Porodniška 3 leta (Polna verzija)

Forum >> [Dojenček] >> Novorojenček, dojenček



Sporočilo


Vesnika -> Porodniška 3 leta (3.6.2006 14:39:36)

Drage mamice, mene pa zanima, če katera ve, kako je s tem, da si eno leto v redni porodniški, potem pa hoditi v službo za 4 ure/dan.
Ali je delodajalec dolžan ugoditi takšnemu delovnemu času, ali te lahko zaradi tega vrže iz službe?
Kako je potem s plačo? Razumem, da je polovična, ampak, ali ti da drugo polovico država, tako kot za redno eno-letno porodniško?

Kako je s tem? Če slučajno katera ve iz lastnih izkušenj...




Anonimen -> RE: Porodniška 3 leta (3.6.2006 14:42:16)

To je tvoj azakonska pravica in delodajalec mora ugoditi takšni tvoji prošnji, če jo oddaš. To ne sme biti razlog za odpoved, drugače ga lahko tožiš in tožbo dobiš. Plača je sicer polovična, s prehrano, prevozom, dopustom in vsem ostalim je enako, prispevke za polni delovni čas oz. razliko do polnega delovnega časa pa "časti" država.
Pa ne govorim iz izkušenj. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Maleal -> RE: Porodniška 3 leta (3.6.2006 15:08:37)

Kerensa kaj pol to pomeni da dobiš isto dnara če delaš 4 ali 8 ur,ker ti preostale 4 ure plača država?Kje moraš to povedat-na CSD?




Dejča -> RE: Porodniška 3 leta (3.6.2006 15:24:19)

Ne dobivaš enako količino denarja, kot če bi delala 8 ur, ampak ti država financira le socialno zavarovanje in druge nujne prispevke - dobiš pa seveda polovico plače + potne stroške, malico.




Anonimen -> RE: Porodniška 3 leta (3.6.2006 17:14:04)

Jaz sem pa ravno včerej brala, da lahko delaš po 4 ure do otrokovega 6 leta starosti, a je to res?




Anonimen -> RE: Porodniška 3 leta (3.6.2006 17:15:34)

Mislim, da je bil to šele predlog zakona, za katerega pa nisem prepričana, da so ga že sprejeli. Če ga sploh bodo, seveda.
Če se motim, naj me katera popravi.




Udb -> RE: Porodniška 3 leta (3.6.2006 17:20:01)

IZVIRNO SPOROČILO: tajalan

Jaz sem pa ravno včerej brala, da lahko delaš po 4 ure do otrokovega 6 leta starosti, a je to res?
Mislim, da  to pride v poštev, če imaš 2 otroka. Se ne spomnim točno.




hanita -> RE: Porodniška 3 leta (3.6.2006 17:29:42)

Je že sprejeto, velja pa da lahko delaš do 6 leta starosti mlajšega otroka, se pravi moraš imeti vsaj dva, za več kot tri mislim, da je celo še nekaj več. Ma ne me vzet za besedo.




buča -> RE: Porodniška 3 leta (3.6.2006 19:16:19)

Ravno 25.5 sem prenehala delat po 4 ure-plača le polovična,država ti plača le leta,drugega pa nič,vse ostalo si plačuješ sama,kot,da bi hodila delat po 8 ur.Pa sem dobila od naše preljube države celo večje doklade za 100 tolarjev,pa dobivala sem 50 čukov na mesec plače.Sem se nadejala vsaj mal večje doklade...pa skupaj niti podrazno nisva dobila ne vem  200 čukov na mesec[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




sazi -> RE: Porodniška 3 leta (3.6.2006 20:19:57)

Ja logično - za pol dela, dobiš pol plače (bruto, seveda - kar potem pri neto ponavadi pomeni več kot pol, saj zagotovo padeš v nižji dohodninski razred, razen, če imaš res bajno plačo).
Za otroške dodatke je pa tako, da se štejejo vsi družinski prihodki. Torej če tvoje zmanjšanje ne pripomore veliko k zmanjšanju skupnega družinskega proračuna, tudi dodatki niso veliko višji.
Glede možnosti uporabe je pa tako, da ti je delodajalec dolžan to omogočiti, če tvoje delovno mesto glede na proces dela to omogoča.
Lahko pa delaš manj do otrokovega 3. leta, ali 6. leta drugega otroka, če imaš pa več otrok (ne vem ali 3,4 ali pet( pa celo do 10. leta mlajšega otroka.
Država ti ta čas plačuje prispevke za manjkajoče ure, vendar samo, kot da bi te manjkajoče ure imela minimalno plačo (ne dobiš pa plače za nedelo).
Sama nameravam izkoristiti to možnost, vendar šele drugo leto.
Pa vedeti moraš še to, da se to z delodajalcem uredi z aneksom k pogodbi o zaposlitvi ali z novo pogodbo, v kateri pa mora biti razvidno, zakaj delaš manj časa. In z delodajalcem se tudi dogovoriš, za koliko časa to koristiš (se je treba dogovoriti vnaprej, samo po mojem se s pravnega vidika lahko sproti podaljšuje).




muki1 -> RE: Porodniška 3 leta (4.6.2006 9:05:43)

Tako je, kot pravi Sazi. Razliko prispevkov do minimalne plače, ti plača država [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image].
Zelo razmišljam o tej možnosti.....




Stran: [1]