slovenščina (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


kaboname -> slovenščina (29.9.2014 8:45:10)

Pozdravljeni

mi lahko kdo prosim napiše, kako otroku razložiti kako ločiš med ozkim in širokim e-jem ali o-jem.
Recimo besede mora razdeliti med tiste z ozkim ali širokim e-jem ali o-jem.
Ali obstaja kako pravilo ali teorija??? Že kar nekaj časa je minili kar sem se jaz to učila v šoli in po resnic povedano ne spomnim se kako to ločimo????
hvala za pomoč




krfjolca -> RE: slovenščina (29.9.2014 9:01:56)

Široki o in e sta tista, kjer lahko usta odpreš na široko, npr. koooooza in veeeeeslo ... Pri ozkih pa lahko ustnice stisneš na ozko - npr. pot in cesta ...




mateyka -> RE: slovenščina (29.9.2014 14:03:45)

vse vokale se tudi da pravilno nalgasit. čehi in slovaki recimo majo to, mi pa to spuščamo, se pa da tako pisat. vem, ker ko se je moj mož učil slovenpčine, je pisal s temi naglasitvami, ker drugače niso vedeli kako izgovarjat besede.

[img]http://gradiva.txt.si/m/slovenscina/naglasno-mesto/img/naglasna.png[/img]




peregrina -> RE: slovenščina (30.9.2014 20:42:13)


IZVIRNO SPOROČILO: kaboname

Pozdravljeni

mi lahko kdo prosim napiše, kako otroku razložiti kako ločiš med ozkim in širokim e-jem ali o-jem.
Ali obstaja kako pravilo ali teorija???


Obstaja cel kup pravil, ampak verjemi - ne ti in ne tvoj otrok se tega ne želita učiti na pamet.

Najlažje je, da skupaj z otrokom bereta posamezne besede in jih poskušata naglasiti na različnih mestih (ti moraš biti seveda prepričana, da znaš pravilno naglasiti[sm=smiley36.gif])

. Pomagata si lahko s spletnim Slovarjem slovenskega knjižnega jezika (http://bos.zrc-sazu.si/sskj.html). V okvirček enostavno vpišeš besedo, ki te zanima in klikneš. Izpiše se ti beseda, ki je naglašena - mesto in vrsta naglasa , dodana ji je še razlaga.
Mateyka je že napisala seznam naglasnih znamenj za lažje razumevanje. [sm=smiley1.gif]

Sicer pa ne biti preveč stroga. Z onaglaševanjem imajo probleme tudi študenti slovenščine. [sm=smiley1.gif]




Stran: [1]