Potrebujem pomoč pri fiziki (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


she009 -> Potrebujem pomoč pri fiziki (5.5.2012 21:44:35)

Živijo,

prosila bi vas, če mi lahko kdo prosim razloži razlike med ireverzibilnimi in reverzibilnimi pojavi.

Potrebujem pomoč pri teh nalogah:

V stanovanjski hiši vzdržujem te. 25 C s pečjo ki dela z močjo 25kW. Kolikšno moč bi mirala imeti toplotna črpalka v idealnem primeru, da bi toplotni tok, ki uhaja iz hiše nadomeščala s toplotnim tokom, ki bi ga črpala pri tem. 0 C in ga prenašala v hišo?

Sistem sončnih kolektorjev je na strehi s površino 80m2. Gostota svetlobnega toka, ki osvetljuje streho je 300W/m2. V toplotnem izmenjevalcu v črpalki odda segreta voda vso prejeto toploto tako, da je tem. stalno 20 C. Kolikšna mora biti moč črpalke, da lahko toplotni tok prenaša v radiatorje v katerih je tem. 60 C, če je njen izkoristek trikrat manjši od idealnega? Kolikšni tok prejemajo radiatorji?

Prosim za postopke (in brez neprimernih komentarjev)




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (6.5.2012 15:14:35)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




nananaja -> RE: Potrebujem pomoč pri fiziki (6.5.2012 21:31:12)

Primer ireverzibilnega pojava pri toplotni energiji je gorenje. Torej snov, ki gori, oddaja toplotno energijo, ampak ne more pa toplotne energije sprejemat in akumulirat nazaj, saj se pri oddajanju deformira.
Reverzibilni pojav pa je, ko se snov le segreva ali ohlaja, pri tem lahko snov spremeni agregatno stanje. To je primer, ko kapljevina kroži v nekem kolektorju toplotne črpalke, kjer se segreva, potem pa svojo toploto oddaja drugi tekočini v izmenjevalniku in se ob tem ohlaja. Ali obratno. Potrebna je le tista električna energija, ki poganja tekočino po sistemu.

Delovanja toplotne črpalke zrak-zrak ne poznam dobro, vendar primer, ko praviš, da v hiši vzdržuješ temperaturo 25stopinj s pečjo, ki gori s 25kW, to pomeni, da je toplotni tok, ki izhaja iz hiše, močan 25kW in tako moč delovanja bi morala imeti toplotna črpalka, če bi hotela vzdrževati temperaturo 25 stopinj v hiši. Koliko pa porabi ta toplotna črpalka eletrične energije, je pa seveda odvisno od velikosti prostora, ki ga ogreva, temperatur v okolju. Pri 0 stopinj je koeficient učinkovitosti nižji kot pri višji temperaturi, ampak tega nikoli nisem študirala, da bi znala razložiti. Jaz sem vedno razmišljala o črpalki, ki zajema notranji zrak (kleti recimo), ga ohlaja in s tem greje sanitarno vodo.

Pri drugem primeru pa mi ni ravno jasno. Sončni kolektorji, kot navajaš, prejemajo od sonca 24kW. To toploto oddajajo tako, da se tekočina v izmenjevalniku ohlaja nazaj na 20 stopinj. Toplotna energija pa se uporabi za gretje tekočine v radiatorjih, ki se mora ogreti na 60 stopinj. Ne znam ti odgovoriti, kakšno moč naj bi imela črpalka, ki kroži tekočino v radiatorjih, vendar si mislim, da če izkoristi trikrat manj toplote kot jo prejme, potem je moč gretja radiatorjev 8kW. Ampak to ni električna moč črpalke, toliko toplotnega toka pošlje v prostore, koliko jih pa potem ogreje, pa je seveda odvisno od velikosti, ki jo ogreva in temperatur.

Toliko ti znam povedat. O teh črpalkah je sedaj zelo veliko razprav. Vedno je potrebno vedet, da je vse odvisno od okolja, v katerem živiš. Zrak-zrak črpalke pri nas razen na primorskem pozimi težko dosežejo zadostno učinkovitost za ogrevanje doma, vsaj pomoje. Pa seveda za te črpalke je pomembno, da je tudi hiša grajena tako, da je možno tako prezračevanje, v starejših gradnjah je to malo težje. Sončni kolektorji so bolj verjetni za uspeh, če je seveda hiša potavljena na sončni legi in prejmejo kolektorji dovolj sončne toplote.

Je pa dejstvo, da so solarni sistemi precej višja investicija v primerjavi s kotli, ki so danes na tržišču. ravno letos sva govorila z vodovodarjem, ko smo obnavljali kopalnico. Po njegovih besedah je investicija solarnih kolektorjev samo za sanitarno vodo blizu dobrega kotla. Precej cenejša investicija za sanitarno vodo pa je črpalka zrak-voda, pri kateri se poraba električne energije pri 4-članski družini mesečno poveča za 10 kWh - ogrevanje le sanitarne vode.

Je pa res, da sem jaz matematik in zgornje je po moji logiki in znanju. Poklicno pa se tudi ne ukvarjam s temi stvarmi, da bi znala natančno odgovorit. Upam le, da nisem močno vsekala mimo :)




Stran: [1]