Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati? Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.
Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.
Sin bo dopolnik 13 let in nosi očetov priimek. Ker oče z njim že skoraj 10 let nima stikov, si sin že dolgo časa želi, da bi imel moj priimek, oz. da bi imel oba. Oče se seveda s tem ne strinja. Zdaj pa me zanima, ali obstaja neka starostna meja, da se otrok lahko sam odloči oz. jaz sprožim postopek za spremembo priimka, kljub nestrinjanju očeta, pa da otroka vprašajo zakaj in kako, podobno, kot ko otroka vprašajo, kje bi živel, ko dopolni določena leta. Po 18. letu pa vem, da si bo lahko spremembo lahko uredil sam. Hvala za kakšen nasvet pa lepo nedeljo vam želim :)
Če oče nima stikov z otrokom, se lahko gre na socialno delo in da vlogo za spremembo priimka, če se oče ne strinja, gre potem to na sodišče in se sodišče odloči. Če oče plačuje preživnino verjetno sodišče otroku ne bo spremenilo priimka samo v tvojega, bo pa po vsej verjetnosti tvojega dodalo njegovemu.
malo sem še pobrskala po netu in sem našla tole - Zakon o osebnem imenu:
20. člen (sprememba osebnega imena mladoletni osebi na prošnjo)
(1) Mladoletni osebi se lahko spremeni osebno ime na prošnjo zakonitih zastopnikov. Če zahteva spremembo osebnega imena skrbnik oziroma skrbnica (v nadaljnjem besedilu: skrbnik), mora s tem soglašati tudi pristojni center za socialno delo, ki mora pri tem upoštevati največje koristi otroka.
(2) Kadar starši živijo ločeno, lahko zahteva spremembo osebnega imena otroku tisti od staršev, pri katerem otrok živi oziroma kateremu je zaupan v varstvo in vzgojo, če s tem soglaša drugi od staršev.
(3) Če drugi od staršev ne soglaša s spremembo osebnega imena mladoletnemu otroku, jima sporazumno odločitev pomaga doseči center za socialno delo.
(4) Če se starša tudi ob pomoči centra za socialno delo ne sporazumeta o otrokovem novem osebnem imenu, o utemeljenosti zahtevka odloči sodišče v nepravdnem postopku na predlog enega ali obeh staršev. Predlogu mora biti priloženo dokazilo pristojnega centra za socialno delo, da sta se starša ob njegovem sodelovanju poskušala sporazumeti o otrokovem novem osebnem imenu. Preden sodišče odloči, mora pridobiti mnenje pristojnega centra za socialno delo o koristi otroka. Odločba sodišča o utemeljenosti zahtevka mora biti priložena zahtevi za spremembo osebnega imena mladoletni osebi.
(5) Soglasje drugega od staršev ni potrebno, če njegovega prebivališča ni mogoče ugotoviti ali če mu je odvzeta poslovna sposobnost ali roditeljska pravica.
tole je samo en člen, preberi pa še ostalo.tako da zgleda, da je tista informacija, ki sem jo zgoraj napisala napačna. v vsakem primeru bodo zahtevali podpis očeta. sicer pa pojdi na CSD, razloži situacijo - najbolje da gre sin s tabo. mogoče ti bojo znali kaj svetovati.
< Sporočilo je popravil urška -- 29.11.2009 15:22:27 >
Hvala za odgovore. Ja na csd smo to poskušali urediti pred parimi leti, pa se oče ni odzival, pa so rekli, naj počakam, da bo sin malo starejši. zdaj pa sin še vedno vztraja, tko da bova še 1x probala.
Hvala za odgovore. Ja na csd smo to poskušali urediti pred parimi leti, pa se oče ni odzival, pa so rekli, naj počakam, da bo sin malo starejši. zdaj pa sin še vedno vztraja, tko da bova še 1x probala.
na enem forumu sem zasledila, da so eni mamici, ker se oče isto ni odzval na pozive CSDja, dovolili spremembno, ker so pač smatrali, da se oče, glede na to, da se ne odziva, strinja s spremembo. kakorkoli, upam, da vama uspe uredit tako, kot si najbolj želita.