga tudi suši. Ko ste si lase umili z zeliščnim šamponom, jih sperite s kamiličnim čajem.
_____________________________
This will take some time depending on
your operating sistem and hardware.
(plačano oglasno sporočilo).