zgodovina 6. razred - brez ideje (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


mojcaziga -> zgodovina 6. razred - brez ideje (28.9.2013 20:52:30)

Pozdravljene!

Sin je seveda zbolel in manjkal pretežni del septembra [sm=smiley13.gif]. Vmes so mu sošolci posojali zvezke in je prepisoval in delal naloge doma kolikor se je le dalo sproti. No, letos imajo prvič zgodovino. Med drugim so dobili tudi učni list. Napisati ali narisati bi morali dogodek, ki se je zgodil v družini v preteklosti in bi bil zanimiv tudi za zgodovinarje. Odgovoriti bi še moral zakaj je dogodek pomemben in vzrok ter posledico.
Napisal je svoje rojstvo in je dobil zavrnjeno, gardnjo hiše in je dobil zavrnjeno....... skratka napisati mora kaj drugega kot vsi preostali sošolci in sošolke. Ja, itak [sm=zmeden.gif]
V glavnem, še sama ne vem kaj bi napisala, malemu pa se ne svita spljoh[sm=smiley1.gif]. Sicer me še ni prosil za pomoč, ampak v kolikor me, ne morem zatajiti [sm=jezicek.gif].
Torej, imate kako idejo?

Hvala in lp




petea -> RE: zgodovina 6. razred - brez ideje (28.9.2013 20:57:57)

poiščite kakšno zanimivo zgodbo, ki se je zgodila starim staršem, teti, stricu ...


mogoče imate kakšen družinski obred, ki ga druge družine ne prakticirajo, hodite na kakšne kraje, ki jih drugi ne, kaj posebnega kuhate, počnete, imate kakšne posebne konjičke ...




Frodo Bisagin -> RE: zgodovina 6. razred - brez ideje (29.9.2013 0:01:31)

IZVIRNO SPOROČILO: petea

poiščite kakšno zanimivo zgodbo, ki se je zgodila starim staršem, teti, stricu ...


mogoče imate kakšen družinski obred, ki ga druge družine ne prakticirajo, hodite na kakšne kraje, ki jih drugi ne, kaj posebnega kuhate, počnete, imate kakšne posebne konjičke ...



Stari starsi so pri obdelovanju njive nasli novcic... nek tak tip z velikim nosom je bil gor narisan - naj najde sliko novcica in ga opise. Kje je novcic - dali so ga stricu, ki je odsel v avstralijo. Ti mu pvej zgodbo kot resnicno - tako jo bo hitreje zapomnil in ne bo se videlo, da ne verjame vanjo. POzneje bo dovolj casa, da mu poves resnico. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




astrid1 -> RE: zgodovina 6. razred - brez ideje (29.9.2013 9:52:52)

Lahko pove zgodbo otem, kaj sta delala mamica in ati med vojno za Slovenijo leta 1991. Po moje je potrebna povezavas konkretnim zgodovinskim dogodkom, ki ima neko težo. Mogoče pa je kakšen sorodnik bil v TO.

Lastno rojstvo žal res ne ustreza nalogi.




tashq -> RE: zgodovina 6. razred - brez ideje (29.9.2013 11:20:33)

IZVIRNO SPOROČILO: mojcaziga
... Napisati ali narisati bi morali dogodek, ki se je zgodil v družini v preteklosti in bi bil zanimiv tudi za zgodovinarje. Odgovoriti bi še moral zakaj je dogodek pomemben in vzrok ter posledico. ...

saj kot "družina" ni mišljen le sine in vidva kot starša, ampak tudi družina nekaj generacij nazaj...?imaš potem več izbire...
mogoče kaj iz druge svetovne vojne(ali prve)? imate dedka, ki je bil vojak, talec...
se je v "vaši" (od starih staršev) vasi zgodilo, kaj takega, da so vaši predniki to doživeli? npr. požar, okupacija...je vaš kraj zaradi česa bolj poseben(npr. je bil kdo v vaši družini rudar v rudniku živega srebra v Idriji?...)
se je kakšen vaš prednik preselil v Ameriko (oz. bilo kam)?
...




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (29.9.2013 22:50:47)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




Vijoličarka -> RE: zgodovina 6. razred - brez ideje (29.9.2013 23:45:38)

Sama sem sicer precej natančna in striktna oseba, ampak se mi vseeno zamalo zdi, da so mu zavrnili zgodbe o njegovi zgodovini. Zanj je zidava hiše pač pomembna in zgodovinsko gledano, je svoj čas več ljudi sodelovalo in praktično s svojimi rokami zgradilo hiše, medtem ko je danes tendenca, da najameš podjetje in vse plačaš.

OK, detetu je najbrž še najbližje sodobnejša zgodovina in če že drugih izkušenj nimaš, pa se najbrž spomniš, kako je bilo, ko smo v zakloniščih čakali, da letala JLA ali vržejo bombe ali odidejo. Da se napisati čisto solidno zgodbo o tem, kako je zatulila sirena in kako si šla v zaklonišče in kaj si pri tem razmišljala.

Kako ste politično in filozofsko orientirani, ne vem, ampak ena varianta je, da greste na izlet v Kočevje, v Bazo 20 - če izklopiš vso politiko, je zanimiv podatek ta, da je bil to eden redkih, če ne celo edini štab gverile (v svetovnem merilu), ki ga okupatorji nikoli niso odkrili. Zanimivo je brati, kakšne ukrepe vse so povzeli, da so ostali varni in neodkriti. Zelo poučno iz čisto preživetvenega vidika.

Druga varianta je obisk bolnice Franja - če se skoncentriraš samo na humanitarni vidik, si prav tako fasciniran nad žrtvami ljudi, ki so skrbeli za varnost in iznajdljivostjo, ko so skušali rešiti čim več ranjencev.

Hočem reči, da če v družini pač nimate nekih zgodovinskih zgodb (ali se pač niso predajale iz roda v rod), greste lahko nekam, kjer se o tem poučite in dobite neke vtise. Baza 20 in bolnica Franja sta samo predlog, obstajajo še druge destinacije, npr. tankovski muzej v Pivki. Zgodovinsko gledano tam ob izdelkih najdeš imena bivših slovenskih paradnih konjev, ki jih danes že davno ni več. Tudi to je zgodovina.




petea -> RE: zgodovina 6. razred - brez ideje (30.9.2013 8:02:39)


IZVIRNO SPOROČILO: Vijoličarka

Sama sem sicer precej natančna in striktna oseba, ampak se mi vseeno zamalo zdi, da so mu zavrnili zgodbe o njegovi zgodovini. Zanj je zidava hiše pač pomembna in zgodovinsko gledano, je svoj čas več ljudi sodelovalo in praktično s svojimi rokami zgradilo hiše, medtem ko je danes tendenca, da najameš podjetje in vse plačaš.



Vijoličarka,
učitelj(-ica) je verjetno učencem dala nalogo, da iz preteklih dogodkov njihove družine skuša oceniti, kateri izmed njih bi lahko bili pomembni. Ko sem jaz malo razmislila o tej nalogi, sem ugotovila, da bi se iz našega sorodstva hitro nabralo kar nekaj zanimivih, izstopajočih dogodkov, pa četudi smo čisto navadna družina, brez pomembnežev. Tako da se mi zdijo učiteljeve zahteve čisto sprejemljive. Se tako lahko obnovi vsaj nekaj družinskih zgodb in jih prenese naslednjim rodovom.


Otrokovo rojstvo zgodovinsko (še) ni pomemben dogodek. Razen, če je z rojstvom poslal x-milijardni zemljan ali je 'modre' krvi. Morda bodo pa čez nekaj deset let zgodovinarji drugačnega mnenja. Samo do takrat bo ta sin moral nekaj zelo izstopajočega narediti. [sm=smiley36.gif]

Postavitev ene klasične hiše pa z zgodovinskega stališča tudi ni neko zelo pomembno dejanje. Razen, če gre za kakšno svetovno novost v načinu gradnje ali uporabi kakšnih posebnih materialov. Lahko pa, da bo nekoč, če se bo v hiši odvil kakšen velepomemben dogodek, takrat pa se bo začela hiša drugače obravnavati. [sm=smiley1.gif]







mojcaziga -> RE: zgodovina 6. razred - brez ideje (30.9.2013 9:01:05)


IZVIRNO SPOROČILO: petea


IZVIRNO SPOROČILO: Vijoličarka

Sama sem sicer precej natančna in striktna oseba, ampak se mi vseeno zamalo zdi, da so mu zavrnili zgodbe o njegovi zgodovini. Zanj je zidava hiše pač pomembna in zgodovinsko gledano, je svoj čas več ljudi sodelovalo in praktično s svojimi rokami zgradilo hiše, medtem ko je danes tendenca, da najameš podjetje in vse plačaš.



Postavitev ene klasične hiše pa z zgodovinskega stališča tudi ni neko zelo pomembno dejanje. Razen, če gre za kakšno svetovno novost v načinu gradnje ali uporabi kakšnih posebnih materialov. Lahko pa, da bo nekoč, če se bo v hiši odvil kakšen velepomemben dogodek, takrat pa se bo začela hiša drugače obravnavati. [sm=smiley1.gif]



Sin je navedel razlog zakaj se mu zdi gradnja hiše pomembna - ker bi čez toliko in toliko let zgodovinarji odkrivali tloris hiše, materiale, ki so bili uporabljeni, mogoče celo načrte ipd..... Lahko bi ob izkopavanjih našli tudi osebne predmete in raziskali življenja stanovalcev hiše. Sklepal je očitno zaradi številnih arheoloških najdišč o katerih lahko dnevno beremo in o marsikaterih se celo učijo.

lp




mojcaziga -> RE: zgodovina 6. razred - brez ideje (30.9.2013 9:03:04)

Hvala vsem za ideje, nekaj bo zagotovo napisal [sm=bravo.gif]

Izleti in vse ostalo na druge lokacije odpadejo, ker mora oddati jutri (no, saj zdaj mu je že tretjič vrnila in bi vmes že res lahko naredili izlet [sm=smiley36.gif]).

Dogodek se je moral zgoditi v času otrokovega življenja, tako da razne vojne in vse ostalo odpadejo.

lp




petea -> RE: zgodovina 6. razred - brez ideje (30.9.2013 9:09:04)

Gradnja hiše je zagotovo za vašo družino pomemben dogodek, sploh za otroke, ko spremljajo, kako hiša raste pred njihovimi očmi. A zagotovo ste našli še kakšno zanimivost iz življenja vaše družine.


In kako ste sedaj rešili domačo nalogo?

Kaj zgodovinskega bo sin dal na presojo zgodovini? [sm=smiley1.gif]




mojcaziga -> RE: zgodovina 6. razred - brez ideje (30.9.2013 9:28:52)


IZVIRNO SPOROČILO: petea

Gradnja hiše je zagotovo za vašo družino pomemben dogodek, sploh za otroke, ko spremljajo, kako hiša raste pred njihovimi očmi. A zagotovo ste našli še kakšno zanimivost iz življenja vaše družine.


In kako ste sedaj rešili domačo nalogo?

Kaj zgodovinskega bo sin dal na presojo zgodovini? [sm=smiley1.gif]


Veš, da ne vem.

Je pisal včeraj zvečer, sam, in je rekel, da no do danes premislil ali bo oddal tako ali bo kaj spremenil. Ni pa vprašal za konkretno pomoč, za enkrat, in se tako niti nisem vmešavala.
lp




Vijoličarka -> RE: zgodovina 6. razred - brez ideje (30.9.2013 19:34:08)

Aha, za časa njegovega življenja se je moralo zgoditi? Tole mi je padlo na pamet za rezervo: gotovo je opazil, da ste mu prva leta kupovali sladoled s tolarji, potem pa z evri. Upam da je zamenjava valute dovolj zgodovinska, s tega pa se da nakvačkati kakšno čedno zgodbico.

Pozitivno se mi zdi, da se sam trudi razvozljati zadevo. Priden.

Ampak če smo čisto natančni, kako učiteljica ve, da njegovo rojstvo ni zgodovinski dogodek? Ko je bil npr. Nikola Tesla njegovih let, tudi ni nihče mislil, da je v njegovem rojstvu kaj zgodovinsko vrednega. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

Upam da bo tretjič uspelo. Držim pesti.




mojcaziga -> RE: zgodovina 6. razred - brez ideje (30.9.2013 20:24:41)


IZVIRNO SPOROČILO: Vijoličarka

Aha, za časa njegovega življenja se je moralo zgoditi? Tole mi je padlo na pamet za rezervo: gotovo je opazil, da ste mu prva leta kupovali sladoled s tolarji, potem pa z evri. Upam da je zamenjava valute dovolj zgodovinska, s tega pa se da nakvačkati kakšno čedno zgodbico.

Pozitivno se mi zdi, da se sam trudi razvozljati zadevo. Priden.

Ampak če smo čisto natančni, kako učiteljica ve, da njegovo rojstvo ni zgodovinski dogodek? Ko je bil npr. Nikola Tesla njegovih let, tudi ni nihče mislil, da je v njegovem rojstvu kaj zgodovinsko vrednega. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

Upam da bo tretjič uspelo. Držim pesti.

Hvala za idejo.

Ja, se tudi meni fajn in prav zdi, da želi sam.

Težava pri vseh dogodkih je ta, da so sošolci to delali v šoli, od njega pa hoče nekaj novega.

lp




Stran: [1]