sprememba zakonodaje (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Družinska zakonodaja



Sporočilo


Naja31 -> sprememba zakonodaje (24.5.2006 13:19:49)

 Evo, če koga zanima. lp, naja  Ljubljana, 24. maja (STA) - V skladu z novelo zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki je začela veljati z današnjim dnem, se pravica do krajšega delovnega časa zaradi starševstva razširja tudi na starše, ki so samozaposleni in kmetje. Družina s štirimi ali več otroki bo po noveli prejela večji dodatek za veliko družino, in sicer 100.000 tolarjev, medtem ko za družino s tremi otroki ta dodatek znaša 82.000 tolarjev. Spremembe pa so tudi pri očetovskem dopustu.Oče mora po noveli izrabiti očetovski dopust do dopolnjenega šestega meseca otrokove starosti v trajanju najmanj 15 dni v obliki polne odsotnosti z dela. Očetovski dopust v trajanju 75 dni v obliki polne odsotnosti z dela pa lahko izrabi najdalj do tretjega leta starosti otroka in ne do osmega leta kot doslej.
Pri dopustu za nego in varstvo otroka v trajanju največ 75 dni pa ostaja ureditev po starem, kar pomeni, da del dopusta za nego in varstvo otroka lahko eden od staršev prenese in izrabi najdlje do osmega leta starosti otroka. Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve poudarjajo, da je treba ločevati med 75 dnevi plačanega prenesenega dopusta za nego in varstvo otroka, ki ga lahko izrabi eden od staršev, in 75 dnevi neplačanega očetovskega dopusta, ki ga lahko izrabi le oče. Gre za dve različni pravici, ki sta urejeni v istem zakonu.
Odpravlja se možnost nastopa porodniškega dopusta 42 dni pred predvidenim datumom poroda in določa le rok 28 dni pred predvidenim datumom poroda, ki ga določi ginekolog.
Eden od staršev, ki si na podlagi svoje dejavnosti plačuje prispevke za socialno varnost za najmanj 20 ur tedensko ter neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico do plačila prispevkov za socialno varnost od sorazmernega dela minimalne plače. Eden od staršev, ki neguje in varuje dva otroka, pa ima po noveli pravico, da to podaljša do dopolnjenega šestega leta starosti mlajšega otroka.
Eden od staršev, ki si na podlagi svoje dejavnosti plačuje prispevke za socialno varnost za najmanj 20 ur tedensko ter neguje in varuje težje gibalno oviranega otroka ali zmerno ali težje duševno prizadetega otroka, ima pravico do plačila prispevkov za socialno varnost od sorazmernega dela minimalne plače tudi po tretjem letu starosti otroka, vendar ne dlje kot do 18. leta starosti otroka.
Po dosedanjem zakonu ima pravico do delnega plačila za izgubljeni dohodek eden od staršev, kadar prekine delovno razmerje ali začne delati krajši delovni čas zaradi nege in varstva otroka s težko motnjo v duševnem razvoju ali težko gibalno oviranega otroka. V skladu z zadnjo novelo pa ima pravico do delnega plačila za izgubljeni dohodek tudi eden od staršev, ki neguje in varuje dva ali več otrok z zmerno oz. težjo motnjo v duševnem razvoju ali zmerno oz. težjo gibalno oviranostjo.
Po noveli ima eden od staršev, ki zapusti trg dela zaradi nege in varstva štirih ali več otrok, po novem pravico do plačila prispevkov za socialno varnost do dopolnjenega desetega leta starosti najmlajšega otroka.




Tasika -> RE: sprememba zakonodaje (24.5.2006 13:24:54)

Ha ha, teorija je eno, praksa pa drugo.
Že cel dopoldan telefonarim kaj narediti za uveljavljanje pravice do dela s krajšim del. časom za s.p., pa nihče nič ne ve. Mi je rekla da naj prinesem pogodbo o zaposlitvi, iz katere bo razvidno koliko ur bom delala. [sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]Bolj ko ji razlagam da sem s.p. in da nimam pogodbe, manj me razume. [sm=smiley35.gif] pa uradniki.




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (26.5.2006 15:56:43)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




Stran: [1]