Znakovno sporazumevanje z dojenčki (Polna verzija)

Forum >> [Dojenček] >> Novorojenček, dojenček



Sporočilo


Drejkele -> Znakovno sporazumevanje z dojenčki (22.11.2010 21:00:36)

Zdravo,

ali katera pozna znakovno sporazumevanje z dojenčki? Se mi zdi zanimivo, na internetu sem gledala, da je v tujini to priznana in uporabna zadeva. Veliko je literature na to temo, mama in dojenček gresta lahko na tečaj, da se sporazumevanja naučita. Kako je s tem pri nas?

Hvala.




constanca -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (22.11.2010 21:31:28)



http://www.babyzeichensprache.com/

A ves, da sem jaz tudi ravno danes to malo gledala - na hitro. Nimam pa sicer pojma o tej stvari.

Da vidimo, ce bo se katera kaj povedala.




mamsi -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (22.11.2010 21:45:56)

jaz sem slišala samo za priročnik in video Sign 2 me. Sem si hotela sposodit v knjižnici, pa tega nimajo. Na spletu najdem samo angleške verzije.




KT -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (22.11.2010 21:49:19)

Naj na samem začetku povem, da bi me verjetno kar nekaj ljudi okoli mene "raztrgalo", če bi poznali našo celotno zgodbo. Jaz sem namreč s svojo malo od samega začetka prakticirala znakovno sporazumevanje (na žalost res brez obiska tečaja). Kako: vsaka pesmica, uspavanka, zgodbica, slika je bila "opremljena" z gibom rok, obrazno mimiko, itd.
Zakaj uvodni stavek: naša Alina ni govorila do tretjega leta, ampak se je enostavno sporazumevala preko znakov (ti so bili izraženi z rokami ali obrazom). Pri treh letih in nekaj se ji je odprlo in je pričela govoriti v stavkih, besede še danes niso povsem pravilno artikulirane, ampak razumljive.
Po drugi strani pa se je moja prijateljica s svojo hčerko lotila enakega zalogaja. In njena mala pikica je hitro znala pokazati svoje želje (na primer gib roke je nakazoval lulanje in kakanje, tako da so se presenetljivo hitro otresli plenic - pri 7 mesecih).
Kaj želim povedati, otroci so izredno dojemljivi, res je, ampak z vsako takšno tehniko je potrebno ravnati previdno, kajti rezultati so odvisni od vsakega posameznega otroka.
Bom odgovorila še na morebitno naslednje vprašanje: če bi me danes kdo vprašal, če bi izbrala enako taktiko pri svoji hčerki, bi bil odgovor jasen, ja bi, ker se mi zdi, da je ne glede nato, da smo dolgo čakali, da je spregovorila, je Alina istočasno pridobila tudi na ostalih področjih (neverbalne komunikacije, itd.).  
      




Masha_M -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (22.11.2010 21:51:16)

Jaz sem gledala mysmarthands.com, ki imajo predstavnico na Hrvaškem. V Sloveniji ni zastopnika (sem jim že pisala), v Zagreb se ne bom vozila z malim na tečaj, ostaja torej samo opcija online delavnic, ki pa mi tudi niso všeč, ker z nekajmesečnim dojenčkom res ne moreš vedet ali boš ob razpisanem terminu vedno na voljo. Tako iščem naprej...

Skoraj gotovo bom naročila kakšne materiale oz. tečaje na DVDjih in vam poročam o uspehu čez nekaj mesecev. :) Poiščite My Smart Hands skupino na FB, kjer ustanoviteljica odgovarja mamicam na vprašanja in je full zanimivega branja (o tem kako začeti, kaj če otrok meša znake, ne osvoji določenega giba itd.).




skuštrana -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (22.11.2010 22:38:33)

Na Hr imaš tudi http://www.babysigns.hr/.  Oni prodajajo tudi dvd da se lahko učiš doma.





skuštrana -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (22.11.2010 22:45:23)

Eto, na FB http://www.facebook.com/pages/Baby-SignsR-Croatia/358131804900




vivovi -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (22.11.2010 23:03:58)

Hoj!

Prijateljica, ki ima dojenčka,  me je opozorila na vašo debato, saj s kolegico ravno v naslednjem tednu začenjava s prvimi tečaji znakovnega sporazumevanja za dojenčke. Na področju znakovnega sporazumevanja sva že zelo izkušeni, delava po licenci iz Velike Britanije, uporabljava pa znake iz slovenskega znakovnega jezika. Obe sva metodo preizkusili na svojih hčerkah. Pripravljava veliko pesmic, da bo bolj zabavno, kot tolmačica za znakovni jezik pa lahko povem, da je najbolje najprej videti znake v živo, potem pa lahko doma vadiš. Če vas bo zanimalo še kaj več, vam z veseljem odgovorim. Kontakti pa so na www.tinysigners.si in mojca@tinysigners.si
Torej, ni se treba nikamor več vozit, vse je v Ljubljani.




PeggyBundy -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (22.11.2010 23:35:35)

IZVIRNO SPOROČILO: vivovi

Torej, ni se treba nikamor več vozit, vse je v Ljubljani.



Kako žalostno in ozko razmišljanje, izraziš ga lahko samo z enim zamahom roke.
Ljubjana je ves svet. Maribor, Koper, Celje, Lendava ne obstajajo.




mateyka -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (23.11.2010 7:47:15)

Na področju znakovnega sporazumevanja sva že zelo izkušeni, delava po licenci iz Velike Britanije, uporabljava pa znake iz slovenskega znakovnega jezika. Obe sva metodo preizkusili na svojih hčerkah.


mi poznamo eno punčko, ki se z mamo uči znakovnega sistema, samo ameriškega, ker je mami američanka. meni se zdi fajn in praktična ideja, sploh v določenih primerih, ko Alina od KT npr. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




vesna_b -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (23.11.2010 8:34:32)

ojla
moja svakinja je delala tečaj za predavateljico, tako da se tečaji izvajajo oz se bodo tudi po Sloveniji. vem, da je že iskala prostore za tale predavanja, ne vem pa, če so že začeli, saj... meni ni v interesu.
jaz sem prvič s tamalo sicer imela svoje znake, s katerimi smo se sporuzamevale, saj se otrok in mama hitro uskladita. po mojem mnenju. mene pač ne prepriča dejstvo, da vsi otroci delajo točno tako, npr pihajo, ko jim je vroče, saj naša tega ni nikoli naredila.
če katero zanima, mi lahko pošljete na ZS, pa vam pošljem njen mail. je iz Ljubljane, vem pa da je iskala prostore tudi drugod po Sloveniji




Drejkele -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (23.11.2010 9:31:26)

Punce hvala za vse namige, bom pogledala in hrvaško in slovensko povezavo. Itak pa potem vidiš, ali malemu odgovorja ali ne.




ozzi -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (23.11.2010 12:11:30)

mene tudi izredno zanima ta tema, vendar žal sem na napačnem koncu slovenije-dolenjska tako, da nič od tečaja. bi pa poskusila s kakšnim dvd ali priročnikom, če mi katera napiše naqslov.




Oren -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (23.11.2010 14:37:38)

Jaz sem tudi veliko prebrala o znakovnem jeziku za dojenčke. Obstajala je tudi ena stran slovenska samo je več ne najdem. V glavnem jaz sem hčerko naučila le nekaj osnovnih znakov ki so mi zdeli priročni...kot je je gor,žejna, lačna, nežno, ... Da bi jo učila vseh znakov se mi zdi malo preveč. Sem pa omenila to pediatrinji pa je rekla da nič ni slabega slišala še o tem, ko sem pa omenila to na enem forumu pa me je ena skoraj živo pojedla kaka bedarija je to.




znakec -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (23.11.2010 15:02:34)

zdravo,
slovenska stran je www.tinysigners.si tudi gradiv je ze kar nekaj,

znakec




Taddy78 -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (23.11.2010 16:22:19)

Meni pa še sedaj ne gre v glavo-zakaj je to potrebno?
Če že po joku ali slabi volji ne veste kaj otroku manjka, a ni lepše počakati tistih nekaj mesecev, da vam otrok sam pove kaj želi?
Ne znam si zamišljat da bi sin krilil z rokami, namesto da bi mi rekel mama. Kaj pa vem. Ponavadi že pred 1.letom pokažejo oz. že povejo kaj hočejo, s tem, da pač 3.mesece prej pokaže če bi raje sok ali jabolko, pa...[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

Se mi zdi, da je imeti otroka že cela znanost...en znan slovenec je po ne vem kolikih letih in umetnih oploditvah postal oče, sedaj bo pa že predaval in motiviral starše kako in kaj...samo biznis, nič drugega.




znakec -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (23.11.2010 20:12:27)

Preberi si kaj vec v knjigi Kim Davies Natural  Child Development, jaz imam anglesko verzijo, vendar je prevedena tudi v slovenscino, najdes jo na linku http://www.emka.si/nas-malcek-naravna-vzgoja-in-skrb-za-vasega-otroka/PR/47024,453
(pa nimam prav nobene koristi od prodaje knjige), sicer pa v Ameriki in Angliji sedaj znakovno sporazumevanje uporabljajo tudi sirse, v vrtcih, v prvi triadi osnovnih sol, ker so raziskave pokazale, da ga zelo dobro sprejema kinesteticni tip otrok in jim pomaga pri ucenju abecede in branja...da o prednostih pri integraciji otrok s polzevim vsadkom sploh ne govorimo,  skratka gre za precej sirso zadevo, osebno lahko recem le, da se mi je zdela cela rec predvsem zelo, zelo zabavna.




Taddy78 -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (23.11.2010 20:21:02)

IZVIRNO SPOROČILO: znakec

...da o prednostih pri integraciji otrok s polzevim vsadkom sploh ne govorimo,  


Za ta del mi je čisto razumljivo in normalno, za slušeče otroke pa ravno ne.




znakec -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (23.11.2010 21:03:51)

saj ni moj namen koga prepricevati, vsakdo po svoje in ce imata s sinom dobro povezavo, je super. Jaz vem le to, da je nasa cela druzina  zelo uzivala, ko gres recimo na sprehod, ti otrok pokaze, da vidi pticka, pa drevo, pa veverico, ki je sam ne opazis in potem gledas, kje je... je lepo in zanimivo, da situacij, ki so predvsem koristne, ko recimo ponoci pri enem letu, ko se zbudi, pokaze, da bi vodo in ne recimo mleka..kot bi bilo za pricakovati... ko zacne govoriti pa kretnje tako ali tako opusti...   




KT -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (23.11.2010 23:20:46)

IZVIRNO SPOROČILO: znakec

saj ni moj namen koga prepricevati, vsakdo po svoje in ce imata s sinom dobro povezavo, je super. Jaz vem le to, da je nasa cela druzina  zelo uzivala, ko gres recimo na sprehod, ti otrok pokaze, da vidi pticka, pa drevo, pa veverico, ki je sam ne opazis in potem gledas, kje je... je lepo in zanimivo, da situacij, ki so predvsem koristne, ko recimo ponoci pri enem letu, ko se zbudi, pokaze, da bi vodo in ne recimo mleka..kot bi bilo za pricakovati... ko zacne govoriti pa kretnje tako ali tako opusti...   


Znakec, moram ti vseeno malo oporekati. Napisala/napisal si, da ko otrok začne govoriti ... pri vsem tem se zna zgoditi to kar se je nam, t.j. da otrok prične govoriti kasneje in še več, tudi potem, ko dejansko začne govoriti so kretje del njegovega sporazumevanja (ne rečem, da je to slabo, daleč od tega, ampak ni vse tako črno in belo kot si napisala / napisal). Saj ne rečem, da so vsi takšni kot je naša, so pa otroci, ki so veliko bolj dojemljivi za znakovno sporazumevanje kot drugi in se jim posledično, enosnavno povedano, ne da ukvarjati z govorom. In ker do tretjega leta, nekateri pa še več, ne trenirajo svojih obraznih mišic, mišic jezika, je artikulacija glasov za njih kar velik zalogaj.
Tako da - previdno. Vsaka mama naj sama preceni in se odloči.




KT -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (23.11.2010 23:24:13)

IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

Na področju znakovnega sporazumevanja sva že zelo izkušeni, delava po licenci iz Velike Britanije, uporabljava pa znake iz slovenskega znakovnega jezika. Obe sva metodo preizkusili na svojih hčerkah.


mi poznamo eno punčko, ki se z mamo uči znakovnega sistema, samo ameriškega, ker je mami američanka. meni se zdi fajn in praktična ideja, sploh v določenih primerih, ko Alina od KT npr. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]



Sončica moja, hvala! [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley31.gif[/image] Imaš prav - pri našem "vrtnem palčku" je to delovalo, ker sva tako vsaj komunicirali in se sporazumevali.




vesna_b -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (24.11.2010 8:07:10)

IZVIRNO SPOROČILO: znakec

saj ni moj namen koga prepricevati, vsakdo po svoje in ce imata s sinom dobro povezavo, je super. Jaz vem le to, da je nasa cela druzina  zelo uzivala, ko gres recimo na sprehod, ti otrok pokaze, da vidi pticka, pa drevo, pa veverico, ki je sam ne opazis in potem gledas, kje je... je lepo in zanimivo, da situacij, ki so predvsem koristne, ko recimo ponoci pri enem letu, ko se zbudi, pokaze, da bi vodo in ne recimo mleka..kot bi bilo za pricakovati... ko zacne govoriti pa kretnje tako ali tako opusti...   


ej, pa saj to je tud naša pokazala, sam ne z naučenimi znaki, ampak s svojimi. pač ti si full za, jaz pa ne, pa vsaka dela po svoje, a ne? pa še prav je tako. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
mene najbolj to moti - VSI otroci tega sveta npr pihajo, ko imajo vročino ali jim je vroče. a? naša ni pihala. in dobim odgovor - ja, zihr je, sam nisi opazila. a dej no nehat... pač po moje VSI otroci ne delajo enako, razen tisti, ki jih natreniraš. in glede na to, da bi jaz prvih par let rada omogočila otroku čim lažje otroštvo, saj se prehitro morajo začet učit (hodit, govorit, lulat na kahlico..., vrtec, šola...), pač svojih otrok prvih par mesecev ne bom že trenirala, ampak se bom probala jaz prilagodit. prva je stara 2,5 let, vse ok, sedaj sem drugič noseča, pa se spet ne grem tega. (pa bi npr lahko imela predavanja in gradivo čisto zastonj [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/jezicek.gif[/image])




Taddy78 -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (24.11.2010 10:12:56)

IZVIRNO SPOROČILO: znakec

saj ni moj namen koga prepricevati, vsakdo po svoje in ce imata s sinom dobro povezavo, je super. Jaz vem le to, da je nasa cela druzina  zelo uzivala, ko gres recimo na sprehod, ti otrok pokaze, da vidi pticka, pa drevo, pa veverico, ki je sam ne opazis in potem gledas, kje je... je lepo in zanimivo, da situacij, ki so predvsem koristne, ko recimo ponoci pri enem letu, ko se zbudi, pokaze, da bi vodo in ne recimo mleka..kot bi bilo za pricakovati... ko zacne govoriti pa kretnje tako ali tako opusti...   


Pri kolkih mesecih pa je to recimo pokazala? Naš je recimo pri 7.mesecih začel kazati stvari in tako dolgo kazal, dokler nisi ugotovil za kaj gre...pa še to me je najbolj zmotilo...če dobro opazuješ svojega otroka,lahko na način, ki si ga opisala ti, z njim komuniciraš brez znakovnega jezika. Pri enem letu (pomoje) bi ti otrok moral znal odgovorit za mleko ali vodo. Ampak je očitno lažje z znaki, kot pa se pogovarjat z njim. A če bi ga vprašala za vodo pa bi rekel NE, ali pa pokimal, to pa ne bi šlo?




Taddy78 -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (24.11.2010 10:14:20)

Vesna b, tudi jaz prvič slišim za pihanje pri vročini [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Taddy78 -> RE: Znakovno sporazumevanje z dojenčki (24.11.2010 10:18:26)

Nekaj bi še samo dodala...nekaj podobnega je, ko se nekateri starši s svojim otrokom pogovarjajo čist po otroško, pa šuškajo, se pačijo, in spreminjajo glas...konec koncev to pomeni, da se mora otrok učit 2 jezika, pa velika verjetnost je, da bodo probleme delali šumniki. Mislim, da je z znaki isto...namesto da bi otroka vzpodbujali h govoru, ga učite dodaten jezik. Pa še nekaj me zanima...a se sploh kaj pogovarjate z otroci, ali samo mahate?




Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>