Dojenje in službena odsotnost od doma (Polna verzija)

Forum >> [Družinsko življenje] >> Naš vsakdan



Sporočilo


Anonimen -> Dojenje in službena odsotnost od doma (21.5.2005 22:24:33)

Prosim povejte mi, a obstaja kakšen zakon, ki delodajalcu prepoveduje, da mamico, ki ima od 14 -18 mesečnega otroka in ga še doji, pošlje za teden dni na službeno potovanje?




Pia73 -> Dojenje in službena odsotnost od doma (21.5.2005 22:27:34)

Mislim, da ne sme. Nisem pa strokovmo podkovana.




CatJa -> Dojenje in službena odsotnost od doma (21.5.2005 22:47:58)

Pomoje tudi ne, ker eno leto po koncani porodniski ne more od tebe zahtevati niti da bi delala nadure. In ce te teden dni ni, je to se hujse.

A gres sicer kam na lusno. Bi sla pa jaz namesto tebe :zmeden2:, pa tamalga bi seveda zraven vzela.




Anonimen -> Dojenje in službena odsotnost od doma (21.5.2005 22:54:55)

CatJa, saj še ne delam, ampak napoveduje se mi, da bi morala v novem šolskem letu it za teden dni z otroki v šolo v naravi. Tega sem se zmeraj veselila, pa me takrat, ko nisem imela otroka, ni dal, zdaj pa, ko ga imam... pa bi me kar tja poslal! Sploh si ne predstavljam, kako bi zgledalo doma, ko se zdaj ponoči z malim dojiva na vsake 3 ure (zaenkrat me to ne moti), če pa ne dobi zize, pa se tako joče, da od joka tudi bruha. Pa še probleme imamo z neješčnostjo... pa tako dalje. Eh... res mi ni za it. Zdaj, ko mi je Willma dala link do tega zakona, pa tako vem, kakšne so moje pravice. Sploh nisem vedela, da imamo doječe mamice na dan eno uro pravico do odmora. No, da se ve, te pravice ne bi izkoriščala, ker se mi ne zdi potrebna. Ampak tedenska odsotnost - ne, tu pa ne bom šla mimo.




CatJa -> Dojenje in službena odsotnost od doma (21.5.2005 23:01:45)

Mogoce pa takrat ne bos vec dojila?

Saj te razumem, za kar bi nekdaj dal ne vem kaj, ti po rojstvu otroka ne pomeni vec veliko.

Vidva se samo lepo cartajta, sola v naravi bo pa ravno tako uspela tudi brez tebe, a ne.




Pupica -> Dojenje in službena odsotnost od doma (22.5.2005 9:01:56)

Skutica mislim, da ti ni treba iti. Drugače je pa vedno tako. Ko smo mlade brez otrok in bi šle z malimi v kolonijo nas nočejo dat(no jaz sem sforsirala, da sem šla, kljub temu, da so bile ostale plačane 8 ur, jaz pa 4, ker sem si nabarala ogromno izkušenj.) Fer pa vseeno ni!
Šefica je skoz težila ostalim, ki so že dlje časa delale, pa so se vse upirale z vsemi 4, bile smo pa 4 mlade punce, ki bi bile vse pripravljene iti.

Tak je:(
Ti kar lepo povej, da ne moreš in pika. Prisilit te ne morejo, sploh če imaš zakon za sabo.:kuza:




Grascakinja -> Dojenje in službena odsotnost od doma (22.5.2005 12:11:01)

Ma v enem zakonu (mislim da v Zakonu o delovnih razmerjih) je nekaj na temo doječih mater, vem da imajo posebne pravice. Ne vem pa točno, bom malo preverila.




Grascakinja -> Dojenje in službena odsotnost od doma (22.5.2005 12:18:27)

Evo, tole sem našla, ne vem pa, če kaj pomaga, je iz zakona o delovnih razmerjih:

189. člen
(prepoved opravljanja del v času nosečnosti in v času dojenja)


(1) V času nosečnosti in ves čas, ko doji otroka, delavka ne sme opravljati del, ki bi lahko ogrozila njeno zdravje ali zdravje otroka zaradi izpostavljenosti dejavnikom tveganja ali delovnim pogojem, ki se določijo z izvršilnim predpisom.

(2) Če delavka v času nosečnosti in ves čas, ko doji otroka, opravlja delo, pri katerem je izpostavljena dejavnikom tveganja, postopkom in delovnim pogojem, ki se podrobneje določijo z izvršilnim predpisom, mora delodajalec sprejeti ustrezne ukrepe z začasno prilagoditvijo pogojev dela ali prilagoditvijo delovnega časa, če iz ocene tveganja izhaja nevarnost za njeno zdravje in zdravje otroka.

(3) Če delavka opravlja delo po prvem odstavku tega člena, ali delo po prejšnjem odstavku, pa se z začasno prilagoditvijo pogojev dela ali prilagoditvijo delovnega časa ni možno izogniti nevarnosti za zdravje delavke ali zdravje otroka, mora delodajalec zagotoviti delavki opravljanje drugega ustreznega dela in plačo, kot da bi opravljala svoje delo, če je to zanjo ugodnejše.

(4) Če delodajalec delavki ne zagotovi drugega ustreznega dela po prejšnjem odstavku, ji mora v času, ko je delavka iz tega razloga odsotna z dela, zagotoviti nadomestilo plače v skladu s prvim, drugim, sedmim in devetim odstavkom 137. člena tega zakona.

(5) Izvršilni predpis, v katerem se podrobneje določijo dejavniki tveganja in delovni pogoji iz prvega odstavka tega člena, ter dejavniki tveganja, postopki in delovni pogoji iz drugega odstavka tega člena, izda minister, pristojen za delo, v soglasju z ministrom, pristojnim za zdravje.

190. člen
(varstvo v času nosečnosti in starševstva
v zvezi z nočnim in nadurnim delom)


(1) Delavcu, ki neguje otroka, starega do treh let, se lahko naloži opravljanje nadurnega dela ali dela ponoči samo po njegovem predhodnem pisnem soglasju.

(2) Delavka v času nosečnosti in še eno leto po porodu oziroma ves čas, ko doji otroka, ne sme opravljati nadurnega dela ali dela ponoči, če iz ocene tveganja zaradi takega dela izhaja nevarnost za njeno zdravje ali zdravje otroka.

(3) Enemu od delavcev-staršev, ki ima otroka, mlajšega od sedem let ali hudo bolnega otroka ali otroka s telesno ali duševno prizadetostjo, in ki živi sam z otrokom in skrbi za njegovo vzgojo in varstvo, se sme naložiti, da opravlja nadurno delo ali delo ponoči, samo po njegovem predhodnem pisnem soglasju.





Anonimen -> Dojenje in službena odsotnost od doma (22.5.2005 20:54:53)

Pupa25, hvala, točno to sem iskala!




Stran: [1]