AnciM
|
Odgovor strokovnjaka Kajenje in nosečnost Nosečnost je začetek novega življenja in priložnost, da kajenje opustite. Tako aktivno kot pasivno kajenje škoduje ne samo vam ampak tudi vašemu še nerojenemu otroku. Otrok v maternici preko popkovnice od vas prejema hranilne snovi in kisik, kar potrebuje za razvoj in rast. Deležen pa je tudi škodljivih snovi, ki nastanejo ob materinem vdihovanju tobačnega dima tako ob aktivnem kot pasivnem kajenju. Škodljive snovi iz tobačnega dima ne škodijo samo še nerojenemu otroku ampak prizadenejo tudi delovanje posteljice. Ogljikov monoksid, ki nastaja ob nepopolnem izgorevanju tobaka je v krvi v primerjavi s kisikom do 200 krat bolj dovzeten do hemoglobina in se zato razpoložljivi kisik, ki je na voljo otroku zniža. Otrokovo srce mora zato delati bolj pospešeno, da zagotovi zadostno količino kisika razvijajočim se organom. Poleg pomanjkanja kisika ima otrok na voljo tudi manj hranilnih snovi do česar pride zaradi vpliva nikotina, ki povzroči vazokonstrikcijo žilja, ki oskrbuje posteljico kar se pri otroku lahko odrazi v zaostanku rasti. Škodljivi učinki kajenja se pri otroku lahko odrazijo kot: prezgodnji porod in nižja obporodna teža (otroci kadilk se rodijo za 200 g lažji v primerjavi z otroci nekadilk),slabša funkcija pljuč,obporodni zapleti,dvakrat večje tveganje za sindrom nenadne smrti novorojenčka,pogostejše okužbe dihal in vnetje srednjega ušesa v prvih letih življenja,večja verjetnost pojava novonastale astme,večja verjetnost začetka kajenja v najstniških letih zaradi negativnega vedenjskega vzorca pri starših. Ste noseča in še vedno kadite Prenehati s kajenjem ni nikoli prepozno. Z vsako cigareto za katero ste se odločili, da je ne pokadite koristite sebi in svojemu otroku. Za izboljšanje svojega in otrokovega zdravja je najbolje, da povsem prenehate s kajenjem. Pri tem lahko poiščete brezplačno strokovno pomoč pri svojem osebnem izbranem zdravniku, v skupini ali individualnem svetovanju za pomoč pri opuščanju kajenja, ki se izvajajo v zdravstvenem domu. Na voljo vam je tudi svetovalni telefon »Pomoč pri opuščanju kajenja« na telefonski številki 080 27 77, ob delovnikih med 17.00 in 20.00. Kako si lahko pomagate sami - Odločili ste se prenehati s kajenjem. Napišite seznam razlogov zakaj želite prenehati. Seznam vam bo v oporo, ko boste imeli željo po kajenju.
- Napišite seznam okoliščin kdaj kadite: pri pitju kave, po obroku, ob telefoniranju, ob gledanju televizije, po opravljenih gospodinskih opravilih itd. Seznam vam bo v pomoč pri prepoznavanju situacij, ki vas zavajajo v kajenje. Nekaj praktičnih nasvetov:
o pitje kave zamenjajte za pitje zeliščnega čaja ali nesladkanega soka, o po zaključenem obroku takoj vstanite od mize, si umijte zobe ali odidite v drug prostor, o ob gledanju televizije zaposlite svoje roke (pletenje oblačila za novorojenčka, vrtenje svinčnika, čečkanje po papirju) in usta (pojejte kos sadja, žvečite nesladkano žvečilko ali cimetovo palčko, ližite zeliščni bombon). - Določite datum, ko boste prenehali kaditi. Od takrat nobene cigarete več! Odstranite vse predmete, ki vas spominjajo na kajenje: škatlice cigaret, pipo, vžigalnik, pepelnik itd.
- Svojim najbližjim, prijateljem in sodelavcem povejte, da boste prenehali kaditi. Pri tem jih prosite za pomoč. Če kadi vaš partner ali sobivajoči jih prosite, da ne kadijo v vaši bližini.
- Razmišljajte pozitivno: vsak dan brez cigarete je vaš uspeh! Na svojo odločitev bodite ponosni.
- Ob opustitvi kajenja se lahko vaša telesna teža zviša za 3-5 kg. Zato se izogibajte hrani, ki je bogata z maščobami in ima veliko kalorij. Izogibajte se nezdravim prigrizkom. Ne pijte alkohola, ki škoduje vam in vašemu nerojenemu otroku ter je vir kalorij.
- Uživajte čim več nesladkane in negazirane tekočine: najbolje vodo ali nesladkane sokove in čaje.
- Čim več se gibajte. Gibanje koristi vaši kondiciji, pomaga vam vzdrževati telesno težo in vas sprošča.
- Izogibajte se krajem, ki vas spominjajo na kajenje kot so vrtovi gostinskih lokalov, trgovina, kjer ste kupovali cigarete itd. Spremenite svoje navade, presenetite samo sebe in počnite nekaj popolnoma novega.
- Nagradite se za svoj uspeh! Kdor ne kadi, prihrani denar. Izpolnite si svoje drobne želje kot je npr. obisk gledališke ali filmske predstave, morda obisk pri frizerju ali nakup opreme za dojenčka.
Za strokovno pomoč pri odgovoru na vprašanje se zahvaljujemo ga. Dominiki Novak Mlakar, dr. med. Zdravstveni dom Ljubljana CINDI Slovenija In zakaj naj bi po tvojem nastale črne pike?
|