snorlax
|
Ker smo pri gradnji bajte pri inštalacijah, vam naj povem par besed o centralnem ogrevanju.
Ogrevanje na elektriko je verjetno cenejše, če imaš radiatorje za to (mislim, da so iz marmorja) ali nekaj takega. Slaba stran tega ogrevanja pa je, da si v riti, če zmanjka elektrike.
Peč na biomaso stane okoli 1.000.000,00 SIT, vanjo pa kuriš pelete, za katere ne vem, koliko stanejo. Mi imamo les doma, vendar nam to nič ne nuca, ker bi potem morali imeti še stroj za izdelovanje pelet.
Največji prihranek je definitivno pri talnem in stenskem ogrevanju. Sama napeljava pride nekoliko dražja, vendar nimaš radiatorjev. Talno gretje mora biti strokovno narejeno, ko stojiš na tleh, se ne sme čutiti, da so tla topla ali celo vroča, ampak tla niso mrzla, se pravi nekje telesna temperatura. Slaba stran tega ogrevanja je, da ne moreš kuriti na drva, ampak samo na olje (za plin ne vem) in pa, da moraš imeti ploščice oz. parket za talno gretje.
Midva bova dala montirat obe peči za olje in drva ter avtomatiko, da sama preklopi iz peči na drva na peč na olje, ko drva pogorijo, tako da imaš vedno toplo. Ni najboljša varianta, je pa kar OK.
Glede na to, da se kurilno olje oz. vsi naftni derivati dražijo in da imamo doma svoj gozd, je smiselno kurjenje na drva.
Praktična je tudi toplotna črpalka, ki črpa toploto iz okolice ter greje vodo namesto bojlerja. Če je toplote premalo, jo dogreje elektrika. To pride prav predvsem poleti, ko je zunaj toplo in rabimo kurit samo za vodo.
Drugače pa igra veliko vlogo pri prihranku tudi izolacija sten, strehe in oken.
L.p.
|