RTG (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


Tippi -> RTG (12.7.2012 19:05:07)

Sem mislila, da res vse vem [sm=smiley36.gif], pa ni res. Tudi jaz sem zašla v slepo ulico. Ne bom predolga. Čisto, res, čisto na kratko.
Zanima me sledeče. V teh dneh sem imela slikanje. Bolj temeljito. Torej večkrat. Trenutno sem nekaj dni po menstruaciji in možnost zanositve je minimalna, čeprav sva pridno [sm=sloncek.gif], saj na dojenčku delava že dlje časa. Zaradi nesreče, sem bila rentgensko obdelana. Seveda so me pred slikanjem spraševali če sem noseča in sem rekla, da mislim da ne (glede na čas po menstruaciji), in da upam da ne, čeprav delava na tem. Zmešnjava ja [sm=smiley36.gif] Sem morala prav vsakemu posebej razlagati, kako to, da delam na dojenčku, a si ga zaradi RTG obdelave točno v teh dneh, pa res ne želim. Bojim se namreč, da če je res prišlo do oploditve (kljub minimalni možnosti), kaj naj storim? No, storiti tako ali tako nimam kaj, se pa sprašujem, kaj bo, če sem dejansko noseča? Splav? [sm=smiley13.gif] Ali je to res edina možnost? Je že bila kakšna v podobnem položaju?





tlb -> RE: RTG (12.7.2012 19:25:18)

Hej!
saj veš, najprej počkaj, da vidiš, če vama je slučajno res uspelo.
Sem pa sama bila v podobni situaciji-sicer sem bila na slikanju poleg hčerke (njej so slikali pljuča, pa sem bila z njo na rtg, prav zraven nje sem stala), oblečena v neko svinčeno obleko, za zaščito. In nevede noseča....in sem spraševala, če je to "nevarno" in sem si takrat ustvarila takšno mnenje-če bi bilo, bi "šlo vse", ker tako zgodaj gre - če gre kaj narobe, gre po principu "vse ali nič". Ampak, da baje to sevanje ni več tako "močno" in nevarno; da bi en čezoceanski polet z letalom pomenil več sevanja, in da naj se pomirim, da je vse ok.
Kaj pa so ti slikali? In ali si imela tako zaščito pred predelom "genitalij" oz. maternice in jajčnikov?
Ker če so ti slikali npr. vrat, je to kar daleč od trebuščka in mislim (ampak res čist laično......), da če je kaj noter, da "se ne bo svetlo v temi", tj. da je vse okej.
Držim pa ti pesti, da vama uspe čez recimo 8 do 10 dni :) ko boš RES imela ovulacijo :) ker če si nekaj dni po M, pa če imaš redne, se mi zdi zeeeelo malo verjetno, da bi pa kar uspelo :) tak da si pomiri živčke s [sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif]

:)
LP T




Tippi -> RE: RTG (12.7.2012 19:33:56)


IZVIRNO SPOROČILO: tlb

Hej!
saj veš, najprej počkaj, da vidiš, če vama je slučajno res uspelo.
Sem pa sama bila v podobni situaciji-sicer sem bila na slikanju poleg hčerke (njej so slikali pljuča, pa sem bila z njo na rtg, prav zraven nje sem stala), oblečena v neko svinčeno obleko, za zaščito. In nevede noseča....in sem spraševala, če je to "nevarno" in sem si takrat ustvarila takšno mnenje-če bi bilo, bi "šlo vse", ker tako zgodaj gre - če gre kaj narobe, gre po principu "vse ali nič". Ampak, da baje to sevanje ni več tako "močno" in nevarno; da bi en čezoceanski polet z letalom pomenil več sevanja, in da naj se pomirim, da je vse ok.
Kaj pa so ti slikali? In ali si imela tako zaščito pred predelom "genitalij" oz. maternice in jajčnikov?
Ker če so ti slikali npr. vrat, je to kar daleč od trebuščka in mislim (ampak res čist laično......), da če je kaj noter, da "se ne bo svetlo v temi", tj. da je vse okej.
Držim pa ti pesti, da vama uspe čez recimo 8 do 10 dni :) ko boš RES imela ovulacijo :) ker če si nekaj dni po M, pa če imaš redne, se mi zdi zeeeelo malo verjetno, da bi pa kar uspelo :) tak da si pomiri živčke s [sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif]

:)
LP T


Ja, ravno zato me skrbi, ker so mi slikali kolke, medenico, ledveno hrbtenico [sm=zmeden.gif] Brez zaščite, ker v teh predelih zaščite ni.[sm=smiley13.gif] Zdaj če bi mi slikali zob, se ne bi tako zelo sekirala. Tako pa mi res ostane upanje, da nisem zdaj [sm=nosecka.gif], in da bom zanosila ob ovulaciji, ker po [sm=hudicek1.gif], je res malo možnosti. ampak saj veš kako smo zelo upajoče tiste, ki se trudimo za [sm=rozacrtici.gif] in stavimo tudi na tiste dni, ki niso načeloma verjetne za spočetje. Iskrena hvala za tvoj odgovor.[sm=smiley31.gif]






ronja -> RE: RTG (12.7.2012 20:24:06)

Ta mesec uporabljajta kondome, pa je. In kadar veš, da boš imela slikanja, tisti mesec spusti delanje na otročku (oz. pazi, da ga ne naredita;).

Če si že noseča, ti ni treba splavit zaradi rentgena, samo večja je verjetnost, da je s plodom kaj narobe - se pa to navadno potem vidi vsaj na NS in se lahko takrat dalje odločaš, ali bi takega otroka obdržala ali ne. Ni 100%, da je tak otrok deformiran, hočem rečt.

Sem namreč spraševala isto kirurge po zlomu stegnjenice, kjer so me res velikokrat preslikali in točno tam, kjer ni glih fajn, da te... In potem mi je 2. m. zamujala (ker sem med operacijo izgubila veliko krvi) in sem valjda cviknila, čeprav takrat nisva delala na otročiču in sva delala na tem, da ga ne bi bilo;) - samo pač nikoli ne veš. No, kirurgi niso meli pojma o tem, da ti lahko zaradi operacije m. zaostaja in so rekli, da naj rajši grem h g., da ni kak drug razlog:D, g. pa me je pomirila, da mi zamuja zato (testi so bili seveda vsi neg.) in mi povedala, da tudi če bi bil, to ne pomeni, da bi bilo nujno kaj narobe z njim.

če boš slučajno res noseča, te bojo dobro pregledali, povej pri g., da te da magari še na kak pregled v p., kjer imajo boljše uz in da pogledajo, če je kaj narobe ali izgleda vse ok. Sicer pa sama sprejmeš riziko, lahko greš takoj na splav ali pa tvegaš.




ronja -> RE: RTG (12.7.2012 20:25:53)

Če te pa kaj pomiri: mojo babico so slikali z rtg, ko je bila noseča s stricem - takrat je to naredil namesto uz - da je lahko več računal... Groza! AMpak stric je bil čisto normalen, postal je doktor in bil čisto pameten in razen sladkorne ni imel nekih večjih težav do kapi, ampak to ni bila posledica tega, to je bilo kasneje, ko je bil že odrasel.




ronja -> RE: RTG (12.7.2012 20:26:52)

Ta mesec, ko so te slikali, pa NE zanosi, ker je lahko okvarjeno jajčece, ki so ga preslikali. Imaš spet iste probleme, jajčece je bilo že v polnem razvoju, ko so te slikali. Spusti ta mesec, saj se ne mudi tako zelo.




Tippi -> RE: RTG (12.7.2012 20:51:52)


In kadar veš, da boš imela slikanja, tisti mesec spusti delanje na otročku (oz. pazi, da ga ne naredita;).


Če bi vedela, da bom slikana, bi se zaščitila. Tako pa nesreča nikoli ne počiva. saj veš.

Če sem noseča, bom sprejemala kasneje odločitve. če pa nisem, imaš pa prav. Ta mesec bova preskočila. hvala.




Tippi -> RE: RTG (12.7.2012 20:52:27)


IZVIRNO SPOROČILO: ronja

Če te pa kaj pomiri: mojo babico so slikali z rtg, ko je bila noseča s stricem - takrat je to naredil namesto uz - da je lahko več računal... Groza! AMpak stric je bil čisto normalen, postal je doktor in bil čisto pameten in razen sladkorne ni imel nekih večjih težav do kapi, ampak to ni bila posledica tega, to je bilo kasneje, ko je bil že odrasel.


Grozljivo! [sm=smiley3.gif]




ronja -> RE: RTG (12.7.2012 21:03:41)

Če bi vedela, da bom slikana, bi se zaščitila. Tako pa nesreča nikoli ne počiva. saj veš.

Ja, razumem - to velja za razne zobe in take reči, ki jih lahko planiraš;).

Za ta mesec pa sem te samo opozorila, da rtg lahko poškoduje tudi jajčece - bolj so občutljiva tkiva, ki so v fazi razvoja kot tista, ki mirujejo, torej je več verjetnosti,d a bi bilo poškodovano to jajčece kot tisto naslednji mesec:). Pa lepo delajta na otročku:)

Ja, me nimamo pojma, kolikšno srečo imamo, da smo rojene tu in zdaj... vsaj kar se zdravstva tiče, pa čeprav znajo bit nekateri zdravniki kot iz živalske farme;). Ampak niso vsi taki in na splošno imammo kar srečo:)




LuLu -> RE: RTG (12.7.2012 21:39:07)

Jaz poznam en primer, kjer bi na RTG lahko bil kriv za težave, ki jih ima danes 12/13 letni otrok. Ima tumor na možganih, sladkorno. Zdaj, ... to so pač informacije, ki so meni prišle na uho in še mati govori, baje v stavkih... ampak ne morem si pomagat, da to tukaj ne napišem.
Od takrat dalje ta napis o nosečnosti na RTG vratih resno jemljem. Ni brezveze napisano.




ronja -> RE: RTG (12.7.2012 21:43:22)

Vsekakor ni brezveze napisano, samo ni nujno, da je otrok prizadet zaradi tega. Je pa veliko večja verjetnost kot sicer in vsekakor je vedno treba pazit in rečt za "predpasnik" (kadar se ga pač da imet) tudi za majhne punčke, tudi kadar smo 100%, da nismo noseče.




LuLu -> RE: RTG (12.7.2012 22:18:50)

ronja,
saj sem pogojnike dala. Meni je mati tega otroka rekla, da doktorji niso izklučli njenega RTG slikanja v zgodnji nosečnosti (ni vedela, da je noseča) za krivca teh bolezni. Ne morejo pa 100% rečti kaj je krivo ali kaj ni. To se težko določi pri takih boleznih.
Ne morem pa brati tega posta od Tippi in nič napisati. Kaj je krivo pri tistem otroku, se itak ne bo nikoli ugotovilo, lahko pa ugotavljajo, izključujejo,... razne dejavnike, dejstva,... no RTG je bil med njimi.
Se že fajn ponavljam [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Tippi -> RE: RTG (13.7.2012 7:20:31)

No, previdnost zagotovo ni odveč! Strinjam se Lulu!

Ta mesec bomo z gumico [sm=smiley36.gif] Sicer me to ravno ne osrečuje, ker meseci potem kar grejo in se mi zdi vsak izgubljen [sm=zmeden.gif], ampak to je edina rešitev in ko gre pač za vprašanje zdravja, sploh ni dvoma, da je na prvem mestu! Upam le, da nimam tako smolo, da sem ravno zdaj zanosila. Upam da ne. Se bom s tem potem ubadala.




ronja -> RE: RTG (13.7.2012 10:01:12)

Ta mesec bomo z gumico user posted image Sicer me to ravno ne osrečuje, ker meseci potem kar grejo in se mi zdi vsak izgubljen
Ma, daj, en mesec se pa res ne pozna tako dosti;). Boš mela pa junijko/junijčka;).

lulu, se čisto strinjava glede rtg med nosečnostjo, sem zelo za previdnost - sama sem recimo želela počakat s Svitom, da ne bi letel v bušiju čez ocean, ker je pri medcelinskih letih več kozmičnega sevanja in že tega nisem želela. Sicer se je Svit potem pač prej najavil in letel čez, pa mu nič ni:), ampak saj pravim: planirala sva drugače;).
Hotela sem samo potolažit tippi, da če bi slučajno zanosila, da ni splav nujen - da se mogoče splača prej pogledat, kako zarodek izgleda, ker če so napake večje, so navadno tudi prej vidne... Vsekakor pa sem ji prav zaradi ziheraštva svetovala zdaj gumico;). Ker je lahko tudi jajčece okvarjeno in ker itak naslednji mesec čaka novo:).




nyna84 -> RE: RTG (13.7.2012 10:17:37)


IZVIRNO SPOROČILO: Tippi

No, previdnost zagotovo ni odveč! Strinjam se Lulu!

Ta mesec bomo z gumico [sm=smiley36.gif] Sicer me to ravno ne osrečuje, ker meseci potem kar grejo in se mi zdi vsak izgubljen [sm=zmeden.gif], ampak to je edina rešitev in ko gre pač za vprašanje zdravja, sploh ni dvoma, da je na prvem mestu! Upam le, da nimam tako smolo, da sem ravno zdaj zanosila. Upam da ne. Se bom s tem potem ubadala.

Tippi, kadar se pazi, zagotovo rata, kar ne bi bilo treba. [sm=smiley36.gif] Tako da mogoče vama bo pazenje na dolgi rok pa celo pomagalo. [sm=smiley2.gif]
Mislim, da če že nekaj časa delata na otročku, bo kakšen mesec predaha obema pomagal in bo potem mogoče celo bolj uspešno.

Tudi meni so slikali koleno, ko niti nisem vedela, da sem noseča (v prvo), ker tega niti nisem načrtovala. So mi sicer dali predpasnik, ampak me je potem vseeno skrbelo, če bo kaj narobe. Je bilo vse ok. [sm=bravo.gif]




Doll -> RE: RTG (13.7.2012 18:38:14)

RTG lahko vpliva (ni nujno) le v trenutku slikanja. Tako zgodaj, če bi slučajno bili ravno zanosili, bi plod ob vsakršnem še tako minimalnem RTG vplivu odmrl ali pa bi preživel brez posledic.




Stran: [1]