Rabim nasvet! (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Družinska zakonodaja



Sporočilo


R_D -> Rabim nasvet! (11.2.2006 11:51:10)


Rabila bi nasvet glede nastale situacije. Sicer nisem jaz v tej situaciji (hvalabogu, ker je sila neprijetna) in sprašujem v imenu ene druge osebe.

Stvar pa je sledeča:
Mož in žena sta zgradila hišo in imata dve hčeri. Vsak imata 1/2 hiše (se pravi eno polovico mož in eno polovico žena). Hčeri sta še v tem primeru obe doma. 1. hčera se poroči in se odseli v tujino. Potem umre mož in njegovo polovico podedujeta obe hčeri. Se pravi, 1/4 njegovega imetja dobi prva hčera in drugo 1/4 dobi druga hčera. Se pravi zdaj je hiša razdeljena 1/2 žena, 1/4 1.hčerka in 1/4 2. hčerka.
Ker je hiša v zelo grobem stanju (za silo je narejena šele ena soba in v grobem kuhinja), se ta druga hčera odloči, da bo ostala doma in da bosta z možem porihtala hišo. Njena mama ji tako svojo polovico hiše podari, kar je tudi urejeno pri notarju. Tako je minilo več kot 20 let. Ta druga hčera je živela s svojo familijo doma pri mami, skrbela za hišo, zelo dosti vložila v njo, skrbela za svojo mamo, ki je žal to leto umrla.
Sedaj pa se začenja cirkus. Prva hčera, ki je poročena v tujini in ki je bila v vseh teh dolgih letih mogoče par dni vsega skupaj doma. Recimo da na nekaj mesecev se je prišla domov pokazat za uro ali dve. Sedaj pa ona zahteva, da jo druga hčera (njena sestra) izplača. Se pravi, da naj ji izplača tisto 1/4, ki jo je dobila po očetu. In zahteva še 1/8 nujnega deleža po mami.
Sedaj pa me zanima ali ima pravico zahtevat, da se jo izplača? In ali ima pravico zahtevat še dodatno 1/8 nujnega deleža? Ker glede na to, da ni vložila niti 1 tolarja v to hišo, je malo kruto, da se bo zdaj ona nekaj šopirila in od tu vlekla denar????
Malo sem mogoče čudno opisala situacijo, ampak sem se trudila po najboljših močeh :)

Kako je najbolje ravnati???




Anonimen -> RE: Rabim nasvet! (11.2.2006 11:58:41)

Definitivno ima pravico, da zahteva, da se ji izplača njen delež, v kolikor druga sestra hoče hišo v celoti obdržati zase oz. biti 100%-na lastnica.
Pri ostalem pa se mi zdi, da človek v času svojega življenja razpolaga s svojim premoženjem prostovoljno. Nobeden od staršev ni dolžan (primoran) ničesar zapustiti svojim otrokom. V kolikor pa do tega pride, se pa to razdeli na enakovredne deleže med število otrok, le ti pa potem lahko izpodbijajo to ali/in zahtevajo drugačno razmerje pri delitvi.
Če je mama svojo polovico hiše prepustila drugi hčeri v času svojega življenja, potem to pomeni, da ob smrti ni imela ničesar, kar bi njeni otroci lahko dedovali. Torej prva hčerka ne more uveljavljati nujnega deleža na dediščini, ker dediščine ni. Kajti če je mati svojo polovico hiše napisala na drugo hčerko že pred 20-imi leti, prva hčerka pa takrat ni zahtevala izplačila nujnega deleža od matere, potem se mi zdaj zdi nekam pozno za vse skupaj. Nisem pa prepričana.
Če pa je polovica hiše prišla v last druge hčerke šele s materino smrtjo, potem je pa zadeva še sveža. To pa potem pomeni, da dediščina obstaja in v tem primeru lahko prva hčerka poleg izplačila svoje četrtine zahteva od sestre tudi izplačilo nujnega deleža, v tem primeru osmine.

Do tukaj sega moje poznavanje zakona o dedovanju, več pa ne vem.




mojcadamijan -> RE: Rabim nasvet! (11.2.2006 12:28:15)

Zakonsko ima vso pravico




darja72 -> RE: Rabim nasvet! (11.2.2006 13:17:08)

1/4 ji pripada, za nujni delež po materi pa nisem ziher. Izplačilo pa ni vezano na trenutno vrednost nepremičnine, ampak na vrednost ob dedovanju. Torej bo morala dokazati lasten vložek v hišo. lp




mihelca -> RE: Rabim nasvet! (11.2.2006 14:46:50)



Darila se upoštevajo tudi pri dedovanju, saj Zakon o dedovanju določa, da se določena darila upoštevajo pri dedovanju oz. pri izračunu nujnega deleža. Nujni dediči so tiste osebe, ki bi v primeru, da bi v konkretnem primeru prišlo do zakonitega dedovanja dedovale po zapustniku, pa še to samo v določenem primeru. Zapustnikovi potomci, njegov zakonec in njegovi starši so nujni dediči v vsakem primeru.



Pri določitvi velikosti nujnega deleža je potrebno upoštevati vse osebe, ki bi v konkretnem primeru dedovale po zakonu, ne glede na to ali te osebe so nujni dediči ali ne. Nujni delež se računa na podlagi obračunske vrednosti zapuščine. To sestavlja vrednost čiste zapuščine, kateri se prišteje vrednost določenih daril, ki jih je zapustnik dal še za časa svojega življenja. Upoštevajo se darila, ki jih je
zapustnik kadarkoli dal osebam, ki bi prišle v poštev za dedovanje po zakonitem dedovanju in pa darila, ki jih je zapustnik v zadnjem letu življenja naklonil drugim osebam.



Če je znesek zapuščine, s katerim oporočitelj ni razpolagal manjši od vsote vseh nujnih deležev (polovica ali tretjina zakonitega deleža), ki jih je potrebno izplačati, potem je treba ta znesek zagotoviti. To se napravi tako, da se zmanjšajo oporočna razpolaganja (vsa v enakem razmerju). če pa tudi s tem še ni dovolj, se morajo vrniti
darila. Najprej se vračajo darila, ki so bila dana nazadnje.
 
Tako ima sestra pravico do deleža od darila po umrli mami.




šošo -> RE: Rabim nasvet! (11.2.2006 17:30:11)

Pomojem tudi lahko zahteva 1/4 hiše po očetu in 1/8 hiše po mami, se pravi skupno 3/8 od premoženja. To vrednost pa se lahko zmanjša na račun vlaganja "domače" sestre v hišo. Se pravi, da je bila vrednost hiše, ko je oče umrl oz. ko je mama podarila svoj del, recimo 20 milijonov, ko je mama umrla pa 100 milijonov, je predmet razprave 20 milijonov oz. 3/8 te vrednosti. Tako nekako.




Stran: [1]