Dodatek za pomoč in postrežbo (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


divna -> Dodatek za pomoč in postrežbo (7.6.2012 19:43:32)

Pozdravljene,

ali slučajno katera ve kako je s prejemanjem dodatka za pomoč in postrežbo nepokretne osebe? Ali spada to med tiste prejemke, ki so po smrti vračljivi iz. se država usede na dediščino?

Smo prvič v tej situaciji, ko je tašča v domu starostnikov in je nepokretna. Oskrbnino ji v celoti plačujemo mi in za ta dodatek nismo zaprosili. Danes pa ji je zdravnica predlagala naj zaprosi zanj.

Hvala in lp




sončnica24 -> RE: Dodatek za pomoč in postrežbo (8.6.2012 9:12:36)

Moja babica prejema ta dodatek in kolikor jaz vem ni vračljiv, prav tako pa ne spada med te nove socialne prispevke se izpolni druga vloga.




divna -> RE: Dodatek za pomoč in postrežbo (8.6.2012 9:14:44)

IZVIRNO SPOROČILO: sončnica24

Moja babica prejema ta dodatek in kolikor jaz vem ni vračljiv, prav tako pa ne spada med te nove socialne prispevke se izpolni druga vloga.


Hvala.

Se mi je zdelo, da je tako, ker na ZPIZu nič takega ni omenjeno.

lp




*pepelka* -> RE: Dodatek za pomoč in postrežbo (8.6.2012 14:17:34)

klik




*pepelka* -> RE: Dodatek za pomoč in postrežbo (8.6.2012 14:19:13)

Za ta dodatke je potrebno pridobiti odločbo invalidske komisije in ni vračljiv. Izplačjuje pa ga ZPIZ




mateyka -> RE: Dodatek za pomoč in postrežbo (8.6.2012 18:43:42)

res je. moj oče ga ima. ni vračljiv, rabi pa ga odobrit komisija.




divna -> RE: Dodatek za pomoč in postrežbo (8.6.2012 18:53:39)

Hvala vsem.

Baje da pride komisija v Dom, kjer tašča leži.

Priznam, da se na ta dodatek sploh nisem spomnila, pa tudi v Domu so nam šele zdaj omenili, ko je tašča nepokretna že 3 mesece. Kdo ve ali ji pripada tudi za nazaj ali le od dneva poslane vlogeO

Hvala še enkrat vsem in lep vikend




sandra74 -> RE: Dodatek za pomoč in postrežbo (8.6.2012 21:38:08)

Čudno, da vam  ni socialna v domu že pri sprejemu to uredila. ta dodatek ni vračljiv, ker imam taščo v domu.





mateyka -> RE: Dodatek za pomoč in postrežbo (9.6.2012 0:26:18)

IZVIRNO SPOROČILO: divna
Kdo ve ali ji pripada tudi za nazaj ali le od dneva poslane vlogeO


ne. ker je upravičen šele od dneva odločitve komisije. mi smo čakali nekaj mesecev na zdravnika da pride ocenit in potem še nekaj mesecev na odločitev komisije in ni nič povrnjeno - smo imeli papirje da je imel nesrečo in bil v komi, od kdaj je bil nepokreten, kdaj je pišel domov (nepokreten), pa to ni imelo nobene vloge - od takrat ko je odobreno s strani komisije in nič prej.




petea -> RE: Dodatek za pomoč in postrežbo (9.6.2012 9:57:41)

DPP se dodeli tudi za nazaj, in sicer za 6 mesecev pred oddajo vloge




petea -> RE: Dodatek za pomoč in postrežbo (9.6.2012 10:03:46)

Še člen iz zakona ZPIZ:

169. člen

(Pridobitev pravice in pričetek izplačevanja dodatka za pomoč in postrežbo)

(1) Pravica do dodatka za pomoč in postrežbo gre zavarovancu od dne, ko je nastala potreba po pomoči in postrežbi in traja, dokler je takšna potreba podana. Dodatek za pomoč in postrežbo se izplačuje največ od prvega dne naslednjega meseca po vložitvi zahteve in še za šest mesecev nazaj.

(2) Zavarovancu, ki je sklenil delovno razmerje kot slep ali je oslepel v času zavarovanja, gre dodatek za pomoč in postrežbo od vstopa v delovno razmerje oziroma od takrat, ko je oslepel, vendar se izplača največ od prvega dne naslednjega meseca po vložitvi zahteve in še za šest mesecev nazaj.

(3) Določbe prejšnjega odstavka se smiselno uporabljajo tudi za nepokretne zavarovance, ki jim je po tem zakonu zagotovljen dodatek za pomoč in postrežbo.

(4) Osebam iz petega odstavka 138. člena tega zakona gre dodatek za pomoč in postrežbo od prvega dne naslednjega meseca po vložitvi zahteve.

(5) Vse spremembe, ki vplivajo na višino oziroma obseg pravice do dodatka za pomoč in postrežbo, učinkujejo od prvega dne naslednjega meseca po nastanku spremembe, vendar se novi znesek izplača največ od prvega dne naslednjega meseca po vložitvi zahteve in še za šest mesecev nazaj.

(6) Dodatek za pomoč in postrežbo se ne izplačuje upravičencu za obdobje, ki ga je preživel v bolnišnici ali v kakšnem drugem stacionarnem zavodu, in sicer za čas nad šest mesecev takšne oskrbe.




divna -> Hvala vsem (9.6.2012 20:16:07)

za pomoč in linke, ste mi prihranile ogromno časa.


lp




mateyka -> RE: Dodatek za pomoč in postrežbo (9.6.2012 22:04:18)


IZVIRNO SPOROČILO: petea
DPP se dodeli tudi za nazaj, in sicer za 6 mesecev pred oddajo vloge


po moje moraš prav vložit posebej prošnjo, sami se po moje ne bojo "spomnili"?




petea -> RE: Dodatek za pomoč in postrežbo (10.6.2012 10:46:59)

IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

IZVIRNO SPOROČILO: petea
DPP se dodeli tudi za nazaj, in sicer za 6 mesecev pred oddajo vloge


po moje moraš prav vložit posebej prošnjo, sami se po moje ne bojo "spomnili"?



Je že dolgo nazaj, kar sem spremljala uveljavljanje DPP;
tako ali tako ne vlaga družina sama, ampak mora podati mnenje osebni / lečeči zdravnik in/ali patronažna sestra.
V našem primeru je zadevo predlagala in vodila patronažna sestra. Mislim, da je sodeloval oz. potrdil predlog tudi osebni zdravnik nepokretnega sorodnika, ki so ga negovali svojci doma. Spomnim se, da je bilo pozitivno presenečenje, ko je prišla odločba, da bo DPP izplačan še za nazaj, ker se sami nismo preveč poglabljali v sam postopek in pravice.

Sem pa zdaj gledala v vprašalniku, ki je na povezavi od *pepelke*, da je med drugim tudi vprašanje:
''Ali potrebuje 24-urno pomoč svojcev oz. laični nadzor in stalno strokovno nego (najmanj zdravstveni tehnik)? DA NE
Če da, od kdaj (mesec/leto): ____''

In tudi iz priložene zdravstvene dokumentacije mora biti razvidno, vsaj približno od kdaj je potreba po pomoči druge osebe. Če pa sorodniki vedo, do česa je nekdo lahko upravičen, se je potrebno pritožiti, če je izdana pritožba v škodo človeka.






mateyka -> RE: Dodatek za pomoč in postrežbo (10.6.2012 12:19:33)

IZVIRNO SPOROČILO: petea
Če pa sorodniki vedo, do česa je nekdo lahko upravičen, se je potrebno pritožiti, če je izdana pritožba v škodo človeka.


ja, mi smo se pritožili na delno pomoč (okol 150€ takrat), ker to velja za une ki so v invalidskih vozičkih in se sami lahko hranijo in so delno samostojni - aka rabijo delno pomoč. moj oče pa je bil čisto nepokreten (vezan na posteljo) in je rabil pomoč pri hranjenju ter imel težek psihoorganski sindrom po nesreči (dodatna težava pri oskrbi), torej bi moral imeti polni dodatek (okol 250€), ker ga res nisi mogel pustit samega ponoči, niti podnevi da bi šel v štacuno. ko smo se pritožili in povedali zakaj in kako, so nam odobrili polni dodatek.




Stran: [1]