|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   IVF - ŠE NEKAJ
1.7.2005 20:40:00   
Sana
Ojla!
Kar dolgo se nisem javila,saj sem zaradi neuspeha, glede nosečnosti, vse odrinila daleč stran. Vendar pa zdaj že drugi dan spremljam vašo debato o ivf, kjer ste res pomagale vsem nam, ki tega še ne poznamo. Zanima pa me, ali je to boleč postopek - punkcija foliklov namreč.Hvala in naj živi optimizem. :bravo:;)
Neposredna povezava do sporočila: 1
   IVF - ŠE NEKAJ
1.7.2005 20:44:09   
neni
Ja, boleč je, pa rojstvo tudi. Pa se vsak dan rojevajo otroci. Ne misli na to! Pri IVF najbolj boli neuspeh, verjemi.:miska:
Nima smisla mislit na to. Važno, da nam bo uspelo. Misli pozitivno:bravo:
lp Neni

(odgovor članu Sana)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   IVF - ŠE NEKAJ
1.7.2005 20:49:21   
rija
punkicijo ti lahko opravijo pod narkozo. Meni so. Pa razen vbodljajo igle za narkozo nisem čutila prav nič.

(odgovor članu Sana)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   IVF - ŠE NEKAJ
1.7.2005 20:55:20   
Sana
Hvala za odkritost!Kakšen pa je postopek-od ideje do realizacije? Upam, da nisem tečna... LP

(odgovor članu Sana)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   IVF - ŠE NEKAJ
1.7.2005 21:03:46   
neni
Pri vsaki je malo drugače in v vsakem centru je malo drugače. Pri Rešu:
najprej me cca 3 tedne stimulirajo z inekcijami, ki mi jih daje mož. Vmes hodim na UZ. Vse pokažejo, vse razložijo, nič bat.
Potem pride stop inekcija in 36 ur po njej punkcija. Obenem tudi mož odda seme in tisti dan ustvarijo otročke.
Čez tri dni jih pridem iskat (embrio transfer - ET), to nič ne boli, ti jih vstavijo v maternico in potem držiš pesti 14 dni. Lahko pride M, lahko pa ne. Med čakanjem si daješ v vagino tabletke, ki pomagajo zarodkom.
To je na kratko, za več pa malo pobrskaj po internetu. Poglej pod forum Živa. Lahko pa tudi vprašaš.

lp Neni

(odgovor članu Sana)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   IVF - ŠE NEKAJ
1.7.2005 21:06:29   
rija
Poglej dan dva nazaj, smo se kar razpisale...

(odgovor članu Sana)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   IVF - ŠE NEKAJ
3.7.2005 14:28:03   
cica
Tudi mene verjetno čaka to septembra.... Ko sem prebrala vse to....:((

(odgovor članu Sana)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   IVF - ŠE NEKAJ
3.7.2005 14:40:35   
aljča
Tule je podrobno opisan postopek IVF::::



Sam postopek je sestavljen iz večih delov, ki lahko varirajo glede na dolžino. Veliko je odvisno od izbire terapije in pa od reakcije jajčnikov. Pred samim postopkom je potrebno opraviti nekatere preglede, nato sledi stimulacija jajčnikov zato da dobimo več jajčnih celic, punkcija foliklov, oploditev in prenos zarodkov v maternico ter podpora morebitni nosečnosti v obliki zdravil in seveda nosečnostni test. Preiskave:

V kolikor ste prišli do postopka ivf ste veliko preiskav že opravili.
Pa vendar naj naštejem tiste nujne in manj.
Nekatere boste morali opraviti pred samim postopkom, druge vam bodo predpisali v kolikor bo le ta negativen ali po spontanem splavu v primeru pozitivnega testa. Veliko je pa tudi odvisno od samega zdravnika oz. centra

- Krvna skupina
- Ultra zvok
- Hepatitis C in B
- HIV
- Hormonske preiskave
- Laparoskopija
- Histeroskopija
- Hsg
- PAP test
- Bris na klamidijo
- Protitelesa na rdečke,toxoplazmo, herpes, citomegalovirus
- Kromosomske preiskave
- TPHA
- Spermiogram in bris uretre
V kolikor je punkcija v splošni anesteziji so dodane še nekatere preiskave ki, jih naredijo v bolnici največ 2 meseca pred anestezijo samo

STIMULACIJA

Uspeh samega postopka je v veliki meri odvisen od stimulacije, ki spodbudi jajčnike, da pridemo na dan punkcije z večimi folikli. Sama količina stimulacije je lahko zelo različna, od 75 do 900 UI na dan. Glede količine se zdravnik odloči glede na pacientkino anamnezo in jo lahko tudi spreminja tokom samega postopka. Take se npr. uporabi zelo velika doza pri pacientkah s povišanim FSH in minimalna pri pacientkah z PCO zaradi nevarnosti hiperstimulacije. Vsekakor pa se reakcija spreminja od postopka do postopka zaradi česar je zelo pomembno redno spremljanje z UZ. Za spodbujanje ovulacije se uporabljajo:
-gonadotropini,
-gonadotropini in agonisti gonadotropin sproščujočega hormona (GnRH),
-kombinacija gonadotropinov in antagonistov GnRH.

UZ

Ne glede na izbrani protokol je med stimulacijo obvezno ultrazvočno spremljanje s kontroliranjem estradiola (le ta raste sorazmerno z rastjo foliklov)
UZ je pomemben ne samo za določanje količine stimulacije in dneva punkcije ampak tudi za preprečitev hiperstimulacije, katera je najnevarnejša komplikacija stimulacije.
Prvi Uz je navadno 5-7 dan ciklusa in se nadaljuje vsak ali vsak drugi dan glede na zdravnikovo presojo.
Z UZ preštejejo število foliklov, njihovo velikost in debelino endometrija. Ne obstaja določeno število foliklov ali višina estradiola. Pri starejši ženski z višjim FSH sta dva folikla odličen rezultat, pri mladi ženski pa bi bila dva folikla zelo slab rezultat. Rezultat estradiola je nekje 200pmol/l na folikel. Ko UZ in estradiol pokažejo, da so folikli dosegli primeren stadij razvoja se stimulacija prekine in se dobi inekcijo horiogonadotropina za sprožitev ovulacije. Pred nastopom ovulacije, ki se zgodi v naslednjih 36 urah se naredi punkcija jajčnikov.
PUNKCIJA

Punkcija sestoji iz odvzema jajčnih celic iz folikla tako, da jih nato lahko v eprovetki oplodimo. Do 80-h let se je punkcija opravljala laparoskopsko čez abdomen. Nato je bila tehnika zapuščena v skoraj vseh primerih.
Danes se opravlja vaginalno. Z zelo tanko iglo se gre skozi steno nožnice in z opazovanjem položaja na monitorju se posrka tekočina v foliklu. Ta tekočina v katerem plavajo jajčne celice se pošljejo takoj v laboratorij kjer pod mikroskopom poiščejo jajčne celice. Ves postopek traja par minut, odvisno od števila in položaja foliklov.
Pred samim postopkom lahko dobimo tableto ali inekcijo proti bolečinam. Zdravnik pa nam, da v steno nožnice anestetik. Tako, da je bolečina minimalna, močno odvisna od praga bolečine vsake posameznice, traja pa tako kratek čas da je znosna. V nekaterih centrih uporabljajo tudi anestezijo vendar so zato potrebne dodatne preiskave in lahko prinese tudi dodatne komplikacije. Po punkciji vas preselijo v sobico kjer se priporoča krajši počitek.

OPLODITEV

Takoj po punkciji se jajčeca pregledajo, da se ugotovi njihova zrelost. Nezrela jajčeca se pustijo v inkubaciji 12 ur da dosežejo zrelost primerno za oploditev. Niso pa uporabni folikli, ki so že preveč zreli.
V času punkcije partner odda semensko tekočino v zato namenjenem prostoru. Oziroma odda posodico v kolikor je bila prenešena od doma. V laboratoriju nato le to pregledajo in pripravijo za oploditev. V kolikor je kvaliteta zelo slaba se spremeni tehnika oploditve. V tem delu postopka se namreč odločijo med ivf in ICSI. Le to je sicer že v naprej določena glede na spermiogram, vendar je postopek do tukaj popolnoma enak, tako da se ne zgodi nič hudega v kolikor se stanje spremeni.
Procent oploditve je redkokdaj 100%. Tukaj se tudi vidi pomembnost stimulacije. Pri mladih ženskah je v povprečju oploditev 80%, pri srednjih letih 60%, po 40 letu pa lahko le 30%.
Kontrola oploditve se naredi 16-20 ur po srečanju jajčeca in semenčeca. Od tu naprej govorimo o zigotu(zarodku). Le ta je sestavljen iz 46 kromosomov, 23 iz strani ženske in 23 iz strani moškega.
- 48 ur po oploditvi torej 2 dni po punkciji je zarodek sestavljen iz najmanj 4 celic
- 72 ur po oploditvi torej 3 dan po punkciji je zarodek sestavljen iz najmanj 8 celic
- 4 dan po punkciji je sestavljen iz nekje 16-32 celic in v notrajosti začne nastajati tekočina
- Od 5 dne naprej govorimo o blastocisti

ET-PRENOS ZARODKOV

Transfer se lahko naredi v različnih stadijih razvoja. Večina centrov naredi ET tretji dan po oploditvi. V kolikor pa se počaka do razvoja blastociste se ET naredi peti dan. Pri uporabi prenatalne diagnostike je navadno transfer četrti dan. Glede števila prenesenih zarodkov je pa potrebno izbrati eno sredino glede kvaliteto zarodkov in starostjo ženske. Prenos večih zarodkov poveča možnost večplodne nosečnosti in s tem večjo nevarnost za nosečnico. V večini centrov se odločajo za transfer med dvemi do tremi zarodki ostale se pa zamrzne.
Sam transfer je zelo enostaven in neboleč. Zarodek skupaj z nekaj tekočine aspirirajo v tanek kateter, ki ga vstavijo čez nožnico v maternico in jih tam pustijo.
Pomembno je da se transfer izvede kar se da nežno in hitro. Zarodki ne prenesejo prevelikega nihanja temperature ali svetlobe. Ravno tako ne sme priti do ranitve endometrija, ker sicer krvavitev lahko prepreči kasnejšo vgnezditev. Lahko sicer pride do kakšne kapljice krvi zaradi ranitve kapilar v nožnici kar pa ne vpliva na vgnezditev.
Takoj po ET je priporočljiv počitek, ki se nadaljuje doma. Glede počitka po sicer obstajajo različne teorije, veliko je pa odvisno tudi od narave dela, ki ga ženska opravlja.

PO TRANSFERJU

Nekateri svetujejo ležanje prve dni brez kakršne koli aktivnosti, drugi zagovarjajo da popolna imobilnost celo škodi. Nobena ni znanstveno podprta.



l.p.Alja:metulj::metulj:

(odgovor članu Sana)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   IVF - ŠE NEKAJ
4.7.2005 21:03:44   
Sana
HVALA!!! To pa je izčrpno poročilo o vsem, kar me je zanimalo. Še enkrat iz srca hvala, saj se je veliko lažje odločati za korake v življenju, če imaš o njih kakšno informacijo. Po dopustih se takoj odpravim na posvet in sicer v MB, k dr. RELJIČ.
LP :):rozica::)

(odgovor članu Sana)
Neposredna povezava do sporočila: 9
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Ovulacija in oploditev
Ovulacija je sprostitev zrelega in za oploditev sposobnega jajčeca v jajčniku ženske. Nastane praviloma v sredini menstr...
7 nenavadnih dejstev o spermi
Poleg tega, da sperma preprečuje depresijo pri ženskah in bi si z njo partnerka lahko tudi negovala kožo, smo našli celo...




Razpoloženje v času nosečnosti.
Admin

Ste med nosečnostjo imeli nenadne spremembe razpoloženja?