|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   mene pa zanima kaki so znaki,....
8.6.2005 12:15:48   
naja78
endometrioze????kaj to je vem,nevem pa kaki so znaki.spet neki gruntam,po glavi se mi podijo črne misli,....:(:grrr:,pa spet gruntam in gruntam,itd......

punce tiste,ki jo imate,dajte mi malo napisat kje ti jo ugotovijo,ali imaš kljub temu redne :hudicek: itd,.....pa saj upam da je nimam,....:miska::angel:rekel mi ni še noben,tud na hsg-ju na uz,itd,....

držte se,pa spravte me mal v boljšo voljo.men je že zdaj vse dol padlo po 1 letu,kaj pa bo če še čez 1 leto nav nič.:(
Neposredna povezava do sporočila: 1
   mene pa zanima kaki so znaki,....
8.6.2005 12:20:38   
aljča
Tukajle imaš en članek....upam, da ti bo kej pomagal.



Endometrioza je kot bolezen znana že dobrih osemdeset let, vendar je njen vzrok še danes neznanka. Gre za žensko bolezen, ko se maternična sluznica ne pojavlja le v maternični votlini, ampak tudi na drugih mestih – lahko zaide v trebušno votlino, pogosta je na jajčnikih, velikokrat na mehurju, tudi na vezeh.

Neredko se endometrioza pojavi tudi zunaj rodil, na primer na črevesju, včasih celo na pljučih ali na brazgotini, ki ostane po kirurškem posegu.
Endometriozo, ki jo lahko spremljajo hude bolečine, ima več kot desetina žensk, po nekaterih ocenah pa je prisotna tudi pri vsaki drugi mladenki, ki toži zaradi zelo bolečih menstruacij. Pri dobri tretjini neplodnih žensk pa je to tudi vzrok za neplodnost.
Po uvedbi diagnostične laparoskopije pred dobrimi tridesetimi leti se je izkazalo, da je bolezen veliko pogostejša, kot so do tedaj domnevali. K sreči je endometrioza v večini primerov ozdravljiva, najbolj zanesljivo je kirurško zdravljenje.

Zakaj nastane?
Endometrioza je za strokovnjake dolgoletna uganka, domneve o njenem vzroku se vrtijo okoli treh teorij, od katerih pa nobena v celoti ne pojasni vseh njenih pojavnih oblik. »Po prvi domnevi naj bi šlo za implantacijo tkiva ob iztekanju krvi iz maternice v trebušno votlino. Druga teorija govori o metastaziranju celic, kar lahko pojasni oddaljene pojave endometrioze, na primer na pljučih, izjemoma tudi na komolcu. Največ pa pojasni teorija, ki pravi, da se potrebušnica lahko ob določenih signalih spremeni v tkivo, podobno maternični sluznici, ravno tako kot se je iz tega tkiva nekoč v zarodkovem stanju preobrazila v rodila,« pravi prof. dr. Tomaž Tomaževič z Ginekološke klinike v Ljubljani.

Materinstvo in menopavza zavirata nastanek bolezni
Na razvoj endometrioze zaviralno vplivata materinstvo, pravijo strokovnjaki, ter menopavza, ko bolezen, razen redkih izjem, izzveni. »Govorimo o hormonalnem vplivu. Ker se to tkivo v ženskem telesu ciklično spreminja, se tudi težave, povezane s tem, pojavljajo ciklično. Kot se maternična sluznica mesečno lušči v maternični votlini, se enako dogaja s tkivom zunaj maternice. Značilen ciklični simptom so močne menstrualne bolečine.«

Od milejših do hudih oblik
Endometrioza se lahko pojavlja pri ženski v zelo blagi obliki ali pa bolj oziroma močno razširjeni. »Včasih je veljalo, da lahko endometriozo pozdravimo le, če odstranimo jajčnike oziroma maternico, in takšna je tudi bila dosledna praksa, ne glede na to, ali je bila ženska stara 50 ali pa 30 let. Z novo diagnostiko, laparoskopijo, pa smo ne le bolezen začeli odkrivati bolj zgodaj, pač pa ta diagnostika omogoča tudi tako imenovano konservativno zdravljenje. To pomeni, da smo pri operaciji organ in njegovo funkcijo ohranili nepoškodovana. Ko smo kasneje dobili še ultrazvok, zlasti vaginalni, pa smo ugotovili, da je endometrioze veliko več, kot smo mislili. Med celotno žensko populacijo je je dobrih 10 odstotkov, veliko je je pri mladih ženskah, tudi zelo mladih, pri tistih s hudimi menstrualnimi bolečinami bi jo z laparoskopskim pregledom zelo verjetno odkrili v zgodnji fazi,« razlaga dr. Tomaževič.

Bolečine, neplodnost …
Najpogostejši simptom, ki kaže na endometriozo, je bolečina, pojasnjuje dr. Tomaževič. Ta se pojavlja ciklično, različno močno in na različnih mestih. Pogost sindrom so tudi boleči odnosi. Naslednji pa je neplodnost, saj endometriozo odkrijejo pri 30 odstotkih neplodnih žensk. »Endometrioza nekje v telesu povzroči zraščanje organov med seboj, kar spremeni njihove funkcije. Pri tem je zanimivo in dobro, da polovica žensk z dokazano endometriozo nima težav z neplodnostjo. Če nam uspe bolezen ozdraviti s kirurškim posegom brez škode za rodila, se funkcija le-teh zelo lepo obnovi, ne glede na to, v katerem stadiju je bolezen bila. Tako 60 odstotkov žensk, ki smo jim endometriozo uspešno odstranili, rodi v letu ali dveh. Preostalim lahko pomagamo z zunajtelesno oploditvijo.«

Hormonsko zdravljenje
Tudi po kirurškem posegu obstaja možnost, da se bo endometrioza ponovila. »Ker pa je bilo že na začetku odkrivanja te bolezni znano, da je hormonsko odvisna, saj na bolničino počutje vplivata nosečnost in menopavza, je tudi zdravljenje teklo v to smer. Tako so se kot dobra izkazala različna hormonska zdravila, kot so kontracepcijske tabletke, izpeljanke moških spolnih hormonov brez izrazitih moških spolnih učinkov, pa tudi nosečnostni hormon, progesteron. Vendar so ta zdravila stanje izboljšala le začasno in se je po prekinitvi zdravljenja bolezen pojavila znova, močneje.«
V zadnjem času se je pojavila možnost menopavzne terapije z novimi hormonskimi zdravili, zaviralci sproščanja spolnih hormonov, s katerimi bolezen dejansko začasno zavremo, vendar zdravljenje s temi hormoni močno vpliva na splošno počutje ženske, v menopavznem smislu, kar pa za mlade ženske seveda ni sprejemljivo.
»Sam menim, da je še vedno najbolj mila kirurška terapija, če v resnici spremembe povsem odstranimo in pri tem pazimo, da ne okvarimo funkcije organa. Kadar pa ni več želje po plodnosti, zdravljenje dopolnjujemo s hormonsko kontracepcijo. Tako dosežemo dva učinka; protibolečinskega in kontraceptivnega,« pojasnjuje Tomaževič.

Kakšne so težave pri adenomiozi?
V primeru endometrioze v maternični steni govorimo o adenomiozi. Poleg bolečin in pogoste neplodnosti imajo ženske s to obliko bolezni težave tudi zaradi premočnih in nerednih krvavitev. Če ženske kljub bolezni zanosijo, so pogosti naravni splavi.
Tudi pri adenomiozi je zdravljenje kirurško ali z zdravili, odvisno od težav, ki jih bolezen povzroča, pa tudi od obsega in mesta bolezenskih sprememb. Zdravljenje je prilagojeno starosti bolnic in želji po ohranitvi rodne funkcije. Kadar so v ospredju krvavitve, je v veliko pomoč histeroskopska odstranitev maternične sluznice, konservativno kirurško zdravljenje pa je le malokdaj uspešno. V primeru hudih težav je pogosto treba odstraniti maternico.

Globoka endometrioza
V zadnjih nekaj letih so strokovnjaki odkrili tudi posebno obliko bolezni – globoko endometriozo, ki je lahko zelo boleča. »Ob odstranjevanju sprememb, ki se navadno širijo po potrebušnici, po jajčniku, smo ugotovili, da nekatere niso samo površinske, kot smo mislili doslej, ampak velikokrat segajo zelo globoko proti črevesju ali pa se po vezivnih stenah širijo v globino,« pravi Tomaževič.
Ženska ima lahko zelo hude bolečine v predelu črevesja, pri mesečnem perilu lahko krvavi na blato.
»Pri odstranjevanju globoke endometrioze gre za veliko bolj zahteven kirurški poseg, saj moramo včasih izrezati tudi del črevesja, včasih dolg tudi več centimetrov. V nekaterih primerih so kirurški posegi zelo radikalni. Takšno kirurško zdravljenje je, po prvih rezultatih sodeč, uspešno. Z odkritjem pojava globoke endometrioze je bil pri razumevanju in zdravljenju hudih bolečinskih težav pri ženskah storjen velik korak naprej.«

Na splošno je torej endometrioza ozdravljiva, le izjemoma ne. Pomembna pa sta zgodnja diagnoza in strokovno zdravljenje. Endoskopijo pri nas opravljajo


v vseh bolnišnicah, najtežje oblike pa zdravijo na Ginekološki kliniki v Ljubljani.




L.p:Alja:metulj::metulj:

(odgovor članu naja78)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   mene pa zanima kaki so znaki,....
8.6.2005 12:34:38   
malamisha
Ti lahko povem lastno izkušnjo...

Imela sem že zelo hudo obliko endometrioze. Preden sem dobila :hudicek: sem doživljala takšne bolečine, da se mi je temnilo pred očmi.

:hudicek: sem imela redne...

Imela pa sem glupo G. in mi ni verjela, kaj doživljam... Naj bi bila premlada!!!!

Operirana sem bila v Lj, k sreči pri prof. Tomaževiču (faca).

Ugotovili so mi jo na uz!

Naja78... pa čim manj gruntaj!
Vem da je to čakanje zelo težko, ampak enkrat bomo vse nagrajene z :duda::duda:


lp

Anita

(odgovor članu naja78)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   mene pa zanima kaki so znaki,....
8.6.2005 13:08:17   
naja78
o hvala za izčrpen odgovor.kar neki gruntam.si me pa potolažila aljča.

(odgovor članu naja78)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   mene pa zanima kaki so znaki,....
8.6.2005 13:09:25   
naja78
hvala tudi tebi anita.vem,da z gruntanjem ne pridemo daleč.:bravo:

(odgovor članu naja78)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   mene pa zanima kaki so znaki,....
8.6.2005 15:03:17   
Vilma
Malamisha se midve mal poznava, al sem jaz kaj pobrkala :zmeden: :)

(odgovor članu naja78)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   mene pa zanima kaki so znaki,....
8.6.2005 15:55:52   
manja11
Naja,

jaz sem imela endometriozo po vezeh. NI ZNAKOV. OK boleče menstruacije, ampak ti moram rečt, da sem imela enako boleče mens. tudi po laparoskopiji. Torej očitno to ni bil vzrok za bolečine. Ugotovili so jo pa šele pri operaciji.

Lp :miska:

(odgovor članu naja78)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   mene pa zanima kaki so znaki,....
8.6.2005 17:06:01   
čiška
Tudi jast se imela endomeriozo ampak so mi jo ugotovili šele na laparoskopiji.Imela sem jo na obeh jajčnikih,na mehurju ,na črevih v glavnem so mi označili bolezen iz 2.(ocenjujejo od 1-4).dr. Ribičeva mi je rekla,da zdaj pa moram zanosit v enem letu drugače bo IVF.Imela pa sem boleče M.Pred tem pregledom se jim pa še sanjalo ni,kaj je z mano narobe.Tako,da ti jest priporočam,da če po letu in pol ali dveh ne bi nič, bodi kar malo tečna in probaj čimprej pridit na take preiskave ,ki dejansko kaj pokažejo.Do takrat pa lepo z dragim uživejta in romantiko zganjita pa bo:):) LP:morje::morje::morje::morje:

(odgovor članu naja78)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   mene pa zanima kaki so znaki,....
9.6.2005 8:06:51   
malamisha
Iz kje si Vilma????

(odgovor članu naja78)
Neposredna povezava do sporočila: 9
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Kako prepoznati vgnezditveno krvavitev?
Kako lahko prepoznamo vgnezditveno krvavitev in kako se loči od menstruacije?
Ultrazvočni pregled pri plodu s povečano n...
Pri ultrazvočnem pregledu v 18. do 23. tednu nosečnosti z natančno, usmerjeno preiskavo poskušamo odkriti, do katere mer...




Ritka.
пеперутка16

Ali za dojenčkovo zadnjico uporabljate samo kremo ali samo puder ali oboje hkrati?