popoldanski s.p. (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finančne dileme starševstva



Sporočilo


biga -> popoldanski s.p. (23.11.2010 14:19:05)

Kakšni so pogoji za odprtje? Mož je zaposlen in bi doma delal popoldne isto dejavnost, kot v službi. Torej bi bil nekakšna konkurenca svoji firmi. Ali potrebuje pisno soglasje svojega delodajalca, preden lahko odpre popoldanski s.p.? V pogodbi o delu sicer nima konkurenčne klavzule. Kje dobi še dodatne info.?




zmajaz -> RE: popoldanski s.p. (23.11.2010 14:43:39)

IZVIRNO SPOROČILO: biga
V pogodbi o delu sicer nima konkurenčne klavzule.

Če tega ni podpisal, potem delodajalca prav nič ne briga, kaj on počne popoldan doma, in ne potrebuje nobenega njegvoega soglasja za dopolnilno dejavnost.




blaža -> RE: popoldanski s.p. (23.11.2010 14:46:00)

Včasih je bla za take zadeve popoldanska obrt, pogoj je bil, da si dopoldne redno zaposlen. Kako je sedaj s tem ne vem. Vem pa, da ni bilo takih prispevkov kot pri Sp -ju.




zmajaz -> RE: popoldanski s.p. (23.11.2010 14:49:37)

Če imaš popoldansko obrt, ti prispevke že itak plačuje delodajalec pri plači, zato moraš za dopolnlno dejavnost plačevati samo en pavšal prispevkov, ki je okoli 36 eur mesečno, če se ne motim (se mi ne da zdajle iskati do centa točne cifre).

To glede prispevkov je pa tudi edina razlika med običajnim in popoldanskim s.p.-jem - ostali pogoji za odprtje popoldanskega s.p.-ja so isti kot za odprtje običajnega s.p.-ja: torej veliko je odvisno od tega, za katero dejavnost sploh gre. Za nekatere dejavnosti potrebuješ obrtno dovoljenje, za druge ne potrebuješ praktično nič, ampak samo registriraš s.p. in odpreš poslovni račun. Vse postopke (vpis v AJPES, prijava na Durs in ZZZS) lahko izvedeš na točkah VEM ali prek spleta na točki e-VEM - razen če potrebuješ obrtno dovoljenje, moraš tega prej pridobiti na Obrtni zbornici.




zmajaz -> RE: popoldanski s.p. (23.11.2010 15:08:01)

Tule imaš en fajn članek o ustanovitvi s.p.-ja, v katerem je tudi povezava do seznama dejavnosti, za katere je potrebno obrtno dovoljenje (link: potrebni pogoji za opravljanje dejavnosti): KLIK

Drugače je pa to povsem enostaven postopek - če ne potrebuješ obrtnega dovoljenja, odpreš s.p. prek spleta v kake pol ure. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




majana79 -> RE: popoldanski s.p. (23.11.2010 22:13:04)

se pa imenuje 'popoldanska obrt' uradno opravljanje dejavnosti kot postranski poklic (vsaj za DURS)

še en link na pavšalne prispevke - klik




zmajaz -> RE: popoldanski s.p. (23.11.2010 22:35:19)

IZVIRNO SPOROČILO: majana79
se pa imenuje 'popoldanska obrt' uradno opravljanje dejavnosti kot postranski poklic (vsaj za DURS)
Ja - seveda - popoldanski s.p., popoldanska obrt ipd. so samo pogovorni izrazi in ne nek poseben pravni status, dejansko moraš isto pridobiti pravno-formalni status samostojnega podjetnika, s to razliko, da nisi samozaposlen, zaradi česar plačuješ samo pavšal prispevkov.




majana79 -> RE: popoldanski s.p. (23.11.2010 22:40:03)

vem vem [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image] dobim dnevno kar nekaj klicev na to temo [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley2.gif[/image]




zmajaz -> RE: popoldanski s.p. (23.11.2010 23:12:27)

Vem, da ti veš - samo marsikdo drug ne, zato sem napisala. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




bigbunny -> RE: popoldanski s.p. (24.11.2010 9:20:21)

Hvala večnem bogu da obstaja zmajaz[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/bravo.gif[/image].. Meni je že neštetokrat pomagala [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]. Res zakon oseba.




majana79 -> RE: popoldanski s.p. (24.11.2010 9:35:11)

IZVIRNO SPOROČILO: bigbunny

Hvala večnem bogu da obstaja zmajaz[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image] [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/bravo.gif[/image] [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/bravo.gif[/image] [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/bravo.gif[/image] [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/bravo.gif[/image] .. Meni je že neštetokrat pomagala [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image] . Res zakon oseba.


se strinjam [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley20.gif[/image]




Poka -> RE: popoldanski s.p. (24.11.2010 10:57:19)

Popoldanski s.p. je res pogovorni izraz, kot je rekla zmajaz.

Problem bo glede te konkurenčne klavzule - ker tukaj pač morate pazit. Eno je konkurenčna klavzula, ki jo vsebuje pogodba ali pa je ne in v določenih pogojih prepoveduje nadaljevanje iste dejavnosti, ko ti prenehaš delovno razmerje pri določenem delodajalcu.

Ne vem kako bi čim bolj preprosto to povedala - ko si ti nekje zaposlen se naučiš določenih stvari, ki se jih mogoče drugje nebi, spoznaš določene poslovne partnerje, ki ti lahko koristijo... Če je dejavnost podjetja taka, da npr. ti s tem, ko greš drugam ogožaš njihovo konkurenčno prednost, potem se zavarujejo s to klavzulo.

Opravljat iste dejavnosti poleg zaposlitve pa v nobenem primeru ne smeš brez pisnega soglasja delodajalca - ampak res mora it npr. za čisto isto dejavnost. Lahko te stoži do konca in v primeru, da mu narediš gospodarsko škodo, moraš to vrnit, kazni pa niso male.

Najbolje je, da si sami preberete zakonodajo. To smo imeli mi na faksu in te stvari sem si jaz res dobro pogledala, ker smo imeli nekako isti problem doma... - točno kateri zakon - ali je o delovnih razmerjih ali gospodarskih družbah, pa trenutno nisem čisto prepričana[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/jezicek.gif[/image] 

aj lahko, ali ne, pa malo sami presodite.... Če je takih firm veliko in da nisi direkt konkurenca, ni nujno, da te delodajalec toži, če bo šlo pa za prevzemanje strank, če bo trpelo delo na firmi, potem bi jaz bila previdna...

Je bolje it na svoje.

Pa pri s.p. če nimaš ziher posla, so prispevki dokaj visoki... In nujno redna plačila...




zmajaz -> RE: popoldanski s.p. (24.11.2010 11:33:53)

IZVIRNO SPOROČILO: Poka
Problem bo glede te konkurenčne klavzule - ker tukaj pač morate pazit. Eno je konkurenčna klavzula, ki jo vsebuje pogodba ali pa je ne in v določenih pogojih prepoveduje nadaljevanje iste dejavnosti, ko ti prenehaš delovno razmerje pri določenem delodajalcu.

Ja - konkurenčna klavzula je res lahko problem, ampak če ti je pa niso dali za podpisati (kot del pogodbe o zaposlitvi ali ločeno), ti pa verjetno nič ne morejo - ali se motim? Ne morejo od tebe zahtevati nečesa, s čimer se nisi strinjal in jim podpisal - ali pač? Tega konkretnega področja ne poznam tako dobro, da bi lahko kaj s 100% gotovostjo trdila - samo razmišlajm kot laik.

Vsekakor je pa vedno v vsakem primeru najboljša možnost, če se delodajalec s tem, kar počneš, strinja.




biga -> RE: popoldanski s.p. (24.11.2010 13:01:54)

Hvala za odgovore. Samo ni mi čisto jasno. Mož v svoji pogodbi nima konkurenčne klavzule, torej ne potrebuje podpisa delodajalca. Gre pa za isto dejavnost, kot v službi. Doma bi kot dodaten zaslužek, ker nismo ravno v rožnati finančni situaciji, delal to, kar v službi. Ja, in res je, lahko bi imel kakšno isto stranko, samo dvomim, ker ima firma večje stranke, podjetja, on bi pa delal za fizične osebe. Ali mu delodajalec to lahko prepreči? seveda bi bila služba na prvem mestu, če bi moral delati nadure, bi pač jih, na račun popoldanske obrti. To bi opravljal, ko bi res imel čas in ne bi vplivala na njegovo službo.




zmajaz -> RE: popoldanski s.p. (24.11.2010 13:31:27)

Ko odpiraš s.p., te nihče nikjer nič ne vpraša, ali imaš dovoljenje delodajalca ali ne - četudi bi imel v pogodbi konkurenčno klavzulo.
Tu gre samo za to, da te lahko na podlagi konkurenčne klavzule delodajalec toži, če mu kradeš stranke oz. delaš konkurenco. Zdaj pa sama najbolj vesta, za kako dejavnost gre, kaj si bo o tem, da on dela še doma na svojo roko, mislil delodajalec, ali dejansko obstaja nevarnost, da bi ga šel tožit ...




sazi -> RE: popoldanski s.p. (24.11.2010 13:41:18)

Nočem bit "pametna", ker se ne spomnim točno, kako to gre in kje to piše, ampak kolikor je meni znano, se v pogodbo napiše samo, če so kakšne posebne določbe glede konkurenčne klavzule. Napiše se odškodnina in podone zadeve. Sama konkurenčna klavzula - splošna je pa (po mojem) zapisama v kolektivnih pogodbah ali pa v zakonu.
Dajte še malo pobrskat, preden mož odpre s.p. in si nakoplje težave.




sazi -> RE: popoldanski s.p. (24.11.2010 13:45:24)

Tule očitno govorimo o konkurenčni prepovedi in ne klavzuli.

Sem sama tole našla:

Konkurenčna prepoved in konkurenčna klavzula

V delovnem pravu se v zvezi s prepovedjo konkurence srečujemo z dvema institutoma, in sicer : s konkurenčno prepovedjo in s konkurenčno klavzulo. Konkurenčno prepoved kot eno zakonskih obveznosti delavca določa Zakon o delovnih razmerjih v 37. členu, konkurenčno klavzulo kot pogodbeno dogovorjeno prepoved konkurence po prenehanju delovnega razmerja pa opredeljuje v 38. – 40. členu.
Bistvena razlika med tema dvema institutoma je v tem, da konkurenčno prepoved določa že zakon in velja za vse delavce v delovnem razmerju, konkurenčno klavzulo pa delavec in delodajalec lahko dogovorita v pogodbi o zaposlitvi. Nadalje, konkurenčna prepoved velja med trajanjem delovnega razmerja, konkurenčna klavzula pa po njegovem prenehanju. Za spoštovanje konkurenčne klavzule mora delodajalec delavcu plačevati denarno nadomestilo.
Konkurenčna prepoved pomeni, da delavec ne sme brez pisnega soglasja delodajalca za svoj ali tuj račun  opravljati del oziroma sklepati poslov, ki sodijo v dejavnost, ki jo dejansko opravlja delodajalec in bi lahko pomenili za delodajalca konkurenco. Smisel konkurenčne prepovedi je varovanje delodajalčevega poslovnega interesa, zato bo delavec lahko opravljal takšna dela, če bo delodajalec s tem pisno soglašal.
Delodajalec za spoštovanje konkurenčne prepovedi delavcu ne plačuje nobenega nadomestila. Če delavec s kršitvijo konkurenčne prepovedi povzroči delodajalcu škodo, lahko delodajalec zahteva povrnitev te škode v subjektivnem roku treh mesecev oziroma v objektivnem roku treh let.




zmajaz -> RE: popoldanski s.p. (24.11.2010 13:52:00)

Aha - torej se je vsekakor pametno prej dogovoriti z delodajalcem.




biga -> RE: popoldanski s.p. (24.11.2010 14:02:18)

Torej najverjetneje ne bomo mogli odpreti s.p.-ja, ker delodajalec ne bo soglašal, da opravlja isto dejavnost kot v službi, še doma. Po eni strani logično, po drugi pa: kako dejavnost naj pa popoldne opravlja, če je pa najbolj usposobljen za tisto, kar dela v službi? Škoda, pa bi imel kak dodaten evro.




zmajaz -> RE: popoldanski s.p. (24.11.2010 14:31:13)

Naj se poskusi zment (razloži, da to ne bo prav nič vplivalo na službo in da bo imel lastne stranke) - probat ni greh [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image] - poznam delodajalce, ki svojim delavcem dovolijo celo, da na svojo roko (za lastne stranke in tako da gre zaslužek direkt v njihov žep) naredijo kaj celo v njihovi delavnici (delavnici delodajalca) in z njihovim orodjem - seveda pa ne med delovnim časom ... Kdo druga pa tega tudi niti pod razno ne bi dovolil. Vse sorte delodajalcev imaš ...




lulu19 -> RE: popoldanski s.p. (24.11.2010 14:41:39)

Sicer ne vem za kakšno dejavnost gre, vendar, če se ne da zmeniti z delodajalcem, pa odpri s.p. na tvoje ime in mož pa naj dela (v kolikor je mogoče - ne poznam dejavnosti in če bi se dalo tole "zmučkati").
Je škoda, da ne bi zaslužila kakšnega dodatnega evra, ker so res težki časi.

Vendar vzamita v zakup, da bo delodajalec "slej kot prej" izvedel za obrt.




Stran: [1]