Slovenščina (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


tikatoka -> Slovenščina (31.5.2010 10:50:00)

Ali mi lahko nekdo razloži kako se piše tole. Če pišem v stavkih po primeru:

- pokrbim za primerno literaturo, ki jo potrebujem
- priskrbim za material za otroško ustvarjanje

Vprašanja:
Ali na koncu stavkov napišem ločilo ali ne [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]?
Ali stavek začnem z veliko začetnico ali ne?

Sem mislila da vse to vem, zdaj sem pa dobila toliko informacij, da sem popolnoma zmedena. Če je katera slovnično bolj podkovana, a mi lahko prosim razsvetli zadevo in obrazloži zakaj je tako kot je?

Hvala vsem že v naprej




kasso -> RE: Slovenščina (31.5.2010 10:52:19)

Če pišem v stavkih po primeru:

- pokrbim za primerno literaturo, ki jo potrebujem,
- priskrbim za material za otroško ustvarjanje.




Luni -> RE: Slovenščina (31.5.2010 10:52:46)

A boš po alinejah naštevala? 




Felicita -> RE: Slovenščina (31.5.2010 10:55:18)

jest osebno bi prvo alinejo začela z veliko začetnico; alineje ločila s podpičjem in zaključila s piko. če imaš samo dve alineji pa lahko začneš z veliko začetnico, postaviš 'in/ter' in zaključiš drugo alinejo s piko.

ampak nisem prov podkovana [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




tikatoka -> RE: Slovenščina (31.5.2010 10:56:38)

Ja, v bistvu so stavki precej daljši in tudi več alinej je.

Aha, po tvojem mnenju bi povsod delala vejico, pri zadnji alineji pa naredila piko.




Luni -> RE: Slovenščina (31.5.2010 10:58:39)

Jah, ne, če pišr po alinejah in je prej že glavni stavek, potem je za glavnim stavkom dvopičje, v novo vrstico alineja in z malo začetnico naprej, nato vejica ali in/ter, v novo vrstico itd...:npr:

Za uro si pripravim sledeče:
- poskrbim za primerno literaturo, ki jo potrebujem in
- priskrbim material za otroško ustvarjanje.




zmajaz -> RE: Slovenščina (31.5.2010 10:59:55)

Takole je: začneš z malo začetnico že prvo alinejo, ker je to vse skupaj za dvopičjem, potem pa imaš dve možnosti, uporabiš eno ali drugo, OBE pa sta pravilni:
- lahko alineje ločuješ z vejicami ali podpičji (odvisno predvsem od tega, kako so dolge), zadnja alineja pa se zaključi s piko;
- ali pa pustiš vse alineje (vključno z zadnjo) povsem brez ločil, kot si dala v primeru.




špelin@ -> RE: Slovenščina (31.5.2010 11:00:26)

IZVIRNO SPOROČILO: kasso
Če pišem v stavkih po primeru:

- pokrbim za primerno literaturo, ki jo potrebujem,
- priskrbim za material za otroško ustvarjanje.


Takole bi tudi jaz napisala, ampak mogoče bi uporabila podpičje.

Če naštevaš po alinejah, itak to ponavadi sledi za neka "spremno besedo" ali kako naj rečem, ki se začne z veliko zač. in konča z dvopičjem.

Aja, reče se: priskrbim material. Brez za.





zmajaz -> RE: Slovenščina (31.5.2010 11:01:47)

IZVIRNO SPOROČILO: Luni
Za uro si pripravim sledeče:
- poskrbim za primerno literaturo, ki jo potrebujem, in
- priskrbim material za otroško ustvarjanje.


Ja - v predzadnji alineji je dobro, če je še "in", da se ve, da sledi samo še ena alineja - samo v zgornjem primeru manjka še vejica.




špelin@ -> RE: Slovenščina (31.5.2010 11:02:43)

IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz
Takole je: začneš z malo začetnico že prvo alinejo, ker je to vse skupaj za dvopičjem, potem pa imaš dve možnosti, uporabiš eno ali drugo, OBE pa sta pravilni:
- lahko alineje ločuješ z vejicami ali podpičji (odvisno predvsem od tega, kako so dolge), zadnja alineja pa se zaključi s piko;
- ali pa pustiš vse alineje (vključno z zadnjo) povsem brez ločil, kot si dala v primeru.

Tako, ja.

Vejice uporabiš, če v alinejah ne naštevaš reči, za katere bi že znotraj alineje potrebovala vejice. Če v povedi ene alineje uporabljaš vejice, potem na koncu alineje daš podpičje.





tikatoka -> RE: Slovenščina (31.5.2010 11:03:51)

Problem je v tem, da je naloga že oddana, jaz pa sem pisala tako, kot je napisano v primeru. Če sem pisala narobe, moram zadevo danes pravilno zagovarjat, sploh če je narobe.




zmajaz -> RE: Slovenščina (31.5.2010 11:06:00)

Ne - NI narobe - lahko imaš alineje povsem brez ločil. Važno je potem še samo, da se v celem dokumentu pri vseh alinejah držiš tega, da nimaš enkrat tako, drugič drugače.




tikatoka -> RE: Slovenščina (31.5.2010 11:08:53)

OK punce, hvala vam za ažurne informacije [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/bravo.gif[/image]. 
Mah včasih mislimo da vse vemo, potem te pa ena taka čist banalna stvar iz tira vrže.

Še enkrat hvala vsem.




zmajaz -> RE: Slovenščina (31.5.2010 11:14:22)

No - če rabiš še konkretno razlago za zagovor - pravopis pravi takole:
"Če enakovredne naštevalne enote, ki niso povedi, navajamo v stolpcih, vsako v posebni vrstici, vejice med posameznimi enotami lahko opuščamo, na koncu pa tudi končno ločilo"




tikatoka -> RE: Slovenščina (31.5.2010 11:20:27)

Najlepša hvala, Zmajaz.




TomTaylor -> RE: Slovenščina (31.5.2010 12:02:14)

IZVIRNO SPOROČILO: tikatoka

Ali mi lahko nekdo razloži kako se piše tole. Če pišem v stavkih po primeru:

- pokrbim za primerno literaturo, ki jo potrebujem
- priskrbim za material za otroško ustvarjanje

Vprašanja:
Ali na koncu stavkov napišem ločilo ali ne [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image] ?
Ali stavek začnem z veliko začetnico ali ne?

Sem mislila da vse to vem, zdaj sem pa dobila toliko informacij, da sem popolnoma zmedena. Če je katera slovnično bolj podkovana, a mi lahko prosim razsvetli zadevo in obrazloži zakaj je tako kot je?

Hvala vsem že v naprej


Če se gremo že "slovenščino" bi pred alinejami popravila stavek pod drugo alinejo tako, da bi ven črtala prvi "za", potem bi pa sledila pravilom naštevanja z alinejami, tako kot so ti že ostale napisale.





Nika v službi -> RE: Slovenščina (31.5.2010 13:00:39)

IZVIRNO SPOROČILO: TomTaylor

IZVIRNO SPOROČILO: tikatoka

Ali mi lahko nekdo razloži kako se piše tole. Če pišem v stavkih po primeru:

- poSkrbim za primerno literaturo, ki jo potrebujem
- priskrbim za material za otroško ustvarjanje

Vprašanja:
Ali na koncu stavkov napišem ločilo ali ne [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image] ?
Ali stavek začnem z veliko začetnico ali ne?

Sem mislila da vse to vem, zdaj sem pa dobila toliko informacij, da sem popolnoma zmedena. Če je katera slovnično bolj podkovana, a mi lahko prosim razsvetli zadevo in obrazloži zakaj je tako kot je?

Hvala vsem že v naprej


Če se gremo že "slovenščino" bi pred alinejami popravila stavek pod drugo alinejo tako, da bi ven črtala prvi "za", potem bi pa sledila pravilom naštevanja z alinejami, tako kot so ti že ostale napisale.




Pa "s" manjka pri poskrbim. Vsekakor bodo potrebni popravki.




zmajaz -> RE: Slovenščina (31.5.2010 13:16:39)

Ja - res so te napake, ampak to je dala samo na hitro za primer in so po mojem te napake nastale, ker je hitro pisala, tako da sploh ni nujno, da ima dejansko tako tudi v nalogi - po mojem nima.




Stran: [1]