Nasvet glede uvajanja gh (Polna verzija)

Forum >> [Dojenček] >> Novorojenček, dojenček



Sporočilo


neli365 -> Nasvet glede uvajanja gh (13.12.2009 18:44:08)

Naš fantič je star 4 mesece in pol in je kr fajn okrogel (8kg). Od drugega meseca sva na adaptiranem mleku. No sedaj pa mi dosti kolegic govori naj mu začnem uvajat gh, da se ne bo tako redil, ker AM je ful kalorično itd. Spet druge pa mi govorijo naj počakam in začnem čez kakšen mesec. Zanima me kakšne so vaše izkušnje glede pridobivanja teže ko ste začele dajat gh oz.prosim vas za kakšen nasvet kaj storiti.




Katy78 -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (13.12.2009 18:52:56)

Jaz bi se raje posvetovala s pediatrinjo kot pa poslušala "dobronamerne" nasvete kolegic. Načeloma je 4,5 mesecev kar prekmalu za uvajanje GH, razen če obstajajo zdravstveni vzroki, npr. prekomerno polivanje, refluks. Dvomim, da spada kao velika teža med te vzroke, posvetuj se s pediatrinjo. Sicer pa, če pogledaš tabele rasti, 8kg za 4,5 meseca sploh ni tako ogromno oz. preveč, je med 75. in 90. percentilo. Se pa mesečno povečevanje teže seveda po 6. mesecu upočasni, nekaj zaradi drugačne prehrane, nekaj pa tudi zaradi večje aktivnosti dojenčkov, saj ne ležijo več le na hrbtu.




anika87 -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (13.12.2009 20:35:56)

Neli, mi smo imeli 8 kil pri petih mesecih, pa se mi ne zdi debeluhec, ni suh, glih pravi je. Smo tudi na AM od 3. meseca dalje. Po napolnjenem 4. mesecu sem začela uvajat GH, pediatrinja je rekla da lahko.
Do sedaj smo probali nekaj vrst sadja in zelenjave (da ne naštevam, nekje okrog 4 različne sadeže in 5-6 zelenjav). Koliko ima zdaj ne vem... Ta teden gremo na cepljenje (se nam zanika zaradi prehlada) pa bom videla.




Najaa -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (13.12.2009 21:31:18)

Če je otrok na AM, svetujejo uvajanje GH že od 4m tak da lahko začneš, če želiš. Se pa seveda posvetuj tudi s P.




naja78 -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (13.12.2009 22:10:19)

do okoli 6 meseca si ne dajaj velik dela,to še pride in ga bo čedalje več.vem pa da fajn prstki srbijo da bi kaj dala,pa ok,kak kuhan jabuček -govorimo o koščku,mu lahko daš.dokler pa otrok poriva-meče jeziček pri hranjenju z žlico ven,ni šans.imaš pacarijo,in še grdo zgleda-sory moje mnenje.
pa še manj možnosti imaš za alergijo,kis elahko pojavi tudi kasneje.
pa pusti kolegice in predvsem szarše,tašče.naša bi že pr 3 mesecih dala pusto govejo župco....f....k,stara meni to ni normalno.
naredi pa po svoje.je nekaj izjem,ki pač morajo,ker slabo napredujejo ali pač kar dajo.pedistrinja ti bo itak rekla NE.začneš pa zmeraj z mlečnimi formulami na žlico ala rižolino bi lahko že malo dala z adaptiranim mlekom seveda.če boš delala  iz tvojega bo poc.ali pa novalac,i jih imaš zdaj ful na voljo.kake kašiče ,ki jih mešaš z malekom od alnature,brez glutena,...več pa kasneje pa še to po 1x na dan,najbolje malica.in v roku 1 tedna zamenjaš obrok za dojenje(malico)in tako dalje,....




naja78 -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (13.12.2009 22:15:36)

IZVIRNO SPOROČILO: Najaa

Če je otrok na AM, svetujejo uvajanje GH že od 4m tak da lahko začneš, če želiš. Se pa seveda posvetuj tudi s P.


sory ni pravilo,da če je na adaptiranem mleku začneš pr 4 mesecih lahko uvajat.saj je adp.mleko enakovredno materinem oz najbolj podobno.mi smo začeli pri 5,pa pol pa je bilo super.ja zanimanje je pa že pr 3 pokazal.pa ni dobil nič.




Urska09 -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (13.12.2009 22:17:18)


IZVIRNO SPOROČILO: Najaa

Če je otrok na AM, svetujejo uvajanje GH že od 4m tak da lahko začneš, če želiš. Se pa seveda posvetuj tudi s P.


Jaz sem pa na MON-u brala, da naj bi bili vsi dojenčki do 6. meseca samo na mleku. Me glede na to ali so dojeni ali na ml. formuli.




Urska09 -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (13.12.2009 22:23:24)

Tole je iz enega članka:

JE MOJ OTROK ŽE PRIPRAVLJEN NA PRVE ŽLIČKE GOSTE HRANE?
– Da, če že lahko drži glavo trdno pokonci. Tudi pretlačene hrane otroku ne ponujamo, dokler ne zmore, podprt v sedečem položaju, držati glavice pokonci. Hrana v koščkih mora počakati, dokler otrok zares dobro ne sedi sam, kar pa se navadno ne zgodi pred 7. mesecem.
– Refleks potiskanja jezička iz ust je izginil. Otroku dajte v usta rižev kosmič, prepojen z vašim mlekom ali mlečno kašico z roba krožnička. Če se hrana takoj spet vrne iz ust in se pokaže tudi jeziček, kar se večkrat ponovi, pomeni, da je refleks še živ in da je treba z gosto hrano počakati.
– Da, če otrok grabi z roko po hrani, ki jo vidi na mizi. Otrok, ki vam hoče izvleči vilice iz roke ali izbezati kruh z vašega krožnika, ki pozorno gleda in pokaže navdušenje pri vsakem koščku, ki mu ga daste, vam hoče povedati, da je željan drugačne hrane, kot je je bil vajen doslej.
– Otrok že zna premikati jeziček naprej in nazaj, gor in dol.
– Otrok je sposoben umakniti spodnjo ustnico navzdol, da lahko zajame hrano z žličke.




naja78 -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (13.12.2009 22:35:36)

sej to sm hotla jest rečt.čeprav se tega nisem striktno držala ker eni so motiverani mnogo prej drugi kasnej.moje mneje je da pred 6 mesecem,ok 14 dni prej,gor dol,nič prej.
razen kake čajčke ali vodo po žlici,kozarčku,flaši,....




VRTNICA84 -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (13.12.2009 23:20:51)


Mi smo začeli uvajati GH full hitro. Stara je bila 3,5 mesce. Pa ji ni nič manjkalo. Začeli smo z korenčkom in predvsem zelenjavo. Nato pa sadje.
Prej smo tudi jedli AM. Pa ji ni bilo nikoli nič.
Sicer pa ti otrok sam pokqaže kdaj je pripravljen na uvajanje GH.






naja78 -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (14.12.2009 9:48:49)

živjo.res ni nujno da se kaj pokaže ko bi šlo lahko narobe.se pa rado pokaže ko so starejši-od 3 leta naprej.....




zaspancek1 -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (14.12.2009 13:44:44)

IZVIRNO SPOROČILO: naja78

živjo.res ni nujno da se kaj pokaže ko bi šlo lahko narobe.se pa rado pokaže ko so starejši-od 3 leta naprej.....


Tole pa mene zanima - kaj pa se lahko pokaze kasneje? Mogoce mislis na kaksne alergije? Te se lahko pokazejo prej ali pa pozneje (ce je otrok nagnjen k temu), uvajanje GH s tem nima veze. Zato pa naj bi npr. gluten zaceli uvajati ze na zacetku (do nedavnega so bila drugacna priporocila)... Da pa bi ravno zgodnje uvajanje GH bilo vzrok za ne vem kaj (v mislih imam alergije, mogoce mislis ti na kaj drugega?), kar se pokaze sele cez nekaj let - to je pa tezko zanesljivo trditi, kaj sele dokazati, ker je v tako dolgem casovnem obdobju ogromno dejavnikov, ki lahko vplivajo na to.




VRTNICA84 -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (14.12.2009 19:00:10)

 Naja; glede tega pa se ne strinjam z tabo. Če bi bilo kar koli narobe bi se pokazalo zelo hitro. Kasnješe mogoče alergije pa nimajo z tem nobene veze. Ker če bi bila alergična na gluten bi se pokazalo v treh mesecih sigurno. Lahko pa ti povem, da je moja punčka zelo zdrava in ni imela do sedaj nobenega obolenja. Tak, da glede tega me ne moreš prepričat.

Vsak naredi kakor mu paše.




Urska09 -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (14.12.2009 19:29:55)


IZVIRNO SPOROČILO: VRTNICA84

 Če bi bilo kar koli narobe bi se pokazalo zelo hitro. Kasnješe mogoče alergije pa nimajo z tem nobene veze.


No, baje ni čisto tako. Ravno zaradi strmega porasta vseh živih alergij (ne samo na hrano!!!) v kasnejših letih se je uvajanje GH prestavilo na 6. mesec. Pa tu ni mišljena samo alergija na gluten. Gre za GH na splošno v povezavi z dojenčkovim nerazvitim prebavnim sistemom v prvih mesecih življenja, kar po mnenju strokovnjakov povečuje tveganje za razvoj različnih alergij kasneje. Tako je meni razložila pediatrinja in to navajajo tudi razni strokovni članki. A je to res ali ne, pa ne vem. Ampak zakaj bi tvegali po nepotrebnem?





naja78 -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (14.12.2009 20:58:56)

 Če bi bilo kar koli narobe bi se pokazalo zelo hitro. Kasnješe mogoče alergije pa nimajo z tem nobene veze.

[/quote]
No, baje ni čisto tako. Ravno zaradi strmega porasta vseh živih alergij (ne samo na hrano!!!) v kasnejših letih se je uvajanje GH prestavilo na 6. mesec. Pa tu ni mišljena samo alergija na gluten. Gre za GH na splošno v povezavi z dojenčkovim nerazvitim prebavnim sistemom v prvih mesecih življenja, kar po mnenju strokovnjakov povečuje tveganje za razvoj različnih alergij kasneje. Tako je meni razložila pediatrinja in to navajajo tudi razni strokovni članki. A je to res ali ne, pa ne vem. Ampak zakaj bi tvegali po nepotrebnem?


[/quote]

[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/bravo.gif[/image]

pa ne samo da tvegaš.praksa je taka.[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Dragana28 -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (14.12.2009 22:43:54)

Se strinjam, da prehitro dajani GH ni čisto OK. Jaz sem pri svoji hčeri začela z gosto hrano točno pri 4m in je pri 7m jedla sve in svašta (8 let nazaj). Je bila pravi jedec.

Ko je bila stara 1 leto in pol je dobila alergijo in še danes mi ni čisto jasno na kaj, ker vsa testiranja so bila negativna, a tamala je bila čisto rdeča in full jo je srbelo. Hvala bogu je pri 4 letih minilo in danes nimamo nobenih zadržkov pri hrani.
Zato bom zdaj raje počakala do 6m in se sveto držala besed P. No, dala mu bom kakšno riževo kašico brez glutena in to je to.




zaspancek1 -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (14.12.2009 22:51:10)

No, nazadnje so strokovnjaki ugotavili, da pojav alergij nima veze s prezgodnjim uvajanjem GH. Tako da to ne bo ravno drzalo.
Dragana28, ce bi uvedla GH kasneje, sploh ni nujno, da bi bilo kaj drugace. Ker pa ocitno imate nagnjenost k alergicnim reakcijam (starejsa puncka), pa je vsekakor priporocljivo, da si pri naslednjem malo bolj previdna. To s svetim drzanjem se besed P pa je tako...ze cez 2 meseca je lahko marsikaj drugace (kar se novih znanastvenih spoznanj in priporocil tice), pa tudi vsi pediatri niso enotnega mnenja.




VRTNICA84 -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (15.12.2009 21:53:34)


zaspanček se popolnoma strinjam z teboj.

 Naja:
Glej tudi prej so uvajali GH že od 3 mesecev naprej. Saj tak mi je povedala moja mami in tašča. Pa ni bilo nobenemu nič. Glede študij je pa tak enkrat povedo tako drugič pa čisto drugače. Tudi sama imam takšen poklic, da sem veliko časa med izdelavo hrane in tudi vem kaj se v postopkih dogaja z njo.
Glede uvajanja pa ti lahko povem to, da če daješ na začetku indostrijsko hrano za dojenčka od hippa ali od katerega koli drugega proizvajalca. V zakonodaji strogo piše, da je prepovedano kakršno koli dodajanje  snovi. Sama na svoje oči sem videla kako izdelujejo hrano in pod kakšnimi pogoji.

Nikomor pa ne vsiljujem mnenja, da se more kdo odločit tako kot razmišljam jaz. In še enkrat ponavljam vsak se odloči kakor želi.
Pa če se kdo odloči, da bo uvajal pri 6 mesecih bo pač pri 6 mesecih.






Urska09 -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (15.12.2009 21:59:01)


IZVIRNO SPOROČILO: VRTNICA84

Glede uvajanja pa ti lahko povem to, da če daješ na začetku indostrijsko hrano za dojenčka od hippa ali od katerega koli drugega proizvajalca. V zakonodaji strogo piše, da je prepovedano kakršno koli dodajanje  snovi. Sama na svoje oči sem videla kako izdelujejo hrano in pod kakšnimi pogoji.


????Vrtnica, si tako prijazna in malce bolj razložiš, kaj si s tem mislila? Da je vse ok ali.....?




VRTNICA84 -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (15.12.2009 22:29:01)


Hotela sem povedat, da v otroško hrano ne smejo ničesar dodajat. Nobenih barvil ali kakeršnih koli dodatkov.
Ker je to strogo določeno z pravilnikom. Ter se morejo proizvajalci tega strogo držat.
Ter, da tam kjer izdelujejo otroško hrano je vse pod strogim nadzorom.




dreamhorse -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (18.12.2009 11:02:17)

Sama sem začela uvajat gosto hrano pri 4,5 meseca. Poskusila sem nekaj dni po tem, ko je dopolnila 4 mesece, pa ni hotela in sem nato še počakala. Bila je skos na AM, in ga kasneje ni več hotela jesti. Pa bi po vaši teoriji naj počakala do 6 meseca in otroka stradala. Zdaj je star skoraj 7 mesecev in ima 3 obroke goste hrane pa dva mleka. Ponoči spi 10 ur, brez problema. Ko sem začela uvajat gosto hrano sem skoraj ponorela, ker mi je vsaka rekla drugače, s čem začeti, kdaj, koliko in kaj vem kaj še vse. Zato sem ugotovila, da morem narediti kot se mi zdi prav, itak ti pa otrok sam pokaže oz "pove" kaj in kako. Tako da, pozorno prisluhni otroku, pa boš videla.




VRTNICA84 -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (19.12.2009 15:31:05)

dreamhorse se popolnoma strinjam s teboj.




neli365 -> RE: Nasvet glede uvajanja gh (19.12.2009 17:10:44)

Hvala za vse nasvete, sem se odločila, da bomo za Božič probali dati prvič naribano jabolko, pa bomo videli kaj bo. Drugače pa bomo še počakali.




Stran: [1]