RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


patrino -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (25.8.2013 20:17:04)

seveda so pa vsi vabljeni k debati, ni zdej to neko prekljanje dveh ufuranih patrinic user posted image


[sm=smiley24.gif][sm=smiley24.gif]ti si pa tečna veš...




Najaa -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (25.8.2013 20:56:23)

Mene pa moti to, da naštejejo vse te točke, v katerih se najde 50% odraslih, kaj šele otrok, ki se razvijajo in s tem totalno prestrašijo nekatere starše... Postavljajo diagnoze na podlagi enega obiska otroka... In take. To me moti. Da ti "kr ena" v razvojni reče, če si je ženska prebrala tisti plakat. Pa daj no, za postavljanje diagnoz raznih motenj je potrebnih veliko veliko obiskov otroka pri pravem strokovnjaku, pa ne samo enemu ampak enih parih.

MOi kaj pa v vrtcu pravijo?




Katy78 -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (25.8.2013 21:52:47)


IZVIRNO SPOROČILO: Najaa

Mene pa moti to, da naštejejo vse te točke, v katerih se najde 50% odraslih, kaj šele otrok, ki se razvijajo in s tem totalno prestrašijo nekatere starše... Postavljajo diagnoze na podlagi enega obiska otroka... In take. To me moti. Da ti "kr ena" v razvojni reče, če si je ženska prebrala tisti plakat. Pa daj no, za postavljanje diagnoz raznih motenj je potrebnih veliko veliko obiskov otroka pri pravem strokovnjaku, pa ne samo enemu ampak enih parih.

MOi kaj pa v vrtcu pravijo?


Saj če gledaš seznam znakov za avtistično motnjo, jih je ogromno takih, ki jih najdeš pri veliko če ne kar pri večini otrok.

Drugače pa je naš starejši tudi "ovohovalec", v bistvu kar se hrane in kozmetike tiče, želi vse povohati.




alda -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (26.8.2013 9:38:50)

Se strinjam s tistim,ki je napisal, da če ti ne nadejo nobene motnje mora biti nekaj hudo narobe s tabo [sm=jezicek.gif]




nyna84 -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (26.8.2013 11:36:28)

Da povem, kako smo mi s pomočjo motnje rešili problem.

Naša tastarejša je imela grozne težave z organizacijo in pozabljanjem, in sem na internetu (oz. na RR) slučajno naletela na ADHD - prej nikoli slišala. Prepoznala sem jo v veliko točkah, zato sem se obrnila na pediatrionjo, ta pa naju je poslala v CMZ. Večkrat sva bili pri psihologinji, s katero sta delali ene teste, pa k defektologinji sva hodile ... Rezultat? ADHD ni uradno potrjen, a je defektologinja na podlagi skupnega dela ocenila, da ima hči težave s pozornostjo. Dobili smo napotke, kako naj delamo, da težav ne bo več in stvar se je izboljšala za 100 %.

Kaj želim povedat? Ko slišimo besedo motnja, je itak panika, ker se vsak lahko najde v opisu kakšne motnje. Ampak, včasih je poznavanje določenih motenj tudi dobrodošlo, ker lahko tako pomagamo otroku, čeprav tiste motnje sploh nima. Smernice, kako pomagati pri določeni motnji, so lahko vseeno koristne.

Ah, plakati in internetni vprašalniki ... Jaz sem s pomočjo plakatov in razne literature "ugotovila" da imam ravno tako ADHD, pa OKM tudi. In? To ničesar ne spremeni.




mateyka -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (26.8.2013 16:03:55)


IZVIRNO SPOROČILO: nyna84
Naša tastarejša je imela grozne težave z organizacijo in pozabljanjem, in sem na internetu (oz. na RR)...


aha, potem je res - to je nekaj kar je izraženo v res velikem problemu (ni to en skupek neprijetnosti in "quirky peculiarities").




liliana -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (26.8.2013 16:15:12)

IZVIRNO SPOROČILO: nyna84

Da povem, kako smo mi s pomočjo motnje rešili problem.

Naša tastarejša je imela grozne težave z organizacijo in pozabljanjem, in sem na internetu (oz. na RR) slučajno naletela na ADHD - prej nikoli slišala. Prepoznala sem jo v veliko točkah, zato sem se obrnila na pediatrionjo, ta pa naju je poslala v CMZ. Večkrat sva bili pri psihologinji, s katero sta delali ene teste, pa k defektologinji sva hodile ... Rezultat? ADHD ni uradno potrjen, a je defektologinja na podlagi skupnega dela ocenila, da ima hči težave s pozornostjo. Dobili smo napotke, kako naj delamo, da težav ne bo več in stvar se je izboljšala za 100 %.

Kaj želim povedat? Ko slišimo besedo motnja, je itak panika, ker se vsak lahko najde v opisu kakšne motnje. Ampak, včasih je poznavanje določenih motenj tudi dobrodošlo, ker lahko tako pomagamo otroku, čeprav tiste motnje sploh nima. Smernice, kako pomagati pri določeni motnji, so lahko vseeno koristne.

Ah, plakati in internetni vprašalniki ... Jaz sem s pomočjo plakatov in razne literature "ugotovila" da imam ravno tako ADHD, pa OKM tudi. In? To ničesar ne spremeni.


Kaj pa je OKM motnja....[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




nyna84 -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (26.8.2013 16:23:38)

OKM - obsesivno kompulzivna motnja

A si kdaj gledala Monka? To je to. [sm=smiley36.gif]

Evo, na debelo: http://www.psihoterapija-ordinacija.si/sl/dusevne-motnje/anksiozne-motnje/67-obsesivno-kompulzivna-motnja-okm.html




nyna84 -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (26.8.2013 16:27:28)


IZVIRNO SPOROČILO: mateyka


IZVIRNO SPOROČILO: nyna84
Naša tastarejša je imela grozne težave z organizacijo in pozabljanjem, in sem na internetu (oz. na RR)...


aha, potem je res - to je nekaj kar je izraženo v res velikem problemu (ni to en skupek neprijetnosti in "quirky peculiarities").

Ne, to je to, ko te je vsak mesec strah govorilnih ur. [sm=jezicek.gif]




mateyka -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (26.8.2013 18:29:04)

sej, velik problem. naštete zadeve za SPD pa ni nujno, da rezultirajo v velikem problemu. lahko, ampak ni zdej to en difolt..

me zanima a se motnja še vedno klasificira kot motnja, če nimaš problemov v življenju z njo ali če ti celo pomaga pri vrsti dela ki ga opravljaš...




liliana -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (26.8.2013 19:06:02)


IZVIRNO SPOROČILO: nyna84

OKM - obsesivno kompulzivna motnja

A si kdaj gledala Monka? To je to. [sm=smiley36.gif]

Evo, na debelo: http://www.psihoterapija-ordinacija.si/sl/dusevne-motnje/anksiozne-motnje/67-obsesivno-kompulzivna-motnja-okm.html


Najpogostejše vsiljive - obsesivne misli:
- strah pred okužbo ali umazanijo
- urejenost in simetričnost
- agresivni ali grozljivi impulzi
- seksualne predstave ali misli


Najpogostejša prisilna - kompulzivna vedenja:
- pranje in čiščenje
- štetje
- preverjanje
- zahtevno prepričevanje
- ponavljanje istih dejanj
- pretirana urejenost
- zbiranje, shranjevanje



Pismo....raje več ne bom prebirala o teh motnjah......ker me bodo potem te obsesije preganjale več kot uro na dan in bom začela šteti stopnice in obsedeno čistiti, da bi jih pregnala......




liliana -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (26.8.2013 19:07:28)


IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

sej, velik problem. naštete zadeve za SPD pa ni nujno, da rezultirajo v velikem problemu. lahko, ampak ni zdej to en difolt..

me zanima a se motnja še vedno klasificira kot motnja, če nimaš problemov v življenju z njo ali če ti celo pomaga pri vrsti dela ki ga opravljaš...


Piše, da je motnja, če ti otežuje življenje.....če ti ga ne in ti ga celo olajša, potem to ne more biti več motnja.......[sm=smiley1.gif]




LuLu -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (26.8.2013 19:11:03)


IZVIRNO SPOROČILO: liliana

Piše, da je motnja, če ti otežuje življenje.....če ti ga ne in ti ga celo olajša, potem to ne more biti več motnja.......[sm=smiley1.gif]


kaj pa če drugemu otežuješ življenje? Ne vem zakaj sem se spomnila na naše politike [sm=smiley1.gif]




petea -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (26.8.2013 21:43:47)

IZVIRNO SPOROČILO: alda

Se strinjam s tistim,ki je napisal, da če ti ne nadejo nobene motnje mora biti nekaj hudo narobe s tabo [sm=jezicek.gif]



no, še dobro, da znajo nekateri ubesediti misli, kar se motajo nekje po moji glavi
[sm=smiley1.gif]


p.s.: le kakšna motnja je to?




Najaa -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (26.8.2013 22:03:43)


IZVIRNO SPOROČILO: petea

p.s.: le kakšna motnja je to?


MPM (motnja pomanjkanja motnje) [sm=jezicek.gif]




petea -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (26.8.2013 22:15:13)


IZVIRNO SPOROČILO: patrino
... tisto o vohanju me je pa še posebej spomnilo na mojega srednjega vohalnika, ki so mu vonjave res smisel življenja. [sm=jezicek.gif] Svet resnično v veliki meri sprejema skozi vonjave. On si bo recimo striktno zapomnil kako je dišalo v eni ulici kjer smo bili pred časom. Če zamenjam parfum, mehčalec, osvežilec...je vedno prvi, ki opazi. Svoj športni dres bo v klubu našel med desetimi enakimi , če ga bo samo povohal. ...



mi je zanimivo brati v tej temi, koliko se dober voh in njegova uporaba tretira kot nekaj slabega


ker meni je bilo vedno pri dojenčkih zanimivo, kako so znali sredi noči, v temi, predvidevam da predvsem z vohom točno in praktično vedno v prvem poskusu najti bradavico in se 'priklopiti' na dojenje

kasneje pa očitno drugi čuti večini postanejo pomembnejši, voh pa je 'le še motnja' ...




uškinamama -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (27.8.2013 8:55:03)

IZVIRNO SPOROČILO: patrino

seveda so pa vsi vabljeni k debati, ni zdej to neko prekljanje dveh ufuranih patrinic user posted image


[sm=smiley24.gif] [sm=smiley24.gif] ti si pa tečna veš...


ma to ti je en šus od babe, dolgočasna, tečna....ma ni da ni.

Šejm on ju, matejđa




uškinamama -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (27.8.2013 9:02:36)

Glede motenj. Starši si nočejo (mo) priznat, da bi bilo karkoli narobe z našimi malimi. Vse je okej, vse je sprejemljivo, dopustno ...in potem imamo dude pri šestih, pleničke pri sedmih, tečaj angleščine pri dveh, male naciste , ki terorizirajo ves razred - a so le "drugačni".

Drugače pa podpišem felicito.




nyna84 -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (27.8.2013 9:20:15)

IZVIRNO SPOROČILO: liliana

IZVIRNO SPOROČILO: nyna84

OKM - obsesivno kompulzivna motnja

A si kdaj gledala Monka? To je to. [sm=smiley36.gif]

Evo, na debelo: http://www.psihoterapija-ordinacija.si/sl/dusevne-motnje/anksiozne-motnje/67-obsesivno-kompulzivna-motnja-okm.html


Najpogostejše vsiljive - obsesivne misli:
- strah pred okužbo ali umazanijo
- urejenost in simetričnost
- agresivni ali grozljivi impulzi
- seksualne predstave ali misli


Najpogostejša prisilna - kompulzivna vedenja:
- pranje in čiščenje
- štetje
- preverjanje
- zahtevno prepričevanje
- ponavljanje istih dejanj
- pretirana urejenost
- zbiranje, shranjevanje


Pismo....raje več ne bom prebirala o teh motnjah......ker me bodo potem te obsesije preganjale več kot uro na dan in bom začela šteti stopnice in obsedeno čistiti, da bi jih pregnala......

[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]
Ne skrbi, ne gre to tako [sm=smiley2.gif]




petea -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (27.8.2013 10:11:16)


IZVIRNO SPOROČILO: uškinamama

Glede motenj. Starši si nočejo (mo) priznat, da bi bilo karkoli narobe z našimi malimi. Vse je okej, vse je sprejemljivo, dopustno ...in potem imamo dude pri šestih, pleničke pri sedmih, tečaj angleščine pri dveh, male naciste , ki terorizirajo ves razred - a so le "drugačni".





samo da ni moteče ...
[sm=smiley36.gif]




mateyka -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (27.8.2013 10:12:13)

IZVIRNO SPOROČILO: petea
mi je zanimivo brati v tej temi, koliko se dober voh in njegova uporaba tretira kot nekaj slabega

ker meni je bilo vedno pri dojenčkih zanimivo, kako so znali sredi noči, v temi, predvidevam da predvsem z vohom točno in praktično vedno v prvem poskusu najti bradavico in se ''priklopiti'' na dojenje

kasneje pa očitno drugi čuti večini postanejo pomembnejši, voh pa je ''le še motnja'' ...


to ti pa lahko povem zakaj je tako (meni zelo fascinantna tema).
voh kreira prve in najmočnejše spomine v možganih. voh ima celo drug"predal" za spomine, kot vizualni in verbalni recimo. z vohom so povezana čustva - torej spomin z vohom zvbudi določene čustvene spomine in ti spomini so močnejši, globje zakoreninjeni od vizualnih in verbalnih. tudi eni od prvih spominov, ki jih tvorimo, so vohalni v bistvu.

http://science.howstuffworks.com/life/human-biology/smell3.htm
..we actually begin making associations between smell and emotion before we''re even born. Infants who were exposed to alcohol, cigarette smoke or garlic in the womb show a preference for the smells. To them, the smells that might upset_ other babies seem normal or even comforting.

http://psychology.about.com/od/memory/ss/ten-facts-about-memory_8.htm
The actual ability to smell is highly linked to memory. Research has shown that when areas of the brain connected to memory are damaged, the ability to identify smells is actually impaired. In order to identify a scent, you must remember when you have smelled it before and then connect it to visual information that occurred at the same time.

http://en.wikipedia.org/wiki/Olfactory_memory
Olfactory memory refers to the recollection of odors.
...
Olfactory memory was developed throughout evolution for various reasons. Among the most notable reasons are those related to the survival of the species and the development of early communication. Even in humans and animals today, these survival and communication aspects are still functioning. There is also evidence suggesting that there are deficits in olfactory memory in individuals with brain degenerative diseases such as Alzheimer''s disease and dementia. These individuals lose the ability to distinguish smells as their disease worsens.




torej, če bi potegnili sklep - če si bolj občutljiv otrok (kar SPD motnja baje je), potem "stands to reason", da je voh velik (večji od povprečja "normale" recimo) del tvojega čustvenega procesiranja, ni res? mogoče ga zato bolj občutljivi otroci spontano/nezavedno bolj pogosto uporabljajo v mladosti?




mateyka -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (27.8.2013 10:16:46)


IZVIRNO SPOROČILO: uškinamama
IZVIRNO SPOROČILO: patrino
seveda so pa vsi vabljeni k debati, ni zdej to neko prekljanje dveh ufuranih patrinic user posted image

[sm=smiley24.gif] [sm=smiley24.gif] ti si pa tečna veš...


ma to ti je en šus od babe, dolgočasna, tečna....ma ni da ni.


c'est moi [img]http://i157.photobucket.com/albums/t41/HomesteadHeaven/SMF_Helper_Sets/MG_Bow_F.gif[/img]




uškinamama -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (27.8.2013 10:18:47)

IZVIRNO SPOROČILO: mateyka


IZVIRNO SPOROČILO: uškinamama
IZVIRNO SPOROČILO: patrino
seveda so pa vsi vabljeni k debati, ni zdej to neko prekljanje dveh ufuranih patrinic user posted image

[sm=smiley24.gif] [sm=smiley24.gif] ti si pa tečna veš...


ma to ti je en šus od babe, dolgočasna, tečna....ma ni da ni.


c'est moi [image]http://i157.photobucket.com/albums/t41/HomesteadHeaven/SMF_Helper_Sets/MG_Bow_F.gif[/image]


In točno tako te imamo rade [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/bravo.gif[/image]

mateyka, the wiki girl




m_o_i -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (27.8.2013 17:10:55)

moi sem jaz [sm=smiley3.gif] [sm=smiley26.gif]

drugace pa...zanimiva debata se je razvila,ja.

Najaa: v vrtcu se nic ne pravijo, ker gre sele v ponedeljek tja(nekajkrat je bil tam pred dvema letoma, potem pa sem ga izpisala, ker je bil non stop nekaj bolan.ne vem, ce se bo se kaj spomnil od takrat). sem pa ravno zaradi vrtca sploh nacela temo, ker v cetrtek imamo tisti uvodni sestanek, kjer si vzgojiteljica in pomocnica-v tej nasi skupini sta to mama in hci[sm=bravo.gif]-malo zabelezita otrokove posebnosti, starsevske zelje itd. skratka, ravno zaradi dileme, ali naj kaj omenjam v vrtcu ali ne, se nacela debato.

voh-tudi pri meni ima pomembno vlogo. ze celo zivljenje se obracam za ljudmi(tudi zenskami), ki lepo disijo, ne za tistimi z dobro ritjo ali ockami[sm=smiley9.gif]. ne bom pozabila, kak "wauuu" sem spustila za starejsim (ornk starejsim!!) mozakarjem. kolegica je rekla, da sem smrtno zmesana, da vzdihujem za takimi[sm=jezicek.gif]
no...je pa smesno/motece/zanimivo, ko dete med cakanjem pred blagajno ovohava tam spodaj nalozene PVC vrecke[sm=smiley8.gif], al pa v stacuni z oblacili stoji pred obesalnikom s pasovi (usnje, plastika, vseeno) in jih voha...se najbolj zanimivo je to, da kako hrano ali pijaco redko povoha, vse ostalo pa najprej pod nos, sele potem vse ostalo[sm=smiley36.gif]

felicita(ce sem si prav zapomnila): evo, tocno to imam v glavi in sem okol tega previdna: kaj pa ce je otroku umivanje glave res kot meni obcutiti iglasti glavnik!? kaj pa ce je frekvenca mikserja ali fena res usesa parajoca?! pri miksanju in feniranju ga posljem v drug prostor-na lep nacin. glavo pac morava umivat in takrat se stisne k meni, jaz pa spiram tisti sampon in se trudim glavo nazaj drzat. kaj ce je plastelin res nemogoce drzat v rokah!? hebenti, zakaj otroci nimajo navodil za uporabo[sm=smiley36.gif]
ko se potrpezljiva, se potihem sprasujem, ce e ne suce okoli malo prsta, ko (priznam!) na momente popusti ta potrpezljivost imam pa slabo vest in solzne ocke in se opravicujem otroku...




Najaa -> RE: SPD-motnja senzoričnega procesiranja (27.8.2013 21:30:45)

Jaz na začetku nič ne bi omenjala. Naj ga najprej sami spoznata in si ustvarita neko mnenje, ne da jima že vnaprej vržeš kost, na kateri se bo mnenje ustvarjalo. Potem bi pa šla na govorilne čez par mesecev in jima omenila par stvari in kaj menita onidve.




Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2] 3   Naslednja stran >   >>