nakup stanovnja in neporavnavne obveznosti (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


ma19teja -> nakup stanovnja in neporavnavne obveznosti (17.5.2011 17:26:24)

Živjo,

zanimam me ali moram kot novi lastnik stanovanja plačati zapadle obveznosti, ki so nastale pred nakupom in nisem vedela zanje, čeprav imamo v kupoprodajni pogodbi napisano, da kot kupec nisem dolžna plačevati nobenih stroškov za nazaj in da prodajalec potrjuje, da nima nobenih dolgov. Vem, da je moja napaka, da nisem pred poplačilom celotne kupnine vse preverila, na srečo ne gre za velik znesek, pa vseeno.

02 2010 sem stanovanje najela in plačevala vse položnice, večina se jih je prepisala na moje ime, tudi to dotično podjetje je bilo obveščeno o spremembi plačnika kot najemnika. 01 2011, sem to stanovanje kupila in v dobri veri bila prepričana, da so vse obveznosti poravnane, saj sem bila skoraj eno leto najemnik in položnice sem vse sproti plačevala. 02 2011, pa sem prejela pošto z opominom, da prejšnji lastnik dolguje eno mesečno storitev z obrestmi in sicer za 01 2010. Takrat nisem bila ne najemnik in ne lastnik. Prejšnji lastnik se mi ne oglasi.

Se lahko obrišem pod nosom in plačam oz. prosim za odpis dolga. Čudno mi je tudi to, da je podjetje šele po letu dni terjalo svoj dolg, prej pa nič.

uf kaj me je jezi, da sem bila šlampasta....




Oceania -> RE: nakup stanovnja in neporavnavne obveznosti (17.5.2011 18:36:39)

Ne nisi dolžna plačat. Račun takoj pisno zavrni.




Kerensa* -> RE: nakup stanovnja in neporavnavne obveznosti (17.5.2011 19:38:14)

In priloži dokazila - predvsem najemno pogodbo, s katero izkazuješ, kdaj si najela stanovanje in od koga. Dolg bo tako avtomatsko padel na prejšnjega lastnika, upnik pa ga bo poiskal sam oz. po sodni poti, če bo treba.




Oceania -> RE: nakup stanovnja in neporavnavne obveznosti (17.5.2011 20:26:25)




IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

In priloži dokazila - predvsem najemno pogodbo, s katero izkazuješ, kdaj si najela stanovanje in od koga. Dolg bo tako avtomatsko padel na prejšnjega lastnika, upnik pa ga bo poiskal sam oz. po sodni poti, če bo treba.
 
Zakaj pogodbo? Lastništvo je razvidno iz zemljiške knjige, ki je javna knjiga in lahko sami vpogledajo.
Pač probajo, marsikdo bi iz nevednosti plačal.




Kerensa* -> RE: nakup stanovnja in neporavnavne obveznosti (17.5.2011 20:29:34)

Lastništvo je nastalo po najemništvu - zato sem omenila najemno pogodbo. Stanovanje je najela februarja 2010, dolg pa je iz januarja 2010. To, da je sedaj že lastnica, v bistvu sploh ni pomembno - z najemno pogodbo dokaže, kdaj je prišla v stanovanje, ne glede na to, kako - kot najemnica ali kot lastnica. In vse, kar je pred datumom najemne pogodbe, ni njen strošek.




Oceania -> RE: nakup stanovnja in neporavnavne obveznosti (17.5.2011 20:52:32)




IZVIRNO SPOROČILO: ma19teja

Živjo,

zanimam me ali moram kot novi lastnik stanovanja plačati zapadle obveznosti, ki so nastale pred nakupom in nisem vedela zanje, čeprav imamo v kupoprodajni pogodbi napisano, da kot kupec nisem dolžna plačevati nobenih stroškov za nazaj in da prodajalec potrjuje, da nima nobenih dolgov. Vem, da je moja napaka, da nisem pred poplačilom celotne kupnine vse preverila, na srečo ne gre za velik znesek, pa vseeno.

02 2010 sem stanovanje najela in plačevala vse položnice, večina se jih je prepisala na moje ime, tudi to dotično podjetje je bilo obveščeno o spremembi plačnika kot najemnika. 01 2011, sem to stanovanje kupila in v dobri veri bila prepričana, da so vse obveznosti poravnane, saj sem bila skoraj eno leto najemnik in položnice sem vse sproti plačevala. 02 2011, pa sem prejela pošto z opominom, da prejšnji lastnik dolguje eno mesečno storitev z obrestmi in sicer za 01 2010. Takrat nisem bila ne najemnik in ne lastnik. Prejšnji lastnik se mi ne oglasi.

Se lahko obrišem pod nosom in plačam oz. prosim za odpis dolga. Čudno mi je tudi to, da je podjetje šele po letu dni terjalo svoj dolg, prej pa nič.

uf kaj me je jezi, da sem bila šlampasta....
 
Kerensa ne kompliciraj. Mimogrede a najpomembnejše:  položnica iz 2010/1 je že zastarala. 




kajalin* -> RE: nakup stanovnja in neporavnavne obveznosti (17.5.2011 20:52:37)

Midva sva se pred nakupom pozanimala in isti dan,ko sva kupila stanovanje sem bivšega lastnika peljala na elektro,da je poravnal skoraj 600eur dolga,vedela sem da takrat ima keš,dan kasneje ga nebi več videla,in ja elektrike meni ne bi priklopili četudi sem nova lastnica.




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (17.5.2011 22:40:18)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




Oceania -> RE: nakup stanovnja in neporavnavne obveznosti (18.5.2011 0:19:34)


Obligacijski zakonik pravi takole:
Enoletni zastaralni rok

355. člen

(1) V enem letu zastarajo:
1. terjatve za dobavljeno električno in toplotno energijo, plin, vodo, za dimnikarske storitve in vzdrževanje snage, če je bila dobava oziroma storitev izvršena za potrebe gospodinjstva;
2. terjatve radijske in televizijske postaje za sprejem programov;
3. terjatve pošte, telegrafa in telefona za uporabo telefonov in poštnih predalov, kot tudi druge njihove terjatve, ki se plačujejo v trimesečnih ali krajših rokih;
4. terjatve za naročnino na občasne publikacije, šteto od takrat, ko je iztekel čas, za katerega je bila publikacija naročena;
5. terjatev za storitve zagotavljanja dostopa do medmrežja, za storitve zagotavljanja uporabe elektronske pošte in elektronskih poštnih predalov, za storitve vzdrževanja spletnih strani in za storitve, povezane z dostopom do kabelskih in satelitskih radijskih in televizijskih programov, ki se plačujejo v trimesečnih ali krajših rokih;
6. terjatve upravnikov večstanovanjskih hiš za storitve upravljanja ter druge njihove terjatve, ki se plačujejo v trimesečnih ali krajših rokih.
(2) Zastaranje začne teči po poteku leta, v katerem je terjatev dospela v plačilo.
(3) Zastaranje teče, čeprav se dobave ali storitve nadaljujejo




ajataja -> RE: nakup stanovnja in neporavnavne obveznosti (18.5.2011 7:16:12)

Zastara že samo a ni to neki tako ,da če se opomini pošiljajo vmes da pol ne,se mi zdi da sem slišala da je tako,sicer pa če gledam svojo sosedo ki je brez službe že od leta 2007 in že od takrat ne plačuje komunalnih storitev(voda,ogrevanje...) pol bi ji moralo že vse zastarat pa ji še ni,sicer je vse na sodišču samo ji nimajo kaj vzet ker bančnega računa sploh nima odprtega(jo vzdržuje njen bogati partner,ki je drugje uradno doma)Vem da sva se ravno pred kratkim pogavarjale o tem .




kindersurprise -> RE: nakup stanovnja in neporavnavne obveznosti (18.5.2011 8:48:23)

Terjatev še ni zastarala - 2. odstavek 355. člena SZ - "Zastaranje začne teči po poteku leta, v katerem je terjatev dospela v plačilo"

Glede na izjavo ma19teje, da je položnica za 01 2010 (torej verjetno januar 2010) in je dospela v plačilo šele v letu 2010, je zastaranje začelo teči šele s 1.1.2011 in bo poteklo 31.12.2011.....

zastaranje pa se pretrga, če upnik vloži npr. izvršbo ali tožbo (torej uveljavlja svojo terjatev na sodišču)....samo opomin ne zadošča za pretrganje zastaranja...




ma19teja -> RE: nakup stanovnja in neporavnavne obveznosti (18.5.2011 10:45:43)

O, punce zlate ste. Bom še danes takoj poslala upniku dopis z dokazili.  Za v prihodnje mi bo pa dobra šola!!!




Spark -> RE: nakup stanovnja in neporavnavne obveznosti (18.5.2011 16:37:36)


Zastara že samo a ni to neki tako ,da če se opomini pošiljajo vmes da pol ne,se mi zdi da sem slišala da je tako,sicer pa če gledam svojo sosedo ki je brez službe že od leta 2007 in že od takrat ne plačuje komunalnih storitev(voda,ogrevanje...) pol bi ji moralo že vse zastarat pa ji še ni,sicer je vse na sodišču samo ji nimajo kaj vzet ker bančnega računa sploh nima odprtega(jo vzdržuje njen bogati partner,ki je drugje uradno doma)Vem da sva se ravno pred kratkim pogavarjale o tem .


Čigava pa je nepremičnina? Če je njena, se bo komunalno podjetje vpisalo v ZK kot upnica. In enkrat ob prodaji ali dedovanju bodo zahtevali za nazaj. Ali se motim, ker ko je kolega kupoval nepremičnino in so bili v ZK vpisani Snaga, in še... In ko je nakazoval kupnino je prvo poravnal vse te njene dolgove, razliko pa njej.




Stran: [1]