Vprašanje za pravnike (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


cukr07 -> Vprašanje za pravnike (28.4.2011 8:10:17)

Imam eno vprašanje glede prepisa parcele.
Moja mami in njena dva brata so solastniki dveh parcel (vsakemu pripada 1/3) kateri bi prepisali name. Prva parcela v izmeri 1900m2 (travnik) je zazidljiva, druga parcela v izmeri 3160m2 (njiva) pa ni zazidljiva. Zanima me kakšno pot naj uberemo, da se izognemo prevelikim finančnim stroškom.

Že v naprej hvala za odgovore.




zvezdan -> RE: Vprašanje za pravnike (28.4.2011 9:30:52)

S tremi darilnimi pogodbami- za mamin delež nepremičnine si oproščena davka. Za ostala dva pa boš mogla žal plačati davek.




Oceania -> RE: Vprašanje za pravnike (28.4.2011 11:08:43)

Ali pa z eno darilno in dvema kupoprodajnima pogodbama.




TomTaylor -> RE: Vprašanje za pravnike (28.4.2011 15:25:42)

Darilna pogodba je, kar se davka na promet z nepremičninami res najcenejša, a tudi precej tvegana. Darila se vedno lahko zahtevajo nazaj. Poleg tega odpadejo razne subvencije na nepremičninah (eko sklad, subvencija za mlade družine, občinski kredit...) pridobljenih na podlagi darilne (in tovrstnih "neodplačnih" pogodb). Saj lahko sklenete kupoprodajno pogodbo in v njej navedete neko "simbolično" kupnino.




LoCa -> RE: Vprašanje za pravnike (28.4.2011 18:06:32)

aj lahko sklenete kupoprodajno pogodbo in v njej navedete neko "simbolično" kupnino.


kar je utaja davkov in pomoje še večje tveganje.




TomTaylor -> RE: Vprašanje za pravnike (28.4.2011 21:06:14)

IZVIRNO SPOROČILO: LoCa

aj lahko sklenete kupoprodajno pogodbo in v njej navedete neko "simbolično" kupnino.


kar je utaja davkov in pomoje še večje tveganje.


Motiš se, ker dejansko ne bo šlo za nikakšno kupnino SPLJOH, temveč za darilno razmerje v obliki kupoprodajnega obligacijskega razmerja. Samo naslov pogodbe bo drugačen. Vrednost moraš pa v vsakem primeru napisat. Tisti davek, bo kvečjemu darilo državi, kajti nobena od pogodbenih strank ne bo v finančnem plusu, razen obdarjenke same. Za državo je še zmeraj bolje, da obdarjenka sklene kupoprodajno pogodbo, ker bo durs nekaj dobil od tega, medtem ko se v primeru darilnih pogodb lahko samo obriše pod nosom.[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




zvezdan -> RE: Vprašanje za pravnike (29.4.2011 9:38:54)

TT država bo že svoje pobrala in sicer glede na vrednost nepremičnine tako pri kupoprodajni kot pri darilni pogodbi (razen v delu kjer bo darovalec njena mati).
Drugače pa je splošno obligacijsko pravno načelo, da je važna vsebina pogodbenega razmerja in ne naslov tako, da v naslovu lahko piše kupoprodajna ali darilna pogodba pa se bo upoštevala vsebina pogodbe!




TomTaylor -> RE: Vprašanje za pravnike (29.4.2011 9:58:43)

Da ne bomo diplomirale iz prava. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Meni osebno je vseeno kakšno pogodbo sklene, med vsemi je najmanj varna prav darilna pogodba. Pa saj pravnice to veste, ne [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley2.gif[/image]






TomTaylor -> RE: Vprašanje za pravnike (29.4.2011 10:07:44)

IZVIRNO SPOROČILO: zvezdan

TT država bo že svoje pobrala in sicer glede na vrednost nepremičnine tako pri kupoprodajni kot pri darilni pogodbi (razen v delu kjer bo darovalec njena mati).
Drugače pa je splošno obligacijsko pravno načelo, da je važna vsebina pogodbenega razmerja in ne naslov tako, da v naslovu lahko piše kupoprodajna ali darilna pogodba pa se bo upoštevala vsebina pogodbe!



Na DURSU nobeden ne pozna "splošnega obligacijskega načela" kot takega. Briga njih pravna teorija in OZ. Oni dejansko samo pogledajo naslov pogodbe in vrednost pravnega posla oz. vrednost predmeta pravnega posla, odmerijo glede na to davek, oziroma ga oprostijo, če ustreza pogojem za oprostitev davka (na podlagi darilne pogodbe) in to je to. Notarju, v kolikor pogodbe ne sestavi sam je popolnoma vseeno kaj vse piše v pogodbi, ker itak na koncu oddtisne žig, da ne odgovarja za vsebino v kolikor listine ne sestavi sam, njemu je spet važna vrednost predmeta, boli ga đoka za vsebino. Na zemljiški knjigi pa jim je važno samo, da je v pogodbi ZK dovolilo in zakon (ZZK) določa, da se upošteva zgolj ZK dovolilo na listini in referent/sodnik nima nikakršne pristojnosti presojati vsebine pogodbe. Taksa pa se spet odmeri glede na vrednost predmeta.

Tako da, ne mi o teoriji obligacijskih razmerij.[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/jezicek.gif[/image]

Vsebina pravnih razmerij pa je izjemno pomembna naprimer pri dokazovanju ničnosti oz. neveljavnosti pogodbe oz. v pravdnih postopkih. To se pa strinjam s tabo zvezdan[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]






zvezdan -> RE: Vprašanje za pravnike (29.4.2011 11:07:18)

No sej  to sem tudi rekla, da država pobere kar pač ima za pobrati ali je to darilna ali pa kupoprodajna. Vsebina se pa gleda v primeru spora (ničnost in izpodbojnost!!!)




TomTaylor -> RE: Vprašanje za pravnike (29.4.2011 12:14:59)

mah, tale naša država pobira in obira kjer se le da...




cukr07 -> RE: Vprašanje za pravnike (29.4.2011 13:28:35)

IZVIRNO SPOROČILO: TomTaylor

Darilna pogodba je, kar se davka na promet z nepremičninami res najcenejša, a tudi precej tvegana. Darila se vedno lahko zahtevajo nazaj. Poleg tega odpadejo razne subvencije na nepremičninah (eko sklad, subvencija za mlade družine, občinski kredit...) pridobljenih na podlagi darilne (in tovrstnih "neodplačnih" pogodb). Saj lahko sklenete kupoprodajno pogodbo in v njej navedete neko "simbolično" kupnino.



Tole s subvencijami ne razumem čist dobro. A to pomeni, da če nameravam graditi novogradnjo na tej parceli ne morem dobiti nobene subvencije ali velja to le za obnovo starih objektov. Namreč parceli sta nepozidani.




LoCa -> RE: Vprašanje za pravnike (29.4.2011 17:48:22)

jaz sicer nisem pravnica in tudi se ne spoznam, vem pa, da države naokoli ne moreš glih prenest, vsaj kar se tiče velikih zneskov , razen če nisi kak jankovič. če je simbolna vrednost tako zelo simbolna, da je sumljiva, pdvomim da bo šlo skozi (csaj meni so na davčni razlagali, da nevemkaj preverjajo, če jim kaj zasmrdi). ampak jaz osebno fiktivne pogodbe tudi ne bi nikoli pisala, ker ne bi mogla mirno spat.




Stran: [1]