Glasba - zapis not - pomoč (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


mojcaziga -> Glasba - zapis not - pomoč (3.3.2013 21:02:39)

Pozdravljene vsevedke [sm=smiley1.gif]

Popoldne me je petošolec poprosil za pomoč pri glasbi (je manjkal v šoli kar nekaj časa) in mu, žal, ne znam pomagati. nekaj sem še guglala, ampak ....

Torej, ali je kakšna razlika oziroma kdaj se piše nota z vratom gor in kdaj z vratom dol.

Kaj pomeni, če ima na notnem črtovju najprej violinski ključ, takoj zatem pa noto, mislim da četrtinko, z vratom navzdol v prvi notni praznini, nad noto pa zapisano številko 3. No, vsaj tako ima sošolec zapisano [sm=zmeden.gif]

Hvala za vsako razlago oziroma namig [sm=smiley1.gif]

lp




taška30 -> RE: Glasba - zapis not - pomoč (3.3.2013 21:10:57)

Kolikor jaz vem, ampak nisem nek hud glasbeni profesionalec.. Nota z vratom gor ali dol, nima veze, pač kakor se lažje napiše. Note v spodnji polovici črtovja imajo vratove gor, tiste zgoraj pa vratove dol.

Kar se drugega tiče, pa ne vem, ugibam, da pomeni tričetrtinski takt, ponavadi se to sicer zapiše s številkama 3 in 4, ena nad drugo...

Upam, da še kakšna malo bolj glasbenica potrdi, da te ne bom učila krive vere...




mojcaziga -> RE: Glasba - zapis not - pomoč (3.3.2013 21:25:50)

Hvala za odgovor.

Saj za zapis taktovskega načina (3/4) sem vedela, ampak, da se ga napisat tudi z noto spodaj, pa očitno ne [sm=zmeden.gif]

lp




nananaja -> RE: Glasba - zapis not - pomoč (3.3.2013 21:51:38)

Kdaj se piše note z repom navdol, kdaj navzgor? Nižji toni, torej v spodnji polovici notnega črtovja imajo rep gor, višji, v zgornji polovici pa navzdol.

Sicer pa o glasbi marsikaj ve google.




Sonrisa -> RE: Glasba - zapis not - pomoč (3.3.2013 22:27:01)

H je tista nota, ki ima lahko vrat gor ali dol, pod njim imajo vratove gor, nad njim pa dol. H je nota na tretji črti.
In 3/4 takt se lahko napiše tudi z narisano četrtinko, kot tudi npr. 6/8, kjer je spodaj osminka - nota z vratom in zastavico.

Če še kaj potrebuješ, kar vprašaj. [sm=smiley1.gif]




mojcaziga -> RE: Glasba - zapis not - pomoč (4.3.2013 7:13:00)


IZVIRNO SPOROČILO: Sonrisa

H je tista nota, ki ima lahko vrat gor ali dol, pod njim imajo vratove gor, nad njim pa dol. H je nota na tretji črti.
In 3/4 takt se lahko napiše tudi z narisano četrtinko, kot tudi npr. 6/8, kjer je spodaj osminka - nota z vratom in zastavico.

Če še kaj potrebuješ, kar vprašaj. [sm=smiley1.gif]


Hvala, zdaj ko je prebral mu je jasno. [sm=smiley1.gif]

lp




ronja -> RE: Glasba - zapis not - pomoč (4.3.2013 14:43:37)

Do 3. črte se pišejo z vratovi gor, potem pa z vratovi dol, H je pa lahko gor ali dol. To bo verjetno za OŠ dovolj.

Zakomplicira se pa potem, kadar imaš večglasje, pa recimo melodijo in spremljevalne tone in se potem melodija vedno piše enako obrnjeno (če je melodija zgoraj gor vratovi, če je melodija v basu, ap dol obrnjeni vratovi) - zato, da lahko takoj veš, a nek ton spada v melodijo (torej je bolj povdarjen) ali v spremljavo. Se potem zgodi, da imaš noto napisano z dvema vratovoma, ker je pač ton v spremljavi in v melodiji in ga 2x zaigraš (to se ne da pri vseh inšturmentih, pri klavirju to ne gre, pri kitari pa recimo komot:). Zaigraš torej dva ista tona (na dveh strunah), en je povdarjen, drugi pa ne. Sem zakomplicirala, za oš bo dovolj prvi stavek[sm=smiley36.gif]




mojcaziga -> RE: Glasba - zapis not - pomoč (4.3.2013 14:55:01)


IZVIRNO SPOROČILO: ronja

Do 3. črte se pišejo z vratovi gor, potem pa z vratovi dol, H je pa lahko gor ali dol. To bo verjetno za OŠ dovolj.

Zakomplicira se pa potem, kadar imaš večglasje, pa recimo melodijo in spremljevalne tone in se potem melodija vedno piše enako obrnjeno (če je melodija zgoraj gor vratovi, če je melodija v basu, ap dol obrnjeni vratovi) - zato, da lahko takoj veš, a nek ton spada v melodijo (torej je bolj povdarjen) ali v spremljavo. Se potem zgodi, da imaš noto napisano z dvema vratovoma, ker je pač ton v spremljavi in v melodiji in ga 2x zaigraš (to se ne da pri vseh inšturmentih, pri klavirju to ne gre, pri kitari pa recimo komot:). Zaigraš torej dva ista tona (na dveh strunah), en je povdarjen, drugi pa ne. Sem zakomplicirala, za oš bo dovolj prvi stavek[sm=smiley36.gif]


Hvala, ampak, ja, bomo ostali kar pri prvem stavku [sm=jezicek.gif]

lp




Stran: [1]