dvojna S oblika hrbtenice (Polna verzija)

Forum >> [Dojenček] >> Novorojenček, dojenček



Sporočilo


klara2009 -> dvojna S oblika hrbtenice (2.10.2009 22:34:39)

Mogoče katera ve kdaj se dojenčkova hrbtenica spremeni iz okrogle v dvojno S obliko?




Petka09 -> RE: dvojna S oblika hrbtenice (3.10.2009 19:35:45)

To je izsek iz enega članka:


Dojenček se rodi in oblika njegove hrbtenice je popolna krivulja (totalna kifoza). Le-ta pa spet pogojuje razširjeno držo s skrčenimi nogami. Hrbtenica raste v treh obdobjih rasti, ki trajajo približno eno leto. Rast poteka od zgoraj navzdol in dobro ojačane mišice morajo podpirati hrbtenico in obdržati njeno obliko.

V prvih tednih življenja se zelo postopoma odvija prvo obdobje rasti vratnega dela hrbtenice in sicer naprej in navzgor. Otrok lahko v trebušnem položaju dvigne glavo, jo sam premika, drži in obrne. Kasneje lahko to naredi tudi v hrbtnem položaju. Rast 7. vratnega vretenca se v medicini označuje kot vratna lordoza.
Dojenček sedaj krepi mišice, ki jih potrebuje za upogibanje in raztezanje telesa (mišice, potrebne za upogibanje nastajajo na prsnem in trebušnem delu, mišice, potrebne za raztezanje pa na zadnji (hrbtni) strani telesa). Postopoma lahko zraste sedaj celotni osrednji del hrbtenice s svojimi 12. prsnimi vretenci. Ta rast se v ortopediji imenuje prsna kifoza. Ko dojenček lahko samostojno sedi, je končano drugo krivljenje hrbtenice nazaj. Otrok se bo naučil plazenja šele takrat, ko je hrbtenični hrustanec utrjen in izurjen in ko so mišice dovolj močne. Razmigavanje mišic in hrbtenice sodita skupaj.
Otrok se sedaj dvigne, da lahko stoji, in skuša narediti nekaj korakov. Za to potrebuje moč in pomoč petih ledvenih vretenc, ki ga držijo in nosijo. Razvoj hrbtenice v obliki S se postopoma zaključi, prav tako tudi zadnja stopnja razvoja. V strokovnem jeziku se to imenuje ledvena lordoza.




Sempervivum -> RE: dvojna S oblika hrbtenice (4.10.2009 1:20:36)

Ali bolj enostavno: s sedenjem in s hojo se oblikuje dvojni S.
Takrat se oblikujeta krivini naprej v vratnem in ledvenem predelu. Z rojstvom ima otrok samo eno krivino, krivino nazaj.




Stran: [1]