Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati? Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.
Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.
Za popoldansko obrt je najbolje da je eden zaposlen, saj v tem primeru prispevke plačuje že delodajalec, tebi pa patem ni treba, vsaj mislim, da so mi tko raložile na gospodarski zbornici. Raje še preveri, saj stane ne nič. Ker midva se spravljava v to, sam licenco moram it delat.
Za izobrazbo pa nimam pojma, kako je s tem pri društvih. Samo po mojem to ni pogoj - če sklepam logični in pogledam npr. športno društvo - nihče ne rabi biti poklicni športnik, da lahko ustanovi športno društvo. Če se ti želiš ukvarjati z detektivstvom, bi šlo pri društvu to v bistvu za ljubiteljsko dejavnost in po mojem za to ne rabiš imeti ustrezne izobrazbe. Ni pa to zanesljiva informacija - morda se javi katera, ki ve več o tem. Ali pa če kar na kako točko VEM pokličeš in vprašaš - ti bodo zagotovo znali svetovati.
- društvo LAHKO zakonito ustanovim - to me NE stane nič (al' me kaj?) - recimo, da za ljubiteljsko druženje ne potrebujem izobrazbe - financiranje iz članarin, prispevkov, donacij, blablabla...
Zanima me torej še (trenutno): - uparvičeni stroški so samo tisti, ki "pokrivajo" stroške te ljubiteljske dejavnosti? (če se združijo ljubitelji dobre hrane, je račun iz restavracije Kubo strošek? ) - poslovnih prostorov NE potrebujem? - nekje v zakonu sem zasledila, da lahko računovodstvo vodim sama - pod katerimi pogoji?
IZVIRNO SPOROČILO: valerija77 Za popoldansko obrt je najbolje da je eden zaposlen, saj v tem primeru prispevke plačuje že delodajalec, tebi pa patem ni treba, vsaj mislim, da so mi tko raložile na gospodarski zbornici.
Ja - prej je bilo tako, da si plačeval samo pavšal prispevkov pri popoldanski dejavnosti (okoli 30 eur, se mi zdi), zdaj so pa to nekaj spremenili in se kar malo več plačuje.
Mene pa zanima če tisti del od dohodnine,ki ga lahko nekomu nameniš lahko nameniš kar enemu društvu, ali so kakšni pogoji? Ker to bi tud lahko bil minimalen način financiranja?
IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa* - nekje v zakonu sem zasledila, da lahko računovodstvo vodim sama - pod katerimi pogoji?
Računovodstvo lahko vodiš sam celo pri s.p.-ju - jaz si ga recimo, ker sem normiranec in moram samo voditi evidenco izdanih računov in osnovnih sredstev.
Pri enostavnih knjigovodstvih je tako, da jih načeloma vedno lahko vodiš sam - društvo zagotovo ne bi imelo dvostavnega knjigovodstva (to imajo zavezanci za DDV). Tu se niti ne gre toliko, da bi morala za to izpolnjevati neke pogoje, ampak za to, če si ga sposobna voditi, ker pač odgovarjaš za to, kar delaš.
Seveda je najemnina strošek. Samo se mi zdi, da je pri teh društvih to lahko nekaj bolj zakomplicirano, ker moraš pri vodenju knjih ločevati med pridobitnimi in nepridobitnimi dejavnostmi ... Ampak vse se da, če se hoče. Tule sem nekaj brala: KLIK
A je treba torej ob ustanovitvi društva v ustanovni akt napisati dejavnosti (kakor npr. po šifrantu dejavnosti za s.p.-je in d.o.o.-je), s katerimi se bo društvo ukvarjalo? In potem še ločiti, katere bodo pridobitne in katere ne (če jih je več)?
O ustanovnem aktu društva žal nimam blage veze Tisto o pridobitni in nepridobitni dejavnosti se mi zdi, da se je v vbistvu nanašalo na samo knjigovodstvo - ker od pridobitne se plača davek od dohodka, od nepridobitne pa ne, ali nekaj takega ... Ampak če recimo pridobitne dejavnosti sploh ne boste imeli, itak ni noben problem.
Ampak ko grem na UE registrirat' društvo, moram nekam napisat', kaj bo to društvo počelo. Recimo, da bi imelo obe vrsti dejavnosti - nepridobitno in pridobitno. A se napiše prosto po Prešernu, s čim se bo društvo ukvarjalo al' je treba za eno (ali obe) vrsto dejavnosti napisati te dejavnosti iz šifranta?
Prosto po prešernu dvomim, da gre kaj pri nas - po mojem je treba iz šifranta - ti pa itak po potrebi oni pomagajo poiskati iz šifranta, kar iščeš. Ampak spet - to ni zanesljiva informacija.
Pa še nekaj... za društvo je menda treba odpreti poslovni račun. Torej npr. eden od ustanoviteljev društva odkoraka na eno od bank, predloži papirje, da je društvo legalno in odpre račun na ime društva.
Ampak ko grem na UE registrirat' društvo, moram nekam napisat', kaj bo to društvo počelo. Recimo, da bi imelo obe vrsti dejavnosti - nepridobitno in pridobitno. A se napiše prosto po Prešernu, s čim se bo društvo ukvarjalo al' je treba za eno (ali obe) vrsto dejavnosti napisati te dejavnosti iz šifranta?
društvo mora imeti tudi STATUT, kjer opišeš 'naloge' društva itd....poišči si primer kakšnega statuta na netu...pa dobro si preberi zakon o društvih... aja, pa še po mojih izkušnjah...malo se pozanimaj, kje boš odpirala društvo (katera občina), ker so tudi referenti, kljub enakim zakonom o društvih, različno 'picajzlasti'
meni se zdi najmanj komplicirana stvar popoldanski s.p.