kap/ infarkt (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


mamamajča -> kap/ infarkt (22.8.2009 18:22:44)

Ne vem, če sem dala tole na prav forum, in mogoče vam bo vprašanje smešno, pa vseeno...

Zanima me, ali pojma kap in infarkt pomenita točno popolnoma isto oziroma ali mi lahko kdo pove natančno definicijo?

Hvala!




Anonimen -> RE: kap/ infark (22.8.2009 18:25:45)

Kolikor je meni znano, je govora o isti zadeve, v kolikor gre za srčno kap ali infarkt.
Lahko pa je kap tudi možganska ali še kaj drugega.
Po moji razlagi pa bi pojma opisovala konkretno, celovito "napako" v delovanju srca/možganov, ki nastane zaradi različnih razlogov.




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (22.8.2009 18:25:54)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




Gina -> RE: kap/ infark (22.8.2009 18:29:41)

IZVIRNO SPOROČILO: kind lady

Kap je možganska, infarkt pa srčni.


Strdek v žilah, ki zapre pot nekje v žilah v možganih je kap, sicer pa je infarkt.




Gina -> RE: kap/ infark (22.8.2009 18:30:48)

IZVIRNO SPOROČILO: Ankica

Po moji razlagi pa bi pojma opisovala konkretno, celovito "napako" v delovanju srca/možganov, ki nastane zaradi različnih razlogov.


Do napake pride zaradi krvnega strdka, v vsakem primeru.

POpravljam, najpogosteje gre za krvni strdek. Pri infarktu gre za to, da se krvni pretok skozi del srca zaradi zožanja koronarne arterije močno zmanjša ali preneha in če to traja nekaj minut, del tkiva srca odmre.




Anonimen -> RE: kap/ infark (22.8.2009 18:31:13)


IZVIRNO SPOROČILO: Gina

IZVIRNO SPOROČILO: kind lady

Kap je možganska, infarkt pa srčni.


Strdek v žilah, ki zapre pot nekje v žilah v možganih je kap, sicer pa je infarkt.



Možganska kap nastane tudi zaradi embolije ali krvavitve kot posledica počene žilice.




Gina -> RE: kap/ infark (22.8.2009 18:39:08)

IZVIRNO SPOROČILO: Ankica


IZVIRNO SPOROČILO: Gina

IZVIRNO SPOROČILO: kind lady

Kap je možganska, infarkt pa srčni.


Strdek v žilah, ki zapre pot nekje v žilah v možganih je kap, sicer pa je infarkt.



Možganska kap nastane tudi zaradi embolije ali krvavitve kot posledica počene žilice.


Ja, sem popravila zgoraj. Še to popravljam: V vsakem primeru gre za prekinjen dotok krvi - v tem primeru v možganih. Posledično možgani niso zadostno preskrbljeni s kisikom. Vzroka sta pa dva, strdek ali počena žila. Sori ankica, my mistake.




Anonimen -> RE: kap/ infark (22.8.2009 18:49:30)

Nič hudega, vsak dan se kaj naučimo. Imam izkušnje s kapjo zaradi krvavitve (v ožji družini), žal. So pa posledice na srečo danes minimalne.

Mal sem poguglala, v člankih se tako pri možganih kot pri srcu pojavljata oba pojma, v bistvu opisujeta posledico - odmiranje tkiva, ki nastane zaradi različnih vzrokov.




mamamajča -> RE: kap/ infark (22.8.2009 19:01:24)

Ok- bom konkretneje.
Torej moj oče je bil tri tedne v bolnici v avstriji, kjer so nam pojasnili, da je doživel večkratni možganski infarkt.
In jaz, laik, si mislim, ata je zadela kap....
Zdaj, ko je premeščen v bolnišnico v SLO, nam pa povejo, da v papirjih piše zastrupitev s plinom (kar smo sumili od prvega dne) in da kap sploh nikjer ni omenjena.
Torej sem začela razmišljati, kakšna je razlika, in sem mislila nekako tako, da kap povzroči strdek, infarkt pa je lahko posledica česa drugega....[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




mamamajča -> RE: kap/ infark (22.8.2009 19:03:02)

Pa hvala vsem za odgovore!




Stran: [1]