Porodniška (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Družinska zakonodaja



Sporočilo


Anonimen -> Porodniška (13.2.2011 20:33:43)

Lep pozdrav.
Imam eno vprašanje.Je možno ,da mož koristi porodniški,če njegova žena ni niker zaposlena.




zmajaz -> RE: Porodniška (13.2.2011 20:58:35)

Ja - seveda je možno, ampak z določeno omejitvijo - dejansko mož ne more koristiti porodniškega dopusta (prvih 105 dni), lahko pa koristi dopust za nego in varstvo otroka - torej naslednjih 260 dni.




drejčy -> RE: Porodniška (14.2.2011 9:44:56)



Zakaj pa bi mož šel na porodniško, če si ti brez zaposlitve?Samo  vprašam, da ne boš narobe razumela.




zmajaz -> RE: Porodniška (14.2.2011 9:59:34)

Mogoče zato, ker bi dobil porodniško v višini plače, hkrati bi pa bil doma - vendar pa je prihodek družine zaradi tega kljub temu manjši, saj potem mama ne dobi nič, če bi pa ona koristila porodniško, bi pa pa dobila vsaj tistih 197 eur starševskega dodatka.




drejčy -> RE: Porodniška (14.2.2011 11:21:41)



če pa bi bila zaposlena vsaj 12mesecev pretekle tri leta pred porodniško, pa bi dobila 55%minimalne plače + 2% za vsak mesec ali kak že to gre,...


Se mogoče motim?Po moje je potem z finančne plati gledano boljše da mož dela, ona pa potem dobi porodiniško.







zmajaz -> RE: Porodniška (14.2.2011 11:33:36)

IZVIRNO SPOROČILO: drejčy
če pa bi bila zaposlena vsaj 12mesecev pretekle tri leta pred porodniško, pa bi dobila 55%minimalne plače + 2% za vsak mesec ali kak že to gre,...

Ja - tako je.
In seveda - v vsakem primeru je družina finančno na boljšem, če mož dela, ona pa koristi porodniško, ker sicer mož dobiva porodniško v višini plače, ona pa potem nič. Razen v kakih takih primerih, kjer bi bil mož recimo samo uradno na porodniški, v resnici bi pa delal in denar dobival na roko - kar sicer ni legalno, ampak možnost, da te dobijo je pa tudi blizu nule, ker porodniška ni bolniška in nihče ne preverja, če si res doma ali v resnici delaš.




Anonimen -> RE: Porodniška (16.2.2011 11:21:05)

Hvala za infromacije.




nananaja -> RE: Porodniška (16.2.2011 19:51:11)

Večkrat berem takale vprašanja, se mi poraja eno vprašanje. Ali lahko oče koristi dopust za nego in varstvo otroka samo v primeru, da mami pripada porodniški dopust (105 dni), ali lahko koristi tudi, ko je mama upravičena samo do starševskega dodatka?

Jaz sem razumela, da v primeru, da mami ne pripada porodniški dopust, torej 28 dni pred PDP ne izpolnjuje nobenega pogoja za starševsko nadomestilo, se ji z dnem poroda lahko dodeli starševski dodatek za leto dni.

Porodniški dopust pa lahko oče koristi v treh primerih:
  • umre
  • zapusti otroka ali
  • če je po mnenju pristojnega zdravnika trajno oziroma začasno nesposobna za delo.
In:
Če je mati mlajša od 18 let in ima status vajenke, učenke, dijakinje oziroma študentke lahko z njenim soglasjem uveljavlja pravico do porodniškega dopusta oče otroka ali eden od starih staršev.

Starševski dodatek
Starševski dopust

Sicer bi bilo res enostavno, če bi bila mama brezposelna, bi oče ostal doma, pač za samo 260 dni, ampak vseeno, ali ne?






zmajaz -> RE: Porodniška (16.2.2011 20:40:32)

Oče lahko vseeno koristi 260 dni, če je zaposlen in s tem zavarovan za starševsko varstvo - mami se pa pač po 105 dneh pravica do starševskega dodatka s tem prekine. Je pa to za družinski proračun slabše, ker če mama koristi starševski dodatek, ima družina očetovo plačo + starševski dodatek, če pa koristi oče, pa samo starševsko nadomestilo, ki ga namesto plače dobiva oče - ki je pa po drugi strani zato 260 dni doma.




nananaja -> RE: Porodniška (16.2.2011 21:42:29)

Ne vem, če je tako enostavno, ker se dopust za nego in varstvo otroka dodeli na podlagi odločbe za porodniški dopust, te pa mati, ki prejema starševski dodatek, nima. Vsaj meni so bile dane take informacije.




zmajaz -> RE: Porodniška (16.2.2011 22:06:34)

Napačne informacije imaš - sicer res nima odločbe za porodniški dopust, jo pa ima za starševski dodatek in po 77 dneh po rojstvu otroka lahko starševski dodatek prekine (boljše pa je, če ga 105 dni po rojstvu, saj dopust za nego in varstvo ne more trajati več kot 260 dni) in od takrat dalje koristi oče dopust za nego in varstvo. Pa tudi sicer ni nobene logike, da oče ne bi mogel koristiti pravice, ki mu po zakonu pripada, če je zanjo zavarovan - in samo zato, ker mati ni zavarovana, ne more biti pravica odvzeta tudi njemu.

Na tehle CSD-jih imaš vse sorte svetovalk in nemalokrat se je treba z njimi bosti, da si izboriš svoje pravice, ki ti po zakonu pripadajo, ker pogosto nimajo pojma kako in kaj, ko dobijo v roke take malo bolj nevsakdanje primere. Samo če ti točno veš, da ti nekaj po zakonu pripada, se ne smeš dati odpraviti in še vedno se zadeva potem na koncu reši. Nemalo primerov je npr., ko starš izgubi zaposlitev, pa želi zvišanje otroškega dodatka zaradi spremenjenih okoliščin - pokliče na CSD in ga kar lepo odpravijo, češ da saj se mu bo to naslednje leto upoštevalo. Če pa je vztrajen in kljub temu odda novo vlogo, mu pa v pisni obliki pravice ne zavrnejo, ker mu je ne morejo, saj mu po zakonu pripada, oni pa morajo na pisno vlogo dati pisen odgovor.

Evo - tole je pa še odgovor svetovalca na spletni strani e-uprave na to temo:

Vprašanje

POZDRAVLJENI. DNE 11.7.2008 SEM RODILA IN S TEM DNEM MI PRIPADA STARŠEVSKI DODATEK SAJ SEM STUDENTKA. NAKNADNO SVA SE Z OCETOM OTROKA DOGOVARJALA DA BI ON KOT ZAPOSLEN KORISTIL DOPUST ZA NEGO IN VARSTVO OTROKA JAZ PA BI PREKINILA PREJEMANJE STARŠEVSKEGA DODATKA. ZANIMA ME CE JE TO MOZNO IN DO KOLIKO DNI JE UPRAVICEN CE BI S TEM NPR. ZACEL 12.2.2009


Odgovor (12.02.2009)

Spoštovani!
Pravice do starševskega dodatka nima mati, katere zakonec oziroma zunajzakonski partner prejema nadomestilo za nego in varstvo otroka za istega otroka. Starša se pisno dogovorita o izrabi dopusta za nego in varstvo otroka 30 dni pred potekom porodniškega dopusta. Dogovor predložita centru za socialno delo skupaj z zahtevo za uveljavljanje pravice na Prilogi S-2: Dogovor o izrabi dopusta za nego in varstvo otroka. V kolikor bi oče otroka koristil dopust za nego in varstvo otroka, se vam ukine prejemanje starševskega dodatka, saj se pravici izključujeta. Če bi oče začel s koriščenjem DNVO z 12.02.2009 in v kolikor se pravica prizna je upravičen do prejemanja nadomestila iz naslova DNVO, za preostali čas do izteka 260 dni kot traja dopust za nego in varstvo otroka.




zmajaz -> RE: Porodniška (16.2.2011 22:21:04)

IZVIRNO SPOROČILO: nananaja
Starševski dodatek
Starševski dopust

Pa še malo logično razmislimo - na tejle povezavi, ki si jo ti sama dala, piše, da prvih 77 dni koristi mati, dalje se pa dogovarjata. In piše tudi takole:

Pravice do starševskega dodatka nima:
  • oče, mati ali druga oseba, ki prejema nadomestilo plače po Zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih oziroma drugih zakonih oziroma delno plačilo za izgubljeni dohodek po tem zakonu
  • otrokova mati ali oče, katere zakonec oziroma zunajzakonski partner prejema nadomestilo za nego in varstvo otroka za istega otroka.


Kaj ti ta dva odstavka povesta? Oseba, ki prejema nadomestilo plače po zakonu o starševskem varstvu, ne more dobiti starševskega dodatka - seveda, ker ima pravico do starševskega nadomestila.

In da MATI (ali oče), katere partner prejema nadomestilo za nego in varstvo otroka, ni več upravičena do starševskega dodatka - pač nadomestilo (eno ali drugo) lahko dobiva samo en starš, dobi pa pač to, kar njemu osebno pripada. Če po tvojem oče ne more dobiti starševskega nadomestila, zakaj bi potem tale staveke sploh moral biti napisan?

Pa tudi en konkreten primer poznam, ko sta naredila tako - sicer ne osebno, ampak tule z RR, ker me je punca prosila za nasvet.




pajkica2 -> RE: Porodniška (21.2.2011 18:05:03)

Bom kar tu vprašala. Če si samozaploslen izpolniš samo obrazec s-1 za porodniško ali tudi prilogo? Je potrebno še kakšno drugo potrdilo, npr iz DURSa? Če sem bila vmes na bolniški na stroške ZZZS postopek kaj spremeni?




Stran: [1]