[Brisano sporočilo] (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (23.3.2011 19:37:26)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




Arwenko -> RE: osebni/identifikacijski dokument... (23.3.2011 21:13:51)

Kolikor vem zakonodaja ne predpisuje neposredno, da moraš imeti dokument vedno s seboj, hkrati pa predpisuje (npr. v 3. členu zakona o osebni izkaznici), da moraš osebni dokument ob katerikoli priložnosti pokazati za to pooblaščeni osebi. Slednje pa seveda pomeni, da moraš enega izmed dokumentov imeti s seboj, znotraj države je veljavno tudi vozniško dovoljenje ter seveda potni list ali osebna izkaznica, zunaj meja pa odvisno od države. To ni kanivo, je pa prekršek, ki se lahko kaznuje z denarno kaznijo.

Milleena, a mi poveš po katerem zakonu točno (zakon in člen), te policist na ulici nima pravice legitimirat? To bi me res zanimalo.




Arwenko -> RE: osebni/identifikacijski dokument... (23.3.2011 21:16:47)

IZVIRNO SPOROČILO: MILLEENA
Večina evropksih in ameriških držav ne zahteva identifikacijskega dokumenta, prav takšna je usmeritev EU. Za vožjno šteje le vozniška in prometna.


To pa ne bo držalo, vsaj za ZDA ne, tam moraš res vedno imet dokument pri sebi, pa če samo smeti ven neseš in tam če ga nimaš pristaneš v zaporu, ne samo s kakšnim opozorilom. Je pa pri njih seveda tudi vozniška osebni dokument.




khurde -> RE: osebni/identifikacijski dokument... (23.3.2011 22:13:46)

IZVIRNO SPOROČILO: Arwenko
Milleena, a mi poveš po katerem zakonu točno (zakon in člen), te policist na ulici nima pravice legitimirat? To bi me res zanimalo.



ne da te nima pravice legitimirat, ampak mora imeti razlog za to, ne bi smel kar povprek zahtevati nekega dokumenta. in ta razlog ti mora tudi povedati, če ga vprašaš.

35. člen

Policisti lahko ugotavljajo identiteto osebe, ki:
– jo je treba prijeti, privesti, ji odvzeti prostost ali jo pridržati;
– je na območju, na katerem je prepovedano ali omejeno gibanje;
– je na območju, v kraju ali objektu, v katerem se izvajajo ukrepi za iskanje ali izsleditev storilca kaznivega dejanja ali prekrška ali predmetov in sledi, ki so pomembne za kazenski postopek ali postopek o prekršku;
– s svojim obnašanjem, ravnanjem ali zadrževanjem na določenem kraju ali ob določenem času vzbuja sum, da bo izvršila, izvršuje ali je izvršila kaznivo dejanje ali prekršek;
– je po opisu podobna iskani osebi;
– je očitno nebogljena in je ugotavljanje identitete nujno za zagotovitev pomoči;
– bi lahko dala koristne podatke za opravljanje uradnih nalog policije.

Tale podčrtan del člena je pa tak, da se lahko nanj ob skoraj vsaki legitimaciji izgovarjajo. Je pa to en del 35. člena Zakona o policiji.

14. člen
(4) Policist mora osebi, ki to zahteva, pojasniti razlog za ugotavljanje identitete.

To je pa Pravilnik o policijskih pooblastilih.




Arwenko -> RE: osebni/identifikacijski dokument... (24.3.2011 20:16:21)

kurde hvala, se mi je zdelo, da je nekaj takega [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2]