strošek obnove hiše (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


divna -> strošek obnove hiše (11.5.2012 15:59:34)

Pozdravljene,

vem, je bolj tema za gradbeni forum, ampak vas je tukaj več.

Razmišljamo o nakupu 30 let stare hiše in praktično bi bilo potrebno menjati vse - fasado, okna, strehom keramiko, notr. vrata....
Vse verjetno ne bi šlo takoj, ampak te večje posege pa bi zagotovo uredili pred vselitvijo (fasada, okna, streha).

Se je katera v zadnjem letu, dveh lotila obnove in na kakšno cifro lahko računamo?

Po obliki je hiša podobna tej http://www.google.si/imgres?q=hi%C5%A1a+dvostanovanjska&hl=sl&biw=1440&bih=694&tbm=isch&tbnid=lzz-eb-p54owZM:&imgrefurl=http://www.primavista.si/wp/listing/dvostanovanjska-hisa-v-gornjem-lakosu/&docid=N6qHPgr6iKMzzM&imgurl=http://www.primavista.si/wp/wp-content/uploads/2011/05/horvat_1.jpg&w=570&h=480&ei=-xqtT7vHLM-KswaO8vi7DA&zoom=1&iact=hc&vpx=993&vpy=206&dur=79&hovh=206&hovw=245&tx=100&ty=183&sig=114060866458383683088&page=2&tbnh=151&tbnw=172&start=16&ndsp=24&ved=1t:429,r:4,s:16,i:110


Hvala in lp




divna -> pa še to (11.5.2012 16:00:59)

.... vem, da je vse odvisno od naših želja. Ne bi nič fensi, ampak kvalitetno pa.


lp






gsatalema -> RE: pa še to (11.5.2012 17:14:50)

tudi midva z možem sva gledala približno toliko staro hiško, ampak manjšo...
Nisva se odločila za nakup, kajti skoraj toliko rabiš kot je bila kupnina da urediš...
Res pa je , da ni vse takoj nujno narediti, ampak tako na pol pa tudi ni nič... in sedaj sva še vedno podnajemnika[sm=smiley29.gif][sm=smiley19.gif]




PinaNina -> RE: pa še to (11.5.2012 17:27:01)

Ker sva sredi prenove, hiške, ki je nekoliko mlajša od naju, ti dam nekaj informacij.
V taki hiši te vedno čaka presenečenje. Pri nas npr. počen vodovod v spodnjem nastropju.
Midva sva podrla stene med kuhinjo, malo kopalnico in dnevno, združila zadevo v en velik prostor. Prestavila wc (prej mala kopalnico). Vodovod in kanalizacija na novo. Zamenjala okna, streho (brez tramov, ker so bili še ok, salonitke pa fuč), odpeljala vsaj 10 kubikov smeti (prejšnih lastnikov), + estrihi, salonitke, stene.....ploščice kopalnice, nekaj malenkosti je ostalo (še moramo odpeljat). Vsi stropovi bodo spuščeni (knauf), talno gretje v vseh sobah in hodniku. Ne pozabi elektriko. Nova garažna vrata in vhodna. Terasa je trenutno o.k. Zunanjost bova uredila drugo leto. Ker časovno en finančno ne znese.
Če ne bi del opravila sama (razen strehe, oken in vrat) bi zraven dala minimalno 20t več kot sedaj.

Znižajta definitvno ceno na podlagi investicije v hišo. Naju so vprašali, kdaj se bova vselila, pa sva rekla v slabem letu, so bili zelo začudeni, kako saj je v dobrem stanju. In res skoraj 5 mesecov sva nosila stvari ven, zdaj pa dober mesec notri. Ne delava pa vsaj dan saj nama služba ne omogoča. Smo pa vsak prosti čas.

Komaj čakam da se preselim.
Če želite še kak info lahko na z.s.




divna -> RE: pa še to (11.5.2012 21:15:56)

IZVIRNO SPOROČILO: PinaNina

Ker sva sredi prenove, hiške, ki je nekoliko mlajša od naju, ti dam nekaj informacij.
V taki hiši te vedno čaka presenečenje. Pri nas npr. počen vodovod v spodnjem nastropju.
Midva sva podrla stene med kuhinjo, malo kopalnico in dnevno, združila zadevo v en velik prostor. Prestavila wc (prej mala kopalnico). Vodovod in kanalizacija na novo. Zamenjala okna, streho (brez tramov, ker so bili še ok, salonitke pa fuč), odpeljala vsaj 10 kubikov smeti (prejšnih lastnikov), + estrihi, salonitke, stene.....ploščice kopalnice, nekaj malenkosti je ostalo (še moramo odpeljat). Vsi stropovi bodo spuščeni (knauf), talno gretje v vseh sobah in hodniku. Ne pozabi elektriko. Nova garažna vrata in vhodna. Terasa je trenutno o.k. Zunanjost bova uredila drugo leto. Ker časovno en finančno ne znese.
Če ne bi del opravila sama (razen strehe, oken in vrat) bi zraven dala minimalno 20t več kot sedaj.

Znižajta definitvno ceno na podlagi investicije v hišo. Naju so vprašali, kdaj se bova vselila, pa sva rekla v slabem letu, so bili zelo začudeni, kako saj je v dobrem stanju. In res skoraj 5 mesecov sva nosila stvari ven, zdaj pa dober mesec notri. Ne delava pa vsaj dan saj nama služba ne omogoča. Smo pa vsak prosti čas.

Komaj čakam da se preselim.
Če želite še kak info lahko na z.s.


Hvala za odgovor.

Bi lahko okvirno povedala koliko vaju je stalo do sedaj. Lahko na ZS.

Fajn bi bilo, da bi že pred nakupom vedela v kaj se spuščava, potem ko je hiša že kupljena je konec.

Danes sva si jo sicer ogledala od zunaj in sicer ne zgleda slabo, kako pa je noter pa [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

hvala in lep večer




TomTaylor -> RE: pa še to (11.5.2012 21:26:10)

Samo nasvet: res si jo dobro oglejta tudi od znotraj - napeljave, predvsem vodovod in elektriko. Če so v hiši,oz. v hiši verjetno SO še svinčene cevi, kar pričakujta menjavo celotnih vodovodnih inštalacij. Potem bodita pozorna na to, kako je speljana elektrika - tudi včasih so poklicali kakšnega samooklicanega mojstra, ki jim je za simbolično ceno in dober kos mesa speljal elektriko po hiši - križem kražem in po domače zvezano. Poglejta tudi ostrešje da kje obstoječa streha že ne pušča. Preverita kako je speljana kanalizacija - javno ali lastni kanalizacijski jašek? Preverita starost in ohranjenost oken. Preverita kote notranjih sten - plesen, odpadajoč omet? (sušenje sten z mehanizacijo in zunanja hidroizolacija hiše-ni poceni). V kleti oz. pritličnih prostorih preverita ali je bilo mogoče kdaj celo poplavljeno (stene se napijejo vode in posledično imaš lahko celo hišo vlažno). Preveri ali hiša stoji v kakšnem kulturno oz. okoljsko zavarovanem območju (zakonodaja potem nalaga pogoje glede zunanje podobe obnovljene hiše, kar včasih podraži obnovo). Poglejta, če so kje v notranjosti večje razpoke, ki lahko kažejo na nepravilnosti v statiki...Aja, pa tudi fasade so bile pred 30 leti bolj luksuz kot ne - večina 30 letnih hiš jo nima.

Vse ostalo je potem odvisno samo od vajinih želja in okusov.

Zelo težko bi govorili o okvirnih zneskih, vsekakor pa je pogosto, da cena obnove doseže od 50-100% vrednosti hiše. Za moje mnenje je, kar se obnove tiče, vseeno ali kupiš 70 let staro hišo ali pa 30 let staro hišo - v obeh primerih je skoraj vedno treba menjati napeljavo, s tem, da je 70 let stara hiša mnogo ugodnejša za nakup.




Anonimen -> RE: pa še to (11.5.2012 21:35:14)

Na TEMLE forumu se je en podal v ravno tako obnovo v lastni režiji ... alo si preberi in ga kontaktiraj [sm=smiley2.gif]




alda -> RE: pa še to (11.5.2012 21:38:37)


IZVIRNO SPOROČILO: TomTaylor

Samo nasvet: res si jo dobro oglejta tudi od znotraj - napeljave, predvsem vodovod in elektriko. Če so v hiši,oz. v hiši verjetno SO še svinčene cevi, kar pričakujta menjavo celotnih vodovodnih inštalacij. Potem bodita pozorna na to, kako je speljana elektrika - tudi včasih so poklicali kakšnega samooklicanega mojstra, ki jim je za simbolično ceno in dober kos mesa speljal elektriko po hiši - križem kražem in po domače zvezano. Poglejta tudi ostrešje da kje obstoječa streha že ne pušča. Preverita kako je speljana kanalizacija - javno ali lastni kanalizacijski jašek? Preverita starost in ohranjenost oken. Preverita kote notranjih sten - plesen, odpadajoč omet? (sušenje sten z mehanizacijo in zunanja hidroizolacija hiše-ni poceni). V kleti oz. pritličnih prostorih preverita ali je bilo mogoče kdaj celo poplavljeno (stene se napijejo vode in posledično imaš lahko celo hišo vlažno). Preveri ali hiša stoji v kakšnem kulturno oz. okoljsko zavarovanem območju (zakonodaja potem nalaga pogoje glede zunanje podobe obnovljene hiše, kar včasih podraži obnovo).

Vse ostalo je potem odvisno samo od vajinih želja in okusov. Srečno.



evo to je prva stvar, ki je naju prizemljila ob nakupu hiše. Ogledali smo si jo podnevi, lući nismo rabili, voda je bila zaprtaa zaradi preventive baje-daa cevi nebi popokale ,..in potem šok, za šokom.
Vso elektro napeljavo zamenjat, vodovod tudi skoraj cel, ..
ostalo pa predvsem ob prvih posegih v notranjost-ko smo podirali steno med kuhinjo in dnevno se je še strop zrušil sam od sebe, ker je bil spuščen in slabo narejen, potem vrata :kljuke so kar dol padale,....in še in še. S tem, da hiša niti ni bila stara ,le živel ni nihče v njej, zato jo niso vzdrževali!




takotako -> RE: pa še to (11.5.2012 22:20:52)

Mi smo obnavljali našo hišo ker sva si z bratom uredila vsak svoj stanovanje.

Vsaka stvar ma svojo ceno tako da je res vse okvirno.-

Okna 15.000 samo naš štuk z dvojimi vrati
fasada-za celo hišo 3nad. 30.000
streha 15000
Potem pa notri knauf, keramika, kuhinja nova, in ostala oprema in sva bila blizu 60.000 s tem da fasada je šla na pol, kopalnico nisva preurejala.
Veliko sva prišparala ker sva preureditev prostora podredila prejšni situaciji-razne napeljave. pa ker smo zidali, elektro napeljave sami delali. PRav tako pleskarske stvari.

pa še nismo konec. Veliko zadev mormo okrog hiše dokonč




divna -> RE: pa še to (12.5.2012 7:06:09)

Hvala za vse odgovore in predloge.

Ampak zdaj ste me "upravičeno" spravile v dvome.



lp




josephine27 -> RE: pa še to (12.5.2012 7:22:51)

Mene pa kar malo čudi to, da so te 30 letne hiše v tako slabem stanju, da je res treba vse prenovit. Moji starši živijo v 30 let stari hiši in moram priznat, da je električna in vodovodna napeljava super, fasada je skoraj kot nova. V zadnjih letih so sicer popravili en kos strehe, ker jo je burja rahlo poškodovala in so dobili delno vrnjeno od zavarovalnice. Edino okna in vrata so lani res zamenjali, ker so bila potrebna obnove in dali novo peč v kurilnico. Res pa je da živijo noter in sproti kako malenkost popravijo.

Je pa prijatelj pred kratkim obnovil 60 let staro hišo in je res moral vse kompletno zamenjat. Je rekel, da se v to ne bi več spuščal, ker se je delo kar sproti odpiralo in je porabil za vse skupaj zelo veliko denarja. Točnega zneska žal ne znam povedat. Tako, da ti po moje mora bit lokacija in hiša zelo všeč, da greš v ta podvig.




liliana -> RE: pa še to (12.5.2012 9:09:34)


IZVIRNO SPOROČILO: josephine27

Mene pa kar malo čudi to, da so te 30 letne hiše v tako slabem stanju, da je res treba vse prenovit. Moji starši živijo v 30 let stari hiši in moram priznat, da je električna in vodovodna napeljava super, fasada je skoraj kot nova. V zadnjih letih so sicer popravili en kos strehe, ker jo je burja rahlo poškodovala in so dobili delno vrnjeno od zavarovalnice. Edino okna in vrata so lani res zamenjali, ker so bila potrebna obnove in dali novo peč v kurilnico. Res pa je da živijo noter in sproti kako malenkost popravijo.

Je pa prijatelj pred kratkim obnovil 60 let staro hišo in je res moral vse kompletno zamenjat. Je rekel, da se v to ne bi več spuščal, ker se je delo kar sproti odpiralo in je porabil za vse skupaj zelo veliko denarja. Točnega zneska žal ne znam povedat. Tako, da ti po moje mora bit lokacija in hiša zelo všeč, da greš v ta podvig.


Niso vse v tako slabem stanju.....niso pa nove.....in ker ljudje iz stare hiše želijo narediti novo (kompletno preurediti razporeditev sob, spuščajo strope, kompletno izolacijsko "preoblečejo" hišo), to pa pač stane.....

mi živimo v 40 let stari hiši.....vikend pa je star skoraj 100 let....pa kaj bistveno nismo prenavljali, razen strehe na hiši in počasi, sobo za sobo opremo v stanovanju, ponekod smo menjali talne obloge, ponekod pa ne (ker je pač v nekaterih sobah bil tisti stari parket, kakršnega zdaj ne dobiš nikjer več) ....opremljali smo počasi (tisti čas smo pač koristili staro opremo, ki je bila v hiši) in prav to je prednost teh "starih" hiš, da lahko delaš počasi, se vseliš in brez večjega kredita počasi rihtaš in spreminjaš, kar želiš.....




alda -> RE: pa še to (12.5.2012 11:36:22)

kot sem napisala naša je bila v slabem stanju,ker ni nihče živel v njej in jo vzdrževal..bila je prazna praktično okrog 30-35let.




Anonimen -> RE: pa še to (12.5.2012 14:03:29)

od mojga starši živijo v hiši stari skoraj 80 let. okna so bila menjana, streha ni bila menjana že 3o tel, štrom je biu pa samo dodelan. vodovoda niso nič spreminjali in nevem kaj še delali z njim. tako da stroška je toliko kolikor si jih boste zaželeli, res pa je da če je nujno je nujno, nekaj bo treba prenoviti, če praviš fasado, okna vrata. Vrata so najmanjši strošek. midva sva si komplet stanovanje opremila za okoli 6,7 tisoč. razen kopalnica je bila cca 1,5 tisoč evrov. imava pa 90 kvadratov. lahko bi zapravila pa 30. če bi želela al pa 50.
talno gretje, zakaj pa?
če bi js imela dovolj denarja bi takoj kupila starejšo hiško. mogoče je pri nama prednost bila to, da je moj fotr kr majstr in nama je sam tlake naredu. ampak to tud ni nevem kakšna umetnost. dekorativni kamen sva si tud sama položila, laminat...... skratka vse kar se je dalo sva sama naredila, knavf, beljenje..... razn Štrom. pa tud ni bilo drago mislem de 400 evrov. vodovod je biu pa tud ful pocen. primer: kopalnco sva delala že par let nazaj je blo zlo drago ena ura 50 evrou. k sva pa lansko leto kuhno štimala sva dala pa z materjalom vred 130 evrou.
res je ful odvisn koga najameš kje kupiš kar kupiš. treba je cene spremljet pa se res da ful pršparat. js sm kuhinjo vzela rabljeno 2 mesca, ker se je lastnica- polna dnarja, odločila da ji ni več ušeč. je od svee in je bila 1200 evrou. lahko pa kupiš tudi novo za malo denarja. moraš biti res lovec na cene, je pa res da če kupuješ npr. rutar lesnina kaj dosti neboš prišparal. no vsaj kolikor sem jas takrat gledala. omara je bila za v dnevo sobo 800 evrou v lesnini, v IKEI sm jo dobila za 80. pa je več kot krasna.




nananaja -> RE: pa še to (12.5.2012 22:31:37)

IZVIRNO SPOROČILO: josephine27

Mene pa kar malo čudi to, da so te 30 letne hiše v tako slabem stanju, da je res treba vse prenovit. Moji starši živijo v 30 let stari hiši in moram priznat, da je električna in vodovodna napeljava super, fasada je skoraj kot nova. V zadnjih letih so sicer popravili en kos strehe, ker jo je burja rahlo poškodovala in so dobili delno vrnjeno od zavarovalnice. Edino okna in vrata so lani res zamenjali, ker so bila potrebna obnove in dali novo peč v kurilnico. Res pa je da živijo noter in sproti kako malenkost popravijo.

hja, moja mama in brat z družino tudi živijo v malo manj kot 30 let stari hiši. Fasadi navzven se vidijo le posledice poplav leta 90 (hiša ni bila zalita, le ošpricana in ena smereka je priletela v preklado okna), ampak ta fasada pod zgornjim slojem nima prav novenega izolativnega materiala, danes se daje minimalno 12cm pa tja do 18cm izolacije. Mnogo slabše izgleda fasada naše hiše, ki sicer poplav ni doživela, ima pa bistveno prednost pred mamino hišo, saj je izolirana s 5cm izolacije. To je razlog, zakaj se delajo na veliko fasade danes. Včasih so se vse izolacije izvajale v notranjosti hiš, kar pa za podnebje v pretežnem delu Slovenije (mrzle zime) fizikalno ni optimalno, ampak trendi včasih so pač bili taki.
Stavbno pohištvo je v 30 letih postalo precej kvalitetnejše. Takrat še niso vsi vgrajevali oken s termopani, danes se vgrajuje dvojni termopan. Tesnila so bistveno boljša, okna in vrata se vgrajujejo z izolativno montažo, še v osemdeset_ih so tisti, ki so gradili sami, okna le vzidali z betonom...
Električne napeljave so znale biti pri lastni izvedbi z dvožilnim kablom, brez ozeljitve... Danes se v večini odločajo za kable v ceveh, takrat so bili ppr...
Kotlom za centralno kurjavo pa itak pravijo, da je delovna doba 15 let, torej če v 30 letih ni bil menjan, naprimer da zadnih 10 let v hiši ni nihče živel, je to nujna investicija.

Skratka to so razlogi, zakaj se nekdo, ki je kupil 30 let staro hišo, odloči za totalno prenovo pred vselitvijo.
Mi obnavljamo hišo, ki je bila v sedemdeset_ih nadgrajena, temelj hiše pa ostaja iz 18. stoletja. Bi se dalo pisati, kje vse imamo težave. Ampak mi nismo kupovali, sprva je bila v načrtu gradnja, a so se dogodki odvili drugače.




liliana -> RE: pa še to (12.5.2012 22:41:44)

Jaz sem do izolacije zelo skeptična, še posebno zato, ker se delajo zaradi prihranka pri kurjavi.....ker je zelo draga...in če daš izolirati hišo, zidove, okna....potrebuješ koliko, nekje 20.000, če ne celo 30.000 EUR....in koliko let moraš potem kuriti, da teh 20.000 EUR not prineseš......? Ker vsi, ki so izolirali "staro" hišo še vedno kurijo....in njihov strošek za kurjavo niti ni tako majhen v primerjavi z neizolirano hišo......




thaiss -> RE: pa še to (13.5.2012 9:23:10)

Mi imamo hišo v starem delu mesta. Pred vselitvijo lani, smo jo komplet adaptiral. koplet pomeni vse - dejansko smu pustili samo štiri zidove.
adaptacija nas je stala cca 100.000 €, samo gradbena dela so bila 60€




takotako -> RE: pa še to (13.5.2012 10:21:58)

Mi smo dali delat fasado z izolacijo ker moja starša dala delat izolacije. Je pa tako da mi smo čez zimo prižgali radiatorje samo res ko je bilo -10 ali več Pa še to samo zjutraj. Midva mava v stanovanju skoz 25stopnij pa sva mogla luftat. Mami ki je v spodnjem mora imeti prižgano na minimunu. Tako da smo ful prišparali. Čez poletje pa imamo zelo hladno. Klime mi sploh ne prižigamo več. Tako da mi smo računali da bomo v 5 letih notr prinesli.
Ker to ne moreš verjet kok kurjave požere čez zimo. In pri 2stopinjah je že prihranka velik.




divna -> RE: pa še to (13.5.2012 10:48:18)

Hvala vsem za odgovore.

Zdaj smo v večjem stanovanju, ki je bilopar let nazaj popolnoma preurejeno in imamo res dobro opremo in večino po naših željah.
Slabost stanovanja je, da je v 2. nadstr. brez dvigala. Imam namreč eno bolezen, zaradi katere bom enkrat (ne vem kaj) potrebovala vsaj dvigalo.... In zato smo razmišljali, da bi se vseeno selili kar v hišo.
Ssva gledala hiše in tiste, ki so nama všeč, so recimo malček predrage [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image], zato nama preostane le kaj takega kot so malček starejše hiše in obnova le-te. Same parcele pa so tudi pasje drage.

lp




liliana -> RE: pa še to (13.5.2012 13:22:47)


IZVIRNO SPOROČILO: takotako

Mi smo dali delat fasado z izolacijo ker moja starša dala delat izolacije. Je pa tako da mi smo čez zimo prižgali radiatorje samo res ko je bilo -10 ali več Pa še to samo zjutraj. Midva mava v stanovanju skoz 25stopnij pa sva mogla luftat. Mami ki je v spodnjem mora imeti prižgano na minimunu. Tako da smo ful prišparali. Čez poletje pa imamo zelo hladno. Klime mi sploh ne prižigamo več. Tako da mi smo računali da bomo v 5 letih notr prinesli.
Ker to ne moreš verjet kok kurjave požere čez zimo. In pri 2stopinjah je že prihranka velik.


To pa skoraj ne morem verjeti....razen, če imate toplotno črpalko......to pomeni, da ste pozimi kurili samo tiste tri tedne, ko je bilo več kot -10 stopinj.....?







Stran: [1]