kaj pravite na novi "socialni" zakon (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


Gina -> kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 20:57:47)

V bistvu mislim na predlog zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki govori o pravicah in subvencijah, denarnih prejemkih in želi preprečiti neupravičeno kopičenje socialnih pravic, ter o predlogu zakona o socialno varstvenih prejemkih:

- vse se bo urejalo na CSD-jih, csd bo o vseh pravicah skupaj odločal z eno odločbo
- v dohodek in premoženje bo štelo še marsikaj, kar do sedaj ni
- pravice in subvencije bodo šle po vrstnem redu (ne boš mogel dobiti tretje reči, če nimaš prvih dveh...)
- otroški dodatki bodo samo do 18. leta
- dijaki bodo imeli malo višji otroški dodatek
- lažje boš prišel do državne štipendije na faksu
- moral boš dokazovati da nisi v izvenzakonski zvezi, ker se bo avtomatsko povsod štelo, da ste družina, čim imate otroka
- enostarševska družina bo samo takrat, ko bo starš umrl ali neznan
- osebe, ki bodo delovno aktivne, pa so nezaposlene, bodo imele povečanje minimalnega dohodka (dodatek za aktivnost)
- trajno nezaposljive osebe bodo imele svojo vrsto prejemka, ki bo nekoliko višji
- preživnina bo morala dosegati  višino min. dohodka za otroka,
- upravičenec, ki bo v zadnjih 12. mesecih prejel več kot 9 DSP (in ni prejemal nadom. za brezpos.), mora sprejeti vsako zaposlitev, na katero ga napoti zavod.

saj je še več tega, ampak tole se mi je zdelo zanimivo[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




eva1 -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:05:10)

tole se men zdi ok




Anonimen -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:05:46)

IZVIRNO SPOROČILO: Gina

- vse se bo urejalo na CSD-jih, csd bo o vseh pravicah skupaj odločal z eno odločbo


nimam pojma o ničemer. prvič slišim za ta predlog. komentirala bom samo citirano:
če se bo vse urejalo na CSD (ki že sedaj ne delajo, kot morajo), potem ajme, ajme. najprej naj zamenjajo delavke na CSD-jih. večina jih počepne, kot kura, čim jih nekdo grdo pogleda.




Kerensa* -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:16:40)

IZVIRNO SPOROČILO: Gina
vse se bo urejalo na CSD-jih

Saj se že zdaj. Kako se ureja, je pa druga zgodba.
csd bo o vseh pravicah skupaj odločal z eno odločbo

To se mi zdi v praksi neizvedljivo, kajti za različne transferje morajo obstajati različni kriteriji.
v dohodek in premoženje bo štelo še marsikaj, kar do sedaj ni

Podpiram. Tako bo manj Ciganov z Mercedesi pred vrati CSD-jev.
pravice in subvencije bodo šle po vrstnem redu (ne boš mogel dobiti tretje reči, če nimaš prvih dveh...)

Tegale pa ne razumem, kako je mišljeno...
otroški dodatki bodo samo do 18. leta

Ne podpiram.
dijaki bodo imeli malo višji otroški dodatek

Jaz sem za 3 stopnje otroškega dodatka - predšolski, osnovnošolski in srednješolski (ali več).
lažje boš prišel do državne štipendije na faksu

Kaj ti bo lažji dostop do štipendije na faksu, če pa ne faks sploh ne boš mogel priti, ker bo študij predrag?
moral boš dokazovati da nisi v izvenzakonski zvezi, ker se bo avtomatsko povsod štelo, da ste družina, čim imate otroka

In kako naj bi se to dokazovalo?
enostarševska družina bo samo takrat, ko bo starš umrl ali neznan

Nepošteno. Kaj pa matere, ki same skrbijo za otroke, ker so očetje otrok ignoranti 1A?
osebe, ki bodo delovno aktivne, pa so nezaposlene, bodo imele povečanje minimalnega dohodka (dodatek za aktivnost)

Pošteno.
trajno nezaposljive osebe bodo imele svojo vrsto prejemka, ki bo nekoliko višji

Se strinjam, ampak me skrbijo pogoji za "trajno nezaposljivost".
preživnina bo morala dosegati  višino min. dohodka za otroka

Socialni cenzus za otroka je trenutno cca. 70€. Preživnina za mojega sina znaša 2x toliko. Ne verjamem, da je kaj dosti otrok, ki prejemajo manj, kot 70€.
upravičenec, ki bo v zadnjih 12. mesecih prejel več kot 9 DSP (in ni prejemal nadom. za brezpos.), mora sprejeti vsako zaposlitev, na katero ga napoti zavod.

In koliko časa ne bo mogel prejemati DSP, če zaposlitve ne bo sprejel?

Mene še najbolj zanima to, ali bodo transferje uskladili z novo minimalno plačo.

 
Aja, Gina - naslednjič pa prisedi k mizi, ne me samo od sosednje mize gledat' in študirat', a sem to jaz ali ne. Ja, sem. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Klemy82 -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:19:49)

Govorimo o temle:
Vlada RS je na današnji seji sprejela predlog Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev in ga v obravnavo posredovala Državnemu zboru RS.   Vlada RS si je za mandat 2008–2012 s področja socialne varnosti naložila cilj zagotoviti učinkovitejšo politiko socialnih transferjev. Ta cilj bo Vlada RS dosegla z naslednjimi ukrepi:
  • nova določitev minimalne ravni socialne varnosti in določitev njene višine na ravni, ki bo zagotovila dostojno življenje,
  • zagotovitev enotne vstopne točke v sistem socialnih pomoči,
  • vzpostavitev enotne evidence vseh pomoči, ki jih prejema posameznik.
  Cilj predloga Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev je oblikovanje pravičnejše in bolj dolgoročno vzdržne socialne države. Preglednejši in preprostejši sistem socialnih transferjev bo omogočil, da bodo pomoč dobili tisti, ki so je res potrebni, preprečil pa bo danes pogosta izkoriščanje in zlorabo sistema. Rešitve predstavljajo poenostavitev sistema socialnih transferjev, odvisnih od gmotnega položaja družine, njegovo večjo preglednost in večjo učinkovitost ter manjšo možnost zlorab.   Cilje bo mogoče doseči z vzpostavitvijo centralne evidence pravic iz javnih sredstev in s povezavo informacijskih sistemov, z vzpostavitvijo enega mesta odločanja, s poenotenjem elementov, ki vplivajo na odločitev o socialnih pravicah, in spremembo kriterijev za upravičenost do nekaterih socialnih pravic, pri čemer je mogoče vključiti tudi vzpodbude za zaposlovanje.   Centri za socialno delo postanejo »ena vstopna točka« v sistemu socialnih pravic, ki ne temeljijo na socialnem zavarovanju ali o njih ne odločajo organi blagajn socialnega zavarovanja. Centri za socialno delo bodo odločali o vseh tovrstnih zakonskih pravicah, ki so neposredno odvisne od dohodkovnega in premoženjskega položaja upravičenca, tj. tistih, ki so po veljavni zakonodaji že v njihovi pristojnosti (t. i. državnih socialnih transferjih), in tudi o pravicah, ki jih po veljavnih predpisih zagotavlja lokalna skupnost in so določene kot zakonska pravica (t. i. občinski transferji). Zakon jih s skupnim izrazom imenuje »pravice iz javnih sredstev«, in sicer so to:
denarni prejemki:
  1. otroški dodatek,
  2. denarna socialna pomoč,
  3. varstveni dodatek,
  4. državna štipendija;
subvencije in plačila:
  1. znižanje plačila za programe vrtcev po zakonu, ki ureja predšolsko vzgojo,
  2. dodatna subvencija malice za učence in dijake po zakonu, ki ureja šolsko prehrano,
  3. subvencija prevozov za dijake in študente po zakonu, ki ureja organizacijo in financiranje vzgoje in izobraževanja, in po zakonu, ki ureja visoko šolstvo,
  4. oprostitev plačil socialnovarstvenih storitev po zakonu, ki ureja socialno varstvo,
  5. prispevek k plačilu sredstev, namenjenih za plačilo oziroma doplačilo pravic družinskega pomočnika po zakonu, ki ureja socialno varstvo,
  6. subvencija najemnine neprofitnega najemnega stanovanja, namenskega najemnega stanovanja, bivalne enote, tržnega najemnega in hišniškega stanovanja po zakonu, ki ureja stanovanjska razmerja,
  7. pravica do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev po zakonu, ki ureja zdravstveno zavarovanje,
  8. pravica do plačila prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje za državljane Republike Slovenije s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, ki niso zavarovanci iz drugega naslova po zakonu, ki ureja zdravstveno zavarovanje.
Neupravičeno kopičenje socialnih pravic bo mogoče preprečiti z:
  • enotno opredelitvijo oseb, ki se štejejo poleg vlagatelja, ko ta uveljavlja pravico do nekega socialnega transferja,
  • enotno definicijo dohodka (vrst dohodkov, ki se upoštevajo pri ugotovitvi dohodkovnega položaja),
  • enotno definicijo premoženja pri uveljavljanju vseh socialnih transferjev, ki so odvisni od materialnega položaja,
  • določenim vrstnim redom uveljavljanja socialnih transferjev,
  • eno vstopno točko za uveljavljanje pravice do socialnih transferjev.
Ti elementi so ključni za ugotavljanje materialnega položaja vlagatelja in drugih oseb, ki se jih poleg njega upošteva kot člane neke skupnosti. Materialni položaj je na eni strani pogoj za upravičenost do številnih socialnih transferjev, na drugi strani pa podlaga za odmero višine posameznega transferja.   Predlog zakona ohranja načelo, uveljavljeno pri navedenih pravicah iz javnih sredstev v obstoječi področni zakonodaji, da se le-ta dodeli, kadar dohodek oseb, ki se upoštevajo pri ugotavljanju materialnega položaja, ne dosega meje dohodkov, ki je določena za posamezno pravico iz javnih sredstev. Pri tem zakon ne posega v druge pogoje, ki jih določajo predpisi, ki urejajo to pravico. Tudi ne posega v samo delovno področje posameznega pristojnega ministrstva (razen izjemoma, ker se področna zakonodaja ne spreminja vzporedno s sprejetjem tega zakona) niti ne posega v vir financiranja.    Določa pa:
  1. vrstni red uveljavljanja pravic,
  2. enoten način ugotavljanja materialnega položaja (krog oseb, dohodki, premoženje),
  3. meje dohodkov, ki se upoštevajo pri uveljavljanju denarnih prejemkov in drugih pravic, ki so odvisne od materialnega položaja,
  4. višino določenih pravic iz javnih sredstev,
  5. postopek, ki se uporablja pri njihovem uveljavljanju,
    6. centralno evidenco socialnih transferjev.
Centri za socialno delo odločajo o navedenih pravicah po v zakonu določenem vrstnem redu, ki ga je vlagatelj dolžen upoštevati. Z določitvijo vrstnega red se preprečuje neupravičeno kopičenje pravic, hkrati pa tudi neupravičeno povečanje pravice, ki jo uveljavlja vlagatelj, do česar bi prišlo, če zakon ne bi uredil tudi posledic ob neuveljavljanju posamezne pravice.   Pri vrstnem redu zakon določa, da je vlagatelj denarne prejemke dolžen uveljavljati v naslednjem vrstnem redu:
  • otroški dodatek,
  • denarna socialna pomoč,
  • varstveni dodatek,
  • državna štipendija.
  Pred uveljavljanjem subvencij oziroma plačil je vlagatelj dolžen uveljaviti tudi pravice do denarnih prejemkov.    Center za socialno delo je vlagatelja dolžen opozoriti na vrstni red in posledice njegovega neupoštevanja. Če vlagatelj ne uveljavlja katerega izmed denarnih prejemkov, ki je po vrstnem redu pred pravico, ki jo uveljavlja, se denarni prejemek upošteva, kot če bi mu bil dodeljen.  Vlada RS sprejela predlog Zakona o socialno varstvenih prejemkih [image]http://www.mddsz.gov.si/fileadmin/global/images/spacer.gif[/image]
[image]http://www.mddsz.gov.si/fileadmin/global/images/spacer.gif[/image]   Vlada RS je na današnji seji sprejela predlog Zakona o socialno varstvenih prejemkih in ga v obravnavo posredovala Državnemu zboru RS.   Predlog Zakona o socialno varstvenih prejemkih izboljšuje sedanjo ureditev instituta denarne socialne pomoči. Denarno socialno pomoč prilagaja posameznim upravičencem skladno s trajanjem prejemanja, zmožnostjo upravičencev za delo, starostjo in delovno aktivnostjo. Hkrati pa zakon višino osnovnega zneska minimalnega dohodka prilagaja novo izračunanim minimalnim življenjskim stroškom.   Osnovni cilji predlaganih sprememb so:
  • razdelitev veljavnega Zakona o socialnem varstvu na dva samostojna dela: socialno varstveno dejavnost in socialno varstvene prejemke;
  • izboljšanje sedanjega stanja in prilagoditev zakonskim spremembam na drugih področjih zaradi prenosa pravice do varstvenega dodatka in do državne pokojnine s pokojninskega področja v sistem socialno varstvenih prejemkov v okviru predloga zakona ter prenos pravice do nadomestila za invalidnost in do dodatka za tujo nego in pomoč iz Zakona o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb v sistem socialno varstvenih prejemkov v okviru predloga zakona;
  • uvedba dveh višin otroškega dodatka od rojstva do 18. leta starosti (za predšolske in šolske otroke ter za dijake) na področju družinskih prejemkov ter upoštevanje otroškega dodatka v lastni dohodek družine . Ena bo višina za predšolske in šolske otroke, druga za dijake, saj se pravice iz javnih sredstev za starejše od 18. leta zagotovijo v sistemu državnih štipendij in z drugimi pravicami iz javnih sredstev;
  • uvedba evidence iskalcev zaposlitve (področje zaposlovanja);
  • določitev nove višine denarne socialne pomoči, ki naj bi preprečevala absolutno revščino in zagotavljala sredstva za zadovoljevanje minimalnih potreb, ki omogočajo preživetje, v primerjavi s trenutnimi minimalnimi življenjskimi stroški oziroma določitev nove višine osnovnega zneska minimalnega dohodka – to je višine sredstev za zadovoljevanje minimalnih potreb, ki omogoča preživetje odrasle samske osebe;
  • prilagoditev višine osnovnega zneska minimalnega dohodka novemu izračunu višine trenutnih minimalnih življenjskih stroškov za prejemnike, ki denarno socialno pomoč ( DSP) prejemajo le začasno, in za prejemnike, ki DSP zaradi osebnih okoliščin, na katere ne morejo vplivati (trajna nezmožnost za delo, trajna nezaposljivost, osebe, moški, starejši od 65 let, in ženske, starejše od 63 let), prejemajo trajno in ki si s pridobitnim delom ne morejo več zagotoviti sredstev za kritje življenjskih stroškov, ki se jim na dolgi rok ni mogoče izogniti (stroškov z vzdrževanjem stanovanja, nadomeščanjem trajnih potrošnih dobrin, ipd.);
  • racionalizacija proračunskih odhodkov pri podeljevanju denarnih socialnih pomoči z uvajanjem bolj učinkovitih kriterijev, spodbujanjem zaposlenih in samozaposlenih prejemnikov DSP k večji delovni aktivnosti oziroma ohranjanju motivacije za delo;
  • pomoč pri reševanju okoliščin, ki vplivajo na začasno nezaposljivost posebne skupine brezposelnih upravičencev do DSP, ki so začasno nezaposljivi zaradi težav v duševnem zdravju, težav z odvisnostjo in podobnih težav;
  • izboljšanje zakonskih določb v pogledu odprave določenih pravnih praznin pri dodeljevanju denarnih socialnih pomoči.
  V predlogu zakona se uvajajo osnovne vrste sprememb, in sicer uvedba nove višine osnovnega zneska minimalnega dohodka, novih meril za določitev minimalnega dohodka, ki posameznemu družinskemu članu zagotavlja osnovno preživetje, dodatka za aktivnost, nove definicije enostarševske družine, zakonske domneve obstoja zunajzakonske skupnosti, posebnih komisij zaradi uvedbe dolžnosti sodelovanja med Zavodom RS za zaposlovanje in centri za socialno delo pri obravnavi posebne skupine brezposelnih upravičencev do DSP, šestmesečne prepovedi dodelitve nove DSP, če je upravičenec pred izdajo odločbe, s katero mu je bila dodeljena DSP, oziroma ob izdaji, podatke prikazoval lažno ali jih je zamolčal ali je sporočil neresnične podatke, novih fleksibilnejših pogojev dokazovanja namenske porabe izredne denarne socialne pomoči, novega načina upoštevanja dohodka iz dejavnosti, dodatne nove prve odrasle osebe v družini v primeru nasilja v družini ter uvedba nove pravice, tj. pravice do varstvenega dodatka.   V predlogu zakona se, izhajajoč iz Odločbe Ustavnega sodišča o razveljavitvi 27. člena Zakona o socialnem varstvu, uvajajo tudi spremembe pri upoštevanju preživnine pa tudi nadomestila preživnine, družinske pokojnine in drugih prejemkov, prejetih na podlagi izvršilnega pravnega naslova z namenom kritja življenjskih stroškov otrok in pastorkov, v lastni dohodek družine oziroma posameznika, in sicer na način, da se otroci in pastorki, ki prejemajo navedene dohodke, pri ugotavljanju upravičenosti do DSP sedaj upoštevajo, njihovi navedeni dohodki pa le v delu, ki ne presega njihove meje osnovnega preživetja.   Predlagana je tudi ureditev, da se pri upravičencih do trajne denarne socialne pomoči, dolgotrajnih upravičencih do DSP (ki so v zadnjih 3 letih DSP prejeli štiriindvajsetkrat) in upravičencih do varstvenega dodatka v Zemljiško knjigo zapiše zaznamba prepovedi odtujitve in obremenitve nepremičnine, ki je v njihovi lasti, v korist Republike Slovenije.  




Gina -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:21:12)

IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*


Aja, Gina - naslednjič pa prisedi k mizi, ne me samo od sosednje mize gledat' in študirat', a sem to jaz ali ne. Ja, sem. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]


Kdaj si me pa videla? Pa me nisi mogla pocukat? Drugače pa nisem bila tam že dolgo, ker imam alergijo na balon, oz. plesni, ki se širijo od njega. Odkar so ga podrli, pa spet pridem na sonček vsaj kakšen dan na teden.




Klemy82 -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:22:38)

Ne rečem, nekatere reči so dobre in jih podpiram. Ampak tisto zadnje, kar sem boldala, a to pomeni, da se bo prejemnikom trajne dsp ali osebam, ki bodo prejemale dsp 3 leta skupaj, država 'vsedla' na morebitno premoženje?[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Al kak?




Kerensa* -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:23:06)

IZVIRNO SPOROČILO: Gina
Kdaj si me pa videla?

Če se ne motim... v petek.
Pa me nisi mogla pocukat?

Ne, ker nisem bila ziher, al' si ti al' ne. Potem mi je pa natakar rekel, da ste bile to "tri tršice".




Gina -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:23:29)

Ja, klemy, nisem vsega napisala, ker je preveč. Gre pa za dva zakona. En zakon gre zdaj na dva dela, na dve področji. Posredovala si enega. Jaz pa sem posredovala tisto, kar se je meni zdelo zanimivo od obeh zakonov. Je pa še precej več tega. Samo dooooolgo za brat.




Kerensa* -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:24:31)

IZVIRNO SPOROČILO: Klemy82
a to pomeni, da se bo prejemnikom trajne dsp ali osebam, ki bodo prejemale dsp 3 leta skupaj, država 'vsedla' na morebitno premoženje?[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Al kak?

Hipoteka bo, ja. Ampak tisti, ki nimajo premoženja, ki z goljufijo vlečejo DSP in ki zraven še delajo na črno - takim se za hipoteko tako ali tako fučka. Saj se jim nimajo na kaj usesti.




zmajaz -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:25:05)

Meni se zdi načeloma v redu zastavljeno, če bo le v praksi tako. Ker toliko, kot je dandanes izkoriščanja države, je to katastrofa in je treba narediti red. Dosti je takih, ki samo iščejo neke pravice, sami pa ne bi mignili s prstom, na koncu pa izvisijo taki, ki bi pa zares rabili pomoč. Še tule na RR se spomnim ene, ki je jamrala za službo, pa ji je nekdo rekel, da naj pa poprime v kelnariji, ker tam se pa vedno rabi, pa je rekla, da ne, da to pa že ne, da to pa res ne more delati. Ja zakaj pa bi, če ji ni treba, če lahko vleče od države. Meni se zdi ta zakon v redu zastavljen no - sploh tisto, da bodo tiste, ki lahko delajo, nagnali delat, poskusili izkoreniniti lažne enostarševske družine, ki jih je kot plevela, tisti, ki so trajno nezaposljivi, pa bodo dobili neko solidnejšo pomoč, od katere se bo vsaj dalo živeti, ker od 250 evrov se dandanes res ne da.




Gina -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:26:08)

IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

IZVIRNO SPOROČILO: Gina
Kdaj si me pa videla?

Če se ne motim... v petek.
Pa me nisi mogla pocukat?

Ne, ker nisem bila ziher, al' si ti al' ne. Potem mi je pa natakar rekel, da ste bile to "tri tršice".



Ja, sem bila tam, ampak ne v petek, se mi zdi da v sredo, ko je bil sonček. In to na klopci čisto zadaj. Pa nas je bilo najprej 5, potem pa menda res 3.[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Kerensa* -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:27:49)

IZVIRNO SPOROČILO: Gina
Ja, sem bila tam, ampak ne v petek, se mi zdi da v sredo

No, potem pa še dobro, da nisem neke neznanke pocukala. [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Klemy82 -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:30:22)

Ja, sej tega je res fuuul... sej stric gugl marsikaj najde. V glavnem, kolikor sem brala, so stvari v teoriji kar dobro zamišljene, nisem pa brala vsega. Kako bo pa v praksi tole izpadlo, pa ne vem. Bomo videli.




Gina -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:32:06)


IZVIRNO SPOROČILO: Klemy82
a to pomeni, da se bo prejemnikom trajne dsp ali osebam, ki bodo prejemale dsp 3 leta skupaj, država 'vsedla' na morebitno premoženje?[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Al kak?



V bistvu sploh ne boš mogle dobiti DSP, če boš imel preveliko kvadraturo stanovanja za vašo družino. NIso tako grozne številke. Se mi zdi da za 4člansko družino ne boš smel imeti več kot 120m2 v hiši oz. 80m2 ali koliko že (na pamet govoorim, kot se spomnim da so povedali) v stanovanju v bloku.

Pa tole so nam tako razložili, d aso naredili zato, ker so eni imeli stanovanja, ki so jih dali otrokom v upravljanje, sami pa so živeli od dsp. Otroci niso skrbeli zanje, država pa je morala plačati zanje dom. Torej se bo država zdaj usedla na dedovanje, kot sem razumela. Oz. na to, da ne boš mogel prodati stanovanja (premoženja), ne da bi njim prej izplačal, kar so te oni vzdrževali v obliki DSP. Skratka, preprečit hočejo izkoriščanje in prisilit ljudi, da gredo delat.




Klemy82 -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:40:27)

IZVIRNO SPOROČILO: Gina


IZVIRNO SPOROČILO: Klemy82
a to pomeni, da se bo prejemnikom trajne dsp ali osebam, ki bodo prejemale dsp 3 leta skupaj, država 'vsedla' na morebitno premoženje?[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Al kak?



V bistvu sploh ne boš mogle dobiti DSP, če boš imel preveliko kvadraturo stanovanja za vašo družino. NIso tako grozne številke. Se mi zdi da za 4člansko družino ne boš smel imeti več kot 120m2 v hiši oz. 80m2 ali koliko že (na pamet govoorim, kot se spomnim da so povedali) v stanovanju v bloku.

Pa tole so nam tako razložili, d aso naredili zato, ker so eni imeli stanovanja, ki so jih dali otrokom v upravljanje, sami pa so živeli od dsp. Otroci niso skrbeli zanje, država pa je morala plačati zanje dom. Torej se bo država zdaj usedla na dedovanje, kot sem razumela. Oz. na to, da ne boš mogel prodati stanovanja (premoženja), ne da bi njim prej izplačal, kar so te oni vzdrževali v obliki DSP. Skratka, preprečit hočejo izkoriščanje in prisilit ljudi, da gredo delat.


Aha. Tle pa bo še pestro, če kdo kaj mene vpraša.
Še en link na to temo: http://novice7.com/link.php?title=Socialni_transferji_po_novem_viscaronji




noranate -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:47:19)

Meni pa neki ne "potegne" (ne gre v glavo), razsvetlite me, prosim. ena je zgori napisala:

Ne boš mogel prejemati tretje reči, če ne prejemaš prvih dveh.
Vrstini red pa je:
1. Otr. dodatek
2. Den. socialna pomoč3.
3. Varstveni dod.
4. Državna štip.

Se pravi, če prejemam otroški d. in nočem denarne socialne pomoči (ker menim, da je nisem toliko potrebna, ker živimo na kmetih), pa tud varstvenega d. nimam, zakaj moj otrok ne bi mogle imeti štipendije????!!!!!!!!!!!!!!!





Kerensa* -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:50:13)

IZVIRNO SPOROČILO: noranate
zakaj moj otrok ne bi mogle imeti štipendije????!!!!!!!!!!!!!!!

Zato, ker se ne bo dalo več istočasno prejemati otroškega dodatka in štipendije. Do 18. leta bo otroški dodatek, po 18. letu pa štipendija.
 
Mene bolj zanima, zakaj bo 18-letnik, ki je še redni dijak, ostal brez otroškega dodatka, ker ne izpolnjuje pogojev (presega cenzus) za štipendijo?




Gina -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:53:33)

IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

IZVIRNO SPOROČILO: noranate
zakaj moj otrok ne bi mogle imeti štipendije????!!!!!!!!!!!!!!!

Zato, ker se ne bo dalo več istočasno prejemati otroškega dodatka in štipendije. Do 18. leta bo otroški dodatek, po 18. letu pa štipendija.
 
Mene bolj zanima, zakaj bo 18-letnik, ki je še redni dijak, ostal brez otroškega dodatka, ker ne izpolnjuje pogojev (presega cenzus) za štipendijo?


Cenzus bo zelo visok, mislim da bo 64% povprečne plače/ druž. člana, če sem si prav zapisala.




Klemy82 -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:54:37)

IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

IZVIRNO SPOROČILO: noranate
zakaj moj otrok ne bi mogle imeti štipendije????!!!!!!!!!!!!!!!

Zato, ker se ne bo dalo več istočasno prejemati otroškega dodatka in štipendije. Do 18. leta bo otroški dodatek, po 18. letu pa štipendija.
 
Mene bolj zanima, zakaj bo 18-letnik, ki je še redni dijak, ostal brez otroškega dodatka, ker ne izpolnjuje pogojev (presega cenzus) za štipendijo?

Ja, tole tudi men ne potegne čist v čem je keč... no, če kopiram iz onega linka, ki sem ga prilepila:

Minister je dejal, da bodo po novem študenti upravičeni do državnih štipendij na drugačen način, in sicer tako, da bodo polnoletni mladi neposredno izplačani, kar jim bo pripadlo, s čimer hočejo doseči čimprejšnje osamosvajanje. Do državnih štipendij bodo upravičeni vsi polnoletni, šolajoči se, ne glede na obliko rednega šolanja, mladi. Bo pa v državno štipendijo vključen tudi otroški dodatek, ki se sedaj izplačuje posebej, pravi minister. Raven za določanje cenzusa upravičenosti bo povprečna plača, in ne več mimimalna plača, kot je bilo do sedaj. Zgornja meja za dodelitev štipendije bo 64 odstotkov povprečne plače. Lestvica za določanje višine državne štipendije bo enaka lestvici za dodeljevanje višine otroškega dodatka, ki bo po vsej verjetnosti prenovljena. Minister pravi, da bodo s tem sistemom zagotovili več štipendij, ki bodo višje, saj naj bi tisti z najslabšim dohodkovnim položajem prejel tudi okoli 400 evrov štipendije.

Razmišljam kot Kerensa, zakaj dijak, ki za par eur presega cenzus in ne dobi štipendije, ne more obdržati otroškega dodatka?








Kerensa* -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:55:46)

IZVIRNO SPOROČILO: Gina
Cenzus bo zelo visok, mislim da bo 64% povprečne plače/ druž. člana, če sem si prav zapisala.

Cenzus za otroški dodatek je pa 99%, torej lahko otrok (govorim na pamet) mesečno izgubi cca. 30€, ki jih je do sedaj imel.




Gina -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:57:26)

IZVIRNO SPOROČILO: noranate

Meni pa neki ne "potegne" (ne gre v glavo), razsvetlite me, prosim. ena je zgori napisala:

Ne boš mogel prejemati tretje reči, če ne prejemaš prvih dveh.
Vrstini red pa je:
1. Otr. dodatek
2. Den. socialna pomoč3.
3. Varstveni dod.
4. Državna štip.

Se pravi, če prejemam otroški d. in nočem denarne socialne pomoči (ker menim, da je nisem toliko potrebna, ker živimo na kmetih), pa tud varstvenega d. nimam, zakaj moj otrok ne bi mogle imeti štipendije????!!!!!!!!!!!!!!!




Tole tudi meni ni jasno. Ne štekam, pa sem pozabila vprašat.




Gina -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 21:59:44)

IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

IZVIRNO SPOROČILO: Gina
Cenzus bo zelo visok, mislim da bo 64% povprečne plače/ druž. člana, če sem si prav zapisala.

Cenzus za otroški dodatek je pa 99%, torej lahko otrok (govorim na pamet) mesečno izgubi cca. 30€, ki jih je do sedaj imel.


Ne štekam kaj misliš? Pri 18. zgubi otroški dodatek, vendar dobi štipendijo, ki je višja.




Kerensa* -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 22:01:31)

IZVIRNO SPOROČILO: Gina
Pri 18. zgubi otroški dodatek, vendar dobi štipendijo, ki je višja.

If, Gina... if.




Gina -> RE: kaj pravite na novi "socialni" zakon (30.5.2010 22:04:03)

IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

IZVIRNO SPOROČILO: Gina
Pri 18. zgubi otroški dodatek, vendar dobi štipendijo, ki je višja.

If, Gina... if.


Zakaj pa ne, saj nimate menda tako visokih dohodkov? Če jih pa maste, vam pa ni tako težko še enega študneta vzdrževat menda.

Edin problem je, če otrok ne študira redno...in po moje hočejo s tem zakonom ravno to preprečit...ker so nam razlagali tudi to, da je težava, ker folk ne gre delat, študirajo do 30. leta.....




Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>