Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


darja.mark -> Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 7:47:49)

Rabim nasvet oz. kakšno mnenje kaj narediti...

Lani sem domov dobila pošto da je mojega prejšnjega delodajalca preiskovala davčna inšpekcija. Nej bi nekaj mutil s papirji, kao da je prikazoval drugačno stanje izplačanih plač kot nam jih je dejansko izplačeval. In sem morala iti na davčno podpisat pair, da se strinjam da mi še enkrat izračunajo odmero dohodnine za leto 2008. Ok, sem šla in podpisala saj mi drugega ni preostalo ker bi baje vseeno oni še enkrat izračunali.

In v petek dobim domov pošto od davčne, da moram za leto 2008 plačati skoraj 800 eur dohodnine [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley19.gif[/image]
lani sem dohodnino dobila nazaj, pribl. 270 eur. Če bi bivši delodajalec vse delal po zakonu, bi lani jaz morala plačati nekaj čez 400 eur, ker pa tega ni dela, nekaj je prikrival, utajeval, kaj vem kaj, moram zdaj vrniti tistih 270 ki sem jih dobila plus plačati tistih 400 ki bi jih mogla če bi on delal vse po regelcih [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

in je zdaj tukaj moje vprašanje: kako za vraga, zakaj??!! bi sploh morala že lani plačat toliko dohodnine če pa sem imela minimalno plačo? To je bilo 419 eur. z julijem sem šla na porodniško, porodniške sem dobivala okoli 430 eur. In po kateri logiki bi morala na koncu plačati toliko dohodnine, kar 400 eur? S tem da sem konec julija rodila in potem imela še vzdrževanega člana? Kaj sploh gledajo oni ko izračunavajo dohodnino? A se ne gre na višino plače? je možno da on ni plačeval prispevkov in moram zdaj jaz tolko plačati?

kaj naj naredim, grem na davčno, se pritožim pismeno, ker jaz tega denarja tut pod razno nimam, rok za plačilo je pa 30 dni in 700 eur res ni malo..vsaj zame ne..vsakršna pomoč in nasvet bosta zelo dobrodošla





pikica* -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 8:01:08)

Predlagam, da si izračunaš kar lepo na roke, koliko dohodnine bi morala plačati glede na svoj bruto, ki si ga dobila. Upoštevaj seveda tudi vzdrževane družinske člane. Potem pa poglej koliko dohodnine ti je bilo dejansko odtegnjeno. Hitro boš videla kakšna je razlika. 




darja.mark -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 8:03:19)

Kje se pa to da izračunat, a na dursovi strani?




pikica* -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 8:18:57)

[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]. Mogoče tudi. Lahko pa na roke. Napiši kakšen je bil cel bruto za leto 2008 in koliko otrok (in od katerega meseca dalje) imaš v olajšavi.
Drugače pa: bruto - prispevki - splošna olajšava - olajšava za vzdrževane družinske člane= Osnova za dohodnino. Glede na znesek, ki si ga omenjala. predvidevam, da padeš v najnižji razred, kar pomeni, da dobljeni znesek iz zgornje formule pomnožiš s 16% in dobiš znesek dohodnine, ki bi jo morala plačati.




zmajaz -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 8:32:40)

Hm - če res nisi imela več kot minimalno plačo, kot praviš, sem glede na podatke o minimalnih plačah v in olajšavo v leto 2008 izračunala, da je oseba pri tedanji minimalni plači plačala letno 65 eur dohodnine. Če pa daš v olajšavo še kakega otroka, je pa potem ne plačaš več nič.  Zdaj če so ti naračunali, da je moraš plačati 400 eur, si morala imeti plačo precej višjo od minimalne. Samo mi je čudno to - da če si dejansko dobila 270 eur nazaj, je vsak toliko dohodnine že moralo biti plačane - razen če je dejansko delodajalec ni nič odtegoval, samo potem ne vem, kako bi ti jo kaj vračali, če ne bi bila plačana. Zdaj če so ti naračunali, da bi je morala v letu 2008 plačati okoli 400, to pomeni, da so ti je "pomotoma" vrnili 270, ki jih moraš zdaj vrniti, plus razliko do tistih 400, torej plačaš 400. Če bi pa morala vrniti 270 + 400 je pa to 670 eur dohodnine, to je pa pri minimalni plači NEMOGOČE.

Dohodnino za 2008 si sicer lahko izračunaš tule: KLIK




darja.mark -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 8:36:54)

Ok, bom si doma probala zračunat, čeprav dvomim da mi bo šlo kar se tiče matematike in teh zadev...sem bolj leva [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

Sam vseeno, a je sploh mogoče da maš minimalca in te na dohodnini tolk usekajo? Na podlagi česa? Ko da služim neke bajne dnarje [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




darja.mark -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 8:40:49)

ja , tako je. Plačat bi jo mogla neki čez 400 če on ne bi goljufal. Tako pa so mi jo izplačali 270. In sedaj naj bi to vrnila, plus tisto kar bi že takrat mogla dati. sam pismo, na minimalcu tolko dohodnine? Res mi ne gre v glavo.... zgleda da v tej državi več služiš več nazaj dobiš....in a ni tko da če on ni kaj plačeval kaj ne bi on dobil kazni? mater tkole privatniki dnar obračajo pa nate**jejo zaposlene pa še državo, pol pa revež naje**. Pa se pol žali komu, ko nibenga nikjer ne briga. Sam da plačaš pa so srečni. Sem jezna ko [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]. In navrh vsega nam je še tv crknu v soboto...ja fajn mater ko ma hudič mlade jih ma pa res eno celo krdelo...




zmajaz -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 8:40:58)

IZVIRNO SPOROČILO: darja.mark
Sam vseeno, a je sploh mogoče da maš minimalca in te na dohodnini tolk usekajo? Na podlagi česa? Ko da služim neke bajne dnarje [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley13.gif[/image]

Ne - NI mogoče - če si res imela minimalno plačo, NE MOREŠ plačati 700 eur dohodnine in pika.

Zdaj če si boš računala po tej formuli: (letna bruto - letni prispevki - olajšave) * 0,16
imaš tu podatek za olajšave: osebna olajšava je pri bruto dohodkih do 8300 eur znašala v letu 2008 4959,60 eur, za otroke pa: 2183,76 eur za 1. otroka, za 2. otroka 2374,02 eur itd.




zmajaz -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 8:44:57)

IZVIRNO SPOROČILO: darja.mark
ja , tako je. Plačat bi jo mogla neki čez 400 če on ne bi goljufal. Tako pa so mi jo izplačali 270. In sedaj naj bi to vrnila, plus tisto kar bi že takrat mogla dati.

Ne ne - če bi je morala takrat plačati nekaj čez 400, pa si je samo 270 in so ti še to vrnili, potem bi takrat namesto 270 vračila morala imeti 130 doplačila, zdaj pa moraš, ker so ti 270 vrnili, plačati nazaj celih 400 (ne 400 + 270) - RAZEN, če ti on dejansko ni odtegoval NIČ dohodnine in so ti oni dali vračilo nečesa, kar sploh ni bilo vplačano (samo to je pa potem skrajno čudno, ker pri dursu je tako, da ne moreš dobiti vnjeno nekaj, kar nisi vplačal). Je pa problem še v tem, da če ti je on dohodnino dejansko odtegoval od plače, ni je pa nakazoval dursu, bi to moral plačati ON in ne ti, če ti je to že bilo odtegnjeno od plače. Razen spet, če ti ni bilo.




pikica* -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 8:50:30)

IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: darja.mark
Sam vseeno, a je sploh mogoče da maš minimalca in te na dohodnini tolk usekajo? Na podlagi česa? Ko da služim neke bajne dnarje [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley13.gif[/image]

Ne - NI mogoče - če si res imela minimalno plačo, NE MOREŠ plačati 700 eur dohodnine in pika.




Da ne lapamo v prazno. Kakšen bruto si dobila v letu 2008 (točen znesek)? Si imela otroka v olajšavi celo leto? To sta dva zelo pomembna podatka, brez katerih ne pridemo do odgovora. Če daš ta dva podatka, ti mimogrede izračunamo koliko dohodnine bi morala plačat.




zmajaz -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 8:59:27)

IZVIRNO SPOROČILO: pikica*
Da ne lapamo v prazno. Kakšen bruto si dobila v letu 2008 (točen znesek)? Si imela otroka v olajšavi celo leto? To sta dva zelo pomembna podatka, brez katerih ne pridemo do odgovora. Če daš ta dva podatka, ti mimogrede izračunamo koliko dohodnine bi morala plačat.

Tako je. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley20.gif[/image]




darja.mark -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 9:10:45)

Okej tkole je...
če sem prav zračunala pride bruto 6408,19.
vzdrževanega člana(sina) pa so mi zaračunali polovično, ker sva z mojim nekaj zaj..., pač nisva vedela in sva ga uveljavlala oba, torej na tej odločbi piše da mi upoštevajo 741,88eur.




darja.mark -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 9:11:33)

Aja še to, ne otroka nisem mela v olajšavi celo leto ker sem konec julija rodila....torej delala sem do 4.7. potem je bla pa porodniška




darja.mark -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 9:19:46)

Sem že sitna, sam mogoče bote ve bolj razumele in vam bo ta podatek pomagal, bom kar prepisala z odločbe

''Letna davčna osnova zavezanca ugotovljena v skladu z določbo 109. člena bla bla...in zmanjšana za olajšave znaša 6873,66 eur.
V skladu z lestvico iz prvega odstavka 122. člena...je bila od davčne osnove 6.873,66 eur odmerjena dohodnina po stopnji 16.00000% in znaša 1099,79 eur.
od odmerjene dohodnine v znesku 1099,79 eur je bila v skladu z določbo drugega odstavka 123.člena...odšteta med letom plačana akontacija dohodnine in sicer:

od dohodka   1101   v višini   495,67 eur
od dohodka   1108   v višini   172,06 eur
_______________________________ 
skupaj                                    667,73 eur

Ker je zneek odmerjene dohodnine na letni ravni večji od zneska med letom plačane akontacije dohodnine (a ne bi to delodajalec moral plačevati) mora zavezanec v skladu z določbo 4. odstavka 123. člena.... doplačati razliko v znesku 423,06 eur.
po odpravljeni odmerjeni odločbi je bilo zavezancu vrnjeno 247,12 eur, zato mora zavezanec po tej odmerni odločbi plačati 679,18 eur.

Evo to je spodaj napisano, kar čisto ne razumem.




zmajaz -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 9:35:06)

Ojej - čaki čaki - a prav razumem - ti si si naračunala, da imaš BRUTO osnove (seštevek 12 bruto plač/porodnišk, izplačnih v letu 2008) 6408,19 eur (od česar bi se potem morale odšeti še olajšave in prispevki) oni pa, da je tvoja osnova za obračun dohodnine (bruto - prispevki - olajšave) 6873,66????? [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
Po tem sodeč so oni naračunali bruto dohodke prek 10.000 eur. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




zmajaz -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 9:36:50)

Daj mi izpiši tisti del: skupaj dohodki, skupaj prispevki, skupaj olajšave, osnova za obračun doh., odmerjena, dohodnina, skupaj akontacije, doplačilo/vračilo




darja.mark -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 9:38:03)

ja tko je ja, s tem da je mogoče njihova pravilna ker jaz nimam štirih plačilnih list, sicer mi ni jasno kam sem jih dala, ker mam vse na kupu, a te prve štiri mi manjkajo tako da sem računala na podlagi ostalih, sam če me spomin ne vara sem dobivala itak skos isto vsoto nakazano tako da sklepam da bi tut bruto moral ostati enak?

a lahko še kje drugje pridem do bruto zneska razen s plačilnih list? Mogoče če bi pogledala bančne izpiske če so bli vsak mesec enaki?




zmajaz -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 9:39:33)

Ja če se ti neto ni spreminjal, se ti tudi bruto ni - najboljše ja, da pogledaš plačile liste, če je bil neto isti, potem mora biti tudi bruto.
Ker razlika med tem kar so oni naračunali, in med tem kar si ti je ogromna - par tisoč eur. Ker tistih 6873, ki so jih naračunali, ni bruto dohodek, ampak osnova za odmero dohodnine, bruto je še dosti višji.




zmajaz -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 9:47:30)

IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz
Ja če se ti neto ni spreminjal, se ti tudi bruto ni - najboljše ja, da pogledaš plačile liste, če je bil neto isti, potem mora biti tudi bruto.

Hotela sem reči bančne izpiske. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




benika -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 9:51:49)

ani sem dohodnino dobila nazaj, pribl. 270 eur. Če bi bivši delodajalec vse delal po zakonu, bi lani jaz morala plačati nekaj čez 400 eur, ker pa tega ni dela, nekaj je prikrival, utajeval, kaj vem kaj, moram zdaj vrniti tistih 270 ki sem jih dobila plus plačati tistih 400 ki bi jih mogla če bi on delal vse po regelcih user posted image


Meni samo tole ne gre v glavo. Praviš, da če bi tvoj delodajalec pošteno prikazal tvojo dejansko plačo, bi ti plačala 400€. Ker pa je očitno prikazal manjše izplačilo, potem si dobila denar vrnjen. Se pravi, če logično sklepamo (jaz kot laik in na podlagi napisanega), je bila tvoja dejanska plača krepko višja od minimalne.




darja.mark -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 10:03:42)

Ja sej plačilne sem pogledala, sam smotano je ker mi prve 4 manjkajo :(  sam mislim da sem mela enako, ker mi je skos enako nakazoval, evro gor al dol.

No evo ti napišem še tole ko si rekla da rabiš podatke:

skupaj dohodki                                                                                    13.575,32  (nimam pojma od kje tolk velik)
skupaj prispevki                                                                                     3.000,18
skupaj stroški                                                                                         0.00
skupaj priznane olajšave                                                                        0.00
skupaj spodaj navedene olajšave
- splošna olajšava                                                                                   2.959.60
- posebna olajšava za vzdrževane družinske člane (skupaj)                     741,88
_______________________________________________________________________________________

osnova za izr. dohodnine                                                                        6.873,66




zmajaz -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 10:05:04)

Ja - to je ena možnost - da je prikazoval manjše plače, kot jih je izplačeval, druga možnost pa je, da je delavcem od plače trgal dohodnino, dursu pa je v resnici ni nakazoval, zdaj jo pa durs terja od delavcev. Ti bi potem v tem primeru morali dokazati dursu, da jim je ta dohodnina bila trgana od plače in da jo zdaj dursu dolguje delodajalec, ne oni. Ampak to so vse samo ugibanja seveda.




zmajaz -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 10:10:40)

Uf - to je potem bruto plača 1131,27, neto pa 647 eur + malica in potni stroški ozrioma vse skupaj pride nekoliko manj, ker sem jaz zdaj ta bruto delila z 12, morala pa bi prej še odšteti regres, ampak dobro - okoli 600 eur neto je to - ti pa praviš, da si imela neto okoli 420. A vam je še kaj na roke dajal?

Tu je definitivno nekaj hudoooo narobe. Jaz bi na tvojem mestu pobrala vse papirje, kar jih imaš - plačilne liste in bančne izpiske ter z vsem skupaj šla direkt osebno na Durs, pa naj ti pojasnijo, od kod jim ta znesek in naj pogledajo, koliko si ti v resnici dejansko dobivala, če so ti naračunali skoraj 1x več, kot si v recnici dobila. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Bi pa bilo zelo dobro, če bi lahko našla še tiste 4 plačilne liste - drugače pa vsaj bančne izpiske, da se vidi, da je bila tvoja plača ves čas enaka.




darja.mark -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 10:23:05)

Glej, plačo vem da sem mela minimalno, ker sem dobivala skos isto nakazilo. Saj pa je bila minimalna plača takrat nekaj čez 400 eur? Če se motim me popravite, sam vem da nam je vsem zaposlenim nakazoval minimalca zarad prispevkov da je imel čim manjše. In ko sem šla enkrat na banko za kredit, se mi je una tam skor smejala češ kako nej mi odobrijo kredit če mam pa minimalca...itak ja sej sem že vedla kaj bo sam probat pa ni greh ne? Zato vem da je bil minimalec. No bom pa še napisala kar piše v začetku odločbe, mater cel roman sem dobila napisan[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image] In ne vem zakaj bi lagala o višini plače, če sem pa vprašala lih zato da mi katera pomaga, pač mi ni jasno zakaj toliko dohodnine, in sem vprašala tukaj ker se sama bolj malo ali bolje rečeno nič ne spoznam na to.

' Zavezancu Darja X se za leto 2008 odmeri dohodnina v znesku 1.099,79 eur
Razlika med odmerjeno dohodnino in med letom plačanimi akontacijami dohodnine v skupni višini 667,73 eur znaša 432,06 eur.
po odpravljeni odmerni odločbi je bilo zavezancu vrnjeno 247,12 eur, zato mora zavezanec po tej odmerni odločbi plačati 679,18 eur.'

'Z odločbo številka...... z dne....je bila zavezancu Darja X odmerjena dohodnina za leto 2008 v višini 0.00 eur. Davčni urad je potem, ko je odločba o odmeri dohodnine za leto 2008 postala dokončna, izvedel za nova dejstva, ki niso bila ugotovljena v prejšnjem postopku.
V skladu z drugim odstavkom 89 člena....davčni organ, ki izve za nova dejstva ali najde in pridobi možnost uporabiti nove dokaze, ki bi mogli sami zase ali v zvezi z že uporabljenimi in izvedenimi dokazi pripeljati do drugačne odločbe, če bi bila ta dejstva in dokazi navedeni ali uporabljeni v prejšnjem postopku, lahko začne obnovo postopka iz tega razloga po uradni dolžnosti v šestih mesecih od dneva, ko je mogel navesti nova dejstva oziroma uporabiti nove dokaze.
Zavezancu je bila dne....dana možnost, da se izjavi o dejstvih in okoliščinah, ki so pomembni za izdajo odločbe v obnovljenem postopku. Zavezanec se je na vabilo odzval (itak kaj mi je pa druzga ostalo[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]).
v obnovljenem postopku je bilo ugotovljeno, da iz ugotovitev postopka inšpekcijskega nadzora izhaja, da so bili zavezancu s strani pravne osebe...(firma kjer sem prej delala) v obdobju od 1.1.2008 do 31.12.2008 izplačani dohodki iz naslova plače, za katere pa omenjena pravna oseba ni predložila REK obrazcev (kaj za vraga so to za eni obrazci??) in posledični dohodki niso bili vključeni v zavezančevo osnovo za odmero dohodnine za leto 2008.'




zmajaz -> RE: Ugovor oz. pritožba na izračun dohidnine (23.8.2010 10:30:22)

REK obrazci so obrazci, na katerih delodajalec odda obračun plače in prispevkov.

Torej - iz vsega povedanega zdaj sklepam tako, da vam je delodajalec obračunaval minimalne plače, da je plačeval minimalne prispevke, ostalo pa vam je dal na roko, kar je seveda nezakonito. Davčna je zdaj ugotovila, da vam je del plače dajal na roko in zato vas terja, da še od tistega dela plačate dohodnino.




Stran: [1] 2 3   Naslednja stran >   >>