odpuščanje (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Družinska zakonodaja



Sporočilo


anchika -> odpuščanje (22.9.2010 11:54:22)

Živjo
Saj mislim da poznam odgovor ampak vseeno
V podjetju kjer delam so začeli kar nekaj odpiščat. Jaz sem noseča vendar nisem še povedala v službi. Čakam vsaj na prvi pregled pol pa bom. Se pravi mene ne morejo odpustit ko pa mi bo potekla porodniško pol pa me lahko? Je tako?




zvezdan -> RE: odpuščanje (22.9.2010 12:35:07)

dokler boš doječa mama te še vedno ne morejo odpustiti. 




petruska -> RE: odpuščanje (22.9.2010 13:18:01)

Mislim, da si do 3. leta starosit otroka zaščitena.




zvezdan -> RE: odpuščanje (22.9.2010 13:22:09)

IZVIRNO SPOROČILO: petruska

Mislim, da si do 3. leta starosit otroka zaščitena.


kje si pa to slišala? Po zakonu (zdr) delodajalec ne sme odpustiti noseče ženske, ženske na porodniškem dopustu in ves čas ko je doječa mati. Če rabiš točne člene zakona povej. Se mi ne da sedaj brskat[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




anchika -> RE: odpuščanje (22.9.2010 13:34:24)

hvala vsem
zvezdan: se mi je zdelo da je tako kot praviš sam potrdilo sem rabila




liliana -> RE: odpuščanje (22.9.2010 14:02:01)

Načeloma te v času nosečnosti ne morejo odpustiti.....

Lahko pa te tudi......ker ZDR pravi v 115. členu:

115. člen
(starši)

(1) Delodajalec ne sme odpovedati pogodbe o zaposlitvi delavki v času nosečnosti ter ves čas, ko doji otroka, in staršem, v času, ko izrabljajo starševski dopust v obliki polne odsotnosti z dela in še en mesec po izrabi tega dopusta.

(2) Delavcem v času iz prejšnjega odstavka ne more prenehati delovno razmerje zaradi odpovedi delodajalca.

(3) Če delodajalec ob izreku odpovedi oziroma v času odpovednega roka ne ve za nosečnost delavke, velja posebno pravno varstvo pred odpovedjo, če delavka takoj oziroma v primeru ovir, ki niso nastale po njeni krivdi, takoj po prenehanju teh, vendar ne po izteku odpovednega roka, obvesti delodajalca o svoji nosečnosti, kar dokazuje s predložitvijo zdravniškega potrdila.

(4) Ne glede na določbe prvega in drugega odstavka tega člena delodajalec lahko odpove pogodbo o zaposlitvi in delavcu lahko preneha delovno razmerje, po predhodnem soglasju inšpektorja za delo, če so podani razlogi za izredno odpoved ali zaradi uvedbe postopka za prenehanje delodajalca.


Uvedba postopka za prenehanje delodajalca je recimo stečaj......


Izredna odpoved pa je opredeljena v 111. členu ZDR:

111. člen
(razlogi na strani delavca)

(1) Delodajalec lahko delavcu izredno odpove pogodbo o zaposlitvi:

  • če delavec krši pogodbeno ali drugo obveznost iz delovnega razmerja in ima kršitev vse znake kaznivega dejanja,
  • če delavec naklepoma ali iz hude malomarnosti huje krši pogodbene ali druge obveznosti iz delovnega razmerja,
  • če delavec najmanj pet dni zaporedoma ne pride na delo, o razlogih za svojo odsotnost pa ne obvesti delodajalca, čeprav bi to moral in mogel storiti,
  • če je delavcu po pravnomočni odločbi prepovedano opravljati določena dela v delovnem razmerju ali če mu je izrečen vzgojni, varnostni ali varstveni ukrep oziroma sankcija za prekršek, zaradi katerega ne more opravljati dela dalj kot šest mesecev, ali če mora biti zaradi prestajanja zaporne kazni več kot šest mesecev odsoten z dela,
  • v primeru iz petega odstavka 73. člena tega zakona,
  • če delavec ne opravi uspešno poskusnega dela,
  • če se delavec v roku petih delovnih dni po prenehanju razlogov za suspenz pogodbe o zaposlitvi neopravičeno ne vrne na delo,
  • če delavec v času odsotnosti z dela zaradi bolezni ali poškodbe ne spoštuje navodil pristojnega zdravnika oziroma pristojne zdravniške komisije ali če v tem času opravlja pridobitno delo ali brez odobritve pristojnega zdravnika oziroma pristojne zdravniške komisije odpotuje iz kraja svojega bivanja.


(2) V primeru iz tretje alineje prejšnjega odstavka, delavcu preneha pogodba o zaposlitvi s prvim dnem neupravičene odsotnosti z dela, če se ne vrne na delo do vročitve izredne odpovedi.

(3) V primeru iz prve, druge in četrte alineje prvega odstavka tega člena lahko delodajalec ob uvedbi postopka izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi delavcu prepove opravljati delo za čas trajanja postopka. V času prepovedi opravljanja dela ima delavec pravico do nadomestila plače v višini polovice njegove povprečne plače v zadnjih treh mesecih pred uvedbo postopka odpovedi.




Stran: [1]