|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   nosečka brez zaposlitve
9.3.2010 15:04:54   
Anonimen
Zdravo!

Danes sem izvedela veselo novico in sicer sem ponovno nosečauser posted image . Najina prva pikica je stara 7 mesecev. Do konca prve noselnosti sem bila zaposlena za določen čas in sedaj dobivam kar solidno porodniško- 900eur. Ker na obzorju ni zaposlitve( v stari službi pa nosečnic ne sprejemajo)- me zanima če katera ve kako je v tem primeru z porodniško? Prejšna porodniška mi poteče junija, ponovno pa bomo rodili oktobra. V prejšni službi sem bila zaposlena 17 mesecev, nato pa sem dobivala porodniško. Zelo bi bila hvaležna, če katera pozna odgovor. LP
  Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: nosečka brez zaposlitve
9.3.2010 16:08:45   
rea27
to sem ravnokar preverjala na csdju.. šteje se ti 12 mesecev za nazaj, torej vseh 12. mesecev porodniške, ki si jo prejemala 900 EUR. Seveda boš dobivala 80 % prejemkov, kar pomeni, da bo tvoja porodniška znašala okoli 720 EUR. Temu se reče, da država služi. Seveda, če greš v službo in ti dvignejo povprečje je drugo, potem lahko računaš še na malo višjo porodniško, če greš na zavod pa malenkost nižjo. Če ti nova porodniška prične teči oktobra, stara pa poteče junija, to pomeni, da si nezaposlena cca 4 mesece. Zavod za zaposlovanje ti da tromesečno nadomestilo, ker si bila zaposlena manj kot 4 oz. 5 let. Torej boš vmes prejemala nadomestilo za nezaposlenost tri mesce...Koliko pa znaša pa najbolje, da se sama poznimaš na pristojnem centru.

upam, da je bilo kaj v pomoč..

< Sporočilo je popravil rea27 -- 9.3.2010 16:09:16 >


_____________________________

rea27


(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   [Brisano sporočilo]
9.3.2010 16:32:37   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu rea27)
  Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: nosečka brez zaposlitve
9.3.2010 17:36:22   
mala2001
Porodniška je po novem 100% povprečne osnove.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: nosečka brez zaposlitve
9.3.2010 17:53:53   
zmajaz
IZVIRNO SPOROČILO: rea27
to sem ravnokar preverjala na csdju.. šteje se ti 12 mesecev za nazaj, torej vseh 12. mesecev porodniške, ki si jo prejemala 900 EUR. Seveda boš dobivala 80 % prejemkov, kar pomeni, da bo tvoja porodniška znašala okoli 720 EUR. Temu se reče, da država služi. Seveda, če greš v službo in ti dvignejo povprečje je drugo, potem lahko računaš še na malo višjo porodniško, če greš na zavod pa malenkost nižjo. Če ti nova porodniška prične teči oktobra, stara pa poteče junija, to pomeni, da si nezaposlena cca 4 mesece. Zavod za zaposlovanje ti da tromesečno nadomestilo, ker si bila zaposlena manj kot 4 oz. 5 let. Torej boš vmes prejemala nadomestilo za nezaposlenost tri mesce...Koliko pa znaša pa najbolje, da se sama poznimaš na pristojnem centru.

upam, da je bilo kaj v pomoč..

Tole vse skupaj nič kaj ne drži. Kot prvo se šteje 12 mesecev pred oddajo vloge, ona pa bo vlogo oddala nekaj mesecev po izteku porodniške, tako da si je zagotovo ne more šteti vseh 12 mesecev porodniške, ampak se ji bo štelo vsaj za 1 ali 2 meseca nadomestilo za brezposlenost (vloga se ne more oddati več kot 60 dni pred PDP). Porodniška NI 80% prejemkov, ampak, kot pravi že zgoraj Mala2001, 100% povprečja zadnjih 12 mesecev. Nezaposlena tudi ne bo 4 mesece, ker se proodniški dopust začne 28 dni pred PDP.

Zadeva je v resnici takale:

1. možnost: da se po izteku porodniške takoj prijaviš na zavod za zaposlovanje in prejemaš 3 mesece nadomestilo za brezposelnost, potem pa takoj nastopiš porodniško (vmes ti ne sme manjkati niti en dan). Lahko bi se ti ravno še izšlo, ali pa če ti zmanjka par dni - odvisno kdajtočno junija končaš porodniško in kdaj točno jo septembra nastopiš (nastopi se točno 28 dni pred PDP). Če se ti izide, ne da bi ti vmes zmanjkal kak dan, boš dobila porodniško v višini povprečnih dohodkov v zadnjih 12 mesecih pred oddajo vloge (porodniške, nadomestila za brezposelnost).

2. možnost: če se ti ne izide in ti pravica do nadomestila za brezposelnost izide prej kot nastopiš porodniško (tudi če je to samo nekaj dni), boš pa dobila porodniško v višini 55% minimalne plače + 2 % za vsak mesec, ko si bila zaposlena v zadnjih 3 letih pred oddajo vloge za porodniško. Če veš, da ti bo zmanjkalo samo par dni, imaš še možnost, da ginekologa prosiš, da ti PDP napiše par dni prej, tako da se ti potem zadeva izide, ker boš tako zagotovo dobila višjo porodniško. user posted image

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 9.3.2010 18:00:37 >

(odgovor članu rea27)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   [Brisano sporočilo]
10.3.2010 9:31:51   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu zmajaz)
  Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: nosečka brez zaposlitve
10.3.2010 10:14:57   
zmajaz
Živka, potem ti pride v poštev tale možnost:
IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz
2. možnost: če se ti ne izide in ti pravica do nadomestila za brezposelnost izide prej kot nastopiš porodniško (tudi če je to samo nekaj dni), boš pa dobila porodniško v višini 55% minimalne plače + 2 % za vsak mesec, ko si bila zaposlena v zadnjih 3 letih pred oddajo vloge za porodniško.


Če pa v takem primeru nimaš niti teh najmanj 12 mesecev del. dobe v zadnjih 3 letih pred oddajo vloge, potem pa dobiš samo starševski dodatek - ta trenutno znaša 193 eur mesečno.

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 10.3.2010 10:15:20 >

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: nosečka brez zaposlitve
10.3.2010 10:33:18   
rea27

IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz

Živka, potem ti pride v poštev tale možnost:
IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz
2. možnost: če se ti ne izide in ti pravica do nadomestila za brezposelnost izide prej kot nastopiš porodniško (tudi če je to samo nekaj dni), boš pa dobila porodniško v višini 55% minimalne plače + 2 % za vsak mesec, ko si bila zaposlena v zadnjih 3 letih pred oddajo vloge za porodniško.


Če pa v takem primeru nimaš niti teh najmanj 12 mesecev del. dobe v zadnjih 3 letih pred oddajo vloge, potem pa dobiš samo starševski dodatek - ta trenutno znaša 193 eur mesečno.


zmajaz..od kdaj pa imaš ti te podakte? Zakaj pa je meni pred 14 dnevi na csd rekla, da se prejema 80%??

_____________________________

rea27


(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   [Brisano sporočilo]
10.3.2010 10:35:28   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu zmajaz)
  Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: nosečka brez zaposlitve
10.3.2010 10:45:59   
zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: rea27
zmajaz..od kdaj pa imaš ti te podakte? Zakaj pa je meni pred 14 dnevi na csd rekla, da se prejema 80%??

Težko rečem, o čem ste se sploh pogovarjale - morda si kaj narobe razumela.

44. člen Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih pravi takole:

"Starševsko nadomestilo za polno odsotnost z dela znaša 100% osnove.

Starševsko nadomestilo za delno odsotnost z dela je enako sorazmernemu delu delne odsotnosti z dela kot je določeno v 8. točki 3. člena tega zakona."

Tudi na spletni strani od CSD Šiška (KLIK) v razdelku o višini starševskega nadomestila lepo piše: "Starševsko nadomestilo za polno odsotnost z dela znaša 100% osnove in se usklajuje z rastjo izhodiščne plače za negospodarske dejavnosti."

Pa tudi sama sem ravnokar na porodniški in dobivam 100% osnove, zakon se pa zdajle v kratkem ni nič spreminjal. Tako da mi res ni jasno o kakih 80% govoriš, ker to zagotovo ni pravilen podatek.

(odgovor članu rea27)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: nosečka brez zaposlitve
10.3.2010 10:48:08   
zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: živka
Se pravi, da še nimaš stalne zaposlitve, bolje da ne zanosiš, ker če se ti ne izide, kot npr. avtorici teme, si ob pol dohodka....

Ja žal tako pač je - zakon je tak kot je in ženska mora pač sama vedeti, kdaj bo zanosila, če hoče dobivati spodobno porodniško oz. ali bo družina lahko shajala tudi z manjšim zneskom.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: nosečka brez zaposlitve
10.3.2010 10:51:15   
zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: rea27
zmajaz..od kdaj pa imaš ti te podakte? Zakaj pa je meni pred 14 dnevi na csd rekla, da se prejema 80%??

Edino ena možnost je - če si slučajno na bolniški in bolniške dobivaš 80% plače, potem se bo tudi pri obračunu za porodniško za tiste mesece upoštevalo 80% plače - toliko, kot si pač dobivala.

(odgovor članu rea27)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   [Brisano sporočilo]
10.3.2010 10:54:49   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu zmajaz)
  Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: nosečka brez zaposlitve
10.3.2010 11:04:18   
zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: živka
80% za bolniško. user posted image

Ja ni čisto tako. user posted image Pri izračunu porodniškega nadomestila se vzame povprečje zadnjih 12 mesecev pred oddajo vloge in običajno nobena ni na bolniški celih 12 mesecev, torej se vzame 80% samo za tiste mesece, ko je bila ženska na bolniški, in je dejansko dobivala kot bolniško samo 80% plače. Tako da porodniška potem ne pride 80% plače, ampak več, ko se izračuna povprečje za 12 mesecev.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: nosečka brez zaposlitve
10.3.2010 11:05:32   
zmajaz
IZVIRNO SPOROČILO: živka
55% v nenormalnem

Aja pa pri teh 55% pa ne gre za 55% tvoje plače, ampak veljavne MINIMALNE plače. Pa itak moraš za tole imeti najmanj 12 mesecev delovne dobe, za vsak mesec se pa prišteje 2%, torej pri 12 mesecih 24% in dobiš tako najmanj 79% minimalne plače ali več, če imaš več delovne dobe. Maksimum, kar lahko dobiš pri tovrstnem izračunu porodniške, je pa 110% minimalne plače.

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 10.3.2010 11:07:12 >

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: nosečka brez zaposlitve
10.3.2010 12:00:29   
rea27
zmajaz..veš, sej ne vem kje si zaposlena, sem mi pa dozdeva..ker o teh rečeh veliko veš..mi, navada raja..nam je pa razloženo tako ali drugače..lahko si pa tudi tako interpretiraš - da sem pač narobe razumela..user posted image user posted image user posted image dejstvo pa je, da te lahko nekdo odpravi iz pisarne na mnogo načinov..

In ne, nisem na nobeni bolniški, da bi zaradi tega prejemala 80% plače oz. porodniške. In tudi nikjer nisem rekla, da dobivam 80% porodniške..tako mi je bilo rečeno, sedaj ko sem se šla pozanimat o tem, kako je ko ti ena porodniška poteče in čez mesec nastopi druga...
vsi vsega pač ne vemo...user posted image user posted image

_____________________________

rea27


(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: nosečka brez zaposlitve
10.3.2010 12:14:59   
zmajaz
Kar koli se ti dozdeva, kje sem zaposlena, se ti narobe - sem namreč prevajalka in moja zaposlitev nima nobene veze s pravnimi in socialnimi zadevami, niti z javno upravo. Kar vem, vem zato, ker sem se pač SAMA pozanimala, kake so moje pravice, si malo prebrala zakon itd. (Ko sem jaz prišla na CSD urejat porodniško, mi ni imela svetovalka kaj razlagat, ker sem že VSE vedela.) Tako da sem po tvoji definiciji tudi jaz samo del "navadne raje". user posted image user posted image
In po tvojem odzivu se mi zdi, kot da se čutiš iz mojih odgovorov napadeno - to ni bil moj namen. Moj namen je bil samo popraviti napačne in podati točne informacije.

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 10.3.2010 12:20:06 >

(odgovor članu rea27)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: nosečka brez zaposlitve
10.3.2010 12:23:39   
rea27

IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz

Kar koli se ti dozdeva, kje sem zaposlena, se ti narobe - sem namreč prevajalka in moja zaposlitev nima nobene veze s pravnimi in socialnimi zadevami, niti z javno upravo. Kar vem, vem zato, ker sem se pač SAMA pozanimala, kake so moje pravice, si malo prebrala zakon itd. Tako da sem po tvoji definiciji tudi jaz samo del "navadne raje". user posted image user posted image
In po tvojem odzivu se mi zdi, kot da se čutiš iz mojih odgovorov napadeno - to ni bil moj namen. Moj namen je bil samo popraviti napačne in podati točne informacije.



malček pa res...user posted image user posted image user posted image no, sej, lepo,ker sem tudi jaz izvedela nekaj česar prej nisem..zato sem pri priči klicala csd, da mi zadeve razjasnijo..
Torej je baje tako, pa me popravi, če ni...do sedaj sem dobivala xx znesek za porodniško, ki se mi izteče 29. marca...5.5 2010 nastopim z novo porodniško, kar pomeni, da sem vmes (ker se mi je izteklo delovno razmerje) brezposlena cca 36 dni...in je meni tako razložila, da itak prinesem papirje 1 mesec (se pravi aprila) prej k njim, za en mesec pa mi mora dati nadomestilo zavod za zaposlovanje...
dosedanjo porodniško pa bom dobivala še nižjo, ker za izračun vzamejo povprečje dosedanjih 12. prejemkov (plač=porodnišk, v mojem primeru), in od tega dobim 80 %...koliko od tega drži?

_____________________________

rea27


(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: nosečka brez zaposlitve
10.3.2010 12:41:45   
zmajaz
Teh 80 % nimam pojma od kod so privlekli. user posted image Dejstvo je, da če se ti po izteku porodniške TAKOJ prijaviš na zavod in dobiš nadomestilo za brezposlenost, kar pomeni, da si pred dnevom nastopa naslednje porodniške ZAVAROVANA ZA STARŠEVSKO VARSTVO, kar SI, če prejemaš nadomestilo za brezposelnost, ti morajo dati porodniško v višini povprečnih prejemkov v zadnjih 12 mesecih pred oddajo vloge, in to 100 %, ne pa 80 %. Tako piše v ZAKONU in pika. Edino nadomestilo za brezposlenost, ki ga boš dobibila vmes bo 70% plače, samo tisto se ti verjetno itak ne bo niti štelo v osnovo za izračun porodniške, ke boš vlogo za porodniški dopust verjetno oddala pred prvim izplačilom nadomestila.

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 10.3.2010 12:54:00 >

(odgovor članu rea27)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: nosečka brez zaposlitve
10.3.2010 13:48:11   
mala2001
Mislim, da je 100% od 2008, prej je blo 80%, pa na tvojem CSD še niso update-niuser posted image .

Na ministerstvu pravijo tole ( http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/druzina/starsevsko_varstvo_in_druzinski_prejemki/zavarovanje_za_starsevsko_varstvo_in_pravice_ki_izhajajo_iz_tega/starsevski_dopust/ )



Starševski dopust user posted image   Starševski dopust zajema različne vrste dopusta, vsem pa je skupno, da je to pravica do odsotnosti z dela zaradi poroda oziroma nege in varstva otroka tiste osebe, ki otroka dejansko neguje in varuje. Trajanje posamezne vrste starševskega dopusta je določeno v koledarskih dnevih.   Vrste starševskega dopusta
  1. porodniški dopust
  2. očetovski dopust
  3. dopust za nego in varstvo otroka
  4. posvojiteljski dopust
  Če zavarovanec izpolnjuje v Zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih naštete pogoje, mu pripada:
  1. v času porodniškega dopusta - pravica do porodniškega nadomestila 
  2. v času očetovskega dopusta - pravica do očetovskega nadomestila, in sicer za prvih 15 dni, ki jih mora izrabiti do dopolnjenega šestega meseca otrokove starosti, za ostalih 75 dni pa očetu Republika Slovenija zagotavlja plačilo prispevkov za socialno varnost od minimalne plače
  3. v času dopusta za nego in varstvo otroka - pravica do nadomestila za nego in varstvo otroka
  4. v času posvojiteljskega dopusta - pravica do posvojiteljskega nadomestila.
 Porodniški dopust   Porodniški dopust je dopust, namenjen pripravi na porod, negi in varstvu otroka takoj po porodu ter zaščiti materinega zdravja ob rojstvu otroka in po njem. Pravico do porodniškega dopusta ima mati otroka, pod določenimi pogoji pa tudi oče otroka ali druga oseba ali eden od starih staršev otroka.   Porodniški dopust traja 105 dni. Mati mora nastopiti porodniški dopust 28 dni pred predvidenim datumom poroda, ki ga določi ginekolog.    Če mati ne nastopi porodniškega dopusta 28 dni pred predvidenim datumom poroda, neizrabljenega dela ne more izrabiti po otrokovem rojstvu, razen če je porod nastopil pred predvidenim datumom. Če mati na dan poroda še ni nastopila porodniškega dopusta, ga nastopi z dnem rojstva otroka.   Oče ali druga oseba lahko uveljavlja pravico do porodniškega dopusta, če mati otroka:
  • umre
  • zapusti otroka ali
  • če je po mnenju pristojnega zdravnika trajno oziroma začasno nesposobna za delo.
  Če je mati mlajša od 18 let in ima status vajenke, učenke, dijakinje oziroma študentke lahko z njenim soglasjem uveljavlja pravico do porodniškega dopusta oče otroka ali eden od starih staršev.   Oče ali druga oseba ali eden od starih staršev otroka ima pravico do porodniškega dopusta v trajanju 77 dni od rojstva otroka (105 dni zmanjšanih za najmanj 28 dni, ki jih mora mati izkoristiti pred porodom). Dopust se skrajša še za toliko dni, kolikor je otrok star, ko oče ali druga oseba ali eden od starih staršev otroka nastopi porodniški dopust.   Porodniški dopust se izrabi v strnjenem nizu v obliki polne odsotnosti z dela.   Pri uveljavljanju pravice do porodnišlega dopusta morate biti pozorni na:
  • potrebujete potrdilo o predvidenem datumu poroda, ki ga dobite pri vašem ginekologu
  • 30 dni pred predvidenim nasotpom prodniškega dopusta oziroma 60 dni pred predvidenim datumom poroda se oglasite na vašem centru za socialno delo, kjer vam bodo izročili obrazce za uveljavljanje pravice do porodniškega dopusta (lahko jih natisnete tudi z našega spletišča) in vas seznanili z vsemi nadaljnjimi postopki in pravicami v zvezi z zavarovanjem za starševsko varstvo
  • najkasneje 30 dni pred predvidenim nastopom porodniškega dopusta o tem obvestite vašega delodajalca, če pa ste samostojni podjetnik, pa morate obvestiti pristojni organ za registracijo samostojne dejavnosti v 15 dneh po priznanju pravice
  • če rodite otroka, preden ste o izrabi porodniškega dopusta obvestili delodajalca, je to treba storiti v treh dneh po rojstvu otroka, razen če vam zdravstveno stanje tega ne dopušča; v tem primeru naj obvesti delodajalca kateri od vaših sorodnikov oziroma zaprosite za pomoč zdravstveno službo
  • če ste oče ali druga oseba ali eden od starih staršev in boste uveljavljali pravico do porodniškega dopusta, morate obvestiti delodajalca najkasneje v roku treh dni od nastopa razloga za izrabo porodniškega dopusta
  • če kot bodoča mati sklepate delovno razmerje 58 dni ali manj pred predvidenim datumom poroda, morate delodajalca obvestiti o nastopu porodniškega dopusta ob sklenitvi delovnega razmerja
  Očetovski dopust   Očetovski dopust je dopust, namenjen očetom, da bi že v najnežnejši dobi otroka skupaj z mamo sodeloval pri negi in varstvu otroka. Oče ima pravico do očetovskega dopusta v trajanju 90 koledarskih dni (ne glede na to, koliko otrok se rodi hkrati), pri čemer mora prvih 15 dni dopusta koristiti do dopolnjenega šestega meseca otrokove starosti (sicer ta del očetovskega dopusta zapade), drugih 75 dni pa lahko izrabi najdlje do tretjega leta starosti otroka. Oče nima pravice do izrabe prvih 15 dni očetovskega dopusta, če koristi porodniški dopust.   Pravico do očetovskega dopusta ima oče otroka in je neprenosljiva. Pravica je začela veljati postopno, in sicer od 1. 1. 2003 - 15 dni, od 1. 1. 2004 - 45 dni in od 1. 1. 2005 - 90 dni.   Za 15 dni očetovskega dopusta, ki jih oče izrabi do dopolnjenega šestega meseca otrokove starosti, mu država zagotavlja očetovsko nadomestilo, za druge dni očetovskega dopusta, ki jih lahko izrabi do tretjega leta starosti otroka, pa mu država zagotavlja plačilo prispevkov za socialno varnost od minimalne plače.   Očetovski dopust lahko oče koristi v obliki polne odsotnosti z dela, v strnjenem nizu (brez prekinitev) ali po dnevih. Kadar oče izrabi očetovski dopust po dnevih, se trajanje pravice določi v delovnih dnevih tako, da se upošteva 70% pripadajočih koledarskih dni očetovskega dopusta (15 koledarskih dni je enako 11 delovnih dni, 90 koledarskih dni je enako 63 delovnih dni).   Pri uveljavljanju pravice do očetovskega dopusta morate biti pozorni:
  • 30 dni pred predvidenim datumom nastopa očetovskega dopusta ali 60 dni pred predvidenim datumom poroda (na podlagi potrdila ginekologa) se oglasite na centru za socialno delo, na katerem je mati uveljavljala pravico do porodniškega dopusta oziroma ji je bila priznana pravica do porodniškega dopusta
  • Na vlogi za uveljavitev pravice do očetovskega dopusta morate označiti, da uveljavljate plačani in neplačani očetovski dopust, sicer slednjega kasneje (naknadno) ne morete uveljavljati. Vlogo si lahko natisnete tudi z našega spletišča.
  • Najkasneje 30 dni pred predvidenim nastopom očetovskega dopusta obvestite o nameri izrabe dopusta vašega delodajalca.
  • Ker se pravica do očetovskega dopusta pridobi šele po rojstvu otroka, morate o rojstvu otroka obvestiti center za socialno delo in predložiti  obvestilo porodnišnice o rojstvu otroka oziroma rojstni list otroka.
  • V primeru zunajzakonske skupnosti je treba za uveljavljanje te pravice po rojstvu otroka predložiti zapisnik o priznanju očetovstva.
 Dopust za nego in varstvo otroka   Dopust za nego in varstvo otroka je dopust, ki je namenjen nadaljnji negi in varstvu otroka in ga upravičenci nastopijo neposredno (takoj) po poteku porodniškega dopusta.   Pravico ima eden od staršev otroka, oba starša, pod določenimi pogoji pa tudi druga oseba oziroma eden od starih staršev otroka.   Dopust za nego in varstvo otroka traja praviloma 260 dni.    Dopust se lahko podaljša:
  • mati rodi dvojčke - podaljša se za 90 dni
  • mati rodi več hkrati živorojenih otrok - za vsakega nadaljnjega otroka se podaljša za 90 dni
  • mati rodi nedonošenčka - podaljša se za toliko dni, kot je bila nosečnost krajša od 260 dni
  • mati rodi otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo - dopust se podaljša za dodatnih 90 dni (na podlagi mnenja pristojne zdravniške komisije); ta pravica se lahko uveljavlja do otrokovih 18 mesecev starosti
  • starša doma že varujeta najmanj dva otroka v starosti do osmih let - podaljša se za 30 dni, za tri otroke za 60 dni ter za štiri ali več otrok za 90 dni.
Zgoraj naštete pravice se seštevajo.    

Primer: Če mati rodi dvojčke in doma že varuje tri otroke do starosti osmih let, bo njen dopust lahko daljši za 150 dni – 90 dni zaradi rojstva dvojčkov in 60 dni zaradi varstva in vzgoje že pred rojstvom dvojčkov rojenih treh otrok v starosti do osmih let.



Del dopusta za nego in varstvo otroka (največ 75 dni) lahko starša tudi preneseta in izrabita do osmega leta starosti otroka. Dopust za nego in varstvo otroka lahko starša koristita v strnjenem nizu, v obliki polne ali delne odsotnosti z dela.

Pravico do dopusta za nego in varstvo otroka lahko koristi eden od staršev otroka, lahko pa za istega otroka tudi oba starša, če o tem skleneta pisni dogovor, v katerem natančno določita obdobje in način izrabe dopusta. Dogovor skupaj z vlogo za uveljavitev pravice do dopusta za nego in varstvo otroka predložita centru za socialno delo in z njim seznanita delodajalca.  Če se starša ne moreta dogovoriti, kdo bo koristil pravico do dopusta za nego in varstvo otroka, odloči o tem center za socialno delo in pri tem upošteva koristi otroka.

Če izrabi dopust za nego in varstvo otroka le eden od staršev, centru za socialno delo ne predloži pisnega dogovora, temveč vlogi priloži pisno izjavo, da uveljavlja pravico do dopusta za nego in varstvo otroka samo eden od staršev otroka (sam).

Dopust za nego in varstvo otroka lahko koristita oba starša v obliki polne odsotnosti z dela tako, da dopust  za nego in varstvo otroka koristita izmenično, in sicer del dopusta za nego in varstvo otroka koristi mati, preostanek pa oče ali obratno. 

Dopust za nego in varstvo otroka lahko koristita oba starša v obliki delne odsotnosti z dela tako, da dopust  za nego in varstvo otroka koristita hkrati in v dogovoru z delodajalcem. To pomeni, da mati in oče hkrati delata polovični delovni čas (na primer vsak po štiri ure na dan ali 20 ur tedensko). 

Kadar starša izrabita preneseni dopust po dnevih, se trajanje pravice določi v delovnih dnevih tako, da se upošteva 70% pripadajočih koledarskih dni prenesenega dopusta za nego in varstvo otroka (75 koledarskih dni je enako 52 delovnih dni).

Druga oseba ima pravico do dopusta za nego in varstvo otroka pod enakimi pogoji, kot so opredeljeni za porodniški dopust, vendar zmanjšan za toliko dni, kolikor dni sta mati ali oče pravico do dopusta za nego in varstvo otroka že izrabila. Dopust za nego in varstvo otroka lahko koristi druga oseba le v strnjenem nizu v obliki polne odsotnosti z dela.

Pravico do dopusta za nego in varstvo ima lahko v soglasju z materjo otroka tudi eden od starih staršev otroka, v primeru, da je mati otroka mlajša od 18 let in ima status vajenke, učenke dijakinje oziroma študentke in te pravice ne uveljavlja oče otroka. Dopust za nego in varstvo otroka je enako dolg, kot to velja za mater ali očeta, zmanjšan za toliko dni, kot sta ga mati ali oče otroka že izrabila, in ga lahko koristi le v strnjenem nizu v obliki polne odsotnosti z dela.

Pri uveljavljanju pravice do dopusta za nego in varstvo otroka morate biti pozorni na
  • vsak od staršev uveljavlja pravico do dopusta s samostojno vlogo, dogovor staršev in delodajalcev pa vlogi priloži le mati
  • podaljšanje dopusta je potrebno uveljavljati že z vlogo za uveljavitev pravice do dopusta za nego in varstvo, saj naknadno uveljavljanje ni mogoče
  • izjemoma lahko pravico do daljšega dopusta za nego in varstvo otroka lahko uveljavlja eden od staršev naknadno, in sicer za otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo, vendar najkasneje do 18. meseca starosti otroka
  • v primeru izrabe prenesenega dopusta po dnevih morata starša obvestiti delodajalca o svoji odsotnosti v treh dneh pred nastopom le-tega, v primeru izrabe prenesenega dopusta v strnjenem nizu pa v 15 dneh pred nastopom; delodajalec mora o izrabi prenesenega dopusta obvestiti pristojni center za socialno delo najkasneje 15 dni po nastopu dopusta.
Pravico do dopusta za nego in varstvo otroka uveljavljate na centru za socialno delo hkrati z uveljavljanjem pravice do porodniškega dopusta oziroma do očetovskega dopusta, sicer pa 30 dni pred potekom porodniškega dopusta. Vlogo si lahko natisnete tudi z našega spletišča
Posvojiteljski dopust   Posvojiteljski dopust je dopust, namenjen enemu ali obema posvojiteljema, z namenom, da se lahko posvojitelj/posvojitelja in otrok takoj po posvojitvi v celoti posvetijo drug drugemu.   Pravico do posvojiteljskega dopusta ima eden ali oba posvojitelja ali oseba, ki ji je otrok zaupan v vzgojo in varstvo z namenom posvojitve, razen
  • če je ta oseba za tega otroka že uveljavila pravico do porodniškega dopusta, očetovskega dopusta oziroma dopusta za nego in varstvo otroka
  • če je ta oseba posvojila otroka svojega zakonca.
  Trajanje posvojiteljskega dopusta:
  • če je otrok ob posvojitvi star od enega do štirih let - posvojiteljski dopust traja 150 dni
  • če je otrok star od štirih do desetih let pa 120 dni
  • če je posvojitelj ali druga oseba dobila v vzgojo in varstvo otroka pred prvim letom starosti otroka in je že izrabil dopust za nego in varstvo otroka za istega otroka, ima pravico do izrabe toliko dni posvojiteljskega dopusta, kot je bila pravica do dopusta za nego in varstvo otroka krajša od 150 dni.

Posvojiteljski dopust lahko izrabi:
  • eden od posvojiteljev v strnjenem nizu v obliki polne odsotnosti z dela
  • oba posvojitelja hkrati v strnjenem nizu ob polni ali delni odsotnosti z dela enega ali obeh staršev, pri čemer skupno trajanje dopusta ne sme presegati 150 oziroma 120 dni.
  O načinu izrabe posvojiteljskega dopusta mora posvojitelj oziroma oseba, ki ji je otrok zaupan v vzgojo in varstvo z namenom posvojitve, obvestiti delodajalca najkasneje v treh dneh po nastopu razlogov za koriščenje te pravice.   Pri uveljavljanju pravice do posvojiteljskega dopusta morate biti pozorni na:
  • pravica se uveljavlja pri centru za socialno delo, glede na prebivališče posvojitelja oziroma osebe, ki ji je otrok zaupan v vzgojo in varstvo z namenom posvojitve, in sicer najkasneje 30 dni po nastopu posvojiteljskega dopusta; vlogo si lahko natisnete z našega spletišča
  • po tem roku pravice ni mogoče uveljaviti
 

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: nosečka brez zaposlitve
10.3.2010 14:05:56   
zmajaz
V tejle kači, ki si jo prilepila, sploh ne piše nič o starševskem nadomestilu. user posted image

Piše pa TULE.

(odgovor članu mala2001)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: nosečka brez zaposlitve
10.3.2010 14:11:18   
zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: mala2001
Mislim, da je 100% od 2008, prej je blo 80%, pa na tvojem CSD še niso update-ni[image]

Že v Zakonu os tarševskem varstvu ... iz leta 2003 je bilo 100% (za bolj nazaj pa nisem preverjala), tako da to ni nobena novost.

(odgovor članu mala2001)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: nosečka brez zaposlitve
10.3.2010 14:13:45   
severnica77
Porodniška je definitivno 100 % osnove.

Tistih 80 % pomeni, višina nadomestila iz Zavoda RS za zaposlovanje, za tisti en mesec, ko boš med obema porodniškima in nezaposlena.

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: nosečka brez zaposlitve
10.3.2010 14:15:24   
zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: severnica77
Tistih 80 % pomeni, višina nadomestila iz Zavoda RS za zaposlovanje, za tisti en mesec, ko boš med obema porodniškima in nezaposlena.

Ne - tisto je pa 70%. user posted image

(odgovor članu severnica77)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: nosečka brez zaposlitve
10.3.2010 14:16:41   
severnica77
Pa še to:

Višina nadomestila se je v tem mesecu spremenila:
Brezposelni bodo po novem v prvih treh mesecih dobili 80 odstotkov povprečne plače (do zdaj 70).

< Sporočilo je popravil severnica77 -- 10.3.2010 14:17:04 >

(odgovor članu severnica77)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Poglejte, kako se med porodom premaknejo k...
Ta neverjetna fotografija porodnice dokazuje, kako neverjetno je človeško telo. Poglejte, kako je videti anatomija porod...
23-letnica ima 10 otrok, želi jih še 100
Mama, ki ima že 10 otrok, jih želi imeti še 100, da bi izpolnila svoje sanje, da bi imela "največjo družino na svetu"....




Alkohol v času nosečnosti
hmm...

Ali ste v času nosečnosti popile kaj alkohola? Npr. na kakšni obletnici in ali vas je skrbelo ali bo z otrokom vse vredu?

da, sem pila in me ni skrbelo (7%)

Sem pila in me ni skrbelo (3%)

Nisem pila (56%)

Občasno, ampak sem bila mnenja da ne bo škodilo (34%)


Število vseh glasov: 299

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!