Poroka-formalnost (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Poroka, krst, obletnice ...



Sporočilo


barni -> Poroka-formalnost (3.6.2010 11:16:26)

Imam malo neromantično vprašanje glede poroke; ali se je katera poročila zgolj iz formalnosti, torej da je bila poročena zaradi zakona, ki prinaša določene prednosti (npr. pri dedovanju, pri darilnih pogodbah ipd)?

Koliko stane taka poroka in kaj je potrebno najbolj nujno narediti, da si poročen in kako poteka zadeva?

Zanimajo me izkušnje iz prve roke.

Hvala, če bo katera napisala svoje izkušnje.




Felicita -> RE: Poroka-formalnost (3.6.2010 11:22:15)

IZVIRNO SPOROČILO: barni

Imam malo neromantično vprašanje glede poroke; ali se je katera poročila zgolj iz formalnosti, torej da je bila poročena zaradi zakona, ki prinaša določene prednosti (npr. pri dedovanju, pri darilnih pogodbah ipd)?

Koliko stane taka poroka in kaj je potrebno najbolj nujno narediti, da si poročen in kako poteka zadeva?

Zanimajo me izkušnje iz prve roke.

Hvala, če bo katera napisala svoje izkušnje.


zadeva je zastonj... dvigneš 'dovoljenje za poroko', prideš na magistrat s pričama (al celo tega ne rabiš več) in rečeš ja.

ampak a ni zdej dolgotrajna partnerska zveza tko al tko izenačena z zakonsko zvezo? al so še vedno kaki hakeljci tle?

http://e-uprava.gov.si/e-uprava/dogodkiPrebivalci.euprava?zdid=1179&sid=191




ronja -> RE: Poroka-formalnost (3.6.2010 11:58:37)

Pred leti je stala poroka 3.400 sit, ni čisto iz prve roke, ker se je poročila moja sestra, ampak toliko je bilo za plačat, da ti uredijo tiste formalnosti oz. papirje, da podipišeš in te matičar poroči in to je to. mogoče je zdaj že zastonj, ne vem. No, oni so šli potem še na večerjo, tako na izi, kar nekam v gostilno, itak so bili samo 4je.




ajsek -> RE: Poroka-formalnost (3.6.2010 12:13:37)

Zdaj so ukinili takso za poroko, tako da je res popolnoma zastonj.




barni -> RE: Poroka-formalnost (4.6.2010 7:29:34)

Aha potem tudi priče ne rabim več? Kaj pa pomeni "dvignit dovoljenje za poroko"? Kje pa to dobiš? Zakaj pa bi rabila dovoljenje za prooko in kdo naj bi mi ga dal?

Je to lahko nekako podobno, kot bi šla na UE uredit potni list?

Mislim, da izvenzakonska in zakonska skupnost še vedno ni čisto izenačena. Vsaj kolikor jaz vem, morda ima katera od vas druge info, za katere se priporočam.

Recimo v primeru dedovanja, darilnih pogodb, uveljavljanja še kakšnih drugh pravic, kjer recimo zahtevajo poročni list oz. dokazilo, da si poročen...ne vem morda je zdaj res kaj drugače, samo nazadnje ko sem urejala, sem se kar namučila, da sem dokazala, da živiva v izvenzakonski skupnosti (ni dovolj samo skupno gospodinjstvo). Pa tudi stroške sem imela z dokazovanjem.




natasarobi -> RE: Poroka-formalnost (4.6.2010 8:35:28)

Barni - midva z mojim se bova tudi poročila zgolj zaradi 'formalnosti', ker živiva skupaj že več kot 5 let. Šla sva na UE, se prijavila za poroko (daš osebni dokument in poveš ime in priimek ter datum rojstva prič in podpišeš en papir). Mislim, da zakon, ki dovoljuje poroko brez prič še ni v veljavi (nama so pač rekli, da morava imeti priče). In to je to - izbereš datum in čas. Je pa brezplačno. Po poroki imaš 30 dni, da zamenjaš papirje.





natasarobi -> RE: Poroka-formalnost (4.6.2010 8:37:45)

še to:  tudi moj je moral dokazovati, da sva v izvenzakonski skupnosti, ponavadi sem mu dala mojo osebno in v primeru nege zame sem mu dala zdrvastveno izkaznico. Imela sva srečo in nihče ni nikoli kompliciral, razen na kakšni pošti za kakšno pošto je moral domov, da sem mu na kontra stran napisala 'dovolilo'. Z ostalimi stvarmi pa nimam izkušenj




barni -> RE: Poroka-formalnost (4.6.2010 9:18:13)

Natasarobi, pa boš zamenjala tudi priimek? Ker jaz ga ne bi. Mi je čisto nepotrebno metati denar stran za menjavo vseh dokumentov. Naslov imava pa tako ali tako že nekaj let isti.

Otrok pa ima tako ali tako oba priimka.




natasarobi -> RE: Poroka-formalnost (4.6.2010 9:22:45)

Ja, zamenjala bom tudi priimek. Po moje na osebno niti ne bi šlo, če bi imela oba priimka [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

Moram pa priznati, da me je sama stvar tudi malo potegnila (sprva plan ni bil takšen), tako, da sedaj ne bo čisto suhoparno - odločila sva se za kar orng prstana, za oblečt sva si tudi kupila novo (itak bomo potem ponosili) in odločila sva se, da povabiva bližnje sorodstvo na kosilo - oče, mama, brat, otroki.




zvezdica_1 -> RE: Poroka-formalnost (4.6.2010 23:04:51)

no ja, zakonska in izvenzakonska skupnost nista ravno izenačeni. predvsem pri rokih je tako. za dedovanje, darila.... mora skupnost trajati najmanj 2 leti-ampak pazi, to se preverja tudi na DURS-u, tako da ne velja, da živite skupaj, ampak morate biti tudi prijavljeni skupaj v istem, skupnem gospodinjstvu. lahko se najde nekdo drug-recimo oseba, ki bi dedovala, če vas pač ne bi bilo med dednimi upravičenci, to na plan privlekla(starši, sestre in bratje, če staršev več ni...), ste lahko v težavah na DURS-u, ker verjetno je bil kak razlog, da nista bila skupaj prijavljena, če sta skupaj živela (kao mati samohranilka, višji otroški dodatek-predpostavljam, ne obtožujem katere)

aja, pa pokojnino po partnerju imate lahko komaj po 3 letih trajanja skupnosti, to pa je treba dokazovati.....
skupnost se, če dokažeš skupno gospodinjstvo, prizna samodejno, razen, če je kdo ne ugovarja. potem pa na sodišču dokazuješ, da si mu dejansko prala srajce, likala, iela zakonske dolžnosti....

priče pa še vedno potrebuješ. vsaj dokelr ne bo uveljavljen nov družinski zakonik-kar pa je glede na borbe tradicionalnih družin še daleč....

no, to je samo zakonski vidik...

vam pa želim vsem veliko sreče v zakonu.




zmajaz -> RE: Poroka-formalnost (4.6.2010 23:19:22)

Ma zadeve so vendarle bolj enostavne, če si poročen, ker zunajzakonsko skupnost je pač malo bolj komplicirano dokazovati kot pa zakonski stan. Že recimo pri urejanju vseh papirjev ob porodih ni bilo nobenih nevšečnosti s podpisovanjem očetovstva itd. - vse papirje zase in za njegov očetovski dopust sem sama uredila, ne da bi on moral sploh hoditi tja.
Stroškov, kot rečeno, praktično ni, če se poročiš brez nekih ceremonij, če pa niti priimka ne boš menjala in s tem tudi dokumentov ne, pa sploh. Čeprav meni je recimo ravno priimek bil eden od razlogov, da sem se želela poročiti, ker se mi zdi nekak fino, da se vsi isto pišemo, ne pa oče tako, jaz drugače, otrokom že ne veš, kateri priimek bi dal, po možnosti oba ... tako da midva in otroci imamo vsi 4 možev priimek, menjava dokumentov pa tudi ni tak strašen strošek no. Ampak če ti pa to ne pomeni nič, pa seveda lahko brez težav obdržiš svojega.




j.urska -> RE: Poroka-formalnost (15.6.2010 12:37:11)

Kakšna je pa čakalna vrsta za datum poroke npr. v Ljubljani? Če sploh je ali kako je s tem?




Felicita -> RE: Poroka-formalnost (15.6.2010 12:48:05)

IZVIRNO SPOROČILO: j.urska

Kakšna je pa čakalna vrsta za datum poroke npr. v Ljubljani? Če sploh je ali kako je s tem?


če se poročiš v sredo pomoje prideš takoj na vrsto, sobote so pa pomoje zasedene do oktobra enkrat, razen kaki čudni termini.




Anonimen -> RE: Poroka-formalnost (15.6.2010 13:18:46)

IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz
Čeprav meni je recimo ravno priimek bil eden od razlogov, da sem se želela poročiti, ker se mi zdi nekak fino, da se vsi isto pišemo ...

Tut zaradi tega se ni treba poročit, če se ti gre samo za priimek ... midva nisva poročena pa sem jaz hotela, da se že takoj vidi da je moja frčafela tut moja in sem šla na UE in si dala svojemu priimku pripisat še njegovega in ker sem se takrat tut uradno k njemu preselila sem pač itak mogla dokumente menjat. Ker malo več romantike kot pa v sredo popoldne it na matični urad pa vseeno bo na moji poroki (ko se bo končno enkrat zgodila) ...  [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




G in T -> RE: Poroka-formalnost (15.6.2010 19:31:04)

v primeru dedovanja, mora imeti stalni naslov, ali je lahko začasni??
Hvala za odgovor




Stran: [1]