Joe -> plesen (11.9.2005 1:24:15)
|
Ideja za babičino klet: prezračevalna klima (ki bi lahko prostore tudi grela), *zasilno* pa tudi neka manjša škatla z izmenljivim kemičnim jedrom za vezavo vlage in njeno izločanje v obliki (tekoče) raztopine na dnu posode. Prodajajo jo npr. v Merkurju. Nima vonja. Menda stane nekje 2-3 jurje.
*******
V kletnih prostorih je poleg vlage, ki lahko pronica skozi slabo izolirane zasute stene, problem tudi vlaga, ki prihaja od znotraj - gre za vlago v zraku. Osnovno pravilo je, da toplejši zrak zmore vsebovati več vlage kot hladnejši. Ker se zrak ob stiku z obodnimi kletnimi stenami ohlaja (torej od toplega prehaja v hladnejši zrak), se na stenah izloča presežna zračna vlaga in stena postane mokra. Včasih je veljalo pravilo, da kletni prostori niso bivalni prostori (razen v sušni Avstraliji, kjer nekateri namenoma vkopavajo hišo do podstrešja), danes pa je najbrž preseženo s pojavom klimatskega prezračevanja. Ki pa zahteva električno energijo.
Od kod vlaga v zraku? Dihanje, kuhanje, sušenje perila, včasih tudi zunanji vlažni zrak (pred ali po dežju).
Rešitev: vlaga bi se morala izločiti iz zraka ali skozi zunanjo površino stene, kar v kleti ni mogoče (oz. v praksi nima skorajda nihče tako narejeno), ali z zajemom vlage iz zraka. Zgoraj omenjena naprava oz. tudi prezračevalna klima v kletnih prostorih (podobno kot v avtu: prostor se hladi/ogreva/razvlažuje/prezračuje z vpihavanjem zraka, ki teče preko klimatkse naprave.
*******
Še to: Stiropor resda toplotno izolira stene. Zato je temperaturna razlika med steno in zrakom manjša in je manjše tudi izločanje vlage iz zraka na steno. Hkrati pa zapira pot vlagi (je kot parna zapora), ki se zato lahko le izloči na njegovi notranji strani. Kolikor jaz razumem zadevo, takšna izolacijo zmanjša izločanje vlage, hkrati pa zmanjša tudi njen prehod iz hiše navzven, zato je bilanca nekje tam kot prej. Hiša bi se morala toplotno izolirati na tak način, da bi stene in streha ostale paroprepustne.
|
|
|
|